Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

12.10.2018 - Unikátní experiment. Vědci sledují přeměnu pole na druhově bohatou louku
PRAHA (Česká krajina) - Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.


11.10.2018 - Gepardí bratři Tomas a Toulous budou od víkendu blíže návštěvníkům
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - V pěší části safari parku budou od víkendu k vidění dvouletí bratři Thomas a Toulous, kteří byli od svého příjezdu v únoru 2018 umístěni v zázemí zahrady. Ve výběhu v návštěvnické části vystřídají samici Darili. Stěhování proběhlo v úterý odpoledne a trvalo pouhou hodinu.

11.10.2018 - Netopýři obývající úkryty ve stromech si zaslouží lepší ochranu
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Při kácení stromů může docházet k ohrožení netopýrů, kteří se zde ukrývají. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) proto vytvořila speciální webové stránky věnované šetrným postupům při údržbě zeleně v parcích a zahradách. Nově byla spuštěna také online databáze stromů s potvrzeným výskytem netopýrů. Odborníci i laici zde mohou vyhledávat jednotlivé nálezy a také vkládat vlastní pozorování. Nashromážděné údaje pomohou k efektivnější ochraně netopýrů a jejich stromových úkrytů při plánovaném kácení.

11.10.2018 - Přijďte se do muzea bát!
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 26. října 2018 od 17 hodin bude Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi opět hostit tradiční „halloweenskou“ akci nazvanou Duchůplné muzeum. Návštěvníkům jako obvykle nabídne možnost netradiční prohlídky budovy muzea i muzejní expozice v hororovém duchu.

11.10.2018 - Jiří Černý novým ambasadorem YMCA
PRAHA (YMCA v ČR) - Uznávaný hudební publicista a kritik Jiří Černý je další osobností, která se veřejně hlásí k poslání YMCA a šíření jejího dobrého jména. Tento týden převzal v Paláci YMCA čestný titul Ambassador YMCA.

10.10.2018 - Evropská osmadvacítka se dohodla na společné pozici k návrhu snižování emisí CO2 z osobních aut a lehkých užitkových vozidel
LUCEMBURK (MŽP ČR) - Ministři životního prostředí zemí EU po komplikovaných jednáních dosáhli dohody ohledně snižování emisí CO2 z osobních automobilů a dodávek po roce 2021. Diskutovali také o emisích CO2 z nových nákladních vozidel a schválili oficiální pozici EU na dvě důležitá mezinárodní jednání.

10.10.2018 - Vláda dnes jedná o lesích. Nezastaví-li nepříznivý vývoj, nebude v budoucnu o čem jednat
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministr zemědělství Miroslav Toman právě dnes seznamuje Vládu ČR se "Zprávou o stavu lesů a lesního hospodářství České republiky v roce 2017", která ukazuje, že smrk je přes jeho plošné hynutí nadále nejčastěji vysazovanou dřevinou[1]. Podle Zprávy činí podíl smrků 40% z nových výsadeb a borovice dalších 9% [2]. To je více než trojnásobek toho, kolik by odpovídalo přírodnímu zastoupení smrku (11%).

10.10.2018 - Tak trochu jiný fotbal. Jde to. V Lize férového fotbalu
PRAHA (Fotbal pro rozvoj) - Odehrána jsou všechna kola historicky první ročníku celorepublikové Ligy férového fotbalu. Finále, ve kterém se utkají týmy z Prahy a z Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Moravskoslezského regionu, proběhne tento víkend 13. a 14.října v Podjedštědském sportovním areálu Luďka Zelenky.

10.10.2018 - Drobnější projekty na ochranu krajiny nebo vzácných druhů mají zelenou!
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo dotační výzvu s alokací 5 milionů korun na podporu koordinačních projektů v ochraně přírody a krajiny. Vloni se díky financím v Programu na podporu projektů nestátních neziskových organizací realizovalo na 209 projektů, například na ochranu a mapování zvláště chráněných druhů. Dále 32 projektů pozemkových spolků na ochranu krajiny nebo se konaly odborné semináře a terénní exkurze pro více než 4 000 lidí.

10.10.2018 - Brno se promění v centrum filmu i environmentalistiky. Začíná 44. filmový festival EKOFILM
BRNO (MŽP ČR) - 44. ročník mezinárodního filmového festivalu EKOFILM odstartuje v Brně ve čtvrtek 11. října a potrvá až do soboty 13. října. Už 10. října se ale Brňané i návštěvníci festivalu mohou těšit na dvě akce v rámci takzvaného „grand opening“. Ústředním tématem nejstarší přehlídky snímků s tematikou životního prostředí v Evropě je letos voda v krajině. Program ročníku 2018 nabízí pětadvacet soutěžních filmů z celého světa a řadu významných českých i mezinárodních hostů.

9.10.2018 - V Brně dnes začalo osvobození hospodářských zvířat z klecí. NESEHNUTÍ spustilo web s unikátní mapou českých velkochovů
BRNO (NESEHNUTí) - Nezisková organizace NESEHNUTÍ se dnešním happeningem na náměstí Svobody v Brně připojila k zahájení celoevropské kampaně za zákaz klecových chovů hospodářských zvířat. Symbolické osvobození několika „zvířat“ z klece znázornilo cíl kampaně: zákaz klecových chovů. Aktivisté a aktivistky usilují o zlepšení nevyhovujících podmínek v současném průmyslovém zemědělství. Požadavek na změnu evropské legislativy mohou lidé podepsat na nově spuštěné webové stránce Hlava na hlavě (www.hlavanahlave.cz), která zahrnuje i unikátní mapu všech velkochovů v Česku.

9.10.2018 - Ekologické výzvy nových starostů: Zadržet vodu, chránit a rozšiřovat zeleň, vyčistit vzduch či zajistit energetickou soběstačnost
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - Výsledky komunálních voleb postaví před nové či staronové místní politiky velké výzvy. V příštích čtyřech letech budou mimo jiné čelit závažným ekologickým problémům a bude jejich odpovědností zajistit jejich účinná řešení na místní úrovni. Hnutí DUHA a asociace ekologických organizací Zelený kruh přinášejí přehled pěti klíčových výzev a navrhují řešení.

9.10.2018 - TOP 09 chce faktickou beztrestnost pro pálení odpadů Vláda zítra projedná její návrh na zrušení kontrol kotlů
(Zelený kruh) - Pálení PET lahví či jiných odpadů chce TOP 09 ulehčit nezodpovědným majitelům domácích kotlů, kteří zamořují vzduch desítkám či stovkám okolních rodin. Skupina poslanců (Miroslav Kalousek, Dominik Feri, Helena Langšádlová, Karel Schwarzenberg, František Vácha a Vlastimil Válek) totiž podala návrh novely zákona o ochraně ovzduší, kde navrhují zrušit právo úředníků přijít k lidem do kotelny zkontrolovat dodržování zákona (tedy zejména jestli nejsou spalována zakázaná paliva) [1]. To je přitom jediný způsob, jak získat důkazy a viníka pokutovat. V praxi má však zejména preventivní efekt.

9.10.2018 - Rodiny podnikatelů se setkaly na Velehradě
PRAHA (KOMPAS Křesťanský podnikatel, z.s.) - Na 170 lidí včetně dětí se 22. září vydalo na konferenci Podnikání a rodina do velehradského Stojanova gymnázia. Promluvilo k nim 12 řečníků z Česka a Slovenska. Většina z nich jsou podnikatelé s desítkami let zkušeností s budováním svých firem a také s větším počtem dětí. Čestným hostem konference byl i olomoucký světící biskup Mons. Josef Nuzík. Konferenci pořádalo sdružení KOMPAS Křesťanský podnikatel, z.s.

9.10.2018 - Pirát František Elfmark uspořádal seminář k odpadům s účastí ministerstva i odborníků
PRAHA (Pirátská strana) - Jaké evropské limity musí Česká republika v oblasti nakládání s odpady splnit? Dotkne se to peněženek obyvatel? A jsme na to vůbec technicky připravení? Tyto a mnohé další otázky zodpověděl seminář „Oběhové hospodářství – méně odpadů, více recyklace“, který se dnes uskutečnil v prostorách Poslanecké sněmovny pod vedením pirátského poslance a člena Výboru pro životní prostředí Františka Elfmarka.

9.10.2018 - Další jilmy do přírody Libereckého kraje
Liberec 10 (Čmelák - Společnost přátel přírody) - Celkem 160 sazenic ohrožených jilmů vysadili v letošním roce pracovníci a dobrovolníci spolku Čmelák na 11 lokalit po celém Libereckém kraji. V rámci projektu Šance pro jilmy podpořeného letos Libereckým krajem navrátilo sdružení v uplynulých 15 letech do přírody již na 5000 sazenic této vzácné dřeviny.

8.10.2018 - Organizace na ochranu zvířat vyzývají ministra zemědělství k zákazu cirkusů se zvířaty
PLZEŇ (Svoboda zvířat) - Společná tisková zpráva spolků Svoboda zvířat, Hlas zvířat, Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku a Advokátní kanceláře Roberta Plicky, Praha 8. 10. 2018

Organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat, Hlas zvířat, Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku a Advokátní kancelář Roberta Plicky předaly v pondělí 8.10.2018 “Výzvu ministrovi zemědělství”. Reagují tak na připravovanou novelu Zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.


8.10.2018 - #dostbyloplastu má ode dneška 6 nových partnerů, v ministerské iniciativě je zapojeno již 13 velkých firem
PRAHA (MŽP ČR) - Ikea, Starbucks, Costa Coffee, Lidl, Fruitisimo a Česká zemědělská univerzita. Dalších 6 partnerů, kteří se dobrovolně zapojují do iniciativy Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu, aby svým odpovědným chováním pomohly chránit naše životní prostředí. Iniciativa tak už zapojuje 13 společností, které oslovují stovky tisíc zákazníků i spotřebitelů. Všichni deklarují společně: jednorázového plastu už máme dost!

8.10.2018 - Změna klimatu postupuje mnohem rychleji, než se předpokládalo. Je to hra o budoucnost, komentuje zprávu panelu OSN poslankyně Dana Balcarová
PRAHA (Pirátská strana) - Dnes v noci v Jižní Koreji vydal Mezivládní panel pro změny klimatu zprávu, která předpokládá oteplení planety o 1,5 stupně Celsia v příštích 20 letech. Jde o ultimátní výzvu pro politiky i průmysl. Pokud se kompletně nezbavíme závislosti na fosilních palivech do třiceti let, důsledky budou katastrofální. Vzestup hladiny oceánů donutí miliony lidí opustit domovy a extrémní projevy počasí budou čím dál častější. Kromě ukončení závislosti na fosilních palivech se musíme zaměřit na obnovu přirozeného stavu krajiny a investice do technologií na odebírání CO2 přímo z atmosféry. Záleží na nás, zda dokážeme vzdorovat tlaku zájmových skupin, které upřednostňují okamžitý zisk. Je to hra o budoucnost.

8.10.2018 - Jubilejní Festival ptactva navštívilo více než 25 000 lidí, kteří pozorovali přes 5,2 miliónů migrujících ptáků
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Více než 25 000 lidí se o uplynulém víkendu zúčastnilo Evropského festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. Stejně jako vloni se do ní zapojilo 41 partnerských organizací BirdLife International, včetně České společnosti ornitologické. Účastníci celkem 956 akcí po celé Evropě měli jedinečnou šanci sledovat migrující ptáky, kteří se v tomto ročním období přesunují jižním směrem na svá zimoviště. V České republice dobrovolníci připravili 39 akcí, kterých se zúčastnilo více než 1 500 návštěvníků. Ti se také dozvěděli, jak je důležité chránit stěhovavé ptáky, jejich hnízdiště, tahové zastávky a zimoviště.

6.10.2018 - V Německu demonstruje 50 tisíc lidí proti kácení lesa a těžbě uhlí. Připojila se i výprava z ČR
PRAHA/HAMBACH (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my) - Právě teď probíhá zatím největší demonstrace za zachování Hambašského lesa u Kolína nad Rýnem. Na pole poblíž ohroženého lesa dorazilo již 50 tisíc lidí [1], aby odmítli zničení 12 000 let starého lesa kvůli rozšíření povrchového velkolomu na hnědé uhlí, který provozuje firma RWE. Do demonstrace, která se stala největším shromážděním proti uhlí v německé historii, se zapojila i skupina lidí z České republiky.

6.10.2018 - Humanitární krize v Indonésii se zhoršuje, kolegové vyslali do oblasti lékařský tým
JAKARTA/PRAHA (Charita ČR) - Charita Česká republika se jako jedna z prvních organizací celosvětové sítě Charit zapojila do mezinárodní pomoci, o kterou požádala indonéská vláda. Od vyhlášení sbírky zaslali dárci na sbírkový účet Charity pro Indonésii již více než čtvrt milionu korun. Sbírka dále trvá a probíhají také jednání o konkrétní podobě české pomoci. V kontaktu jsme také s kolegy z německé Charity, která už má od čtvrtka na místě svůj zdravotnický tým.

6.10.2018 - Výstava Ozvěny Tabooku: Sophia Martineck
PRAHA (Xaoxax, z.s.) - Nestihnete Tabook? Nebo si ho chcete připomenout? Alespoň malá část z mezinárodního festivalu malých a středně velkých nakladatelů v Táboře bude již tradičně přesunuta do Xao. Letos se mimo knižních novinek můžete těšit na výstavu berlínské ilustrátorky Sophie Martineck.

5.10.2018 - ČEZ klame: Emise CO2 neklesly, produkují je ale jiné firmy. Prodejem elektráren klima neochrání. Reakce na dnešní "ČEZ číslo týdne"
PRAHA (Hnutí DUHA) - Mluvčí společnosti ČEZ, a.s. dnes poslal novinářům krátkou zprávu "číslo týdne", v níž tvrdí, že emisní náročnost zdrojů ČEZu klesla o 30 % za posledních 5 let [1]. A tento fakt přisuzuje tomu, že ČEZ získal zdarma emisní povolenky výměnou za investice do čistých technologií (tzv. derogace).

5.10.2018 - Nálezem Ústavního soudu se péče o přírodu v národních parcích ještě více zdramatizuje
MODRAVA (Svaz obcí NP Šumava) - Plénum Ústavního soudu jednomyslně zamítlo návrh skupiny 25 senátorů na zrušení zákona č. 123/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, případně na zrušení jednotlivých ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny, která byla uvedeným zákonem novelizována. Plénum Ústavního soudu dospělo k názoru, že závisí výlučně na zákonodárci a exekutivě, jaké národní parky založí a jaká pravidla v nich upraví. Dle ústavních soudců lze mít jisté pochopení i pro argumenty, že přísná úprava pravidel chování v národních parcích znamená nepříjemná omezení pro místní obyvatele; zároveň národní park danou lokalitu nepochybně zatraktivňuje a místní obyvatelé budou mít v budoucnu možnost bránit se legálním způsobem proti omezujícím („aktivistickým“) snahám, namířeným například proti jejich vlastnictví či svobodě podnikání.

4.10.2018 - Ani pětadvacátá dílčí novela lesního zákona nezabrání rozpadu smrkových lesů. Zákon vyžaduje zásadní, ne kosmetické změny
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo zemědělství aktuálně navrhuje po pětadvacáté změnit zákon o lesích vyhlášený v roce 1995. Ke změně zákona, který se v průměru mění častěji než jednou ročně [1], tentokrát vyzvala Poslanecká sněmovna kvůli "účinnému boji proti kůrovci, případně jiným kalamitám v lesích". Předloha zákona však k tomu nevede.

3.10.2018 - Les se na Šumavě obnovuje nečekanou rychlostí. Dokazují to i paseky po těžbě, které dokáží zarůstat i bez vlivu člověka. Ovlivní to přístup Správy NP Šumava při umělém zalesňování?
VIMPERK (Správa NP Šumava) - V bezzásahových plochách Národního parku Šumava, které byly zasaženy větrnými a kůrovcovými kalamitami hlavně v polovině devadesátých let a po roce 2007, spontánně roste v průměru přes 6000 malých stromků na hektaru plochy. To ukázal dlouhodobý biomonitoring celého území. V současné době se pracovníci Správy soustředí také na podrobný monitoring velkých holin, které vznikly právě po lidském boji s kůrovcem - tedy po těžbě kůrovcem napadených stojících smrků či polomů.

3.10.2018 - Liberecká zoo v sobotu oslaví Světový den zvířat
LIBEREC (ZOO Liberec) - Mezinárodní oslavy Světového dne zvířat připadají na 4. října - den, kdy zemřel mnich Sv. František z Assisi. Svatý František proslul svou láskou ke všem stvořením, tedy i ke zvířatům. V České republice se Den zvířat slaví od roku 1994 a i v liberecké zoo se stal tradiční akcí. V Zoo Liberec i v dalších českých a slovenských zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) si tento svátek připomeneme již tuto sobotu 6. října.

3.10.2018 - Češi se přidávají k petici za záchranu Hambašského lesa, zítra budou rachotit před německou ambasádou
PRAHA/HAMBACH (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my) - České ekologické organizace se přidávají k mezinárodní kampani za záchranu Hambašského lesa v Německu, kterému hrozí vykácení kvůli těžbě uhlí. Greenpeace ČR dnes s podporou Hnutí DUHA a iniciativy Limity jsme my spouští českou verzi mezinárodní petice (1). Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. České podpisy doručí ekologičtí aktivisté německému velvyslanci.

3.10.2018 - Brnotoč: NESEHNUTÍ a více než 700 lidí požaduje po kandidujících více investic do udržitelné dopravy
BRNO (NESEHNUTí) - Více než 700 lidí se připojilo svým podpisem pod otevřený dopis, jehož vznik iniciovala nezisková organizace NESEHNUTÍ. Dopis byl odeslán politickým uskupením s největším volebním potenciálem, která kandidují do zastupitelstva města Brna. Prostřednictvím dopisu veřejnost požaduje, aby se jednou z hlavních priorit budoucího volebního období stal rozvoj udržitelné městské dopravy v Brně.

3.10.2018 - Nejnovější průzkum veřejného mínění: většina obyvatel ČR je pro rozšíření zákazu využívání zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) -
Aktuální znění Zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, zakazuje drezúru v cirkusech u nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, vyjma delfinovitých, nosorožců, hrochů a žiraf. Podle nejnovějšího reprezentativního průzkumu veřejného mínění, který v září provedla agentura Focus, by s rozšířením zákazu využívání zvířat v cirkusech na alespoň volně žijící (divoká) zvířata souhlasilo 74 % občanů a občanek České republiky.


3.10.2018 - Evžen Tošenovský: Nové emisní limity EU pro automobily ohrožují 400 tisíc pracovních míst v ČR
BRUSEL (ODS) - Limity emisí oxidu uhličitého u automobilů mají dále klesat. Nařízení, které ve středu schválili europoslanci, je chce snížit o 40 procent do roku 2030. Podle občanských demokratů ale tyto požadavky zcela ignorují současnou situaci na trhu i technologické možnosti.

3.10.2018 - Komentář Dany Balcarové: Silná pravidla pro ochranu přírody Ústavní soud rušit nebude
PRAHA (Pirátská strana) - Vítám včerejší rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl stížnost skupiny senátorů vedených Tomášem Jirsou (ODS) k novele zákona o národních parcích. Novela upravuje postavení všech národních parků a zavádí jasnější pravidla na ochranu přírody, přičemž větší prostor byl dán rozvoji divoké přírody. To se nelíbilo skupině senátorů, kteří před ochranou přírody upřednostňují zájmy byznysu a novela podle nich porušovala vlastnická práva zaručená ústavou.

3.10.2018 - Rodiny podnikatelů se setkaly na Velehradě
OLOMOUC (KOMPAS Křesťanský podnikatel, z.s.) - Na 170 lidí včetně dětí se 22. září vydalo na konferenci Podnikání a rodina do velehradského Stojanova gymnázia. Promluvilo k nim 12 řečníků z Česka a Slovenska. Většina z nich jsou podnikatelé s desítkami let zkušeností s budováním svých firem a také s větším počtem dětí. Čestným hostem konference byl i olomoucký světící biskup Mons. Josef Nuzík. Konferenci pořádalo sdružení KOMPAS Křesťanský podnikatel, z.s.

2.10.2018 - Oznámení o předání Výzvy ministru zemědělství
Praha (Svoboda zvířat) - rádi bychom Vás tímto pozvali na předání “Výzvy ministrovi zemědělství k zavedení přísných podmínek pro chov volně žijících zvířat a k zákazu využívání volně žijících zvířat v cirkusech v ČR”.

2.10.2018 - Novela zákona o ochraně přírody a krajiny je ústavně konformní
BRNO (Ústavní soud ČR) - Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jaromír Jirsa) zamítlo návrh skupiny 25 senátorů na zrušení zákona č. 123/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, případně na zrušení jednotlivých ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny, která byla uvedeným zákonem novelizována.

2.10.2018 - Vyhlašujeme sbírku na pomoc obětem zemětřesení v Indonésii
PRAHA (Diakonie ČCE) - Co nezničily otřesy země, spláchla tsunami. V oblasti ostrova Sulawesi počty mrtvých dosahují k tisícovce a desítky tisíc lidí zůstaly bez přístřeší. Sdílíme jejich tíseň a chceme jim pomoci. Prosíme pomáhejte s námi. Naše Středisko humanitární a rozvojové spolupráce vyhlašuje sbírku.

2.10.2018 - Naši starostové mají řešení, změna zákona uklidí obce a města
PRAHA (TOP 09) - Radní TOP 09 z Prahy 10 ve spolupráci se zákonodárci navrhují změnu zákona, která vyřeší problém s autovraky v ulicích ve všech obcích a městech. Dnes totiž nemá žádná radnice šanci nechat odtáhnout i zcela nepojízdné auto, protože nesplňuje zákonnou definici pro vrak. Stovky vozů tak hyzdí obce a blokují místa pro parkování. Změnu zákona o pozemních komunikacích poslanci TOP 09 dnes předložili do sněmovny.

2.10.2018 - Programové prohlášení v oblasti územního rozvoje z většiny splněno
PRAHA (Hl. město Praha) - Zprávu o plnění programového prohlášení Rady hl. m. Prahy v oblasti územního rozvoje, územního plánu a péče o veřejný prostor za období od prosince 2014 do září 2018 dnes představila Petra Kolínská, radní hlavního města. Z celkem 209 programových bodů jich v této oblasti bylo k řešení 23. Radní měli na plnění bodů celkem 39 měsíců.

1.10.2018 - Další stovky milionů korun na ochranu obcí před povodněmi a nebezpečnými sesuvy
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Obce, kraje a další subjekty mohou od října čerpat z Operačního programu Životní prostředí 350 milionů korun na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Lépe tak zvýší ochranu obyvatel i jejich majetku. Státní podniky a příspěvkové organizace pak mohou čerpat z 50 milionové alokace na zpracování podkladů pro stanovení záplavových území nebo na vybudování či modernizaci systémů předpovědní povodňové služby.

1.10.2018 - Studie posouzení propojování území - propojení lyžařských areálů Krkonoše
VRCHLABÍ (SMO Krkonoše) - Svazek Krkonoše realizuje projekt „Studie posouzení propojování území - propojení lyžařských areálů Krkonoše“ v celkové výši 412.051 Kč, spolufinancovaný ze SFŽP, s výší dotace 85%, tzn. 350.243Kč. V rámci projektu bude zpracována „Studie možných vlivů propojení krkonošských středisek v regionech Západ, Střed a Východ“.

30.9.2018 - Stádo divokých koní dnes začalo spásat rezervaci v Dobřanech u Plzně
Praha (Česká krajina) - Plzeňský kraj se dnes stal čtvrtým regionem v České republice, kde se začala k ochraně přírody využívat pastva divokých koní. Skupina šesti hřebečků tam dnes přijela z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Stádo bude spásat porosty v Evropsky významné lokalitě Šlovický vrch v Dobřanech u Plzně.

28.9.2018 - Od dopravních komplikací pomohou především záchytná parkoviště
BRNO (Strana zelených Brno) -

Ucpané ulice a nekonečné hledání parkovacího místa. Taková je každodenní realita brněnských řidičů. Zelení proto navrhují, aby prvním krokem ke zlepšení situace bylo dokončení plánovaného systému záchytných parkovišť. Díky tomu budou mít lidé možnost odstavit auto mimo centrum města za velmi příznivou cenu. Navrhujeme, aby řidiči zaplatili dvacetikorunu za celý den parkování.27.9.2018 - (Ne)udržitelné kontrasty
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Deset workshopů pro školáky, solární vařič či fotovoltaický kufr na náměstí, na náplavce a na výstavišti, fotografická soutěž, didaktické pexeso a výstava. To byl projekt (Ne)udržitelné kontrasty, který v období od června do září obohatil výuku na jihočeských školách, zpestřil akce pro širokou veřejnost a po dobu několika týdnů oživí interiér českobudějovického magistrátu.

27.9.2018 - Premiér dal za pravdu Ministerstvu životního prostředí a občanům - razantní zvýšení podílu výsadby listnáčů a jedle ve vyhlášce je nutné, aby se neopakoval plošný rozpad lesů
PRAHA (Hnutí DUHA) - Premiér Andrej Babiš odpovídá na dopisy, které mu k nevyhovujícímu návrhu vyhlášky zákona o lesích zasílají lidé z celé republiky. V oficiální odpovědi - na kterou Hnutí DUHA upozornila podporovatelka kampaně Zachraňme lesy - premiér ohledně připomínek Ministerstva životního prostředí napsal: "V současné situaci s velkoplošným rozpadem lesů na celém území ČR jsou naprosto nezbytným předpokladem k tomu, aby se v budoucnosti tato situace neopakovala a aby bylo zajištěno trvalé poskytování ekosystémových funkcí a služeb lesů pro společnost." [1] A dává tak Ministerstvu životního prostředí i lidem za pravdu.

27.9.2018 - Premiér dal za pravdu Ministerstvu životního prostředí a občanům - razantní zvýšení podílu výsadby listnáčů a jedle ve vyhlášce je nutné, aby se neopakoval plošný rozpad lesů
(Hnutí DUHA) - Premiér Andrej Babiš odpovídá na dopisy, které mu k nevyhovujícímu návrhu vyhlášky zákona o lesích zasílají lidé z celé republiky. V oficiální odpovědi - na kterou Hnutí DUHA upozornila podporovatelka kampaně Zachraňme lesy - premiér ohledně připomínek Ministerstva životního prostředí napsal: „V současné situaci s velkoplošným rozpadem lesů na celém území ČR jsou naprosto nezbytným předpokladem k tomu, aby se v budoucnosti tato situace neopakovala a aby bylo zajištěno trvalé poskytování ekosystémových funkcí a služeb lesů pro společnost.” [1] A dává tak Ministerstvu životního prostředí i lidem za pravdu.


26.9.2018 - Studie: Čechy ohrožuje jedovatá rtuť. Pomohlo by splnění nových limitů pro uhelné elektrárny
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Výroba energie spalováním hnědého uhlí řadí Českou republiku mezi důležité znečišťovatele jedovatou rtutí. V oblasti emisí rtuti z výroby energie zaujímáme 4. místo v EU. Výrazně více však znečišťuje Německo a Polsko. Ukázala to nová vědecká studie Evropské agentury pro životní prostředí [1].

26.9.2018 - Žloutnutí jehličnanů způsobuje sucho a také nedostatek důležitých živin
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou. Nejvíce však v Moravskoslezském kraji.

26.9.2018 - I na podzim pokračuje svoz bioodpadu. Pražské služby ho za šest let svezly téměř 40 tisíc tun
Praha (Pražské služby ) - Zájem o třídění bioodpadu i nadále roste. Pražským službám ročně přibude zhruba tisíc uživatelů kompostejnerů. Největší svozová společnost loni svezla rekordních osm tisíc tun bioodpadu. Službu sběru a svozu bioodpadu si mohou obyvatelé Prahy a blízkého okolí objednat nejen celoročně, ale také sezóně. S nadcházejícím podzimem tuto možnost využívá řada zákazníků.

25.9.2018 - Safari Park Dvůr Králové prodlužuje hlavní sezónu do 7. října
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Safari Park prodlužuje v letošním roce o jeden týden svou hlavní sezonu. Díky tomu zůstávají až do neděle 7. října otevřeny brány Afrického a Lvího safari.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 796 | Další