Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

20.6.2024 - Stádo divokých koní v Novohradských horách je kompletní. Ochránci zvířat dnes dovezli z Milovic zbývající klisny
Praha (Česká krajina) -

18.6.2024 - Michal Berg odstoupil z funkce spolupředsedy Zelených po neúspěchu v eurovolbách
PRAHA (Strana zelených) - Na úterním jednání předsednictva Strany zelených oznámil Michal Berg rezignaci na spolupředsednickou funkci. „Výsledek Zelených ve volbách do Evropského parlamentu je zklamáním a já za něj beru plnou odpovědnost. S kandidáty jako Johanna Nejedlová nebo Osamu Okamura jsme měli dosáhnout lepšího výsledku a jde plně za mnou, že se tak nestalo,“ vysvětlil důvod rezignace Michal Berg. Zelení v eurovolbách získali 1,55 % hlasů.

18.6.2024 - První evropský zákon o obnově přírody byl s konečnou platností schválen
Praha (WWF (Světový fond na ochranu přírody)) - Rada Evropské unie, složená ze zástupců členských států, schválila nařízení o obnově přírody. Byl to poslední krok nutný k tomu, aby tento zákon mohl začít platit.


18.6.2024 - Dekarbonizace evropských rafinérií: První dohoda podepsaná mezi TotalEnergies a Air Products o dodávkách zeleného vodíku
Praha (Air Products) - Společnosti TotalEnergies a Air Products podepsaly 15letou dohodu o roční dodávce 70 000 tun zeleného vodíku, který TotalEnergies použije na dekarbonizaci svých rafinerií v Evropě. První dodávky vodíku začnou v roce 2030.

18.6.2024 - Ovečky se pasou, nálety dřevin mizí a vzácným druhům se v Lounském středohoří daří lépe. Díky spolupráci s hospodáři
Litoměřice (AOPK ČR) - I po sedmi letech od skončení projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří pokračuje péče o zdejší cenné stepní vrchy. Na více než 150 hektarech se pasou ovce a kozy, část pozemků se kosí buď ručně, nebo s využitím šetrné mechanizace, jsou vyřezávány nálety či se ručně vyhrabává stará tráva. Daří se tu proto vzácným druhům rostlin a živočichů, jako jsou třeba sysli, stepní trávy kavyly či pestrá škála motýlů. To vše je možné jen díky spolupráci s hospodáři.

17.6.2024 - Alma Prague představuje první gastronomickou konferenci AlmaTalks. Setkání 25. června bude zaměřené na půdu a posílení spolupráce mezi kuchaři a zemědělci
Praha (Alma Prague) - Gastronomický koncept Alma Prague připravuje k výročí svých prvních narozenin vlastní konferenci AlmaTalks určenou pro profesionály z oboru. První z řady inspirativních setkání proběhne v Almě 25. června a nese název O jídle, půdě a spolupráci se zemědělci. Na akci vystoupí čeští i zahraniční řečníci, kteří se zabývají zemědělstvím, surovinami i gastronomií s důrazem na udržitelnost. V intimní atmosféře s omezenou kapacitou 100 lidí se tak účastníci mohou těšit na rozhovory a živé panelové diskuze, promítání i diskuzní fóra. V plánu je pořádat minimálně dvě konference za rok.

16.6.2024 - Piráti představili kandidáty a kandidátky, které nominují či podporují ve volbách do Senátu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na dnešním zahájení kampaně do Senátu a krajských voleb Piráti představili osobnosti, které se za Piráty či s jejich podporou utkají o posty senátorů a senátorek. Post senátora bude za obvod Prahy 8 obhajovat Lukáš Wagenknecht. Spolu s ním pak budou za Prahu 12 kandidovat Eva Tylová, za Litoměřicko Miroslav Jiránek, za Domažlicko Jan Janda a za Benešovsko Andrea Švojgrová. Kromě těchto pirátských kandidátů pak Piráti podpoří také obhajující senátory Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. Nově pak za podpory Pirátů do Senátu kandidují také Michaela Tejmlová, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka a Jiří Řehák. Kandidáty na podiu představili předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

14.6.2024 - Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
PRAHA (MŽP ČR) - Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.

14.6.2024 - Kraj podpoří výstavbu nových větrných elektráren – symbolicky tak oslaví Světový den větru
BRNO (Hnutí DUHA a Jihomoravský kraj) - Při příležitosti Světového dne větru, který připadá na sobotu 15. června, představuje Jihomoravský kraj plány do roku 2031. V rámci regionu chce postavit a začít provozovat pro potřeby krajských nemocnic, sociálních služeb nebo středních škol 3 větrné elektrárny s celkovým výkonem 10 MW a očekávanou roční výrobou elektřiny kolem 22 GWh. To by mělo pokrýt asi 40 % spotřeby elektřiny všech krajských budov. Společně s plánovanými fotovoltaickými elektrárnami na střechách krajských budov by mohl kraj – dle své strategie od roku 2028 pokrývat 60 % spotřeby elektřiny krajských objektů z vlastních obnovitelných zdrojů energie.

14.6.2024 - Nejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO
PRAHA (MŽP ČR) - Nejen pro ochranu vzácných druhů rostlin i živočichů, ale také pro pestrou a zdravou krajinu, která je odolnější vůči extrémům způsobovaným změnou klimatu, je klíčová ochrana přírody na rozsáhlejším území. Právě takovou představují čtyři národní parky a dvacet šest chráněných krajinných oblastí, které dnes v České republice fungují. O tom, jaká je současnost i budoucnost velkoplošné ochrany přírody, diskutovali odborníci, zastánci i odpůrci chráněných oblastí na semináři Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Chráněná území – nejúspěšnější model ochrany přírody“, který proběhl 13. června v Poslanecké sněmovně.

14.6.2024 - O Pálavě, její kráse a pestrosti. V Dolních Věstonicích se otevírá Dům přírody
Mikulov (AOPK ČR) - Návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Pálava dnes slavnostně otevřeli ministr životního prostředí Petr Hladík, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a ředitel AOPK ČR František Pelc.

14.6.2024 - Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si návštěvníci oblíbili
Jince (AOPK ČR) - Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned od začátku našli cestu. Postupně se rozšiřovala také nabídka komentovaných vycházek a exkurzí pro širokou veřejnost, skupiny a školní programy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na tvorbě nabídky i realizaci programů s provozovatelem, jimž je obec Strašice, úzce spolupracuje. Od začátku roku zde již proběhla řada akcí.

14.6.2024 - Akce k Mezinárodnímu dni STOP přepravě zvířat vyzývá k zákazu exportu živých zvířat po vzoru Velké Británie
(CIWF Česko) - Devátý ročník Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ mobilizuje veřejnost po celém světě a upozorňuje politiky na krutý obchod s živými hospodářskými zvířaty. Každý rok se na cestu po silnicích, železnicích, přes moře nebo letecky vydávají nedobrovolně miliony hospodářských zvířat. Mnohdy celé dny či dokonce týdny putují z jednoho kontinentu na druhý. Jen z Evropy se jich vyváží více než čtyři miliony. Během cest jsou natěsnaná na malém prostoru a musí často snášet extrémní teploty, hlad a žízeň, což jim způsobuje obrovský stres a utrpení. To je potřeba změnit.

14.6.2024 - Volba spotrebitelů 2024 podporuje vazby mezi výrobci a spotřebiteli
Praha (Muniga s.r.o.) - Můžeme jako zákazníci ovlivnit výrobu velkých korporací? Nebo vyjádřit naše přání ohledně rozšíření portfolia výroby lokální firmě na druhé straně republiky? Volba spotřebitelů je právě takovým nástrojem, který propojuje výrobce a spotřebitele. Vyvrcholením tohoto snažení je pak každoroční vyhlášení výrobků, které zákazníci oceňují, které na trhu vítají, a které kupují. O účast v programu je každoročně velký zájem. Čtyřiadvacátého ročníku oblíbeného spotřebitelského programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2024 se zúčastnilo a o přízeň zákazníků bojovalo 221 produktových novinek od 168 firem, spotřebiteli vybraných vítězů bylo pak celkem 66.

14.6.2024 - Dětství Karla IV. Srpnový program pro děti na zámku Loučeň
Praha (Muniga s.r.o.) - Jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin připomenou na Zámku Loučeň po celý srpen všem dětem. Program s názvem Dětství Karla IV. vypukne 1.8. a potrvá do 31.08. tohoto roku. Děti budou soutěžit, zdokonalovat se ve fyzických dovednostech a učit se společenskému chování pravých rytířů a komtes.

13.6.2024 - V sobotu proběhne již 4. ročník Benefičního festivalu Zahrada
VRCHLABÍ (Benefiční festival Zahrada) - Již tuto sobotu se uskuteční 4. ročník Benefičního festivalu Zahrada. Cílem této tradiční akce, která se koná na Otevřené farní Zahradě ve vrchlabské ulici Chelčického, je nejen pobavit návštěvníky, ale z výtěžku také podpořit ekologičtější provoz místní evangelické fary. Zahradu, na které se akce koná, také využívá Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí jako terapeutický prostor pro své klienty. Začátek akce je ve 14 hodin a vstupné je dobrovolné. V neděli zde pak proběhnou společné bohoslužby Farního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí.

13.6.2024 - Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun z Modernizačního fondu
ČESKÉ BUDĚJOVICE (MŽP ČR) - Odklon české energetiky od uhlí pokračuje. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil v Teplárně České Budějovice další masivní investice na dekarbonizaci teplárenství. Dvacet miliard korun z programu HEAT Modernizačního fondu podpoří teplárny, které přejdou z uhlí na ekologičtější zdroje. Právě českobudějovická teplárna je příkladem úspěšného žadatele v předchozí výzvě HEAT a díky tomu se odstřihla od uhlí.

13.6.2024 - Soukromé zprávy by nově mohly být kontrolovány. IuRe žádá ministra vnitra, aby návrh pomohl zablokovat
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Organizace IuRe varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

13.6.2024 - Kopřivničané získali ocenění za třídění odpadu
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Kopřivnice patří mezi nejlepší města v kraji v třídění komunálního odpadu! Potvrdily to výsledky soutěže O keramickou popelnici, v níž Kopřivnice obsadila krásné třetí místo v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel. Cenu převzal v závěru minulého týdne místostarosta Stanislav Šimíček, který má v gesci oblast životního prostředí.

13.6.2024 - Vodík jako klíčový prvek energetické transformace
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vodík má potenciál významně přispět k dosažení klimatické neutrality v průmyslu, energetice a dopravě. Klíčové výzvy pro jeho širší využití zahrnují rozsáhlé investice do infrastruktury, vývoj nových technologií a dostupnost čistého vodíku za přijatelnou cenu. Pro úspěšné zavádění vodíku do energetického mixu je zásadní spolupráce mezi různými sektory a mezinárodní spolupráce. I z tohoto důvodu se v červnu 2024 sešla přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko a věnovala se tomuto tématu.

13.6.2024 - Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) aktualizovalo nařízení vlády o provádění nitrátové směrnice chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství a také předchází tomuto znečištění. Rozšířilo území, na kterém budou zemědělci hospodařit v režimu, který vody více ochrání. Pro zemědělce se zjednoduší výpočet bilance dusíku. Nitrátová směrnice se povinně ve všech zemích EU aktualizuje jednou za čtyři roky, aby reagovala na současnou situaci.

13.6.2024 - Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství upravilo podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy DZES 5 a DZES 8, tzv. pravidla podmíněnosti. Změny jsou na základě nařízení, které umožnila Evropská unie u DZES 8 i na základě dohody s Ministerstvem životního prostředí a zemědělskými nevládními organizacemi u DZES 5. Pro zemědělce se zmírňují některá pravidla hospodaření. Materiál projednala vláda.

13.6.2024 - Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.

13.6.2024 - Ministr Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj: v Třinci zahájil veletrh s inovacemi, prošel areál bývalého dolu Gabriela v Karviné i provoz textilní firmy
TŘINEC (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zahájil během výjezdu do Moravskoslezského kraje veletrh inovací Invent Arena v Třinci, který prezentuje novinky a technologické trendy nejen v oblasti udržitelné výroby. Právě na jejím místě má díky Operačnímu programu Spravedlivá transformace (OPST) vzniknout vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku CirkArena. Navštívil také bývalý důl Gabriela v Karviné, kde se bývalá šachta přemění na nový kampus připomínající historii regionu protkaného těžbou.

13.6.2024 - Holcim investuje 500 milionů eur do ekologického závodu na výrobu cementu
Čížkovice (Holcim Česko) - Společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, zahájila výstavbu nového závodu GO4ZERO v Belgii, který je navržen tak, aby vyráběl cement s nulovými čistými emisemi.

13.6.2024 - Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.

12.6.2024 - Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) dokončilo novelu mysliveckého zákona, která napomůže redukovat vysoké stavy spárkaté zvěře, a tím i škody na zemědělských pozemcích, plodinách a na lesích. Novela také zjednodušuje administrativu, posiluje práva vlastníků honebních pozemků, zavádí digitalizaci myslivosti a omezuje papírování. Materiál dnes projednala vláda.

12.6.2024 - Michael Kohajda: Zvířata si zaslouží ústavní ochranu
PRAHA (KDU-ČSL) - Podle průzkumů veřejného mínění agentury Focus vyjádřilo 63 % obyvatel Česka jasný souhlas s tím, aby zvířatům Ústava ČR ochranu zajišťovala. „Pro mě je to podstatný symbol toho, že se naše společnost vyvíjí správným směrem. Ústavní ochranu životního prostředí, ale právě i zvířat, která jsou jeho nezpochybnitelnou a zásadní součástí, beru jako zcela přirozený a správný krok, který má navíc širokou podporu veřejnosti,“ uvedl Michael Kohajda, poslanec za KDU-ČSL.

12.6.2024 - Zoo Liberec nově učí žáky i na univerzitě v Liberci. Vede tam předmět „Environmentální výchova na základních školách“
LIBEREC (Zoo Liberec) - Zoo Liberec se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA rozšířila své působení i na pole Technické univerzity v Liberci, kde nově založila a vede předmět s názvem Environmentální výchova na základních školách. Předmět již pilotně proběhl v právě končícím letním a na základě dobrých zkušeností i ohlasu studentů plánuje zoo ve spolupráci s TUL s jeho realizací pokračovat i v dalších letech.

12.6.2024 - Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
TÁBOR (MŽP ČR) - Bazén na ochlazení, vyvýšená palanda pro lepší výhled či statné kmeny pro nezbytnou manikúru. Jako někde na dovolené si budou připadat chladnomilné šelmy, které původním majitelům zabaví stát. Skončí totiž v unikátním Záchranném centru CITES pro chladnomilné šelmy, která dnes za účasti vedení Ministerstva životního prostředí ČR, České inspekce životního prostředí, Státního fondu životního prostředí ČR, Krajské veterinární správy a města Tábora otevřela táborská zoologická zahrada. Vybudování centra financoval Státní fond životního prostředí ČR.

11.6.2024 - Luxfer open space v České Skalici – Prostor pro současné umění ve spolupráci s kurátorkou Petrou Zachovalovou uvádí výstavu Outside of the Art – Vně umění
Praha (Muniga s.r.o.) - Kurátorka Petra Zachovalová představí 13.června tohoto roku v České Skalici v Galerii Luxfer výstavu německého malíře Karla-Heinze Schwinda (*1958) s názvem Outside of the Art – Vně umění. Název výstavy naznačuje, že Schwind tvoří umění v izolaci, mimo současný umělecký svět. Na počátku své tvorby navazoval na tradici německého expresionismu, inspiroval se zejména dílem Ernsta L. Kirchnera. Později jej ovlivnila generace umělců jako Jean Dubuffet, seskupení COBRA v čele s Asgerem Jornem a v neposlední řadě jeho učitel malby Georg Baselitz. Do výstavy jsou zařazeny práce na plátně, série sto prací na papíře vznikala jako deník v průběhu celého roku 2010. Výstava potrvá do 19.července.

11.6.2024 - Monitoring rysa ostrovida je klíčovým nástrojem pro dobré nastavení ochrany naší největší kočkovité šelmy
PRAHA (MŽP ČR) - Na 11. června připadá Mezinárodní den rysů. Ten se začal slavit v roce 2017 a vyhlásilo ho jedenáct organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx. Tento den je jedním ze způsobů, jak na ohroženost rysů upozornit. Snaha o jejich ochranu znamená zajistit jim odpovídající místa k životu bez hrozby nepřirozených příčin smrti. Aktuálně probíhá mezinárodní projekt LECA, který se mimo jiné věnuje právě ochraně a podpoře soužití této vzácné kočkovité šelmy.

11.6.2024 - Rodinná výstava Fenomén Igráček navštíví Městské muzeum Krnov
Praha (Muniga s.r.o.) - Legendární hračka Igráček a jeho putovní rodinná výstava se během prázdnin stane lákadlem pro rodinný výlet do Městského muzea Krnov, které sídlí ve Flemmichově vile. Expozice pojednávající o historii, výrobě a současnosti populární české hračky bude zahájena těsně před prázdninami, a to 28. června tohoto roku. Fanoušci Igráčka najdou v místním muzeu také dvě unikátní neprodejné figurky vytvořené historikem a modelářem Miroslavem Svobodou. Ten speciálně pro tuto výstavu z Igráčků vyrobil postavičky architekta Leopola Bauera – krnovského rodáka a významnou osobnost – saského vévodu z doby třicetileté války Jana Jiřího Krnovského.

11.6.2024 - PET lahve, plechovky i kusy nábytku. Dobrovolníci dnes uklízeli turistickou stezku u rezervace velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) -

11.6.2024 - České sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského festivalu
Praha (Muniga s.r.o.) - Český výrobce skleněných vánočních ozdob Koulier společně s českými výrobci nápojového skla Květná a Sklárnou Novosad a syn Harrachov a největším českým výrobcem porcelánu Thun se stanou součástí doprovodného programu 58. ročníku Karlovarského filmového festivalu. A to v rámci akce Česká tradiční řemesla. Tento workshop proběhne od 29. června do 5. července tohoto roku na Vřídelní kolonádě v Karlových Varech.

10.6.2024 - Ministr Petr Hladík představil při návštěvě Ústeckého kraje filmové vouchery na podporu regionu
ÚSTÍ NAD LABEM (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) navštívil v pondělí 10. června Ústecký kraj. Zahájil odbornou konferenci Krušné Hory a jejich význam, zavítal do ptačí oblasti Novodomské rašeliniště - Kovářská a během pracovního oběda jednal s místními starosty. Při tiskové konferenci představil projekt Filmové vouchery pro Ústecký kraj, který podporuje region prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST).

10.6.2024 - V pátek proběhlo vyhodnocení akce Do práce na kole
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Květnová výzva Do práce na kole, pěšky či poklusem je za námi a v pátek odpoledne došlo i na závěrečné vyhodnocení na Bubla City Ranchi. Účast na výzvě v Kopřivnici přijalo 441 nadšenců, kterým se podařilo zdolat 101 768 kilometrů.

10.6.2024 - Farmářský trh nabídne mimo jiné i osvětu o odpadech a vodě
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Tradiční farmářský trh se uskuteční v pátek 14. června 2024 od 9 do 16 hodin v sadu E. Beneše. Oblíbenou a hojně navštěvovanou akci podporující lokální pěstitele a prodejce doplní osvětový stan města s informacemi o vybraných globálních cílech, tentokrát se zaměřením na odpovědnou spotřebu a vodu.
Návštěvníci farmářského trhu budou mít možnost nákupu ovoce, zeleniny, chleba, pečiva a koláčků, uzenin, mléčných výrobků, sýrových specialit, včelích produktu, koření, čajů, vína květin, okrasných a užitkových rostlin a dalších zajímavostí.


10.6.2024 - Premiér Fiala: Dostavba dálnice D4 ukázala, že PPP projekty fungují. Chceme v nich pokračovat
PŘÍBRAM (Úřad Vlády ČR) - Premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka se v pondělí 10. června zúčastnili kontrolního dne na stavbě dálnice D4. Dostavba úseku mezi Příbramí a Pískem je prvním českým PPP (Public Private Partnership) projektem v oblasti dopravní infrastruktury. Z nové dálnice D4 je hotovo přes 85 %, projekt bude dokončen v prosinci letošního roku.

10.6.2024 - Přes 600 dětí se zapojilo do výzvy Zoo Liberec a 30 dní se chovaly šetrněji k životnímu prostředí
LIBEREC (Zoo Liberec) - Výzvu 30 dní pro Zemi organizuje liberecká zoo se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA jako součást oslav Mezinárodního dne Země. Jejím cílem je motivovat veřejnost, aby se prostřednictvím drobných úkolů alespoň jeden měsíc chovala šetrněji k životnímu prostředí. Akce se konala již po třetí a v letošním roce se do ní zapojilo zatím rekordních 37 školních kolektivů či rodin, což je více než 600 účastníků.

10.6.2024 - Do 5. ročníku DOBROudržitelné konference se zapojilo 38 osobností z environmentu i dobrovolnictví
Online (Edufórum) - Desítky rozhovorů s odborníky a popularizátory ochrany přírody, minimalizmu, bezodpadového způsobu života, dobrovolnictví a regenerativního přístupu. Naživo networking v Praze k tomu a další doprovodný program. Takový byl 5. ročník online DOBROudržitelné konference.

10.6.2024 - Vědci a odborníci na monitoring lesů se setkávají v Praze
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Zdravotní stav a stabilita evropských lesů jsou v příštích desetiletích v ohrožení, protože na ně působí stresové faktory vyvolané klimatickou změnou a znečištěním ovzduší. Z tohoto důvodu se v Praze setkávají lesničtí vědci a experti, aby diskutovali o možnostech a potřebách budoucího monitoringu lesů.

9.6.2024 - Známky, vlaky, cesty, boudy. Výstava k nedožitým 90. narozeninám malíře Jiřího Boudy
PRAHA (Poštovní muzeum) - Poštovní muzeum si v roce 2024 připomíná osobnost akademického malíře Jiřího Boudy (* 5. 5. 1934, + 23. 8. 2015), syna ak. malíře Cyrila Boudy. Tématy Jiřího Boudy byla technika a hromadná doprava, zejména železniční, kterými se po celý svůj tvůrčí život zabýval. Vlaky se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris. Další uměleckou oblastí jeho díla byla tvorba poštovních známek; ovšem i jeho první známka z roku 1982 byla věnována železnici.

8.6.2024 - Milovická rezervace velkých kopytníků dnes získala Cenu sympatie v soutěži E.ON Energy Globe
Praha (Česká krajina) -

7.6.2024 - Adoptovali jsme výra
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Město Kopřivnice poskytlo finanční příspěvek ve výši 20 tisíc korun Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích. Jde o příspěvek na symbolickou adopci výra velkého, přičemž zmíněná částka odpovídá průměrným ročním nákladům na krmivo a péči o tuto sovu.

6.6.2024 - Ekolog mokřadů, aktivistka a dvě generace ochranářů. To je pestrost nových laureátů z vyhlášení Ceny Josefa Vavrouška
PRAHA (MŽP ČR a Nadace Partnerství) - Dnes, 6. června, si v Senátu převzala ocenění čtveřice environmentálních osobností: ekolog mokřadů Jan Květ z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si odnesl Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos. Za výjimečný počin ocenila porota Ceny Josefa Vavrouška pražskou političku a aktivistku Petru Kolínskou. Speciální ocenění putuje také dvěma ochráncům přírody: Ekozásek roku pro mladé do 26 let získal předseda spolku Pestré Polabí Martin Trávníček. Letošní novinku – Cenu ministra životního prostředí za mimořádný příspěvek ke komunikaci či vzdělávání v environmentální oblasti – obdržel Jiří Jiránek. Ten stál u zrodu Hnutí Brontosaurus nebo Ministerstva životního prostředí.

6.6.2024 - Správa KRNAP vyrazila na sousedská setkání
BENECKO (Správa KRNAP) - Sousedským setkáním na Benecku u kaple sv. Huberta jsme zahájili seriál akcí Troubení u kapliček a křížků, kterými v letošním roce plánujeme oslovit naše sousedy, obyvatele hor. Více než stovka příchozích si vyslechla loveckou hudbu v podání trubačů Správy KRNAP a následně všichni přítomní strávili příjemný podvečer v družných rozhovorech. Akce se konají v rámci oslav 120. výročí založení první krkonošské přírodní rezervace, kterou vyhlásil Jan Nepomuk hrabě Harrach v roce 1904 na Strmé stráni v Labském dole.

6.6.2024 - Unikátní experiment ministerstva: Jen každá druhá PET lahev putuje k recyklaci. Zlepšit to může zálohový systém
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí pomocí nové technologie datové společnosti Adastra Lab sledovalo pohyb nápojových PET lahví vytříděných do žlutých kontejnerů. Po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty v různých částech Česka se do některého z recyklačních zařízení dostala jen čtvrtina sledovaných PET lahví. Výsledky experimentu naznačují, že ze všech PET lahví uvedených na trh se v ČR dostane k recyklaci jen málo přes polovinu.

6.6.2024 - Největší chov divokých koní mimo Velkou Británii. Česko má evropský unikát
Praha (Česká krajina) -

6.6.2024 - Jak snížit riziko velkoplošných rozpadů porostů se smrkem?
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Smrk ztepilý byl v hospodářských lesích střední Evropy rozšířen do širokého spektra přírodních podmínek. Často tak roste v polohách mimo jeho ekologické optimum s rizikem rozsáhlého poškození škodlivými abiotickými a biotickými faktory. V lokalitách s charakteristikami nejvíce vzdálenými (vyšší teploty, nižší srážky) od podmínek přirozených pro výskyt smrku je pak čas na změnu tohoto nepříznivého stavu v rámci adaptačních opatření relativně krátký.
Kromě velmi rychlého řešení, tj. změna druhové skladby pomocí holosečí a výsadby cílových nebo přípravných dřevin, se nabízí i další možný způsob využitelný zejména v mladších porostech se smrkem. Je jím podpora stability těchto porostů odpovídající výchovou a tím prodloužení doby využitelné k jejich přeměně. V takto připravených porostech se zvýšenou stabilitou se pak lépe realizují podsadby či podsíje cílových klimaxových dřevin (např. JD, BK) nebo další postupy nepasečných hospodářských způsobů.


1 | 2 | 3 | 4 | .. | 950 | Další