Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

16.2.2018 - Ministr zemědělství Milek diskutoval se zástupci nevládních organizací a přizval je do pracovních skupin
PRAHA (MZe ČR) - Společná zemědělská politika, Program rozvoje venkova, odškodnění za loňské sucho a Fond těžko pojistitelných rizik. To byla témata setkání ministra zemědělství Jiřího Milka s představiteli téměř desítky nevládních organizací u kulatého stolu.

16.2.2018 - Žáci a studenti odevzdali k recyklaci 53,4 tun baterií. Učí se baterie nejen třídit, ale také jak je lépe využívat, aby nám déle sloužily
Praha (Ecobat) - Školáci a studenti z celé republiky odevzdali během 3měsíční sběrové kampaně k recyklaci téměř 53,4 tun použitých baterií. Kampaň se uskutečnila v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět a zapojilo se do ní 955 škol. Podtitulem sběrové akce na školách bylo heslo Vydržím víc, posloužím déle. Vedle apelu na třídění bylo cílem vést žáky a studenty k moudrému a efektivnímu využívání baterií, aby nám dobře sloužily a déle vydržely. Vzhledem ke stále se zvyšující spotřebě baterií je to velmi důležitá cesta k tomu, jak šetřit primární zdroje surovin používaných na jejich výrobu, a tím přírodu.

15.2.2018 - V Evropě je moderní mít nádraží ve středu města. Brno s odsunem nádraží hazarduje.
(Děti Země) - Do konce února chce brněnská radnice doporučit vládě, které varianty nádraží jsou pro město prioritní. V květnu by měla o poloze nového nádraží rozhodnout vláda. Jihomoravský kraj v lednu a radnice Brno-střed při včerejším zasedání vládě doporučily odsunout nádraží směrem k řece Svratce. Přesun brněnského hlavního nádraží tak nabývá reálných obrysů. Proti odsunu se však ozývá odborná i široká veřejnost. Tisková zpráva NESEHNUTÍ, aliance Občané pro nádraží v centru a občanské koalice Nádraží v centru.

15.2.2018 - České dráhy představily nabídku výjezdních a zvláštních vlaků
PRAHA (České dráhy) - Zázemí a zkušenosti národního dopravce umožňují Českým drahám zajišťovat nejen dopravní obslužnost v rámci celé České republiky, ale i realizovat speciální vlaky podle přání zákazníka. Kromě řešení spojů na míru ČD nabízejí palubní catering JLV a doprovodné služby ve stanicích v ČD Lounge a saloncích.

15.2.2018 - V Evropě je moderní mít nádraží ve středu města. Brno s odsunem nádraží hazarduje
BRNO (NESEHNUTí, Občané pro nádraží v centru a Nádraží v centru) - Do konce února chce brněnská radnice doporučit vládě, které varianty nádraží jsou pro město prioritní. V květnu by měla o poloze nového nádraží rozhodnout vláda. Jihomoravský kraj v lednu a radnice Brno-střed při včerejším zasedání vládě doporučily odsunout nádraží směrem k řece Svratce. Přesun brněnského hlavního nádraží tak nabývá reálných obrysů. Proti odsunu se však ozývá odborná i široká veřejnost.

15.2.2018 - Reakce ministra Brabce na tiskovou zprávu Pirátů a na pozměňovací návrhy poslankyně Balcarové k novele zákona o ochraně ovzduší
PRAHA (MŽP ČR) - Především je prokazatelně naprostá nepravda, že by ministerstvo životního prostředí přistupovalo k otázce kvality ovzduší liknavě. Naopak, my jsme byli ti, kteří rozjeli revoluční projekt kotlíkových dotací, prosadili možnost kontroly lokálních topenišť a povinné revize kotlů na pevná paliva, začali podporovat elektromobilitu, nízkoemisní zóny a regulační plány ve městech, plány na zlepšování kvality ovzduší ve všech regionech a mnoho dalších opatření, včetně podpory stovek ekologických projektů v průmyslu. Bylo by tedy žádoucí, kdyby se paní kolegyně Balcarová jako předsedkyně výboru pro životní prostředí nejprve seznámila se všemi kroky, které udělalo MŽP v posledních 4 letech.

15.2.2018 - Společnost ČEZ Energo, člen skupiny ČEZ ESCO, investovala v Prostějově přes 100 milionů korun do čtyř kogeneračních jednotek
PROSTĚJOV (ČEZ) - Vytápění domácností, škol i dalších budov v Prostějově prochází díky aktivitě Domovní správy Prostějov (DSP) významnou proměnou. Velkou část tepelného hospodářství nyní zajišťují čtyři moderní kogenerační jednotky s celkovým výkonem přesahujícím 4,5 MWe, které instalovala a následně bude také provozovat společnost ČEZ Energo, dceřiná firma ČEZ ESCO, která do nich investovala 106 milionů korun. Další investici uhradila přímo DSP, jež zajistila výměnu kotlů.

15.2.2018 - PirateCon: Otevřené fórum o životním prostředí
OSTRAVA (Pirátská strana) - Zajímáš se o životní prostředí a ekologii? Chceš vědět, co můžeme dělat pro zlepšení ovzduší? Jaký je rodinný život bez auta? Vrátí se k nám divoké šelmy?

15.2.2018 - Piráti zvou na nedělní guláš zdarma a vyzývají k pomoci potravinovým bankám
PRAHA (Pirátská strana) - Pirátská strana na neděli chystá další akci s gulášem zdarma. Piráti se pravidelně dvakrát v měsíci setkávají u Hlavního nádraží v Praze, vaří guláš, nabízejí čaj a baví se živou muzikou. Jídlo zdarma rozdávají s pomocí potravinových bank a díky příspěvku pirátských poslanců. Ti tímto způsobem vrací odměny za výkon funkce zastupitelů na pražském magistrátu, úřad totiž vrácení odměn zamítl. Sponzorem této dobročinné neděle je poslanec za Piráty Ondřej Profant.

14.2.2018 - Poslanci navrhují omezit zákonem znečištění z uhelných elektráren i domácích kotlů. Většina obyvatel ČR trpí nadlimitním znečištěním ovzduší
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Hnutí DUHA a Greenpeace vítají návrh skupiny poslanců a poslankyň Výboru pro životní prostředí z Pirátské strany, TOP09 a KDU-ČSL, aby aktuální novela zákona o ochraně ovzduší zamezila velkým uhelným elektrárnám získat výjimku z nových evropských limitů pro znečištění ovzduší [1].

14.2.2018 - Tři z pěti lidí dýchají špatný vzduch. Piráti mají řešení
PRAHA (Pirátská strana) - Předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová z Pirátské strany dnes na schůzi výboru předložila dva legislativní návrhy, které pomohou zlepšit tristní stav ovzduší(1). Jedná se o zrušení výjimek na překračování limitů znečištění velkým elektrárnám a zavedení pravomoci obcí zakázat spalování nekvalitního uhlí.

14.2.2018 - Praha představuje nové způsoby financování renovací budov
Praha (Magistrát hl. m. Prahy) - Hl. m. Praha se jako jeden z osmi partnerů evropského projektu FINERPOL podílí na spuštění interaktivní mapy zobrazující příklady dobré praxe energeticky úsporných renovací budov a jejich financování – Finermap. Díky spolupráci s experty z ČVUT se do výběru nejúspěšnějších projektů dostaly i příklady z České republiky. Nově spuštěný online nástroj Finermap umožní vlastníkům a správcům veřejných a soukromých budov, zástupcům měst a obcí nebo malým a středním podnikům najít rychle a intuitivně inspiraci při hledání vhodné formy financování prostřednictvím nedotačních finančních nástrojů.

13.2.2018 - Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren. ČR však silně pokulhává
PRAHA (Hnutí DUHA) - Celých 15 680 megawattů nově instalovaného výkonu větrných elektráren přibylo loni v EU, což je nový historický rekord [1]. V celkové instalované kapacitě tak větrné elektrárny zůstaly druhým nejrozšířenějším zdrojem elektřiny v EU. Na první místo obsazené plynovými elektrárnami se vítr mocně dotahuje a při současném trendu by je obsadil během příštích dvou let.

13.2.2018 - Mladí pratuři z Milovic odjeli k Velehradu, v obci Modrá budou součástí expozice Živá voda
Praha (Česká krajina) - Odrostlá mláďata praturů ze středočeských Milovic odjela dnes odpoledne do obce Modrá na Uherskohradišťsku. Jejich nová pastvina se stane součástí unikátní expozice Živá voda, kterou obec Modrá v současnosti rozšiřuje.

12.2.2018 - Na smog si nesmíme zvykat, není to přírodní úkaz. Stát musí razantně zakročit, řešení jsou po ruce
PRAHA (Hnutí DUHA) - Smogové situace a překračování hygienických limitů pro znečištění ovzduší od pátku až do včerejška sužovaly obyvatele Ostravska a Třinecka i Prahy a Ústecka. A budou se neustále opakovat, nedojde-li k trvalému snížení závislosti na fosilních palivech, zejména uhlí. I mimo vyhrocené smogové situace žije neustále 60 % obyvatel ČR v oblastech, kde jsou porušovány zákonné hygienické limity pro znečištění ovzduší [1], a 11 000 lidí ročně kvůli špinavému vzduchu předčasně umírá [2].

12.2.2018 - Piráti jako jediní bojují za větší ochranu zdrojů pitné vody. Řeší tím i problém s těžbou štěrkopísku na jihu Moravy
PRAHA (Pirátská strana) - Pirátští poslanci Radek Holomčík a Jan Pošvář předložili návrh na novelizaci vodního zákona, který zvýší ochranu oblastí přirozené akumulace vod. V případě přijetí návrhu zabrání novela hazardování se strategickými zdroji pitné vody, jako se tomu děje například na jihu Moravy. Tam potenciální těžba štěrkopísku mezi obcemi Uherský Ostroh a Moravský Písek může ohrozit klíčové prameniště pro téměř 150 000 obyvatel okresu Hodonín. Poslanci hnutí ANO, SPD, KSČM a ČSSD tento návrh v Zemědělském výboru nepodpořili. A to navzdory slibům, které dávali veřejnosti před volbami.

12.2.2018 - V Temelíně zavezli palivo do reaktoru
TEMELÍN (okres České Budějovice) (ČEZ) -

12.2.2018 - Lithiová ekonomika
Praha (Zvonečník) - Ve středu 7. února 2018 proběhla v Lidovém domě debata Zvonečníku a MDA "Lithiová ekonomika - co z toho skutečně můžeme mít?".

12.2.2018 - ČEZ začal nabízet ekologický produkt pro elektromobilisty. Zelenou elektřinu
PRAHA (ČEZ) - Nový produkt od ČEZ Prodej „Elektřina pro dobíjení“ zaručuje elektromobilistům výhodné ceny elektřiny doma i na cestách a stoprocentní jistotu, že spotřeba zákazníkovy domácnosti byla pokryta elektřinou z obnovitelných zdrojů.

12.2.2018 - Zemědělské dotace mají podporovat především rodinná hospodářství
PRAHA (Strana zelených) - Evropská unie uvažuje o zastropování zemědělských dotací, které může z evropského rozpočtu obdržet jeden zemědělský podnik, jak informuje například časopis Respekt. Zelení s navrhovaným zastropováním souhlasí.

12.2.2018 - Poškození vegetace fluorem a jeho sloučeninami
Strnady (VÚLHM) - Když se řekne fluor, většině z nás se vybaví pasta proti zubnímu kazu, neboť tento chemický prvek se vyskytuje v kostech a zubech. Ale fluor a jeho sloučeniny jsou používány v různých odvětvích průmyslu a jejich nadměrné množství, které se dostává do ovzduší, může způsobit vážná poškození vegetace. Kde a jakých hodnot dosahují koncentrace fluoridů, zkoumali experti z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

9.2.2018 - Čeští Zelení se připojují k výzvě k propuštění spolumluvčích tureckých Zelených
PRAHA (Strana zelených) - Spolumluvčí turecké Strany zelených (Yesiller ve Sol Gelecek Partisi) Eylem Tuncaelli a Naci Sönmez byli dnes ráno, 9. února, zatčeni. Zatčení provedly speciální jednotky a doposud nebyla vznesena žádná formální obvinění.

9.2.2018 - Dnes končí připomínky k plánované megaspalovně u Mělníka. Stavba největší spalovny v ČR je zbytečná a škodlivá, ekologové i obec ji odmítají
MĚLNÍK (Hnutí DUHA) - ČEZ zpracoval dokumentaci vlivů na životní prostředí plánované megaspalovny odpadků u Mělníka, která by měla ročně spálit až 320 000 tun odpadů a stát se tak největší spalovnou v zemi. Obce, občanská sdružení i občané mohou do dnešního dne podávat připomínky k záměru výstavby této zbytečné, drahé a škodlivé stavby. Ta je v rozporu s již přijatými evropskými pravidly pro šetrné hospodaření se surovinami a odpady (balíček pro oběhové hospodářství), které bude muset ČR v nejbližší době přijmout.

9.2.2018 - Piráti pohlídali záruky majitelům pozemků při výstavbě infrastruktury
PRAHA (Pirátská strana) - Pirátská strana zajistila, že návrh novely zákona o urychlení výstavby klíčové infrastruktury nebude obsahovat paragrafy porušující vlastnická práva majitelů pozemků, na nichž se má stavět. Události posledních dvou měsíců však ukazují, že legislativní proces je třeba bedlivě hlídat před neúměrným tlakem lobbistů. Pirátům se nakonec podařilo z návrhu zákona odstranit dodatek, podle nějž by se měl zákon vztahovat i na stavby energetické infrastruktury, a tím významně omezovat práva vlastníků pozemků.


8.2.2018 - Německo: Budoucí koaliční strany se dohodly na konci spalování uhlí
PRAHA/BERLÍN (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Němečtí křesťanští a sociální demokraté se dohodli na návrhu koaliční smlouvy nové vlády, který obsahuje i konec spalování uhlí pro výrobu energie v Německu. Konkrétní termín však chybí a bude prý určen v první polovině roku 2019. Celou koaliční smlouvu může ještě zhatit vnitrostranické referendum sociálních demokratů [1].

7.2.2018 - Brno-střed chce schválit odsun nádraží
(Děti Země) - Tisková zpráva NESEHNUTÍ, aliance Občané pro nádraží v centru a občanské koalice Nádraží v centru


7.2.2018 - Brno-střed chce schválit odsun nádraží
BRNO (NESEHNUTí, Občané pro nádraží v centru a Nádraží v centru) - Zastupitelstvo městské části Brna-střed má 14. února 2018 hlasovat o modernizaci železničního uzlu Brno ve variantě Řeka na základě usnesení Rady MČ. To by znamenalo odsun nádraží o kilometr na jih. Brněnské občanské iniciativy upozorňují, že tento postup jde proti zájmu veřejnosti. Pro Brno i pro cestující je totiž z ekonomického a dopravního hlediska výrazně výhodnější modernizovat nádraží v centru ve variantě Petrov.

7.2.2018 - Avízo: Tisková konference - Vyhlášení Big Brother Awards 2017
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Avízo: Tisková konference | Vyhlášení Big Brother Awards za rok 2017
15. února 2018 od 10 hodin v Café Lajka (U Akademie 366/11, Praha 7)


7.2.2018 - Ministr vnitra informoval vládu o opatřeních při orkánu Herwart
PRAHA (MV ČR) - Ministr vnitra Lubomír Metnar dnes, 7. února, informoval vládu o průběhu a opatřeních provedených při řešení následků orkánu Herwart. Jednalo se o největší mimořádnou událost svého druhu na území ČR. Situaci i přes její rozsah a závažnost zvládly složky IZS dobře. Průběh orkánu však odhalil některé slabiny zejména v oblasti komunikačních a informačních systémů. K jejich odstranění pomůže analýza, kterou ministerstvo ve spolupráci s hasiči zpracuje do června tohoto roku.

7.2.2018 - Závěry vyšetřovací komise k OKD mohou napomoci i v otázce dělení ČEZu
PRAHA (Pirátská strana) - V úterý proběhla první schůze vyšetřovací komise ke kauze OKD. Její vznik iniciovali Piráti na konci loňského roku, předsedou komise je pirátský poslanec Lukáš Černohorský z Ostravy. Komise si už vyžádala dokumenty od Ministerstva financí ČR, Úřadu vlády ČR i od Bezpečnostní informační služby a nyní čeká na jejich dodání příslušnými institucemi. Další setkání vyšetřovací komise proběhne 1. března.

7.2.2018 - V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru
TEMELÍN (okres České Budějovice) (ČEZ) - Více než třistakrát projede zavážecí stroj mezi reaktorem a vedlejším bazénem skladování použitého paliva. Přitom ujede přibližně pět kilometrů. V těchto dnech patří v Temelíně k nejsledovanějším zařízením. Dnes v 10:40 hodin začalo zavážení paliva do reaktoru prvního bloku. Manipulace s palivem potrvají několik dní.

7.2.2018 - Vláda podpořila novelu urychlující výstavbu, návrh nyní posoudí poslanci
PRAHA (MD ČR) - Vláda dnes podpořila novelu zákona č. 416/2019 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou inicioval ministr dopravy a poslanec Dan Ťok. Přijetím kompromisního poslaneckého návrhu, na němž je shoda napříč politickými stranami, dojde ke zkrácení až třináctiletého cyklu, který si dnes vyžádá každá infrastrukturní stavba.

6.2.2018 - Ombudsmana ČEZ za osm let oslovilo už více než 6 tisíc zákazníků, vyhověl 730 z nich
PRAHA (ČEZ) - Ombudsman Skupiny ČEZ, který před více než osmi lety jako první v energetickém sektoru ČR začal sloužit zákazníkům, se dosud zabýval podněty 6 185 klientů. Loni ho oslovilo celkem 1 293 zákazníků. Nejvíce podnětů směřovalo do oblastí smluvních záležitostí a měření odebrané elektřiny.

6.2.2018 - V Temelíně testovali důležitý bezpečnostní systém
TEMELÍN (okres České Budějovice) (ČEZ) - Zkouška důležitého bezpečnostního sytému proběhla v závěru týdne Jaderné elektrárně Temelín. Připravenost jednoho z hlavních dieselgenerátorů potvrdil 24hodinový ostrý test s dodávkou elektřiny přímo do přenosové soustavy. Během zkoušky dieselgenerátor vyrobil 146 MWh elektřiny, která by přibližně čtyřem desítkám českých domácností vystačila na celý rok.

5.2.2018 - Útulkové kočky budou hledat domovy na výstavě v Praze ( Útulkové kočky budou hledat domovy na výstavě v Praze)
Praha (Kočičí domov Sluníčko, z.s.) - Již popáté budete mít možnost zapojit se do velkolepé akce Kočičího domova Sluníčko. V kulturní enklávě Plechárna, na sídlišti Černý most, dne 10.2. léta páně 2018, bude mít sraz přes 100 kočičích bezdomovců, kteří se rozhodly změnit svůj nuzný život a najít konečně svoje doma!

5.2.2018 - Na Olympijský festival vlaky Českých drah i speciálním spojem Raška Expres
PRAHA (České dráhy) - Více než třicet sportů si budou moci od 9. do 25. února vyzkoušet fanoušci v Brně a Ostravě v rámci Olympijského festivalu 2018. Na brněnské výstaviště a k ostravské Ostravar Aréně, které jsou letos dějištěm oslav sportu, si můžou přijet zájemci zafandit a zasportovat vlakem. Využít lze zvýhodněnou zpáteční jízdenku Českých drah VLAK+, která zároveň poslouží jako vstupenka do olympijských parků. Národní dopravce navíc vypraví speciální spoj – Raška Expres, který přiveze 11. února zájemce z Prahy přímo do areálu BVV v Brně. Na palubě si pak cestující užijí autogramiádu sportovců. ČD se také staly partnerem neziskové organizace Černí koně, se kterou si budou moci návštěvníci akce vyzkoušet handbike pro handicapované sportovce.

5.2.2018 - Útulkové kočky budou hledat domovy na výstavě v Praze
Praha (Kočičí domov Sluníčko, z.s.) - Již popáté budete mít možnost zapojit se do velkolepé akce Kočičího domova Sluníčko. V kulturní enklávě Plechárna, na sídlišti Černý most, dne 10.2. léta páně 2018, bude mít sraz přes 100 kočičích bezdomovců, kteří se rozhodly změnit svůj nuzný život a najít konečně svoje doma!

5.2.2018 - ČEZ ESCO Polska získala zakázku za 55 milionů korun. Zmodernizuje školy a historickou radnici na severu Polska
BISKUPIEC (ČEZ) - ČEZ ESCO Polska získala další zakázku na energetickou modernizaci veřejných budov. V Biskupieci ve Varmijsko-mazurském vojvodství zrealizuje úsporná opatření v radnici z počátku 20 století a třech školních komplexech. Celková hodnota zakázky dosahuje 9 milionů zlotých (téměř 55 milionů korun).

5.2.2018 - Industriální turistika táhne, Dlouhé stráně vloni překonaly návštěvnický rekord
JESENÍK (ČEZ) - Apetit lidí po takzvané industriální turistice je stále silnější. Například vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně vloni navštívilo téměř sto tisíc turistů a zájemců o exkurze (přesně 97 661), což je o 15 procent více než před rokem. „Podle dlouhodobých statistik jde o historický rekord,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

5.2.2018 - Jak je také možné zjistit početní stav jelení zvěře? Podle hromádek
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Jelenu evropskému, majestátnímu králi českých lesů, se v poslední době velmi daří a jeho populace, navzdory mysliveckým opatřením, neustále vzrůstá. Jak je tato populace početná v Krušných horách, zjišťovali odborníci na myslivost z VÚLHM, v. v. i. A použili k tomu osvědčenou metodu, která nic nestojí a je velmi efektivní: Sčítání hromádek trusu.

4.2.2018 - Koncert Děti dětem začíná třetí dekádu
PRAHA (Pionýr) - Desítky dětí na jevišti, jež předvedly hudební a taneční vystoupení mnoha žánrů, stovky nadšeně fandících a tleskajících dětí v hledišti, významní hosté a předání prestižního ocenění, které si stejně jako celá akce drží tradici již 21 let. Tak by se dal shrnout další ročník koncertu Děti dětem, který v sobotu 3. 2. 2018 uspořádal Pionýr ve spolupráci s Nadací Dětem 3. tisíciletí v Kongresovém centru Praha.

2.2.2018 - Jablunkovskou ulici v Třinci nyní přejdeme čtyřikrát bezpečněji
TŘINEC (ČEZ) - V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn nasvítilo město Třinec čtyři přechody pro chodce na Jablunkovské ulici, jedné z hlavních dopravních tepen města. Na nasvícení frekventovaných přechodů u městského úřadu, u Penny marketu, u ZŠ Dany a Emila Zátopkových a u křižovatky u Zobawy se podílela svým grantem také Nadace ČEZ.

1.2.2018 - Dělení ČEZ a výstavba drahých jaderných elektráren nedává smysl
PRAHA (Strana zelených) - Dnes, 1. 2., byl zveřejněn plán polostátního gigantu ČEZ na financování výstavby nových jaderných bloků. Kromě státních garancí pro jadernou energetiku, které Zelení dlouhodobě kritizují, obsahuje preferovaná varianta také rozdělení a částečnou privatizaci firmy. Zelení jednoznačně nesouhlasí s tímto postupem.

1.2.2018 - Světový den mokřadů slavme i v Krkonoších
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů náleží mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů.

1.2.2018 - Číslo týdne: Třetinu německé elektřiny loni vyrobily obnovitelné zdroje. U nás jen 11 %. Vláda má šanci to napravit v aktuální novele zákona o podporovaných zdrojích energie
PRAHA (Hnutí DUHA) - Právě třetinu (33,1 %) elektřiny loni v Německu vyrobily obnovitelné zdroje. Podíl obnovitelné produkce na domácí spotřebě je ještě vyšší (36,5 %), protože Německo je významným vývozcem elektřiny. Obnovitelné zdroje se tak významně přiblížily výrobě elektřiny z uhlí, která pokrývá celkem 37 % německé produkce (černé a hnědé uhlí dohromady). Roční výroba německých obnovitelných zdrojů dosáhla 216 terawatthodin, což je víc než dvouapůlnásobek roční výroby všech elektráren u nás.

1.2.2018 - Na doporučení entomologů pomáhají energetikům při ochraně populace kriticky ohroženého druhu motýla živé travní sekačky
TUŠIMICE (ČEZ) - Ve svém zimovišti na Žatecku se nyní navzájem zahřívají ovce a kozy, které v průběhu loňského roku spásaly travnatý porost na dnes již plně rekultivovaném odkališti „T“ Elektrárny Tušimice. Pastvou narušovaly drn, takže v Čechách kriticky ohrožený a na Moravě již od roku 1998 nezvěstný druh motýla okáče metlicového mohl snadněji najít útočiště v podloží podkladního substrátu. Poprvé se živé „travní sekačky“ objevily v lokalitě v poslední dekádě roku 2016. Vzhledem k tomu, že jejich „zkušební provoz“ dopadl na výbornou, v roce 2017 se již na rekultivované ploše pohybovaly od začátku března do konce listopadu.

1.2.2018 - Čistši voda pro všechny Evropany: Otázky a odpovědi (Safer drinking water for all Europeans: Questions and Answers)
BRUSEL (Evropská komise) - Questions and Answers on the revision of the Drinking Water Directive.

1.2.2018 - Čistši voda pro všechny Evropany (Safer drinking water for all Europeans)
BRUSEL (Evropská komise) - Revised European legislation proposed by the European Commission today will improve the quality of drinking water and access to it as well as provide better information to citizens.

1.2.2018 - Podpořme budoucnost bez palmového oleje
PRAHA (Strana zelených) - Na dnešek připadá Den bez palmového oleje. Palmový olej patří mezi nejlevnější rostlinné tuky a jeho použití je dnes natolik rozsáhlé, že pronikl do většiny potravinářských odvětví. Má však svou odvrácenou stránku, které bychom všichni měli věnovat zvýšenou pozornost.

31.1.2018 - Vláda projednala postup u memoranda k těžbě lithia a jmenovala zmocněnce pro sport
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Ve středu 31. ledna 2018 vláda Andreje Babiše jednala o postupu ve věci memoranda o těžbě lithia. Kabinet také jmenoval vládního zmocněnce pro sport, kterým se od 1. března 2018 stane Milan Hnilička, a zařadila téměř dvě desítky poutních míst mezi národní kulturní památky.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 778 | Další