Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

Počet nalezených článků: 13693

Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček
3. 10. 2021 - PRAHA (Econnect / Česká krajina ) - Návštěvu města Milovice dnes absolvoval místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. V jejím rámci si prohlédl také rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru, který začíná přímo na okraji města.


Přes milion lidí podpořilo výzvu za omezení umělých pesticidů. Ty se přitom nachází i v českých domácnostech
1. 10. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA ) - Evropskou občanskou iniciativu Save bees and farmers (Zachraňme včely a farmáře) podpořilo přes 1 150 000 Evropanů. Téměř 9 000 z nich podpořilo českou verzi výzvy iniciovanou Hnutí DUHA. Díky dosažení milionu podpisů bude muset Evropská komise na iniciativu reagovat konkrétními kroky. Mezitím nová studie zjistila, že v ložnicích napříč evropským venkovem se nachází pesticidy. Ve vzorku z Česka jich bylo 11.


Po celé České republice proběhla stávka za klima, které se zúčastnilo tisíce nejenom studentů a studentek. Požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády
24. 9. 2021 - PRAHA (Econnect / Fridays for Future ČR ) - Studenti a studentky vyšli opět do českých ulic. Za klima stávkovali jak po celém světě, tak v několika městech České republiky. Požadují, aby klima bylo prioritou nadcházející vlády. Zároveň apelují na voliče a voličky, aby volili pro klima a pro mladší generace. Dorazil například písničkář Tomáš Klus, první ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo chartistka Anna Šabatová.


Odlehlé útočiště mořských ptáků objevené v severním Atlantiku se brzy stane chráněnou mořskou oblastí
24. 9. 2021 - CAMBRIDGE (BirdLife International ) - Right now, 15 governments and the EU are working towards designating a Marine Protected Area approximately the same size of France in the North Atlantic. As it is in the high seas, this site is an area beyond national jurisdiction. A detailed management plan must be implemented and enforced to protect this area rich in marine biodiversity.


Vychází šest příběhů o klimatické transformaci měst a obcí
23. 9. 2021 - BRNO (Econnect / NESEHNUTÍ ) - NESEHNUTÍ dnes vydává publikaci UdrŽITELNÁ města, ve které mapuje šest inspirativních příběhů českých měst a obcí, které se pustily do boje s klimatickou krizí, a přibližuje procesy, díky kterým se jejich mnohdy ambiciózní projekty podařilo realizovat. Organizace tak chce k podobným krokům motivovat nejen političky a politiky, ale i aktivní občanstvo.


Hodnocení vlády. Promarněná šance na zdravou krajinu a transformaci energetiky
22. 9. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, Greenpeace, Calla a Zelený kruh ) - Při příležitosti konce volebního období současné vládní sestavy se experti a expertky Hnutí DUHA a dalších organizacích sdružených v asociaci Zelený kruh podívali blíže na její výsledky. Vláda v řešení změny klimatu a ochrany životního prostředí nedosáhla v žádné z hodnocených oblastí významných a komplexních pozitivních posunů. Pouze nastavení ochrany národních parků, nový odpadový zákon a nastavení podmínek pro rozvoj obnovitelných zdrojů lze považovat za významné dílčí pozitivní kroky v rámci dané oblasti.


Osobnosti medicíny podporují stávku studentů za klima a vyzývají politiky k důsledné ochraně klimatu
20. 9. 2021 - PRAHA (Econnect / Doctors for Future ) - Podporu požadavkům studentské stávky hnutí Fridays for Future, která po politicích kandidujících v říjnových parlamentních volbách požaduje důslednou politiku ochrany klimatu, vyjádřily také významné osobnosti české medicíny. V otevřeném dopise upozorňují na skutečnost, že klimatická změna představuje zásadní ohrožení pro lidské zdraví ve 21. století.


Diakonie ČCE zvítězila v soutěži o nejlepší udržitelný projekt roku 2021
17. 9. 2021 - PRAHA (Econnect / Českobratrská církev evangelická ) - S projektem Osvěty menstruačního zdraví v Kambodži vyhrála Diakonie ČCE cenu České rozvojové agentury - CzechAid v rámci pátého ročníku Cen SDGs.


Za Petrem Fialou přišli na brněnské setkání SPOLU i studentky a studenti z Fridays for Future. Chtěli diskuzi o klimatické politice, k té však nedošlo.
15. 9. 2021 - BRNO (Econnect / Fridays for Future ČR ) - Ve středu večer proběhlo v Brně na ulici Česká setkání s členkami a členy, příznivci a příznivkyněmi koalice SPOLU. Dorazilo na něj také několik aktivistů a aktivistek z hnutí Fridays for Future, kteří se členstva koalice SPOLU přišli ptát na otázky týkající se změn klimatu. “Vy jste jak Andrej Babiš!”, znělo z úst Petra Fialy.


Světový úklidový den proběhne již tuto sobotu
15. 9. 2021 - BRNO (Ukliďme Česko z.s. ) - Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech.


Jak se nám daří zapojovat zemědělce v Zambii do pomoci vlastním komunitám
13. 9. 2021 - SEMAWE (Charita ČR ) - Alex Mape žije v zambijské oblasti Mantapala, ve vesnici Semawe, která leží hned vedle velkého uprchlického tábora. Má ženu a tři děti a je jedním z lidí, kterým pomoc Charity Česká republika podle jeho vlastních slov zlepšila život.


Rekordní zájem. Na autogram od autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci čekali zájemci několik hodin
11. 9. 2021 - PRAHA (Econnect / Česká krajina ) - Obrovský zájem milovníků poštovních známek provázel včerejší autogramiádu autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků na veletrhu Sběratel v pražských Letňanech.


Analýza: Strany většinově zelenají a před volbami slibují oživit krajinu i chrániít klima. Často jim chybí konkrétní řešení
7. 9. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh ) - Zelení a Piráti se Starosty mají jednoznačně nejkomplexnější a nejkonkrétnější volební programy z hlediska řešení změny klimatu, napravení neudržitelného zemědělství, modernizace energetiky a zlepšení prostředí pro život. Solidní program pro ochranu klimatu a životního prostředí mají také ČSSD a koalice SPOLU. Naopak koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (TSS) a SPD navrhují ochranu životního prostředí nejvíce oslabit. O něco lepší, ale slabé jsou programy KSČM, ANO a Přísahy. Ukázala to analýza zpracovaná experty a expertkami Hnutí DUHA ve spolupráci se zástupci a zástupkyněmi dalších organizací asociace ekologických organizací Zelený kruh.


Mysli na lesy a vyhraj zrcadlovku! FSC ČR zahájila nový ročník úspěšné fotosoutěže
1. 9. 2021 - BRNO (Econnect / FSC ČR ) - Organizace FSC ČR dnes zahájila osmý ročník fotografické soutěže, která patří mezi největší s environmentální tematikou v ČR. Letos nese název „Mysli na lesy“ a jejím hlavním tématem je přírodě blízké lesní hospodaření a ochrana lesů před negativními dopady klimatické změny. Každý z nás totiž může lesům pomoci svou odpovědnou spotřebou a výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, například těch s logem FSC (Forest Stewardship Council). Soutěž bude probíhat od 1. září do 15. listopadu 2021 ve třech kategoriích, na vítěze čekají fotoaparáty, fotografické příslušenství a další ceny v celkové hodnotě 90 tisíc. Patronem fotosoutěže je celosvětově známý fotograf Martin Rak.


Studentstvo bude znovu stávkovat za klima. Chtějí upozornit veřejnost, že tyto volby budou o klimatu. Teď nebo nikdy
31. 8. 2021 - PRAHA (Fridays for Future ČR ) - Středoškoláci a středoškolačky opět opustí lavice a zúčastní se globální stávky za klima. Po celém světě vyjdou studenti a studentky do ulic 24. září. Klimatická krize se musí řešit celosvětově, ale politici a političky ze všech koutů světa stále nedělají dost České odvětví mezinárodního hnutí Fridays for Future proto cílí na nadcházející volby do poslanecké sněmovny.


24. ročník festivalu Respect nabízí (nejen) hudební zážitky z celého světa. Uslyšíte korsickou polyfonii i pouštní blues
25. 8. 2021 - PRAHA (Econnect ) - Respect Festival 2021 bude patřit již tradičně toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat různé světy. Promyšlená a kvalitní dramaturgie s jasným názorem nabídne originální a silné zážitky, které u nás těžko jinde najdete. Festival se uskuteční na Rohanském ostrově v sobotu a neděli 28. - 29. srpna.


Krajský úřad v Plzni nezákonně zasáhl do práv Dětí Země
25. 8. 2021 - PLZEŇ (Econnect/Děti Země ) - Krajský soud v Plzni na základě žaloby Dětí Země ze 17. února 2021 svým rozsudkem ze dne 30. července 2021 rozhodl, že Krajský úřad Plzeňského kraje nezákonným způsobem zasáhl do jejich práv na zasílání informací o zahajovaných správních řízeních s vlivem na přírodu a krajinu, které jim od srpna 2020 upíral.


ČSO na Josefovských loukách vyhloubí nový ptačník. Chce přilákat ohrožené druhy ptáků
24. 8. 2021 - JAROMĚŘ (Econnect/Česká společnost ornitologická ) - Na Josefovských loukách u Jaroměře, ptačí rezervaci České společnosti ornitologické, vznikne za finanční podpory Norských fondů soustava různě velkých mělkých tůní s ostrůvky – ptačník o velikosti 3 hektary. Ornitologové tak významně rozšíří již existující mokřad, který pomůže nejen vzácným ptákům, ale i obojživelníkům či vážkám a přispěje k zadržení vody v regionu.


Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!
18. 8. 2021 - PRAHA (Není zvěř jako zvěř ) - Odpadkouši se divoce rozmnožují. Opakuje se situace z roku 2019, kdy bylo na spadnutí zavalení Krkonošského národního parku odpadky, respektive odpadkouši. Krakonoš hrozil úplným uzavřením hor a neváhal v této věci naléhat na ministra životního prostředí. Nyní jsou však v ohrožení VŠECHNY NÁRODNÍ PARKY! A ve větším! Krakonošovy síly už nestačí…


V září proběhne již čtvrtý Celosvětový úklid
17. 8. 2021 - BRNO (Econnect/Ukliďme Česko z.s. ) - Přesně za měsíc, na sobotu 18. září 2021 se chystá hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí u příležitosti celosvětové akce World Cleanup Day. Národní koordinátoři akce ze spolku Ukliďme Česko proto vyzývají veřejnost k aktivnímu zapojení do úklidu.


Počet utýraných psů při pokusech se zvyšuje, přestože jich vědci potřebují stále méně
17. 8. 2021 - PRAHA (Econnect / Svoboda zvířat ) - Podle nejnovější statistiky, kterou vydává Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, se počet zvířat zneužitých při pokusech v roce 2018 v EU (bez započítání dat z Norska, které se ve statistikách objevilo poprvé) vyšplhal na 10,6 milionů. Počet psů dokonce vzrostl, a to o 20 % oproti předchozímu roku. Pokusy na zvířatech se tedy dále provádí ve velkém, ačkoli více jak 9 z 10 testovaných léků, které úspěšně projdou u zvířat, pak selhávají u lidí, uvádí vědecký zpravodaj Live Science (https://www.livescience.com/46147-animal-data-unreliable-for-humans.html)


INEX nabízí dlouhodobou pomoc pro opravu komunitních budov a prostorů zasažených tornádem
28. 7. 2021 - PRAHA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit ) - Nevládní nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) nabídla podporu obcím a neziskovým či dobrovolnickým organizacím, jež byly zasaženy tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku. Náplní pomoci bude rekonstrukce zničených veřejných a komunitních budov a prostranství. Organizace je otevřena dlouhodobé spolupráci a pořádání tzv. workcampů (krátkodobý dobrovolnický projekt) v delším časovém horizontu tak, aby se odvedla všechna potřebná práce.


ČSOP se stala partnerem velkolepého projektu na obnovu krajiny v Českém ráji
27. 7. 2021 - MLADÁ BOLESLAV (ČSOP Klenice ) - ČSOP Klenice navázala spolupráci s rodinou Polívkových, která v Českém ráji plánuje na svých pozemcích sázet stromy, keře, aleje či budovat tůně a mokřady. Spolu s odborným garantem Radomírem Studeným se budeme snažit o co nejpřirozenější provedení.


Nové nebezpečí pro přírodu i ekonomiku. Svět zarůstá křovinami, vědci si lámou hlavu, co s tím
26. 7. 2021 - PRAHA (Econnect/Česká krajina ) - Nejen vzácné zbytky přírodních luk, stepí a světlých lesů v České republice, ale otevřená přírodní stanoviště po celém světě ohrožuje nové nebezpečí. Otevřené krajiny v různých částech světa nebezpečně zarůstají křovinami.


Češi mohou přispět do sbírky na obnovu zničených domovů po záplavách v Německu
20. 7. 2021 - PRAHA (Econnect/Člověk v tísni ) - Německo se vzpamatovává z ničivých povodní, které zasáhly zejména spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní – Vestfálsko. Počet obětí ničivých povodní v Německu se vyšplhal na 158. Více než 1000 osob se momentálně pohřešuje.


Bleskové povodně v Německu si vyžádaly desítky životů. Pomoci lze prostřednictvím Diakonie
16. 7. 2021 - PRAHA (Econnect/Českobratrská církev evangelická ) - Vlna silných bouřek a přívalových dešťů v polovině července způsobila na západě Německa, v Belgii a Nizozemsku lokální bleskové povodně. Úřady hlásí více než sto obětí, téměř tisíc lidí se pohřešuje.


Na finanční podporu ze sbírky Diecézní charity Brno dosahují i lidé s nezkolaudovaným obydlím
16. 7. 2021 - BRNO (Econnect/Charita ČR ) - Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku na pomoc lidem, kterým tornádo zničilo domov. „Peníze z této sbírky jsou určeny na obnovu poškozených domů a není pro nás kritérium, zda byla poničená obydlí zkolaudovaná. Soustředíme se na pomoc konkrétním lidem, kteří potřebují znovu začít bydlet. Už řešíme sedm takových případů a s dalšími jednáme. Díky pravidelným šetřením přímo v terénu jsme neustále v kontaktu se zasaženými,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.


Evropská komise představila dlouho očekávanou energeticko-klimatickou legislativu, která má snížit emise EU o 55 % do roku 2030
14. 7. 2021 - PRAHA/BRUSEL (Econnect / Klimatická koalice ) - Evropská komise právě představila dlouho očekávaný klimaticko-energetický legislativní balík s názvem „Fit for 55“. Název odkazuje na nový klimatický cíl Evropské unie z roku 2020. Tím je snížit do roku 2030 celkové množství emisí skleníkových plynů v EU alespoň o 55 % oproti roku 1990. Došlo tak k navýšení původního cíle 40 % schváleného v roce 2014. Pro zvýšení cíle hlasoval také český premiér Andrej Babiš. Legislativní balík Fit for 55 přináší 13 aktualizovaných nebo úplně nových směrnic a nařízení. Novému emisnímu cíli EU se mají uzpůsobit všechny klíčové sektory. Legislativa přináší např. nové normy pro emise vznikající z automobilů či budov. Zvyšuje také cíle pro energii z obnovitelných zdrojů. Přináší i reformu systému obchodování s emisními povolenkami. A zavádí mechanismus tzv. „uhlíkového cla“.


Kamery odhalují skrytý život netopýrů
8. 7. 2021 - Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů ) - Turistická sezóna je v plném proudu a návštěvníci tří památek ve Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji mají díky projektu České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) možnost seznámit se zblízka s jejich tajuplnými obyvateli. Video přenosy z letních kolonií netopýrů velkých či vrápenců malých jsou v provozu na hradech Točník a Sovinec či na zámku v Jevišovicích. Novinku představuje online přenos, který lze nyní denně sledovat na YouTube.


Spolupráce Hnutí DUHA a Lesů ČR pokračuje, i letos budou společně obnovovat lesy na severu Moravy
8. 7. 2021 - MĚSTO ALBRECHTICE (Econnect / Hnutí DUHA ) - Deset dobrovolníků a dobrovolnic vyslaných Hnutím DUHA bude od soboty pomáhat na Krnovsku s obnovou lesů spravovaných státním podnikem Lesy České republiky. Navážou na práci svých předchůdců z uplynulých let.


Dobrovolníci z ČR a Německa pomáhají spolkům a obcím v Krušnohoří
8. 7. 2021 - VÝSLUNÍ / KOVÁŘSKÁ / SCHMALZGRUBE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit ) - Od 6. do 19. 7. Krušné hory přivítají dobrovolníky z Čech a Německa, aby společně pomohli s komunitně prospěšnými činnostmi místním spolkům a obcím. Akci pořádá spolek Antikomplex ve spolupráci s INEX - sdružení dobrovolných aktivit a lokálními partnery Naturherberge Hammerwerk e. V., Přísečnice žije - Preßnitz lebt a Nádraží Kovářská - Bahnhof Schmiedeberg.


První část finanční pomoci Hodonínsku a Břeclavsku odeslána
7. 7. 2021 - HODONÍN/BŘECLAV (Econnect/Charita ČR ) - V pondělí jsme s lidmi na Hodonínsku a Břeclavsku podepisovali darovací smlouvy. Bylo jich 263 v celkové hodnotě 51 miliónů korun. Dnes částka, která odstartovala 1. vlnu finanční pomoci pro obnovu domovů, odešla z našeho účtu na účty lidí v zasažené oblasti.


Ekologické organizace píší ministrům Tomanovi a Brabcovi: Nepromarněte další roky a nastavte správně zemědělské dotace
1. 7. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a Nadace Partnerství ) - Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a Nadace Partnerství v otevřeném dopisu vyzývají ministra zemědělství Miroslava Tomana a ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby využili miliardy korun zemědělských dotací z připravované Společné zemědělské politiky k ozdravení české půdy a krajiny. Současný návrh považují za promarněnou příležitost a vyzývají ministra Tomana, aby ve spolupráci s ministrem Brabcem návrh přepracoval tak, aby dotace motivovaly zemědělce ke skutečně udržitelnému hospodaření, obnově biologické rozmanitosti a lepšímu zadržování vody v krajině.


Politici dostali od studentů špatné známky na vysvědčení, nelíbí se jim, že neřeší klima
30. 6. 2021 - PRAHA (Econnect/Fridays for Future ) - Studentky a studenti z hnutí Fridays for Future dnes symbolicky předali na Malostranském náměstí vysvědčení devíti sněmovním stranám. Hodnotí hlasování o nejdůležitějších zákonech týkajících se klimatu, životního prostředí či přírody a její ochrany. Upozorňují také na nedostatečné kroky pro zastavení klimatických změn.


Nejlepší nábytek je ten šetrný! První ročník FSC evropské designové soutěže také v ČR
30. 6. 2021 - BRNO (Econnect/FSC ČR ) - FSC ČR zahájilo ve spolupráci s dalšími národními kancelářemi organizace Forest Stewardship Council® evropskou designovou soutěž „FSC Furniture Awards“, která je zaměřena na nábytek vyrobený ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Do letošního ročníku se nově můžou přihlásit soutěžící z jedenácti evropských zemí, kromě České republiky tak například i z Německa, Velké Británie nebo Itálie. Firmy mohou svůj FSC nábytek přihlásit celkem do sedmi kategorií. Ty doplňuje ještě pětice speciálních ocenění, mezi které patří například cena pro malé firmy nebo také pro společnosti, které při výrobě nábytku pečlivě dbají na co nejmenší dopad na životní prostředí. Zájemci z řad nábytkářů mohou své výrobky přihlašovat již nyní na oficiálních stránkách soutěže. Uzávěrka přihlášek je 14. října letošního roku.


Nová zemědělská politika EU podporuje další destrukci přírody
29. 6. 2021 - PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA a Česká společnost ornitologická ) - Zástupci evropských vlád, Evropského parlamentu a Evropské komise v pátek 25. 6. uzavřeli dohodu o podobě Společné zemědělské politiky (SZP) EU na příštích sedm let. Každoročně až do roku 2027 bude na zemědělské dotace z peněz daňových poplatníků EU vynaloženo přibližně 54 miliard eur, tedy 1,3 bilionu korun. Očekávaný výrazný krok vpřed se bohužel nekoná. SZP bude i nadále podporovat model intenzivního zemědělství, který přímo vede ke ztrátě biologické rozmanitosti, znečištění vody a ovzduší, nadměrným odběrům vody a prohlubuje klimatickou krizi.


Výsledky anket „Ropák 2020“ a „Zelená perla 2020“
25. 6. 2021 - BRNO (Econnect/Děti Země ) - Ropáka 2020 získal místopředseda české vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a Zelenou perlu 2020 ministr životního prostředí a poslanec Richard Brabec. Rozhodlo o tom 81 členů Komise ze 102.
Židovská obec v Praze pomáhá obyvatelům a rodinám, které zasáhlo ničivé tornádo
25. 6. 2021 - PRAHA (Econnect/Židovská obec v Praze ) - Židovská obec v Praze se rozhodla věnovat veškerý výtěžek ze vstupného do Staronové a Jeruzalémské synagogy, které vybere ve dnech od 28. června do 7. července, na pomoc obyvatelům a rodinám, které zasáhlo ničivé čtvrteční tornádo v oblasti Břeclavska a Hodonínska.


Svíčky za zvířata - oběti krutých transportů
22. 6. 2021 - Praha (Econnect/Společnost pro zvířata ) - Položíme ve čtvrtek, před odpovědnou instituci za tyto krutosti na zvířatech: Ministerstvo zemědělství.Vyhlášení ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2020
21. 6. 2021 - PRAHA (Econnect/Gender Studies, o.p.s. ) -

V pátek 18. června 2021 byly během závěrečné konference slavnostně vyhlášeny výsledky ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2020. Pro 13. ročník byl ústředním tématem management mateřské a rodičovské a flexibilní formy práce se speciálním zřetelem na srovnání situace před pandemií COVID-19 a během ní. V době pandemie COVID-19 se znovu ukázalo, nakolik je téma rovných příležitostí zásadní v mnoha rovinách nejen profesního života – pro zaměstnavatele i zaměstnané.
Češi a Němci chystají v Krkonoších ekologický seminář a pouť k secesnímu evangelickému kostelu
17. 6. 2021 - STRÁŽNÉ (Econnect/SEM Přátelé Herlíkovic ) - Již posedmé, po roční koronavirové pauze, se na přelomu června a července na Strážném - Hořejších Herlíkovicích v Krkonoších uskuteční setkání Čechů a Němců. Týdenní pobyt pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic od 28.6. do 4.7. ve spolupráci s německými dobrovolníky z organizace ASF - Servitus. Účastníci budou ubytováni ve středisku Horský domov. Přijede 12 mladých Němců, kteří prožili jako dobrovolníci celý rok v České republice. Pobyt je již téměř naplněn, více volných míst je v červnových dnech na začátku pobytu. Protože je seminář podpořen Česko německým fondem budoucnosti, stojí týden na horách s plnou penzí jen 1500,- Kč. Při kratším pobytu nabízí pořadatelé slevu.


„Planetu chceme s klidným svědomím přenechat dalším generacím,” říkají studenti z letošní CO2 ligy.
16. 6. 2021 - Praha (Econnect/Ekologický institut Veronica ) - CO2 liga, celoroční program pro školy, úspěšně skončil. Nejlepší účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali 16. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky celoroční klimatické práce dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po jedenácté.


Počet zubrů v milovické rezervaci poprvé dosáhl třiceti zvířat, podobných stád je na světě jen několik
14. 6. 2021 - Praha (Econnect/Česká krajina ) - Populace zubra evropského v bývalém vojenském prostoru Milovice dosáhla poprvé od založení chovu v roce 2015 počtu třiceti zvířat. Významného milníku dosáhla poté, co se o víkendu v rezervaci narodilo druhé letošní mládě.


IuRe a novinář Jan Cibulka žalují stát za to, že plošně sbírá data z mobilů
10. 6. 2021 - PRAHA (Econnect/Iuridicum Remedium, z. s. ) - Český stát sbírá data o komunikaci všech občanů: nezná její obsah, ale po dobu šesti měsíců uchovává prostřednictvím operátorů informace třeba o tom, s kým si kdo telefonoval či odkud se připojoval k internetu. Podle organizace Iuridicum Remedium (IuRe) je však takovýto plošný sběr v rozporu s evropskou legislativou: spolu s novinářem Janem Cibulkou se proto rozhodla český stát žalovat a žádat omluvu za nelegální sběr dat.


Česko se připojí k oslavám sta let prince Philipa a odstartuje globální výzvu
9. 6. 2021 - LIBEREC (Eonnect/DofE ) - Jeho královská Výsost princ Philip by 10. června oslavil 100 let. Princ Philip v roce 1956 založil program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který se brzy po svém vzniku rozšířil do 130 zemí světa. Nyní je DofE celosvětově nejvýznamnějším programem neformálního vzdělávání. Ročně ho plní 1.3 milionu mladých lidí z celého světa, v Česku funguje již 26 let a plní ho více než 5 000 mladých lidí ročně.


Poslanci dnes zrušili šanci na obnovu českých lesů po kůrovcové kalamitě
2. 6. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA, Asociace soukromého zemědělství ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, ČSO, Spolek vlastníků honebních pozemků, Svaz vlastníků půdy a Spolek pro obnovu venkova ČR ) - Poslanci KSČM, SPD, ANO, ODS a polovina ČSSD dnes při hlasování o tzv. invazní novele odhlasovali přílepek, který ruší bez náhrady novelu mysliveckého zákona schválenou předloni na podzim Parlamentem ČR. Novela tehdy zavedla plánování lovu spárkaté zvěře podle míry škod tak, aby lesy dostaly šanci na obnovu v pestré druhové skladbě.


Vláda neschválila spalování uhlí až do roku 2038. Chce dopracovat rychlejší scénáře
24. 5. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku, Fridays For Future a Zelený kruh ) - Vláda ČR neschválila rok 2038 jako termín konce spalování uhlí, který se původně snažil prosadit ministr průmyslu Karel Havlíček. Podklady vrátila Uhelné komisi s úkolem zpracovat rychlejší scénáře konce uhlí. Nové podklady má však na stůl dostat až příští vláda po volbách. Tím termín 2038 fakticky vyřadila ze hry.


Evropská rada bude 24. - 25. května diskutovat o tom, jak do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 %
21. 5. 2021 - PRAHA (Klimatická koalice ) - Ve dnech 24. a 25. května se uskuteční zasedání Evropské rady. Kromě covidu-19 a vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií se bude jednat také o klimatu. V prosinci 2020 se země EU zavázaly snížit do roku 2030 celkové množství emisí skleníkových plynů o 55 % oproti roku 1990. Na nadcházejícím zasedání proběhne diskuse o konkrétních mechanismech, s jejichž pomocí má být nového emisního cíle EU dosaženo. Cíl se má brzy promítnout i do evropské legislativy, a to v podobě legislativního balíčku označovaného jako „Fit For 55“. Jeho znění, nebo přinejmenším jeho část, má být Evropskou komisí zveřejněno 14. července tohoto roku.


Online workshopy propojí moderní technologie i přírodu
20. 5. 2021 - RALSKO (Econnect / Geopark Ralsko ) - Land artový Festival v Ralsku se stal již tradiční jarní akcí v regionu, která láká návštěvníky do bývalého vojenského prostoru Ralsko do krajiny zaniklých obcí. Letos vzhledem ke koronavirové krizi hledá organizátor festivalu Geopark Ralsko další cesty, jak zapojit veřejnost do přírodního tvoření. Land-art je ekologicky laděný umělecký směr, který nezatěžuje přírodu, ale naopak vede k návratu k přírodním materiálům. Land-art je pro geopark způsob, jak se navrátit ke kořenům kraje, k přírodě a k historii místa.Národní plán obnovy na poslední chvíli natřený na zeleno ukazuje bezradnost českého "boje proti suchu"
17. 5. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA, Beleco, Zelený kruh a Centrum pro dopravu a energetiku ) - Za devět měsíců přípravy Ministerstvo průmyslu a obchodu nezajistilo, aby Národní plán obnovy splňoval základní podmínku jeho schválení, tedy že 37 % investic musí směřovat do klimatických opatření. Vláda proto musela narychlo do plánu doplnit přes 7 miliard korun ze státního rozpočtu, aby měl plán v Bruselu šanci projít.Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 274 | Další