Dosud největší mezinárodní konference o trvale udržitelném rozvoji včera začala
27. 8. 2002 -, Econnect
Na šedesát tisíc delegátů z celého světa včetně hlav států, vlád i nevládních organizací od včerejšího dne v jihoafrickém Johannesburgu diskutuje o trvale udržitelném rozvoji na naší planetě. Desetidenní Světový summit (WSSD) je věnován především otázkám chudoby, ochrany biodiverzity, globalizaci, vztahem spotřeby a výroby i problematice harmonizace rozvoje s životním prostředím. Za české nevládní organizace se do Johannesburgu vydala i ředitelka Zeleného kruhu Zuzana Drhová."Trvale udržitelný rozvoj je takový, který umožňuje kvalitní život lidí a zároveň respektuje životní prostředí," vysvětluje definici klíčového problému summitu Zuzana Drhová. Sama za nejkonfliktnější body vyjednávání považuje paragrafy týkající se financování, obchodu a globalizace. Význam účasti velkých nevládních organizací jako jsou například Friends of the Earth či Greenpeace vidí v jejich snaze "otevřít cestu pro závazná mezinárodní pravidla zajišťující transparentní a veřejností i vládou kontrolovatelné jednání nadnárodních korporací."
Významnou doprovodnou akcí, které nevládní organizace ku příležitosti světového summitu připravily, je informační kampaň Hra o Zemi na internetových stránkách www.hraozemi.cz. "Chceme pomocí těchto stránek poukázat na řadu aktivit, které k udržitelnému rozvoji směřují," vysvětluje záměr kampaně její koordinátorka Kateřina Kociánová ze Zeleného kruhu. Zároveň však slouží jako informační zdroj o aktuálních problémech životního prostředí na naší planetě. Zajímavou součástí je bezesporu i anketa, díky níž si můžete vytvořit představu o tom, jaké názory na udržitelný rozvoj mají známé osobnosti, politici i odborníci.
Horkou novinkou na stránkách Hry o zemi jsou i odkazy na environmentální organizace, které otevírají diskusi, zda jsou letošní povodně důsledkem projevujících se klimatických změn. Zároveň přinášejí argumenty a návrhy, jak šetrným a citlivých zacházemín s krajinou a vodními toky můžeme následky záplav minimalizovat.
Webové stránky www.hraozemi.cz budou včetně ekolinky 02/22 51 83 52, na níž se mohou občané obrátit s jakýmkoliv dotazem týkajícím se životního prostředí, v provozu i po skončení summitu.