Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

22.6.2018 - Piráti zveřejnili otázky pro jednání o kůrovci v Poslanecké sněmovně
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti dnes zveřejnili otázky, které položí na jednání Poslanecké sněmovny PČR při projednávání stavu státních lesů a kůrovcové kalamity. Piráti budou usilovat, aby jednání o kůrovci bylo zařazeno jako řádný bod 16. schůze Poslanecké sněmovny, a to na středu 27. června od 14:30 hodin. S tímto cílem půjdou zástupci Pirátů na úterní jednání o programu s vedením Sněmovny.

22.6.2018 - Kvalitu pitné vody zhoršují sinice a pesticidy
PRAHA (Pirátská strana) - Předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) dnes zaštítila seminář Akademie věd ČR s tématem „Pitná voda - je a bude?”. Kvalita vody dle přednášejících velmi rychle klesá, bude se neustále zhoršovat a dostává se na hranici upravitelnosti. Přístup k pitné vodě, její kvalita a cena jsou jedny z klíčových pirátských témat.

21.6.2018 - O životní prostředí se nejlépe starají obecní úřady a ekologické organizace, ukázal průzkum mínění. Lidé obecně ztrácejí důvěru v instituce
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nadpoloviční většina Čechů a Češek, přesně 51 procent, hodnotí činnost ekologických organizací v ochraně životního prostředí jako velmi dobrou či spíše dobrou, mírně lépe veřejnost hodnotí už jen obecní úřady (55 %). Ukázal to aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR [1]. Ekologické organizace tak předstihly v hodnocení Ministerstvo životního prostředí, krajské úřady, EU i vládu. Nejvyšší kategorií "velmi dobře" jsou ekologické organizace hodnoceny dokonce nejčastěji (9 % dotázaných).

21.6.2018 - Zákaz vstupu a více lidí pro odklízení klád lesy nezachrání, k tomu je třeba změnit legislativu. Návštěva vlády na Olomoucku se nesla v duchu hesla "práce kvapná, málo platná"
OLOMOUC (Hnutí DUHA) - Členové vlády na návštěvě Olomouckého kraje včera v podvečer s občany diskutovali mimo jiné o řešení stále kritické situace v lesích. Ministr životního prostředí Brabec dokonce uvedl, že podle některých vědců nezůstane do 20 let pod 500 metrů nad mořem jediný smrk. Recept na dlouhodobé a systémové změny však nezazněl, přestože už před týdnem předali zástupci Hnutí DUHA vládě balíček změn [1], které by lesům v Česku pomohly.

20.6.2018 - Čtrnáct mláďat a 800 proškolených studentů. To jsou letošní úspěchy v projektu na záchranu antilop Derbyho
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Už několik let je Safari Park Dvůr Králové významně zapojen do aktivit spolku Derbianus Conservation, jež se snaží v Senegalu zachránit před vyhynutím západní poddruh antilopy Derbyho. V rezervacích Fathala a Bandia se v letošní sezóně podařilo odchovat 14 mláďat této kriticky ohrožené antilopy, jejíž populace ve volné přírodě nedosahuje ani 200 jedinců. Vzdělávacími programy zaměřenými na jejich ochranu letos prošlo zatím 800 dětí.

20.6.2018 - Zoo Liberec věnuje den nejvyšším zvířatům planety
LIBEREC (ZOO Liberec) - Světový den žiraf, který symbolicky připadá vždy na nejdelší den v roce (21. června), si liberecká zoo připomene v sobotu 23.6. Tento speciální den, který vyhlásila mezinárodní organizace Giraffe Conservation Foundation (GCF), se snaží upozornit na stále klesající počty žiraf ve volné přírodě. Za posledních třicet let klesla populace žiraf ve volné přírodě o 40 procent a tito nejvyšší savci světa se ocitají na seznamu ohrožených druhů. V současnosti jich na světě žije již méně než sto tisíc.

20.6.2018 - Přeshraniční spolupráce s Polskem v oblasti veřejné dopravy má velký potenciál
MEZIMĚSTÍ (Královéhradecký kraj) - Oblast přeshraniční spolupráce ve veřejné dopravě mezi Královéhradeckým krajem a Polskem bylo hlavním tématem mezinárodní dopravní konference, která se uskutečnila v Meziměstí na Broumovsku. Za účasti prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka, radního Pavla Hečka, zástupců českých a polských samospráv či odborníků v oblasti dopravy došlo k diskusi nad věcnými podněty v dalším rozvoji veřejné dopravy v rámci česko-polské spolupráce.

19.6.2018 - Pirátka Balcarová uspořádala kulatý stůl k odpadové novele, shoda panuje na větší míře recyklace
PRAHA (Pirátská strana) - Pirátka Dana Balcarová dnes uspořádala v rámci Výboru pro životní prostředí kulatý stůl k odpadové novele, balíčku oběhového hospodářství a jednorázovým plastům. Diskutující se shodli na tom, že zvýšení míry recyklace musí být naprostá priorita. Podle Balcarové si nemůžeme dovolit skládkovat bioodpad, který tvoří polovinu komunálního odpadu. Zástupci Ministerstva životního prostředí potvrdili, že novelu odpadového zákona, která implementuje evropské směrnice, předloží vládě do konce roku, a že nebudou zpochybňovat recyklační cíle evropské směrnice.

19.6.2018 - #dostbyloplastu: 7 statečných firem se zaměří na boj s plasty. Kdo se přidá dál?
PRAHA (MŽP ČR) - Prvních sedm firem snižuje díky dobrovolným dohodám s Ministerstvem životního prostředí spotřebu jednorázových plastů a výrobků v gastronomii, a to díky iniciativě #dostbyloplastu. Jejich zástupci to spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem dnes stvrdili svým podpisem. Realizovat slíbené kroky začnou postupně.

19.6.2018 - Pojeďte s námi vlakem „Humprecht“ během prázdnin do Českého ráje
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - „Ve spolupráci s dopravcem jsme připravili nový spěšný vlak „Humprecht“, který každou sobotu od 16. června až do 29. září propojí Hradec Králové, Hořice, Jičín a Sobotku. V Hradci Králové jsou zajištěny přípoje z dalších směrů, takže každý se může vydat na výlet do Českého ráje,“ říká první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy.

19.6.2018 - Krkonošské muzeum v Jilemnici představuje historii pošty na Jilemnicku
JILEMNICE (Správa KRNAP) - Výstavu k 180. výročí založení soukromé pošty v Jilemnici můžete navštívit až do 9. září v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici.

19.6.2018 - Kraj testuje elektronický systém podávání žádostí o kotlíkové dotace. Zapojte se také
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj jako poskytovatel dotace v rámci programu 18OPK01 Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Královéhradeckém kraji – Kotlíkové dotace vyzývá potenciální žadatele i ostatní zájemce s funkční registrací v aplikaci DOTIS k testování elektronického systému pro příjem žádostí o kotlíkovou dotaci.

18.6.2018 - V modernizaci energetiky jsme až na 20. místě v Unii. Experti doporučují stanovit termín konce s uhlím a rozhýbat obnovitelné zdroje
PRAHA (Hnutí DUHA a Klimatická koalice) - Ve srovnání posunu a cílů při snižování emisí skleníkových plynů a modernizaci energetiky skončila Česká republika na 20. místě v rámci 29 států Unie [1]. Srovnání provedli nezávislí experti a expertky z nevládních organizací spolupracujících v síti Climate Action Network Europe (CAN).

18.6.2018 - Další ročník Zoo Hackatonu se zaměří na nápady, jak využít moderní technologie proti pytlákům
LIBEREC (ZOO Liberec) - Přijďte s námi strávit hackerskou noc ze soboty 23. na neděli 24. června v Prague StartUp Marketu! Nejlepší nápady zveřejníme na veletrhu Maker Faire.

15.6.2018 - Nová formace pro komunální volby: Vrchlabí do toho!
VRCHLABÍ (Vrchlabí do toho!) - Po dlouhé době budou mít vrchlabští voliči výraznou alternativu k nabídce současného vedení města. Do říjnových komunálních voleb míří nová kandidátka s názvem Vrchlabí do toho!, kterou vedle nezávislých osobností společně podpořily TOP 09, Zelení a KDU-ČSL.

15.6.2018 - Chovatelé na Borumovsku začínají zabezpečovat svá stáda před vlky
POLICE NAD METUJÍ (Hnutí DUHA) - První modelový projekt oplocení pastvin v jádrové oblasti výskytů vlků na Broumovsku - v Teplicích nad Metují - připravilo Hnutí DUHA pro tamějšího chovatele Michala Josku. Ekologická organizace tak začala s praktickou pomocí chovatelům při ochraně stád.

15.6.2018 - Počet zubrů v rezervaci překročil dvacet kusů, narodila se další dvě mláďata
MILOVICE (Česká krajina) - Dva a půl roku po založení rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice překročil počet zubrů dvacet kusů. Včera večer byla na pastvině nedaleko Benátek nad Jizerou poprvé pozorována další dvě mláďata. Aktuálně tak počet zubrů v rezervaci dosáhl 21 kusů.

15.6.2018 - Stovky raků uhynuly v Beskydech na račí mor. Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (MŽP ČR) - Několik stovek uhynulých raků nalezli pracovníci AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy v kilometrovém úseku řeky Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm. Následné laboratorní analýzy potvrdily podezření, že úhyn raků v oblasti Beskyd způsobil račí mor.

15.6.2018 - Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští
PRAHA (MŽP ČR) - V neděli 17. června bude Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští. Úmluva Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci si tento den připomíná pod heslem „Půda má opravdovou hodnotu – investujme do ní.“ Rozumné investice do půdy jsou základní podmínkou pro udržitelný růst, a proto je třeba řešit problémy spojené s degradací půdy, včetně sucha, které snižují hodnotu půdy. ČR reaguje na sucho jako na projev klimatických změn dvěma klíčovými strategiemi - adaptací na změnu klimatu a bojem se suchem, z nichž vyplývají desítky úkolů pro rezorty, kterých se problematika dotýká.

14.6.2018 - Certifikované dřevo FSC dovážíme ze zahraničí, zatímco české hnije na skládkách. Zástupci dřevozracujícího průmyslu dnes ve Sněmovně vyžadovali dřevo s cetifikátem FSC
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes se uskutečnil v Poslanecké sněmovně kulatý stůl "Lesní certifikace FSC ČR jako nástroj pro zvýšení přidané hodnoty českého dřeva", který připravil Hospodářský výbor a Podvýbor pro lesní hospodářství ve spolupráci s Asociací českého nábytkářství.

14.6.2018 - V Safari Parku Dvůr Králové byla zprovozněna veřejná dobíjecí stanice ČEZ pro elektromobily
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Na parkovišti dvorského safari parku byly ve čtvrtek 14. června slavnostně uvedeny do provozu dvě dobíjecí stanice pro elektrická auta. Dvorská zahrada tak spolu se svým hlavním partnerem ČEZ přispívá k využívání elektromobilů místo klasických aut. V rámci podpory tohoto typu dopravy umožňuje dvorský safari park navíc majitelům elektromobilů vyrazit na safari za zvýhodněnou cenu.

14.6.2018 - Evropská unie: Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie má dosáhnout do roku 2030 třetiny, tedy dnešní úrovně Rakouska. Česká republika musí přidat
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Jednání zástupců členských států, Evropské komise a Evropského parlamentu v noci na dnešek určilo výslednou podobu směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů. Cílem EU pro rok 2030 je podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě [1] na úrovni 32 %. Jedná se o kompromis mezi návrhem Evropské komise (27 %) a Evropského parlamentu (35 %). Výsledek znamená úspěch ambicióznějších členských států, které již mají z rozvoje obnovitelných zdrojů výrazný užitek.

14.6.2018 - Inventura 13. schůze Poslanecké sněmovny – 18 přijatých zákonů, 7 z nich významně zvyšuje regulaci občanů, podnikatelů a veřejné správy
PRAHA (ODS) - ODS zahájila poslední část kampaně Velký právní úklid. Po skončení schůze Poslanecké sněmovny seznámila veřejnost s tím, kolik nových regulací dolní komora schválila a kolik povinností naopak občanům a firmám ubylo. Především kvůli vznikající vládní koalici ANO, ČSSD a KSČM Sněmovna schválila 7 zákonů zavádějící nové povinnosti, změkčení třech stávajících regulací naopak odmítla.

14.6.2018 - Koně z Anglie pomáhají přírodě Národního parku Podyjí
ZNOJMO (MŽP ČR) - Divocí koně, dovezení z Anglie na Havranické vřesoviště a Mašovickou střelnici v rámci projektu Military LIFE for Nature společnosti Beleco, byli dnes vpuštěni do první části pastevní rezervace v Národním parku Podyjí. Za Ministerstvo životního prostředí se akce zúčastnil náměstek ministra Vladimír Dolejský, za Národní park Podyjí ředitel Tomáš Rothröckl a za Jihomoravský kraj předseda Výboru pro regionální rozvoj Radomír Pavlíček. Více než měsíc po příjezdu z anglického Exmooru strávili koně v aklimatizační sekci, kde byli pod kontrolou ošetřovatelů, aby se vyloučilo případné onemocnění nebo poranění. Koně pomáhají udržovat spásáním dvě lokality v Národním parku Podyjí a tím je chrání před zarůstáním.

14.6.2018 - Divocí koně byli dnes vypuštěni na pastvinu v Národním parku Podyjí
Praha (Česká krajina) - Divocí koně byli dnes ráno vypuštěni na první část pastviny v Národním parku Podyjí. Rezervaci slavnostně otevřeli náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl a předseda Výboru pro regionální rozvoj Jihomoravského kraje Radomír Pavlíček.

13.6.2018 - Zavedení plošné cenzury internetu chystanou autorskoprávní směrnicí bude i v rukou českých europoslanců.
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve středu a ve čtvrtek, 20. a 21. června, bude výbor pro právní záležitosti (JURI) Evropského parlamentu, kterému předsedá europoslanec Pavel Svoboda, hlasovat o návrhu kontroverzní směrnice o autorském právu a jednotném digitálním trhu (EDSM). Směrnice má provést nezbytnou reformu autorského práva, nicméně přináší i řadu kontroverzních opatření prolobovaných držiteli autorských práv, která mohou mít velmi nepříjemné dopady. Asi tím nejdůležitějším je článek 13 návrhu, jehož důsledkem by bylo zavedení masivní cenzury na internetu ve jménu ochrany autorských práv.

13.6.2018 - Hnutí DUHA dnes předalo vládě komplexní řešení pro zdravé lesy. Balíček návrhů "Co dělat, abychom zachránili lesy" připravily desítky odborníků
PRAHA (Hnutí DUHA) - Při happeningu před Úřadem vlády ČR dnes zástupci Hnutí DUHA předali Úřadu komplexní balíček propracovaných návrhů, které řeší příčiny plošného hynutí českých lesů a vedou k jejich celkovému ozdravění. Balíček bude předán premiérovi a příslušným ministrům. Na následné tiskové konferenci ekologická organizace představila tato řešení podrobněji. Vyjádřili se k nim lesničtí odborníci profesor Josef Fanta, profesor Miroslav Svoboda a nezávislý lesník Aleš Erber [1] Komplexní, podrobněji zpracovaný návrh je zde: www.bit.ly/lesy-balicek, krátké shrnutí zde: www.bit.ly/lesy-balicek-shrnuti

13.6.2018 - Šlapanice mohou začít se sanací zamořeného areálu, dostanou dotaci od MŽP
BRNO (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Šlapanice na Brněnsku se po desítkách let zbaví nebezpečné ekologické zátěže. Ministerstvo životního prostředí dnes obci schválilo dotaci ve výši 147 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí. Město tak může začít s likvidací silně zamořeného průmyslového areálu ICEC, který léta ohrožuje životní prostředí a zdraví obyvatel.

13.6.2018 - V liberecké zoo byla opět po roce zahájena výstava Modrý slon
LIBEREC (ZOO Liberec) - V úterý 12. 6. 2018 byl v areálu liberecké zoo zahájen již třináctý ročník celorepublikové přehlídky výtvarných prací, které vytvořili klienti z více než čtyřiceti chráněných dílen a organizací z celé České republiky.
Akce vyvrcholí v sobotu 16. 6., kdy pořadatelé – sdružení Artefaktum-cz. společně s ředitelem Zoo Liberec, Davidem Nejedlem, předají autorům vítězných děl cenu Modrého slona.


12.6.2018 - Riziko znečištění pitné vody po těžbě štěrkopísku na Hodonínsku existuje. Ministerstvo přehlíží důležité posudky, říká senátorka Anna Hubáčková
HODONÍN (KDU-ČSL) - Starostové Hodonínska upozorňují na to, že Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přehlíží důležité posudky hodnotící dopady těžby štěrkopísku. Ten chce v regionu těžit soukromá firma – místní se ale obávají, že těžba bude mít dopady na kvalitu pitné vody, jejíž zdroj se nachází mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Pitnou vodou zásobuje víc než 100 tisíc lidí. O povolení rozhodne báňský úřad, který nyní posuzuje žádost o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu.

12.6.2018 - Dobrovolníci míří opět po roce do Hlásnice
HLÁSNICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Na jeden týden od 17. do 24. 6. zamíří parta zahraničních dobrovolníků do obce Hlásnice, aby připravila zdejší centrum na očekávanou kulturní akci Den se složkami Integrovaného záchranného systému.

12.6.2018 - Statek v Borotíně (opět) přivítá dobrovolníky
Borotín (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Starý zámek v Borotíně u Tábora se stane na dva týdny od 16. 6. do 30. 6. 2018 centrem dění pro desítku dobrovolníků z celého světa, kteří pomohou s obnovou a revitalizací kulturní památky hospodářského dvora.

12.6.2018 - Slavnostní vyhlášení přírodovědné soutěže „Národní park Šumava ve školních lavicích"
VIMPERK (Správa NP Šumava) - V sobotu 9. června proběhlo slavnostní vyhlášení přírodovědné soutěže „Národní park Šumava ve školních lavicích". Jedná se již o sedmý ročník soutěže, kterou tradičně pořádají Střediska environmentální výchovy Správy Národního parku Šumava.

12.6.2018 - V dvorském safari se to hemží mláďaty
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Malé zebry Böhmovy, mláďata pakoňů, watusi, přímorožců jihoafrických nebo antilop koňských, čtvrtých největších antilop na světě. To vše mají návštěvníci dvorské zahrady možnost potkat při procházce pěším safari nebo projížďkou v Africkém safari Josefa Vágnera.

12.6.2018 - Chceme vědět, kdo získává dotace místo malých zemědělců
PRAHA (TOP 09) - TOP 09 chce řešit absurdní situaci, kdy většinu peněz z evropských dotací určených na rozvoj venkova stát posílá velkým podnikům. Finance přitom měly pomoci malým a středním firmám při modernizaci a inovacích. Na problém upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Poslanci TOP 09 navrhnou mimořádný bod na schůzi sněmovny, ve kterém budou zákonodárci žádat od ministerstva zemědělství seznam příjemců dotací a také návrh řešení.

11.6.2018 - I na letošních prázdninách s Hnutím Brontosaurus jdou zážitky a dobrovolnictví ruku v ruce
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Na letních akcích Hnutí Brontosaurus budou účastníci zachraňovat orchideje, starat se o handicapovaná zvířata nebo pomáhat českým krajanům v srbském Banátu. Zároveň ovšem nebude chybět zážitkový program nebo seberozvojové aktivity.

11.6.2018 - Kraje, ministerstva a 1200 lidí napsalo ministru zemědělství Jiřímu Milkovi: "Nesázejte smrk, uschne. Potřebujeme odolné lesy." Špatný návrh vyhlášky 83 k lesnímu zákonu sklidil kritiku
PRAHA (Hnutí DUHA) - Čtyři kraje, dvě ministerstva a Agrární komora poměrně jednotně žádají v připomínkovém řízení, aby ministr zemědělství Jiří Milek zásadně přepracoval návrh vyhlášky č. 83 k zákonu o lesích [1], která významně ovlivní obnovu lesa a otázku, zda české lesy budou dál trpět rozpadem smrkových monokultur.

11.6.2018 - Dnes slaví rys
PRAHA (MŽP ČR) - Mezinárodní den rysů připadá na 11. června. Letos bude za podpory projektu Interreg Central Europe 3Lynx poprvé slaven minimálně v pěti zemích Evropy – České republice, Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku.

11.6.2018 - Čeští a polští žáci zkoumali živočichy v Meandrech Smědé
(Čmelák - Společnost přátel přírody z.s.) -

Ve čtvrtek 17. 5. bylo v Meandrech Smědé u hranic s Polskem rušno. Na dopoledne se tu totiž sešlo na čtyři desítky žáků z Čech i z Polska, kteří přišli na tuto lokalitu, která se součástí sítě Natura 2000, zkoumat zdejší život.8.6.2018 - Ředitel Böhnisch získal Cenu Josefa Vavrouška
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - V letošním roce Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin získal současný ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. Smyslem Ceny Josefa Vavrouška je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Cenu uděluje Nadace Partnerství. V roce 2018 se jedná o dvacátý druhý ročník.

7.6.2018 - Laureátem prestižní Ceny Josefa Vavrouška se stal Ludvík Kunc, zoolog, publicista a tvář ochrany rysů. Oceněn byl za dlouhodobý přínos pro životní prostředí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj dnes vpodvečer převzal zoolog, publicista, výtvarník a také iniciátor Rysích a Vlčích hlídek Ludvík Kunc [1]. Zařadil se tak do společnosti dřívějších laureátů, kterými jsou bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal nebo Martin Bursík či vědci a akademici Josef Fanta, Hana Librová nebo Igor Míchal. Loni dostal cenu lesní expert Hnutí DUHA Jaromír Bláha [2].

7.6.2018 - Změna pro Hradec a Zelení: Jdeme spolu a chceme lepší Hradec
HRADEC KRÁLOVÉ (Změna pro Hradec) - V letošních podzimních komunálních volbách se bude v Hradci Králové ucházet o přízeň voličů koalice „Změna pro Hradec a Zelení“, kterou tvoří nezávislí kandidáti, Zelení a politické hnutí Změna. Lídrem kandidátky bude nezávislý kandidát a současný opoziční zastupitel Adam Záruba.

6.6.2018 - Nové číslo časopisu Fórum ochrany přírody: Vodní doprava
PRAHA (Fórum ochrany přírody) - Koryta našich řek letošní jaro vysychají rychleji než v letech předchozích a s obavami tak hledíme k nastávajícímu létu. Tematicky vhodné je proto zamyšlení nad možnostmi rozvoje vodní dopravy z pohledu ochrany přírody.

6.6.2018 - Nové průmyslové zóny na nejlepší půdě nepotřebujeme. Kvalitní půdu musíme uhájit pro budoucí generace
OLOMOUC (KDU-ČSL) - Město Olomouc a Olomoucký kraj chtějí vytvořit ve třech lokalitách nové průmyslové zóny, a to u Olomouce, Zábřehu a Prostějova v celkové výměře 164 hektarů. Tyto průmyslové zóny mají být vybudovány na nejkvalitnějších půdách, která naše země má - tedy na půdách 1. a 2. bonity.

6.6.2018 - Státní podnik Lesy ČR poprvé připustil, že začne část lesů spravovat podle pravidel šetrného hospodaření FSC
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí Duha oceňuje, že státní podnik Lesy České republiky zvažuje certifikaci veřejných lesů kvalitní certifikací FSC (Forest Stewardship Council), která garantuje šetrné a trvale udržitelné hospodaření [1]. Ekologická organizace k tomuto kroku pro zdraví našich lesů státní podnik Lesy ČR opakovaně vyzývala. Zároveň zdůrazňuje, že nesmí dojít ke změkčení pravidel pro udělení certifikace FSC, má-li plnit svůj účel.

6.6.2018 - Kluky poprvé přivítají dobrovolníky ze zahraničí
KLUKY (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V termínu 11. – 19. 6. 2018 přivítá jihočeská obec Kluky první zahraniční dobrovolníky ve své historii. Čtyři dobrovolnice původem z Mexika, Brazílie a Francie se zapojí do renovace místního lesního hřiště a připraví mezinárodní den pro děti i dospělé.

6.6.2018 - Získá developer pozemky, kde město plánuje páteřní cyklostezku?
PRAHA (ČSSD) - V loňském roce byla do strategie Magistrátu hlavního města Prahy zařazena páteřní cyklostezka vedoucí ze Stromovky do nového parku na ulici Varhulíkové. Její vybudování by mělo výrazně zlepšit podmínky pro cyklodopravu. Cyklostezka by měla končit v parku U vody, který by měl být dalším rekreačním centrem Prahy 7. Nutno podotknout, že část cyklostezky je plánovaná na pozemcích dopravního podniku.

6.6.2018 - Park na památku obyvatel Valle di Ledro v Příbrami
PŘÍBRAM (Josef Hovorka organizátor) - V Příbrami si chtějí 100 let od konce 1. světové války připomenout vznikem unikátního parku. Na hlasování se mohou podílet občané. Více o projektu je možné se dozvědět z Facebooku Fan Park Valle di Ledro Příbram, který bude zaměřen i na přírodu a ekologii.

6.6.2018 - Příběh zubra evropského ukazuje výstava Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada
Praha (Česká krajina) - Vernisáž výstavy „Zubři“ se uskutečnila dnes odpoledne v Národním zemědělském muzeu na jihočeském zámku Ohrada nedaleko Hluboké nad Vltavou. Vernisáže se zúčastnili rovněž zástupci společnosti Česká krajina, která některé exponáty na výstavu zapůjčila.


6.6.2018 - Projekt KŮROVCOVÉ INFO úspěšně pomáhá monitorovat rojení škůdců
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Již třetím rokem pomáhá s úspěchem monitorovat průběh rojení kůrovců webová aplikace KŮROVCOVÉ INFO, která je společným projektem Lesnické práce, s. r. o., a Lesní ochranné služby VÚLHM, v. v. i. Letos je sledování kůrovce opět v plném proudu. Začalo v polovině dubna a potrvá až do září.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 787 | Další