Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

22.4.2021 - Liberecká zoo se přidává k oslavám Dne Země a spouští výzvu Třicet dní pro Zemi
LIBEREC (Zoo Liberec) - Dnes, 22. dubna, lidé po celém světě již více než padesát společně oslavují Den Země, svátek věnovaný planetě Zemi. Jeho cílem je upozornit na dopady ničení životního prostředí a motivovat veřejnost k zapojení se do ochrany přírody. Liberecká zoo se k jeho oslavám přidá v sobotu 24. dubna.

22.4.2021 - Nebezpečné stromy podél cest musí k zemi
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Lesníci Správy Krkonošského národního parku pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů, nacházejících se v blízkosti turistických cest a silnic. Nebezpečné stromy jsou následně pokáceny, aby se snížilo riziko škod na majetku či zdraví osob. V těchto dnech pracují těžaři na likvidaci rizikových stromů podél silnice č. 295 mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

22.4.2021 - Procter & Gamble pomáhá vzdělávat děti v ekologickém chování
(Procter & Gamble) - Společnost Procter & Gamble se rozhodla podniknout další kroky v boji proti změnám klimatu a přichází s programem, který pomáhá u dětí budovat ekologické návyky už od malička. Na základě komplexní analýzy životního cyklu produktů totiž společnost P&G zjistila, že 60 % až 90 % veškeré spotřeby energie a vody představuje spotřebitelské užívání produktu. Proto se Procter & Gamble pustil do edukace dětí s cílem naučit je správnému a zodpovědnému chování už od útlého věku.

22.4.2021 - Cartoon network spouští iniciativu Climate Champions, jejím cílem je zapojit děti do ochrany planety a klimatu
Londýn, Velká Británie - U příležitosti Dne Země 2021 představuje společnost Cartoon Network novou iniciativu pro zvýšení povědomí o klimatických změnách. Kampaň Cartoon Network Climate Champions, která proběhne v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, je podporována globální environmentální organizací WWF. Iniciativa si klade za cíl inspirovat a zapojit děti k malým krokům, díky kterým mohou výrazně přispět ke zdraví planety.

22.4.2021 - Výloha na Letné se zaplnila plasty vyplavenými z moří a oceánů. Začíná výstava ke knížce Plasticus maritimus, invazivní druh
(nakladatelství jakost) - Jedna z rozlehlých výloh letenského knihkupectví Kosmas se stane po celý měsíc galerií pro originální sbírku autorky knížky Platicus maritimus, invazivní druh z nakladatelství jakost. Knížka portugalské bioložky Any Pêgo se zaobírá problematikou znečištění přírody plastovými odpady a přivádí mladé čtenáře k přemýšlení o plastech v souvislostech a k údivu nad bohatostí života v mořích a oceánech. Skvělé ilustrace a přímočaré texty zvou na dobrodružnou výpravu za plasty vyplavenými mořem, které se mohou na chvíli stát „pokladem“ a nebo také objektem detektivního pátrání po jejich původu. Mimo ukázky z knížky kolemjdoucí ve výloze uvidí plastové předměty, které autorka knihy nasbírala na portugalských plážích. Vystavené předměty jsou jen malým vzorkem úlovků získaných mezi lety 2015 až 2020. Výstavu bude možné ve výloze knihkupectví zhlédnout až do poloviny května. Po dobu konání výstavy nabízí nakladatelství jakost knížku Plasticus maritimus, invazivní druh na svém e-shopu ve speciální akci o 20 % levněji. Více na www.jakost.net

21.4.2021 - Oslavte soukromě Den Země v sobotu 24. dubna v Třeboni - navštivte Záchrannou stanici a ukliďte kolem Zlaté stoky
Třeboň (Český nadační fond pro vydru, Třeboňská záchranná stanice) - Tradiční oslavy Dne Země jsou i letos poznamenány omezeními pro setkávání veřejnosti. Připomenout si tento celosvětový svátek ochrany životního prostředí je však možné i „soukromě“. V sobotu 24. dubna od 14 hodin se můžete vypravit do Třeboňské záchranné stanice, kde pečují o poraněné volně žijící živočichy, podpořit její provoz a pustit se do individuálního úklidu kolem Zlaté stoky.

21.4.2021 - Obrovské škody způsobené přemnoženou zvěří vyřeší jen nový zákon o myslivosti
PRAHA (Hnutí DUHA, Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Spolek vlastníků honebních pozemků a Svaz vlastníků půdy) - Vlastníci lesů, lesníci, sedláci a ochránci přírody dnes představili řešení ohromných ekonomických i ekologických škod, které způsobuje dlouhodobě přemnožená spárkatá zvěř. O nejnutnějších změnách v zákonu o myslivosti budou již 28. dubna jednat sněmovní výbory. Problémů souvisejících s myslivostí se nakupilo tolik, že po aktuální novelizaci zákona, která musí vyřešit nejakutnější potíže, je nutné připravit zcela nový myslivecký zákon.

21.4.2021 - Americký prezident Joe Biden na klimatickém summitu konaném 22.-23. dubna oznámí dlouho očekávaný závazek USA k navýšení redukce emisí do roku 2030
PRAHA (Klimatická koalice) - Ve čtvrtek 22. dubna 2021 začíná dvoudenní virtuální klimatický summit amerického prezidenta Joea Bidena, na kterém za účasti několika desítek světových lídrů dojde k dlouho očekávanému oznámení nového emisního cíle USA. Zatímco Evropská unie se v prosinci 2020 zavázala k snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % oproti roku 1990, Spojené státy americké nejspíš oznámí záměr emise do roku 2030 snížit o 50 % oproti roku 2005. Tento závazek je méně ambiciózní než ten evropský, neboť ve srovnání s rokem 1990 jde o pouhé 40% snížení [1]. Zároveň však jde o zásadní posun oproti původnímu cíli, kterým bylo pouhé 26 – 28% snížení oproti roku 2005 a velký obrat ve srovnání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, který měl v úmyslu cíle Pařížské dohody opustit zcela. Naopak ambicióznější než EU nejspíš budou USA v dekarbonizaci elektřiny, očekává se, že prezident vyhlásí cíl zcela opustit fosilní paliva (uhlí, plyn i ropu) ve výrobě elektřiny do roku 2035.

21.4.2021 - Navzdory vládní lhostejnosti jsme SPOLU prosadili vznik vyšetřovací komise kauzy Bečva
PRAHA (Koalice SPOLU) - SPOLU jsme prosadili vznik sněmovní vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě. Komise shromáždí informace, předvolá zodpovědné osoby a zjistí, jak je možné, že ani po sedmi měsících není znám viník jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii České republiky. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nehodlají dopustit, aby tuto katastrofu zastínily jiné události a její viník nadále unikal spravedlnosti.

21.4.2021 - Češi vloni k recyklaci předali 2 156 tun použitých baterií
Praha (ECOBAT s.r.o.) - V roce 2020 odevzdali Češi k recyklaci 2 156 tun použitých baterií. V přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba osm tužkových baterií typu AA. Pro lepší představu, vybrané množství odpovídá více než 12násobku váhy ocelové konstrukce Petřínské rozhledny nebo hmotnosti 12 plejtváků obrovských, kteří jsou považováni za nejtěžší živočichy, kteří kdy obývali planetu Zemi.

20.4.2021 - Slavíme Den Země, letos tak trochu jinak
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Oslavy Dne Země každoročně připadají na 22. dubna. Vzhledem k současné situaci nemůžeme připravit pro zdejší školy obvyklou oslavu Dne Země s aktivitami ve vrchlabském zámeckém parku a našem středisku ekologické výchovy KRTEK. To ale neznamená, že bychom na vše rezignovali. Pro zájemce, zejména školy, jsme připravili manuál jednoduchých her, které si každý může vyzkoušet, nechybí i návody na výrobu budky pro sýkorky, ptačího koupaliště nebo hmyzího hotelu.

20.4.2021 - Státy v USA motivují veřejné přepravce k přechodu na autobusy poháněné vodíkem
Praha (Air Products) - Výrobce nízkoemisních autobusů New Flyer a dodavatel vodíkové infrastruktury Air Products představili veřejným přepravcům výhody elektrických autobusů poháněných vodíkovými palivovými články (FCEV). Na týdenní roadshow po státě Washingtonu si zástupci dopravců mohli vyzkoušet natankování autobusu vodíkem z mobilní čerpací stanice a poté ho řídili na pravidelné trase, kterou normálně jezdí. Získali tak osobní zkušenosti, jak se vozidlo poháněné vodíkem chová v běžném provozu.

19.4.2021 - 80milionový příspěvek na krmivo dneškem zamíří do zoo
PRAHA (MŽP ČR) - Dnešním dnem začíná Ministerstvo životního prostředí vydávat rozhodnutí o poskytnutí finanční podpory zoologickým zahradám. V návaznosti na letošní mimořádnou situaci, kdy zoo musely v důsledku protipandemických opatření zavřít na tíživě dlouhou dobu, dosáhla podpora za strany státu rekordních 80 milionů korun na základě dohody mezi MŽP, MF a zástupců zoologických zahrad. Díky ní získají zoo prostředky nezbytné na péči o chované druhy až do konce letošního roku.

19.4.2021 - Annalena Baerbock kandidátkou německých zelených na post kancléřky
PRAHA/BERLÍN (Strana zelených) - Annalena Baerbock se stala kandidátkou německých zelených na post kancléřky. Oznámili to po vzájemné dohodě s druhým se spolupředsednické dvojice Robertem Habeckem.

19.4.2021 - Mykologové: Kvalitní hospodaření na loukách pomáhá i houbám
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Výsledky monitoringu hub na nelesních stanovištích, kterému se v posledních letech mykologové věnovali, přinesl řadu překvapivých nálezů. Bezpochyby nejzajímavější je nález druhu závojenka kruhatá (Entoloma violaceozonatum), který s největší pravděpodobností představuje prvonález v celé České republice. Dalším překvapením je například velmi vzácná kyjanka zakouřená (Clavaria fumosa), s charakteristickým výskytem na extenzivně sečených loukách, či na druhově bohatých horských smilkových loukách, jež je v Červeném seznamu hub ČR dlouhodobě vedena jako nezvěstná. Výzkum potvrzuje, že kvalitně obhospodařované louky hostí pestřejší společenstva hub.

19.4.2021 - Praha změní ceny jízdného v MHD. Nově ušetří nízkopříjmové skupiny a denní jízdné nepřesáhne 120 korun
PRAHA (Hl. město Praha) - Středočeský kraj s ohledem na výpadek příjmů způsobený pandemií koronaviru přistoupí ke zvýšení cen jízdného ve veřejné dopravě cca o 25 %. Úpravy se dotknou jak jednorázových jízdenek, tak i předplatních kuponů. Jelikož je dopravní systém Prahy a Středočeského kraje vzájemně propojený, je podle vedení metropole nutné upravit ceny jízdenek pro jednotlivou jízdu i na území Prahy. Ceny pražských předplatních kuponů včetně nejvýhodnější roční jízdenky za 3 650 Kč nicméně zůstanou zachovány, stejně jako všechny dosavadní slevy pro různé věkové skupiny cestujících. Zjednoduší se zároveň systém prokazování nároků na tyto slevy. Naopak lidem ve hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí, poskytne Praha pro překonání těžkostí s dopady pandemie slevu ve výši 70 % na předplatní jízdné. Pro návštěvníky Prahy budou zavedeny turistické jízdenky také ve dvoudenní či pětidenní variantě. Změny nastanou od 1. srpna 2021.

19.4.2021 - Pražské školní jídelny budou odebírat jen vejce z bezklecových chovů
PRAHA (Hl. město Praha) - Školní jídelny ve školách a školských zařízeních zřizovaných hlavním městem Prahou budou odebírat vejce pouze z bezklecových chovů. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Tato povinnost bude uložena od nového školního roku, tedy od 1. 9. 2021. Proti klecovému chovu nosnic ze strany veřejnosti už dlouhodobě zaznívají závažné výhrady. Rada hl. m. Prahy zároveň stejný postup doporučuje i městských částem. V jídelnách pražských škol se použije zhruba 2,9 milionů vajec měsíčně.

18.4.2021 - Nedej se plus: Kdo za to může?
(Děti Země) - Reportáž ČT o demagogii a agresivitě předsedy vlády a ministra dopravy proti ekologickým spolkům, včetně Dětí Země, které připomínkují rozhodování státu o dálnicích a upozorňují na jeho chyby a nezákonnosti (18.04.2021).

18.4.2021 - Komentář Dany Balcarové: Vyhodnocení strategie dokazuje, že vládu biodiverzita nezajímá
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes projedná Střednědobé vyhodnocení Strategie ochrany biologické rozmanitosti ČR pro období 2016-2025. Strategie popisuje kroky k zabránění pokračujícímu úbytku biologické rozmanitosti, ovšem samo Ministerstvo životního prostředí hodnotí plnění 44 cílů jako nedostatečné, a u ostatních cílů konstatuje, že jsou plněny jen částečně nebo zcela bez vazby na strategii. Vláda se tudíž sama usvědčuje z toho, že nevěnuje ochraně biodiverzity téměř žádnou pozornost. Piráti usilují o komplexní řešení a promítnutí do politik všech ministerstev. S Piráty jsme v rámci tohoto volebního období prosazovali například rozšíření ochrany půdního fondu, vyhlášení nových chráněných území nebo návrat vodních toků do přírodního režimu.

16.4.2021 - Den Země - 22.4.2021 spouštíme soutěž. Pojďte si s námi hrát!
PRAHA (Česká koalice pro ochranu biodiverzity) - Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) připravila kvíz a soutěž k oslavám Dne Země, který proběhne 22. 4. 2021. Děti si mohou hravou formou zasoutěžit a vyhrát skvělé ceny od našich sponzorů! Cílem kvízu je nabídnout zábavný vzdělávací online program a také posílit vztah dětí základních škol k přírodě a její ochraně.

16.4.2021 - Nyní lze žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty z Programu péče o krajinu v roce 2021
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí.

16.4.2021 - Webinář Dana Bárty přiblíží fascinující život vážek a jejich úlohu v ekologii krajiny
(Inspire Academy) - Komáři štípou, vosy píchají a mouchy jsou otravné. Na vážkách je však něco magické. Zajímavý mikrokosmos tohoto atraktivního a mimořádně dravého hmyzu přiblíží ve středu 20. dubna známý zpěvák, textař, ekolog a odonatolog, Dan Bárta. Ve svém webináři účastníkům představí svůj výzkum, díky němuž prošel téměř každý kontinent světa a svým nadšením probudí vášeň pro ochranu a zachování diverzity tohoto jedinečného hmyzu

16.4.2021 - Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci. Téměř pětina z nich je z Prahy
PRAHA (Hl. město Praha) - Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší postoupí do letního online hlasování od 3. srpna. Více o soutěži pořádané Nadací Partnerství na www.adapterraawards.cz.

15.4.2021 - Marie Hrušková, Pavel Hössl: Lípy – vlídné i majestátní. Stromy s vůní domova
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Kniha Lípy – vlídné i majestátní představuje 85 pozoruhodných lip, které odedávna rostou na mnoha místech naší země. Autoři představují krásu stromů s vůní domova prostřednictvím příběhů a fotografií, které jsou pohlazením po duši a současně inspirací k netradiční turistice po naší vlasti. Pro ty, kteří si chtějí mohutné kmeny a košaté koruny prohlédnout na vlastní oči, nechybí GPS souřadnice míst, kde jednotlivé stromy rostou. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 12. května 2021.

15.4.2021 - Nezvládnuté stavy spárkaté zvěře decimují přírodu. Exotických druhů býložravců, jako jelen sika u nás žije nejméně 8x víc, než umožňuje zákon o myslivosti
PRAHA (Hnutí DUHA, Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Spolek vlastníků honebních pozemků a Svaz vlastníků půdy) - V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto východoasijského druhu jelena. Na prvním místě je Skotsko, kde jelena siku již musejí lovit profesionálové. Rychlé rozšiřování jeho výskytu v ČR přináší křížení a s ním spojené zničení populace našeho původního jelena evropského. Přemnožení sikové navíc způsobují lesníkům i zemědělcům rozsáhlé škody a devastují ekosystémy. Současná podoba mysliveckého hospodaření na řešení tohoto problému prokazatelně nestačí, hlavní nadějí pro vyvážené ekosystémy českých lesů je tak prosazení změn v aktuálně projednávané novele zákona o myslivosti v Poslanecké sněmovně.

15.4.2021 - Úředníci dali použitým věcem druhou šanci. Pomohli českolipské charitě
LIBEREC (Liberecký kraj) - Oblečení, obuv, hračky, domácí spotřebiče a další věci, které někdo považuje za nepotřebné, ale druhému pomohou. Právě tyto věci přinášeli úředníci do charitativní sbírky Dejte věcem další šanci, kterou 9. dubna pořádal Krajský úřad Libereckého kraje.

15.4.2021 - Podpora budování páteřní síť cyklotras bude pokračovat
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj dlouhodobě podporuje cyklistiku a cyklodopravu v regionu. Už sedmým rokem pravidelně přispívá milionové částky na přípravu a následnou výstavbu dálkových cyklotras a v této činnosti hodlá pokračovat. V současné chvíli zpracovává strategii na další roky.

15.4.2021 - Začala soutěž Chytrá města 2021
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - V národní soutěži Chytrá města 2021 se mezi sebou mohou poměřit zajímavá řešení, ať již v podobě projektů, modelů nebo vizí. Soutěž propaguje a podporuje využití inovativních postupů a moderních technologií, které mají přinést veřejnosti zkvalitnění života v regionech, krajích, městech a obcích.

15.4.2021 - Z pohledu investic a obnovy kolejové infrastruktury pražské MHD byl rok 2020 rekordní
PRAHA (Hl. město Praha) - Výjimečné byly za minulý rok investice do obnovy a výstavby kolejové infrastruktury městské hromadné dopravy v metropoli. Pražská strojírna totiž za rok 2020 dodala své mateřské společnosti, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy (DPP), rekordní objem služeb a výrobků. Objem opravárenské činnosti se tak zvýšil o 107 %, kdy se například jednalo o dodávky kol a obručí k tramvajím T3, 14T a 15T. Nárůst investic do kolejových konstrukcí potom vzrostl dokonce o 1 112 % oproti roku 2019.

14.4.2021 - Do Adršpachu pojedeme v květnu (Do Adršpach pojedziemy w maju)
WROCLAW (Koleje Dolnośląskie) - W wyniku obowiązujących ograniczeń epidemicznych w Polsce i Czechach, Koleje Dolnośląskie zdecydowały o wstrzymaniu sezonowych połączeń kolejowych przez przejście graniczne Mieroszów – Meziměstí. Pociągi wyjadą na popularną linię do czeskiego Adrspachu 22 maja.

14.4.2021 - Zelení vyzývají k jednání o demokratické, ekologické a sociální alianci pro letošní volby: „Nečekejte, přidejte se“
PRAHA (Strana zelených) - Zelení po ukončení vyjednávání s ČSSD o předvolební spolupráci představili výzvu „Nečekejte, přidejte se“. Za podpory osobností veřejného života vyzývají k tomu, aby ještě pro tyto volby vznikl projekt, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku. „Aktuálně se bavíme s mnoha lidmi, kteří nejsou spokojeni s vývojem v posledních dnech a kteří by chtěli tyto hodnoty hájit,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg. „Jsme rádi, že se k výzvě přidaly významné osobnosti občanské společnosti, které potřebu takového projektu také vnímají,“ dodal Berg.

14.4.2021 - Park Štěpánka mizí před očima. Co s ním bude dál?
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Již dlouhodobě vnímáme neradostný stav našeho nejcennějšího parku Štěpánka, který v Mladé Boleslavi máme. Množí se dotazy na obnovu parku i od vás ze strany veřejnosti. Díky suchu a kůrovcové kalamitě přišel park Štěpánka od roku 2019 o více jak 1 200 stromů.

14.4.2021 - Na podporu dobrovolných hasičů, venkovských prodejen i rozvoj cyklotras kraj rozdělí přes 40 milionů korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj v roce 2021 poskytne na podporu regionálního rozvoje 41,8 milionu korun. V deseti dotačních programech podpoří celkem 257 projektů. Více než tři miliony půjdou do obcí na pomoc s provozem malých prodejen, přes 16 milionů korun dá kraj na rozvoj cyklotras. Dotace na regionální rozvoj ještě projednají zastupitelé na začátku května.

14.4.2021 - Oslavy Dne Země: Letos na téma hmyzu a netradičně
Brno (Lipka) - Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? I přes nepříznivou epidemiologickou situaci se můžete těšit na oslavu Dne Země, i když trochu jinou, než na jakou jste byli zvyklí – Lipka a další organizace právě teď připravují vědomostmi nabitou online hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi!

13.4.2021 - Více jak polovina Čechů hodnotí zahraniční rozvojovou spolupráci pozitivně
Praha (Česká rozvojová agentura) - V loňském roce byl s podporou České rozvojové agentury realizován společností Člověk v tísni projekt s názvem Česká pomoc ve světě. Jeho cílem bylo zvýšit informovanost a porozumění o fungování rozvojových projektů, roli a smyslu rozvojové spolupráce a jejích dopadech. Vedle propagační kampaně na sociálních sítích, ale i formou zajímavé akce na pražské Náplavce, byl v rámci projektu realizován i průzkum veřejného mínění. Z něj mimo jiné vyplynulo, že zahraniční pomoc hodnotí pozitivně 52% obyvatel Česka.

13.4.2021 - Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček
Praha (Česká krajina) - Rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice dnes navštívili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. Seznamovali se tam především s technickým řešením chovu zubrů a dalších velkých kopytníků v přírodních podmínkách. Podobný polodivoký chov na východě Prahy totiž zoologická zahrada ve spolupráci s hlavním městem chystá v příštích letech ve východní části metropole.

13.4.2021 - Program obnovy venkova podpoří 45 žadatelů
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Více než 30 miliony korun letos Královéhradecký kraj podpoří obce na svém území prostřednictvím Programu obnovy venkova. Tuto částku rozdělí mezi 45 obcí.

13.4.2021 - Dopravu v kraji zajišťuje přes 200 nových vozidel
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Dopravci a zástupci Královéhradeckého kraje dnes zhodnotili zhruba měsíční fungování veřejné autobusové dopravy podle nových desetiletých smluv. Jezdí se podle nich od 7. 3. tohoto roku a cestující mají díky tomu větší komfort a více bezbariérových spojů.

13.4.2021 - VELUX Group za poslední desetiletí snížila firemní emise uhlíku o více než polovinu
Praha (VELUX Group) - Společnost VELUX Group ve své zprávě o udržitelnosti 2020 oznamuje 59% snížení firemní uhlíkové stopy ve srovnání s výchozí úrovní v roce 2007. Tím překročila svůj cíl pro rok 2020 o 9 %. Rok 2020 byl pro VELUX Group významným mezníkem, protože završil celé desetiletí věnované práci na dosažení cílů Energetické a klimatické strategie 2020. Konkrétní opatření související s udržitelnou strategií byla aplikována i v českém výrobním závodě VELUX ČR ve Vyškově.

12.4.2021 - Zelení ukončili jednání s ČSSD o předvolební spolupráci. Další kroky oznámí ve středu
PRAHA (Strana zelených) - Zelení již nebudou dále jednat o spolupráci s ČSSD. „Oznámili jsme dnes panu předsedovi Hamáčkovi, že za současné situace již nebudeme dále jednat o předvolební spolupráci,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg.

11.4.2021 - SPOLU dáme Česko dohromady. Lídři koalice SPOLU podepsali koaliční smlouvu
PRAHA (Koalice SPOLU) - Předseda ODS Petr Fiala s předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou a předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou podepsali koaliční smlouvu koalice SPOLU, která bude kandidovat v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Do první fáze kampaně jdou s heslem „SPOLU dáme Česko dohromady“.

9.4.2021 - Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek
OSTRAVA (Hnutí DUHA) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně odchytili za jediný rok v centrální části Moravskoslezských Beskyd pět rysích samců. Každému z nich úspěšně nasadili satelitní telemetrický obojek. Intenzivní sledování pomocí telemetrie probíhá v rámci mezinárodního projektu SaveGREEN, jehož českým partnerem je i Hnutí DUHA Olomouc. Odborníci chtějí zmapovat důležité koridory, kterými velké šelmy a další zvířata prochází. Získaná data poslouží k jejich důslednější ochraně a zachování prostupnosti krajiny, která se s rozšiřováním zástavby a budováním nových silnic významně snižuje.

9.4.2021 - Zahrady ve třech domovech pro seniory ozdobí nová zeleň či tůně
LIBEREC (Liberecký kraj) - Domovy důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem, v libereckém Františkově a Sloupu v Čechách se dočkají revitalizace svých zahrad. Kromě kácení starých a vysázení nových stromů upraví odborníci například cesty či vybudují novou tůň. Liberecký kraj na projekty využije dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

9.4.2021 - Obyvatelé kraje díky recyklaci vysloužilých spotřebičů pomohli přírodě
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Obyvatelé Královéhradeckého kraje v roce 2020 odevzdali ke zpětnému odběru a recyklaci přes 2 544 tun vysloužilého elektrozařízení. Tím přispěli ke snížení produkce skleníkových plynů o 30 355 tun oxidu uhličitého a omezení těžby o 1 491 248 litrů ropy.

8.4.2021 - Michal Berg vystoupí jako host na sjezdu ČSSD, Zelení mají zájem o spolupráci
PRAHA (Strana zelených) - Strana zelených již od ledna jedná se sociální demokracií o podobě spolupráce pro sněmovní volby 2021. Vedení strany věří, že tato jednání budou pokračovat i po sjezdu. „Strana zelených nepožádala sjezd ČSSD o žádné usnesení z jejího sjezdu, jak bylo uvedeno v médiích, neboť sjezd jakékoli politické strany je vždy pouze její suverénní záležitostí. Mantinely spolupráce byly stanoveny sjezdem Strany zelených již v lednu 2021,“ uvedla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. „Bez dalších předpokladů proto věříme, že jednání o konkrétní podobě spolupráce budou pokračovat. Strana zelených přeje ČSSD úspěšný sjezd,“ dodal druhý ze spolupředsednické dvojice Michal Berg.

8.4.2021 - Novela vodního zákona reagující na havárii na Bečvě je v připomínkovém řízení
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí ještě před velikonočními svátky poslalo do mezirezortního připomínkového řízení novelu vodního zákona, která reaguje na loňskou, rozsáhlou zářijovou havárii na Bečvě. Ta ukázala, že v případě velkých havárií současná právní úprava pro dostatečnou koordinaci zneškodňování havárie na straně úřadů nestačí. Ministerstvo životního prostředí proto rychle přistoupilo k přípravě novely vodního zákona, kterou vytvořilo v návaznosti na podrobné konzultace vedené se zástupci Hasičského záchranného sboru ČR, Ministerstva zemědělství, krajských a obecních vodoprávních úřadů, České inspekce životního prostředí a Státního podniku Povodí Moravy.

8.4.2021 - Kraj chce efektivněji hospodařit s energiem
HRADEC KRÁLOVÉ (Česká pirátská strana Královéhradecký kraj) - Kraj chce za použití nových technologií efektivněji hospodařit s energiemi. Od letošního dubna tak přistupuje k novému informačnímu systému. Finance na něj bude čerpat mimo jiné z Operačního programu Zaměstnanost. Celková investice je odhadována na 23 milionů korun.

8.4.2021 - Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na severu Čech je od 16. listopadu loňského roku z důvodu Afrického moru prasat povolen intenzivní lov divočáků. Nakažená zvěř se objevuje zejména v německém a polském pohraničí. Kraj nyní apeluje na občany, aby případný nález uhynulého divočáka hlásili.

8.4.2021 - Vodní elektrárna Spálov, klenot Riegrovy stezky
SEMILY (Liberecký kraj) - Znamením pokroku a nástupu nové doby byla na počátku 20. století elektřina. Jedním z němých svědků této éry je i hydroelektrárna v Podspálově, která vznikla v letech 1921 až 1926 podle projektu architekta Emila Králíčka.

8.4.2021 - Vlaky a autobusy se vrací do plného provozu
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Prázdninový režim provozu autobusů a vlaků skončí v neděli 11. 4. Od pondělí bude veřejná doprava v Královéhradeckém kraji fungovat podle platného jízdního řádu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 867 | Další