Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

10.12.2018 - Jen do roku 2030 mohou nově postavené obnovitelné zdroje zajistit víc elektřiny, než stavba jaderného bloku
PRAHA (Hnutí DUHA) - Česká republika má ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů velké rezervy, dosud jen málo využívá svého potenciálu. Do roku 2030 bychom z OZE mohli vyrábět víc jak dvojnásobek elektřiny oproti dnešku. Vyplývá to z údajů firem podnikajících v tomto odvětví sdružených v Komoře OZE. Potenciál výroby dnes představilo Hnutí DUHA v novém informačním listu Co zvládnou obnovitelné zdroje v ČR: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2018/12/hd_-_infolist_obnovitelna_budoucnost_ceskych_zemi.pdf

10.12.2018 - Na Frýdlantsku je kvůli polomům zakázaný vstup do lesa
FRÝDLANT V ČECHÁCH (Lesy ČR) - Silný vítr poškodil koncem listopadu lesy ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji. Kvůli polomům je do porostů v oblasti Albrechtic u Frýdlantu, Dětřichova, Kristiánova a Heřmanic do 7. března vstup zakázán.

7.12.2018 - Kácení smrků na Suchém vrchu má přísná pravidla a mělo by zpomalit postup kůrovce
JESENÍK (AOPK ČR) - AOPK ČR zásahy v části jesenické rezervace v nepůvodních smrkových monokulturách povolila a zároveň pro ně stanovila přísná pravidla.

6.12.2018 - Rysovi v CHKO Brdy je zhruba 18 měsíců. Přišel ze Šumavy
JINCE (Správa NP Šumava a AOPK ČR) - Rys, kterého v Brdech zaznamenala fotopast [1], přišel do této chráněné krajinné oblasti ze Šumavy. Potvrdilo to porovnání snímků z fotopastí. Každé zvíře má totiž jedinečnou kresbu, která při podrobném zkoumání umožňuje jeho přesnou identifikaci.

6.12.2018 - Světová zdravotnická organizace: Plnění klimatických cílů zachrání milion lidských životů ročně a ušetří biliony dolarů. ČR je zatím zdaleka neplní
PRAHA/KATOWICE (Hnutí DUHA) - Dosažení cílů Pařížské klimatické dohody - tedy postupné ukončení spalování fosilních paliv - může zachránit okolo milionu lidských životů ročně, a to jen díky redukci znečištění ovzduší., Zveřejnila to speciální zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) pro globální klimatický summit, který probíhá od 3. do 14. prosince v polských Katowicích [1].

6.12.2018 - Otevřený dopis ministrovi zemědělství: proč ochránci zvířat nejsou členy expertní skupiny?
Plzeň (Svoboda zvířat) - Dne 19. října vydalo Ministerstvo zemědělství (MZe) tiskové prohlášení, že v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech, a že po vypořádání připomínek k novele zákona bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu vystupování zvířat v cirkusech.

6.12.2018 - Ministr Toman a europoslanec Poc rozehráli hru o podobě budoucí evropské zemědělské politiky
BRUSEL (ČSSD) - Podoba nové evropské zemědělské politiky není jen otázkou povinného či dobrovolného zastropování, jež je nejčastěji skloňovaným slovem v českých diskusích. P. Pocovi a M. Tomanovi se podařilo podat všechny klíčové návrhy, které Evropský parlament bude muset vzít v potaz.

5.12.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2019 v Královéhradeckém kraji
HRADEC KRÁLOVÉ (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. V Královéhradeckém kraji bude rozsah regionální dopravy navýšen oproti počátku roku 2018 o 1,6 %. K nejvýznamnějším změnám bude patřit obnovení přímých víkendových vlaků Hradec Králové – Trutnov – Svoboda nad Úpou, zavedení dalšího spěšného vlaku Trutnov – Hradec Králové v pracovní dny, doplnění rychlíkového spojení Prahy a Hradce Králové o víkendu a posílení rekreační dopravy v oblasti Adršpašských skal a Podzvičinska.

5.12.2018 - Pasecký Památník zapadlých vlastenců se brzy otevře veřejnosti
PASEKY NAD JIZEROU (Správa KRNAP) - Po dvaceti měsících oprav opět 15. prosince otevřeme pobočku vrchlabského Krkonošského muzea Správy KRNAP - Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Za tu dobu se muzeum dočkalo generální rekonstrukce celé budovy i expozice. Projekt stavební a expoziční obnovy byl finančně podpořen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí (zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví). Slavnostní otevření Památníku se uskuteční 15. prosince 2018 od 14 hodin u příležitosti 60. výročí jeho založení.

5.12.2018 - Jízdní řád vlaků ČD se v Jihočeském kraji nemění
ČESKÉ BUDĚJOVICE (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2018. Cestující se však nemusejí obávat žádných změn. Rozsah dopravy zůstane zachován. Regionální osobní dopravu objednává Jihočeský kraj prostřednictvím organizátora dopravy JIKORD. Dálkovou dopravu, tedy rychlíkové spoje, České dráhy realizují na základě objednávky Ministerstva dopravy ČR. České dráhy v Jihočeském kraji denně vypraví 346 vlaků, z toho 264 v pracovní dny a o víkendech 178.

5.12.2018 - Přes 130 000 dobrovolníků se letos zapojilo do úklidu Česka
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V letošním roce se do úklidových akcí zapojilo rekordních 134 854 dobrovolníků, kteří během 3 295 akcí uklidili 2 113 tun odpadů, sdělili u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

5.12.2018 - Změna přinese více přímých autobusů i nový večerní spoj
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Nové přímé spojení z Hradce Králové do Dobrušky a z Náchoda do Dvora Králové nad Labem přinese změna autobusových jízdních řádů, která nastane v neděli 9. 12. Nový večerní spoj odveze zaměstnance z Rychnova nad Kněžnou do Týniště nad Orlicí. Aktuální změna ale pomůže i turistům ve východních Krkonoších.

5.12.2018 - Best fo Kompost 2018
Praha (Ekodomov) - Česko zná své nejlepší komposty a jejich autory! V sobotu 1. 12. 2018 byly v pražském studiu Alta v rámci KompostFestu vyhlášeny výsledky 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018, kterou pořádá spolek Ekodomov, hlavními partnery se letos staly - Ministerstvo životního prostředí, Pražské služby, firma Fiskars a časopis Zahrádkář.

5.12.2018 - Ministerstvo zemědělství podpoří v příštím roce údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků v krajině
PRAHA (MZe ČR) - Ke zvýšení turistické atraktivnosti, oživení a zachování charakteristického rázu vesnic je určen dotační program Ministerstva zemědělství (MZe) na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, který na rok 2019 nechal připravit ministr zemědělství Miroslav Toman. Mezi žadatele MZe v příštím roce rozdělí 30 milionů korun.

5.12.2018 - Kovářová: Snížení sazby DPH na jízdné umožní přidat peníze řidičům a zvýšit počet spojů
PRAHA (STAN) - Poslankyně Věra Kovářová dnes z opozičních řad dokázala za podpory ostatních stran, vyjma ANO a ČSSD, prosadit návrh na snížení sazby DPH ve veřejné dopravě z 15 % na 10 %. Tato změna také docílí lepší pozice ve srovnání s Evropou, v rámci které je současná sazba DPH na jízdné jedna z nejvyšších.

5.12.2018 - Kraj deklaroval další finanční spoluúčast ve výši 8,6 milionu na inženýrskou a projektovou přípravu na opatření, která budou řešit negativní dopady těžby v dole Turów
LIBEREC (Liberecký kraj) - Dopady plánovaného rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów řeší Liberecký kraj dlouhodobě. Bude se finančně podílet na projektové a inženýrské přípravě navržených opatření, která by měla vyřešit negativní vliv těžby na českém území. Na spolufinancování vyčlenil ze svého rozpočtu 8,6 milionu korun. Kraj se také intenzivně snaží zmírnit negativní dopady sucha a zadržet vodu v krajině.

4.12.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Libereckém kraji
LIBEREC (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. Rozsah vlakové dopravy, kterou Liberecký kraj objedná v novém jízdním řádu u Českých drah, se oproti současnému grafikonu zvýší přibližně o 0,9 %. K posílení dopravy dochází na trati Liberec – Česká Lípa – Benešov nad Ploučnicí a na trati Harrachov – Szklarska Poreba Górna. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2019.

4.12.2018 - Evropské fondy už nepodpoří kotle na uhlí, budou vyškrtnuty z kotlíkových dotací. Teď je potřeba pomoci i chudým rodinám zbavit se uhlí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nákup kotlů, v nichž se dá kromě dřeva pálit i uhlí (tzv. kombinované kotle), již nebude podporován z kotlíkových dotací. Změnu, kterou již několik let prosazují ekologické organizace i například Svaz průmyslu a dopravy ČR, právě schválil Monitorovací výbor Operačního programu životní prostředí, jenž dohlíží na čerpání peněz z fondů EU. Návrh nakonec předložilo Ministerstvo životního prostředí, které se potřebné změně v minulých letech bránilo.

4.12.2018 - INEX-SDA oslaví Mezinárodní den dobrovolníků
PRAHA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - 6. prosince se opět sejdou dobrovolníci a příznivci organizace INEX - SDA, aby společně oslavili Mezinárodní den dobrovolníků - svátek připomínající důležitost dobrovolnické práce pro společnost, celosvětově slavený 5. prosince. Akce se uskuteční v Studentském klubu Celetná.

4.12.2018 - Ministerstvo zemědělství omezí velikost ploch monokultur. Na erozně ohrožených půdách bude růst maximálně 30 hektarů jedné plodiny
PRAHA (MZe ČR) - Plocha jedné zemědělské plodiny nebude moci zaujímat více než 30 hektarů, pokud bude tato plodina růst na půdě ohrožené erozí. Pomůže to zlepšit stav krajiny a především její schopnost zadržovat vodu. Návrh Ministerstva zemědělství schválila vláda.

4.12.2018 - Štěpán Brož: Joyful Medieval Days / výstava malby
PRAHA (Xaoxax, z.s.) - Výstava maleb Štěpána Brože v Knihkupectví a galerii ilustrace. Pro výstavu v Xao připravil sérii maleb, která navazuje na téma jeho předchozí práce – Dark Medieval Times. Tentokrát jsou obrazy méně temné, objevují se v nich zelení goblini (šibalští skřeti) a pocity radosti. Odráží Štěpánův smysl pro humor a sympatie k lidovému a žánrovému umění.

4.12.2018 - Nadace Via hledá dobrá sousedství. Nominujte na Cenu Via Bona ty, kteří mění své okolí k lepšímu
Praha (Nadace Via) - Nadace Via otevřela nominace do 22. ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým.

3.12.2018 - Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR veze ze Světového poháru zlatou a stříbrnou medaili
PRAHA (Asociace kuchařů a cukrářů ČR ) - Na jedné z nejprestižnějších kulinářských soutěží světa VILLEROY & BOCH CULINARY WORLD CUP 2018 famózně uspěl Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Zlatá a stříbrná medaile je největší úspěch týmu za jeho existenci. Celkově se tým umístil na osmém místě na světě (ze 30 národních týmů). Uspěli i další účastníci Světového poháru z České republiky. Celkové prvenství si veze z Lucemburska Vojtěch Petržela za carving (vyřezávání do zeleniny). Regionální InterGast Culinary Team se umístil na skvělém čtvrtém místě ze třicetišesti týmů

3.12.2018 - Dnešní představení Atlasu energie: Obnovitelné zdroje jsou klíčem pro evropskou energetickou transformaci
PRAHA (Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung) - Nový Atlas energie [1], navazující na předchozí úspěšný Atlas uhlí a Atlas masa, dnes v Praze společně představily pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung a Hnutí DUHA. Překlad atraktivní ediční řady publikací shrnujících evropskou situaci s nově zařazeným textem o zemích Visegradu ukazuje ve svých dvaceti kapitolách na konkrétních číslech a příkladech, jak se evropská energetika v posledních dvaceti letech výrazně mění. Snižuje se podíl fosilní energie, výrazně přibývá obnovitelných zdrojů, energetika se decentralizuje a mění se vlastnická struktura.

3.12.2018 - Fotbal je film: další ročník filmového festivalu propojující téma společnosti a fotbalu
PRAHA (Fotbal pro rozvoj) - Po loňské akci v Kasárna Karlín se v letošním roce festival fotbalových filmů „Fotbal je film“ uskuteční v prostorách pražského Kina Světozor, od pátku 7. prosince do neděle 9. prosince. Díky spolupráci s berlínským festivalem 11mm budou moci diváci zhlédnout filmové novinky, jejichž ústředním tématem je fotbal a příběhy jím vyprávěné. Festival má ukázat na možnosti a dosah, které fotbal díky své popularitě v dnešní společnosti má.

3.12.2018 - Seminář pořádaný Pirátkou Danou Balcarovou potvrzuje, že odpad je především surovina
PRAHA (Pirátská strana) - Pod společnou záštitou poslankyně Dany Balcarové a předsedkyně Akademie Věd ČR Evy Zažímalové se dnes konal seminář s názvem Trendy v nakládání s odpady. Jedná se o druhý letošní seminář pořádaný Akademií věd ČR a Výborem pro životní prostředí. Seminář k problematice pitné vody se uskutečnil v červnu.

3.12.2018 - Po dohodě ochrany přírody a rybářů se Nesyt letos lovit nebude
MIKULOV (AOPK ČR) - Původně plánovaný výlov se přesouvá na příští rok. Důvodem je především nedostatek vody v povodí.

3.12.2018 - 16 dní aktivismu proti násilí na ženách
PRAHA (SOS centrum Diakonie ČCE - SKP v Praze) - Dne 25. 11. 2018 jsme si připomněli Mezinárodní den proti násilí na ženách a tím tak začalo 16 dní aktivismu proti násilí na ženách. V rámci toho začala také kampaň zaštítěná evropskou asociací Work with perpetrator EN https://www.work-with-perpetrators.eu/events/campaign.html, ke které se připojuje také SOS centrum Diakonie – SKP v Praze.

2.12.2018 - Zelení odsuzují stíhání aktivistů za klimatickou spravedlnost
BRATISLAVA (Strana zelených) - Okresní soud v Prievidze rozhodl v neděli 2. prosince 2018 o vazebním stíhání dvanácti aktivistek a aktivistů ze Slovenska, Česka, Finska a Belgie, kteří na těžební věži v hnědouhelném dole ve slovenských Novákách nenásilně protestovali proti těžbě uhlí.

30.11.2018 - V národním parku se usadila koza. Žije měsíce vedle vlků
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Neobvyklou obyvatelku Národního parku České Švýcarsko zaznamenali pracovníci stráže přírody v oblasti u Vlčí hory. Je jí černobílá koza domácí, kterou se jim během strážní služby podařilo fotograficky zdokumentovat již 20. srpna 2018. Vzhledem k tomu, že se kozu nepodařilo odchytit a uvedená oblast je současně vlčím teritoriem, dospěli strážci k předpokladu, že šance zvířete na přežití jsou velmi malé.

30.11.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Kraji Vysočina
JIHLAVA (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. Na základě požadavku objednatele, Kraje Vysočina, je v porovnání se současným jízdním řádem rozsah regionální dopravy mírně navýšen. Na většině tratí dochází pouze k drobným úpravám. Nový jízdní řád bude platit do soboty 14. prosince 2019.

30.11.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Olomouckém kraji
OLOMOUC (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. Rozsah dopravy je na srovnatelné úrovni s letošním jízdním řádem. Národní dopravce vypraví v rámci Olomouckého kraje v pracovní dny průměrně 590 osobních a spěšných vlaků, v sobotu jich bude 457, v neděli pak 454. Nový jízdní řád bude platit až do soboty 14. prosince 2019.

30.11.2018 - Doloženo: v Brdech se pohybuje rys ostrovid
JINCE (AOPK ČR) - Rysové žijí trvale nejblíže na Šumavě a Pošumaví a sporadické informace o jejich výskytu v oblasti Brd se objevují od poloviny devadesátých let. Snímky z fotopastí nyní tyto údaje potvrdily.

30.11.2018 - Kbelský „Dřevák“ ukáže ekologické bydlení v praxi
PRAHA (Hl. město Praha) - Ekologický „dům přírody“, který vyrostl v ekocentru Prales na kraji městské části Praha 19 - Kbely, bude nenásilnou formou vyučovat školní mládež a veřejnost o možnostech ekologického bydlení a chování. „Ekovýchovu“ v praxi si chválí i náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

30.11.2018 - Berlínská energetická agentura společně s Evropskou komisí pojedenácté oceňuje nejlepší energetické služby v Evropě
Praha, Berlín (BEA, ENVIROS, guarantEE) - • Evropská cena za energetické služby (EESA) je vyznamenáním za inovativní energetické služby v Evropě
• Cena bude udělena ve třech kategoriích: Nejlepší propagátor energetických služeb, Nejlepší poskytovatel energetických služeb a Nejlepší projekt EPC
• Berlínská energetická agentura (BEA) přijímá přihlášky
do 15. ledna 2019


29.11.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu od 9. prosince v Pardubickém kraji
PARDUBICE (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. V Pardubickém kraji se rozsah provozu mírně navýší. K největší změně dojde na trati 238 Pardubice – Havlíčkův Brod, kde začne platit zcela nový jízdní řád. Ten přinese rozšíření nabídky spojů, jejich mírné zrychlení a zpravidelnění. Na ostatních tratích jsou změny pouze menšího rozsahu. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2019.

29.11.2018 - Lesy ČR chtějí dál stříkat jedovaté pesticidy v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Předchozí nezákonné povolení Správy CHKO Šumava Ministerstvo životního prostředí zrušilo
VIMPERK (Hnutí DUHA) - Správa CHKO Šumava znovu rozhoduje o tom, zda udělí státnímu podniku Lesy ČR výjimku ze zákonného zákazu na použití chemických postřiků proti kůrovci v cenné Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero a Přírodní památce Královský hvozd v I. a II. zóně CHKO Šumava. Předchozí povolení Správy CHKO Ministerstvo životního prostředí na základě odvolání Hnutí DUHA zrušilo [1]. Hnutí DUHA upozornilo, že je také v rozporu se soudním rozsudkem. Lesy ČR žádají vedle výjimky na použití chemie také o povolení mechanického zpracování polomu na části dotčeného území v oblasti Černého a Čertova jezera. Jde o další poškozování rezervace a jejího okolí v Přírodní památce Královský hvozd, která už je do velké míry poničená předchozím rozsáhlým kácením, takže místo přírodních horských smrčin tu jsou rozsáhlé holiny.

29.11.2018 - Inspekce odhalila fatální systémové selhání státu při řešení kůrovcové kalamity, Piráti chtějí skandál řešit ve Sněmovně
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti získali dokument s výsledky rozsáhlé kontroly České inspekce životního prostředí (dále ČIZP) provedené ve státním podniku Lesy ČR mezi srpnem a prosincem 2017 v oblasti Jeseníků a Beskyd. Vzhledem k mnoha skandálním zjištěním a tristnímu stavu státních lesů způsobených kůrovcovou kalamitou i neochotě dotčených ministerstev o celé situaci informovat se Piráti chystají celou věc řešit ve Sněmovně.

28.11.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Moravskoslezském kraji
OSTRAVA (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. Rozsah regionální dopravy v Moravskoslezském kraji ve srovnání s letošním jízdním řádem vzroste. Mezi největší změny patří zvýšení počtu přímých spěšných vlaků z Českého Těšína a Havířova na zastávku Ostrava-Stodolní, rozšíření provozu osobních vlaků mezi Novým Jičínem a Suchdolem nad Odrou nebo zavedení nového večerního vlaku z Frýdku-Místku na Ostravici a ráno zpět. Novinkou bude i nový ranní školní vlak z Frýdlantu nad Ostravicí do Frenštátu pod Radhoštěm. Nový jízdní řád bude platit do soboty 14. prosince 2019.

28.11.2018 - S novým jízdním řádem vyjede v Plzeňském kraji také 9 nových RegioPanterů
PLZEŇ (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. V Plzeňském kraji je připravován ve spolupráci s organizátorem a koordinátorem veřejné dopravy POVED. Zahrnuje celkem 547 vlaků, z toho v pracovní dny pojede 493 vlaků, o sobotách a nedělích 321 vlaků. Regionální spoje ujedou 5 321 931,7 vlakokilometrů, což představuje nárůst o 5,04 % ve srovnání se současným jízdním řádem. Největší nárůst bude na trati 190 v úseku Plzeň – Horažďovice předměstí.

28.11.2018 - EU může razantně srazit emise skleníkových plynů. A ještě na tom vydělá. Evropská komise právě zveřejnila novou strategii
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA a Klimatická koalice) - Snížení emisí skleníkových plynů o více než 80 % i dosažení nulové bilance emisí (po započítání zachytávání uhlíku) v roce 2050 je možné a evropská ekonomika bude v takovém případě silnější, než pokud se o snižování snažit nebude. To je stěžejní sdělení aktuálně zveřejněné Dlouhodobé strategie EU pro snižování emisí [1].

28.11.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Karlovarském kraji
KARLOVY VARY (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 vstupuje v platnost nový jízdní řád pro rok 2019. V Karlovarském kraji objednává regionální dopravu Karlovarský kraj a jízdní řád se připravuje ve spolupráci s Koordinátorem integrované dopravy Karlovarského kraje. Rozsah dopravy v jízdním řádu 2019 je mírně navýšený o nově zavedené vlaky. Nové spoje rozšíří nabídku mezinárodního spojení na trati z Chebu přes Vojtanov a dále do německého Bad Brambachu a Zwickau.

28.11.2018 - Na Vánoce připravíme 150 stromků s certifikátem FSC
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - I letos na Vánoce nabídneme zájemcům smrčky z krkonošských lesů certifikovaných FSC. Prodej 150 kusů zahájíme 19. prosince v 9 hodin ráno.

28.11.2018 - Safari Park Dvůr Králové zve první adventní víkend na Vánoční dílny
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - O víkendu 1. a 2. prosince uspořádá dvorský safari park Vánoční dílny přímo v areálu zahrady. Kromě nákupu dárků pod stromeček budou mít návštěvníci možnost více se zapojit do jejich samotné tvorby nebo se zúčastnit doprovodného programu. Pro dospělé návštěvníky bude navíc platit zvýhodněné vstupné.

28.11.2018 - Fakulta tropického zemědělství se připojuje ke kampani Meatless Monday, každé pondělí bude bez masa
Praha (Česká zemědělská univerzita) - Jsme si vědomi toho, jak významný je vliv stravování na životní prostředí? Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze ano, a proto si minulý týden odhlasovala připojení ke globální kampani Meatless Monday.

27.11.2018 - Šumavská divočina stále láká. Návštěvnost národního parku stoupá a přibývá i zahraničních turistů
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Návštěvnost Národního parku Šumava stále roste. Od ledna do konce října zavítalo do šumavské divočiny o zhruba 20 procent návštěvníků více, než za stejné období loni. Dalším zajímavým trendem posledních dvou let je zvyšující se počet zahraničních návštěvníků.

27.11.2018 - Teď už to víme přesně - české Krkonoše mají přes 11 milionů návštěv ročně
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Že Krkonošský národní park patří k nejnavštěvovanějším chráněným územím v Evropě - v přepočtu na plochu i v absolutních číslech - víme už dlouho. Nyní známe přesná data, která ukazují, že návštěvníků nejvyšších hor naší republiky je ještě víc, než jsme si mysleli. V roce 2017 navštívilo Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo 3 657 254 lidí, kteří zde dohromady strávili 11 324 528 tzv. "osobodní".

27.11.2018 - Praha potřebuje investice do dopravy. Rozpočet nové rady s tím ale nepočítá
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté nesouhlasí s rozpočtem hlavního města, který na dnešním jednání schválila rada. Podle nich navázalo vedení města na praxi z posledních čtyř let, kdy se rozpočty sestavovaly nezodpovědně a bez důrazu na potřebné investice hlavně v oblasti důležitých dopravních staveb. Zastupitelé za ODS dodali, že takový rozpočet může připravit pouze rada, která je nekompetentní a bezradná.

27.11.2018 - Zaměstnanci Hello bank! napekli snídani, výtěžek věnovali rezervaci velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) - Rekordní částku vybrali pracovníci Hello bank! při tradiční dobrovolnické a charitativní akci Pečeme s Hello bank! „Zpravidla se domluví kolegové z jednoho oddělení naší společnosti a doma vlastnoručně napečou či navaří snídani. Ostatní kolegové si ji pak při příchodu do práce můžou zakoupit, přičemž výše jejich příspěvku je zcela dobrovolná a celá nasbíraná částka je určena na předem vybraný projekt,“ popsala princip charitativní zaměstnanecké akce Jana Ečerová, která iniciovala její nynější zaměření charitativního pečení na ochranu přírody.

27.11.2018 - Evropští Zelení zvolili lídry a priority do evropských voleb. Češi byli u toho
BERLÍN (Strana zelených) - „Je čas bojovat se změnou klimatu. Je čas chránit demokracii. Je čas postavit se nenávisti a rasismu. Je čas bojovat za sociální spravedlnost. Je čas změnit Evropu tak, aby mohla naplnit sny svých občanů.“ Těmito slovy začíná program Evropské strany zelených pro volby do evropského parlamentu, schválený na víkendovém kongresu v Berlíně. Evropští Zelení také zvolili dvojici lídrů, které je do těchto voleb povedou. Němka Ska Keller a Nizozemec Bas Eickhout budou hlavními postavami kampaně, která bude mít za cíl rozšířit „zelenou vlnu“ volebních úspěchů, jež zasáhla například Německo, Nizozemí nebo Belgii, na celoevropskou úroveň.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 800 | Další