Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

26.5.2017 - Mýty o novele stavebního zákona po česku. Jaké informace (ne)dostávají politici a veřejnost o povolování staveb a dalších průmyslových činností při aktuálním rozhodování Senátu o právu občanů chránit své okolí
PRAHA (Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh) - Projednávání vládní novely stavebního zákona a souvisejících zákonů doprovází řada mediálně citovaných mýtů, které podstatně zkreslují veřejnou debatu. Zásadní mýtus vznikl např. tím, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) i někteří poslanci v rozporu s realitou tvrdí, že práva občanů krácena nejsou, což není pravda (níže bod 4). Předkládáme vám vysvětlení těchto mýtů.

26.5.2017 - V pondělí startuje nový dotační program pro občany - Dešťovka!
PRAHA (MŽP ČR) - 29. května v 10:00 začíná elektronický příjem žádostí do zcela nového, pilotního a celorepublikového programu určeného na hospodaření s dešťovou vodou - Dešťovka. Lidé si díky MŽP budou moci historicky zcela poprvé požádat o dotaci na nádrže pro zachytávání dešťové vody a její využití na zálivku nebo v domácnosti, např. na splachování toalety. Jedna domácnost může dostat až 105 tisíc korun!

26.5.2017 - Adoptivní rodiče ze ZOO Liberec se starají o ostravské mládě supa hnědého
LIBEREC (ZOO Liberec) - Chov supů hnědých je v lidské péči poměrně náročný, proto se chovatelé těší z každého vylíhnutého mláděte. V ostravské zoologické zahradě byla velká šance na odchov v pořadí již pátého mláděte tohoto největšího evropského supa. Mládě vylíhnuté v Ostravě ale nakonec odchovávají adoptivní rodiče v ZOO Liberec. Zatím není jisté, zda bude v rámci mezinárodního záchranného projektu vypuštěno do volné přírody, nebo posílí chovatelskou základnu v lidské péči.

26.5.2017 - Úklid břehu Labe v Pardubicích
Pardubice (Nová Akropolis) - Nová Akropolis a skupina pro aktivní ekologii GEA vás zvou na ekologickou akci, která probíhá v rámci mezinárodní kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“. Akce probíhá ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a Službami města Pardubic – Odpady a.s. Čas a místo setkání: Pátek, 26. května 2017 od 15 h u mostu Kapitána Bartoše, Pardubice (GPS: 50.039162, 15.753092).

25.5.2017 - Oteplení probudilo kůrovce, začalo jarní rojení
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Rojení lýkožrouta smrkového, tedy kůrovce, letos začalo s takřka měsíčním zpožděním. Tento lesní škůdce se běžně rojí kolem 20. dubna, počasí mu ale nepřálo. Minulý týden se oteplilo a jarní rojení začalo. Lesy ČR investují do obranných opatření 172 milionů korun.

25.5.2017 - Cesta Obřím dolem na Sněžku je opět průchozí
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky nevydržel letos v dubnu nápor sněhu a jeden z jeho nosníků se prolomil. Průchod turistů po provizorně zpevněné lávce byl možný pouze na vlastní nebezpečí. V tyto dny probíhá oprava lávky, aby na víkend již byla modře značená cesta Obřím dolem na Sněžku bez omezení průchozí.

25.5.2017 - Návštěvníci zámku v Jevišovicích mohou sledovat netopýry v přímém přenosu
Praha 1 (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Jedinečnou příležitost seznámit se blíže s životem netopýrů mají nyní dospělí i děti na zámku v jihomoravských Jevišovicích. Díky nově spuštěnému kamerovému přenosu mohou pozorovat, co se právě odehrává v letní kolonii netopýrů velkých, kteří sídlí ve zdejších půdních prostorách.

25.5.2017 - Česká krajina se v sobotu zúčastní Sousedského jarmarku, návštěvníci mohou organizaci podpořit
Kutná Hora (Česká krajina) - Čtvrtého setkání neziskových organizací Sousedský jarmark se v sobotu od 13 do 18 hodin v zahradách GASK za Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře, v těsném sousedství chrámu sv. Barbory, zúčastní také společnost Česká krajina. Ta představí svoji činnost zaměřenou na ochranu a návrat velkých kopytníků do české přírody.

24.5.2017 - Dnes je evropský den národních parků. Nový zákon pro naše NP bude platit od 1. června
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnešní den slaví Evropa jako den národních parků. Prvních devět národních parků na starém kontinentu vzniklo totiž ve Švédsku schválením zákona o ochraně přírody právě 24. května 1909. Dnes je v Evropě již přes 380 národních parků a stále jsou vyhlašovány další [1].

24.5.2017 - Červnové semináře poradí obcím, jak bojovat se suchem a povodněmi
PRAHA (MŽP ČR) - Novou sérii seminářů zaměřených na boj se suchem a povodněmi připravilo Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR. První ze sedmi půldenních seminářů se uskuteční 5. června v Praze a poslední 27. června v Liberci. Určeny jsou starostům, zástupcům městských či krajských úřadů i poradenským firmám zpracovávajícím projektové žádosti.

24.5.2017 - Horní Jiřetín se zbavuje uhlí. První na řadě je škola - i díky netradiční sbírce
Horní Jiřetín (Greenpeace ČR) - Žáci ze základní školy v severočeském Horním Jiřetíně dnes měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.

23.5.2017 - Malíř strávil stovky hodin v české divočině, obrazy teď pomohou jejímu rozvoji
PRAHA (Hnutí DUHA) - Po celých dvanáct měsíců měnil herní grafik Petr Mores svůj pracovní počítač za pastely, barevný papír a malířský stojan. Za každého počasí vyrážel do terénu poznávat místa, která se mohou stát novými ostrovy české divočiny. Při tom je kreslil a nyní část svých obrazů věnoval do on-line aukce. Lidé si mohou vybírat a obrazy dražit až do příštího pondělí, tedy do 29. května, na adrese www.hnutiduha.cz/aukce. Vyvolávací ceny začínají od 1 500,- korun. Autor tak chce díky obrazům sdílet svůj osobní prožitek divoké přírody u nás a podpořit její rozvoj.

23.5.2017 - Uhelné dobrodružství ČEZu v Černé Hoře míří k soudu. Projekt nové elektrárny Pljevlja nesplňuje povolovací procesy a evropské limity
PRAHA/PODGORICA (Hnutí DUHA a CEE Bankwatch Network) - Projekt hnědouhelné elektrárny Pljevlja, kterou hodlá v Černé Hoře stavět společnost Škoda Praha ze Skupiny ČEZ, čelí žalobě kvůli chybnému posouzení dopadů na životní prostředí. Černohorská organizace Green Home napadla skutečnost, že kladné stanovisko úřadů neobsahuje předepsané zdůvodnění a přehled opatření k minimalizaci dopadů na životní prostředí během výstavby a provozu.

23.5.2017 - Kvalitní data ukazují, na co má Praha v územním rozvoji dbát
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hlavního města dnes schválila obsáhlou sadu informací o územním rozvoji, kterou město aktualizuje každé dva roky. ÚZEMNĚ ANALYTICKÉ PODKLADY (ÚAP) nabízejí cenný souhrn dat a analýz. Aktuální podoba tohoto dokumentu je unikátem v celé ČR. Obsahuje totiž geodata na vysoké úrovni a sleduje cca 260 jevů. Dále obsahuje celou řadu analýz a rozborů a statistik. Je to aktuální popis města, na kterém lze sledovat jeho postupný vývoj a který pomáhá město dále směřovat.

23.5.2017 - Ze skládky bude oddechový areál
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha koupí od státu za zhruba 13,3 milionu korun pozemky potřebné pro sanaci a revitalizaci skládky Velká Chuchle. Dnes pražští radní rozhodli, že doporučí městskému zastupitelstvo parcely s rozlohou zhruba 58 tisíc čtverečních metrů koupit.

23.5.2017 - Na výlet po kraji veřejnou dopravou
LIBEREC (Liberecký kraj) - K oblíbeným výletním místům v Libereckém kraji cestující i letos přiblíží speciální vlakové a autobusové spoje. Podobně jako v předchozím roce podporuje Liberecký kraj veřejnou dopravu se zaměřením na rozvoj turistického ruchu. Kromě již tradičních spojů budou jezdit i nové atraktivní linky, třeba cyklobusy do Krkonošského národního parku nebo letní vlaky do Českého ráje.

22.5.2017 - V ZOO Liberec se oslům somálským po 11 letech konečně narodila samička!
LIBEREC (ZOO Liberec) - Velikou radost mají ošetřovatelé z úseku kopytníků, kteří netrpělivě čekali na porod oslí klisny Ely. Ta si s ním dala na čas a své mládě přivedla na svět o téměř dva týdny později. „O to větší naše radost byla, když jsme zjistili, že se jedná o samičku.“, dodává Luboš Melichar, hlavní zoolog liberecké zoo.

22.5.2017 - Středočeský železniční den na Benešovsku nabídne zvláštní jízdy moderními i historickými vlaky ČD
PRAHA (České dráhy) - Na tuto sobotu 27. května připravily České dráhy atraktivní akci pro všechny příznivce světa na kolejích. Centrem Středočeského železničního dne se stane Benešov, do kterého z Prahy vyrazí mimořádné vlaky Českých drah. Pojedou jak nejmodernější vozidla, zastoupená soupravami InterPanter a RegioShark, tak historická souprava v čele s parní lokomotivou „Ušatá“. Všechny tyto vlaky pak z Benešova vyrazí do dalších měst v okolí – Vlašimi, Votic, Sázavy a Týnce nad Sázavou. Zajímavý program bude i v samotných stanicích. V Benešově si návštěvníci prohlédnou např. čekárnu Františka Ferdinanda d’Este a výstavu o tomto panovníkovi, pracoviště řízení provozu nebo modelovou železnici, ve Vlašimi pak bude k vidění výstava o zrušené trati z Trhového Štěpánova do Dolních Kralovic.

22.5.2017 - Krkonoše jsou opět čisté
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Sobotní akce Čisté hory, při které vyrazilo na čtyři stovky dobrovolníků a pracovníků Správy KRNAP po krkonošských turistických cestách a po loukách s cílem vysbírat pohozené odpadky a zlikvidovat černé skládky, byla více než úspěšná. Celkem se podařilo sesbírat přibližně 3 tuny odpadu.

22.5.2017 - Hanušovicko a Orlickoústecko – Místo holých ploch zase lesy
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Silný vítr poškodil počátkem července 2015 ve státních lesích na Hanušovicku 190 tisíc m3 dříví a na Orlickoústecku 55 tisíc m3 dříví. Na bezmála 480 hektarech bylo třeba vysadit dva miliony stromů. Státní podnik Lesy ČR nyní zalesňuje poslední holé plochy.

22.5.2017 - UNESCO vyjádřilo znepokojení nad ohrožením Karpatských bukových pralesů (UNESCO vyjadrilo znepokojenie nad ohrozením Karpatských bukových pralesov)
BRATISLAVA (WWF Slovensko) - Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka sú ohrozené a UNESCO je znepokojené kvôli nedostatočnej ochrane, ťažbe dreva a ďalším hrozbám v slovenskej časti tejto lokality Svetového dedičstva UNESCO. Pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity vyzýva WWF vládu Slovenskej republiky, aby prijala potrebné kroky vedúce k ochrane lokality UNESCO.

22.5.2017 - Chceme bohatou přírodu. Dnes je mezinárodní den biodiverzity
PRAHA (MŽP ČR) - 22. květen tradičně připomíná význam biologické rozmanitosti, tedy přírodního bohatství Země zahrnující rozmanitost všech genů, druhů a ekosystémů. V letošním roce se podpora biologické rozmanitosti tematicky zaměřuje na začlenění ochrany biodiverzity do cestovního ruchu, který z pohledu globální ekonomiky představuje nejrychleji se rozvíjející odvětví. S přibližně 9 % světového hrubého domácího produktu přispívá celosvětově k jednomu z jedenácti pracovních míst. V některých rozvojových zemích představují příjmy z cestovního ruchu až 8 % HDP.

19.5.2017 - Krajina na Ústecku před obřími halami zatím ochráněna
(Děti Země) - Spolky přesvědčily úřady, že biotop vzácného střevlíka je nutné zachovat.

19.5.2017 - Průvodci divočinou slaví 10 let
VIMPERK (Správa NP Šumava) - V letošním roce vstupují Průvodci šumavskou divočinou už do své 10. sezóny. Od 23. května, přesně od 9.00 hodin, si můžete rezervovat místo na jedné či více z celkem 123 připravených výprav za poznáním divoké přírody Národního parku Šumava. Samotné výlety pak začínají od 8. června výpravou do kaňonu Křemelné a poslední proběhne 26. října a shodou okolností i ta zájemce zavede do kaňonu Křemelné s východiskem v Srní.

19.5.2017 - ČR odmítá, aby Evropská unie snížila množství odpadů a podporovala opakované používání výrobků. Nový odpadový zákon musí vycházet z evropského balíčku pro oběhové hospodářství
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ambiciózní balíček pro oběhové hospodářství přijatý Evropskou komisí [1] mění odpadové směrnice tak, aby posunuly Evropu k oběhovému hospodářství. Evropský parlament v březnu navrhl cíle balíčku ještě zpřísnit [2].

19.5.2017 - 13 měst a obcí se přidalo k akci Česko kožešiny nenosí
Plzeň (Svoboda zvířat) - Organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat uspořádala ve čtvrtek 18. května celorepublikovou akci Česko kožešiny nenosí. Cílem setkání bylo upozornit zákonodárce na to, že česká společnost kožešiny nenosí a je pro zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat.

19.5.2017 - Češi překonali Teslu se svými solárními taškami
Praha (T-Power) - Češi nabízejí nejvýkonější solární tašky na světě. Svými parametry, zkouškami a atesty jsou nejvýkonnější na světě. Jsou jediní.

18.5.2017 - Dozorčí rada ČEZ právě odmítla prodej uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Daniel Beneš neuspěl proti občanům s pokusem prosadit pro stát nevýhodný obchod. ČEZ by měl pokračovat v zavírání uhelných elektráren
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Danielu Benešovi, generálnímu řediteli ČEZu, ani napodruhé nevyšel pokus protlačit na dozorčí radě ČEZ prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kontroverznímu finančníkovi a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi.

18.5.2017 - Opravy na tři měsíce omezí dopravu na brněnském hlavním nádraží a ovlivní téměř 300 spojů denně
BRNO (České dráhy) - Od 3. června začne Správa železniční dopravní cesty opravovat tzv. Pražský viadukt a 4. nástupiště brněnského nádraží. Práce skončí 10. září. Během tříměsíční opravy bude většina vlaků zastavovat buď v Židenicích nebo ve stanici Brno dolní nádraží nedaleko autobusového terminálu Zvonařka. Opravy se dotknou provozu jak mezinárodních vlaků linky Ex3 Praha – Brno – Wien / Budapest, tak rychlíkových spojů, především linky R9 a R19 a v neposlední řadě i nejvytíženějších regionálních linek S3 a S2.

18.5.2017 - Spláchněte to Dešťovkou! Příjem žádostí startuje už za 11 dní, lidem pomůže nový seznam obcí v suchých oblastech
PRAHA (MŽP ČR) - V pondělí 29. května 2017 odstartuje revoluční celorepublikový dotační program pro boj se suchem - Dešťovka s dotací na hospodaření s dešťovou vodou až 50 procent. Lidé mohou získat dotaci na nádrže zachycující dešťovou vodu k využití na zálivku i ke splachování nebo na přečištění a využití šedé vody v domácnostech. Základní a nejjednodušší systém, tj. pořízení nádrže na dešťovou vodu s využitím pouze pro zálivku zahrady mohou ale využít jen domácnosti v obcích zasažených suchem. Které to jsou, poradí nový seznam na webových stránkách programu www.dotacedestovka.cz. Sofistikovanější systémy využívající dešťovou vodu i na splachování toalet nebo recyklující odpadní vodu si pak mohou s dotací pořídit lidé po celé České republice.

18.5.2017 - Mydlářovský dům zažije osvícení
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 26. května 2017 zve Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi na slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

18.5.2017 - BIS naznačuje, že vedení ČEZu ovládá dozorčí radu a stát jako většinový vlastník ztrácí kontrolu. Ustojí dnes dozorčí rada vedená akademikem Václavem Pačesem tlak na nevýhodný prodej Elektrárny Počerady - anebo potvrdí zjištění BIS?
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Poslední zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby ČR říká: "Zejména v energetice je řada případů, kdy management společnosti de facto ovládá dozorčí radu. Ta přestává plnit svoji základní roli, a stát jako akcionář tak ztrácí v obdobích mezi valnými hromadami zásadní nástroj kontroly. Jeho zástupci tedy selhávají hlavně v tom, že nedostatečně prosazují zájmy státu." [1]

18.5.2017 - Rozbor půd a jehličí v Krušných horách prokázal účinnost vápnění
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Výsledky vápnění lesů, dlouhodobě poškozovaných imisemi, zkoumá řada českých i zahraničních vědců, včetně odborníků z VÚLHM, v. v. i. Letos byla publikována studie autorů z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, která shrnuje poznatky výzkumu vlastností půdy a jehličí po deseti letech od vápnění. Výsledky zveřejnil VÚLHM ve Zprávách lesnického výzkumu.

18.5.2017 - Informace pro podnikatele o jejich povinnostech při nakládání s odpady
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha informuje podnikatele o jejich povinnostech při nakládání s odpady, které jim při jejich činnosti vznikají. Informační letáky v současné době distribuuje Odbor ochrany prostředí ve spolupráci s Odborem živnostenským a občanskosprávním Magistrátu hl. m. Prahy na všechny živnostenské odbory městských částí.

17.5.2017 - Senátní výbory odmítají rušení občanských práv. Připravují návrh na vrácení práv chránit své prostředí do stavební novely. Celý Senát bude rozhodovat za 2 - 3 týdny
PRAHA (Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh) - Ústavně-právní výbor Senátu dnes odmítl novelu stavebního zákona. Porušuje totiž Ústavou zaručená občanská práva. Senátní výbor pro územní rozvoj a životní prostředí jednání o novele přerušil a připravuje pozměňovací návrhy, které by do zákona opět vrátily práva občanů připomínkovat prostřednictvím svých spolků stavby v okolí.

17.5.2017 - Česko kožešiny nenosí
Plzeň (Svoboda zvířat) - Organizace na ochranu zvířat, Svoboda zvířat, pořádá ve čtvrtek 18. května celorepublikovou akci Česko kožešiny nenosí. Účast prozatím potvrdilo na facebooku k dvěma stům lidí.

17.5.2017 - Terénní vybavení se vrací do terénu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Na podzim sundané panely, cedule a piktogramy jsou již opravené a s novým nátěrem čekají na svou opětovnou instalaci do terénu. Strážci Správy KRNAP v příštích týdnech vrátí do hor na 1 000 kusů dřevěné turistické infrastruktury.

17.5.2017 - Zítra opět zkusí Pavel Tykač a Daniel Beneš prosadit pro občany a stát nevýhodný prodej Elektrárny Počerady. Uhájí členové dozorčí rady ČEZ zájmy lidí a státu?
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Zítřejší dozorčí rada ČEZ bude opět jednat o strategickém prodeji uhelné elektrárny Počerady. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se nejspíše znovu pokusí prosadit prodej ve prospěch kontroverzního podnikatele Pavla Tykače [více o jeho kontroverzním podnikatelském profilu v poznámce 1]. A to přesto, že Pavel Tykač deklaroval, že bude o obchodu jednat jen do konce dubna a vyhrožoval tak státní firmě odchodem od jednacího stolu. Stále trvá, že prodej elektrárny je ekonomicky nevýhodný pro stát i ostatní akcionáře a navíc jde proti Státní energetické koncepci ČR, Politice ochrany klimatu v ČR i globální Pařížské klimatické dohodě.

17.5.2017 - Opravdu potřebujete SUV? Praha upozorní na jejich nevýhody v městském provozu
PRAHA (Hl. město Praha) - Automobily kategorie SUV se momentálně vyhřívají na výsluní popularity. Ve městě ale způsobují řadu problémů. Na ně chce upozornit Magistrát hlavního měst Prahy v rámci kampaně Čistou stopou Prahou.

17.5.2017 - Vlakem k Máchovu jezeru i letos, v létě budou z Liberce opět jezdit přímé spoje
LIBEREC (Liberecký kraj) - K Máchovu jezeru se turisté dostanou i v letošním roce spěšným výletním vlakem. Z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět) poprvé v nové sezóně vyjede v sobotu 1. července. Turistický vlak bude jezdit během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna. V loňském roce, kdy jej kraj objednal poprvé, využilo přímé spoje 3021 cestujících. Tržby činily 86.732 Kč.

16.5.2017 - Týden německo-českých akčních dnů v Hofu završí v neděli 21. května Den přátelství, v nabídce je výhodné jízdné
CHEB (České dráhy) - Historie, tradice, kultura, cestovní ruch i rekreační a sportovní vyžití jsou na programu prvních německo-českých dnů v Hofu. Uskuteční se ve dnech 15. – 21. května a mají přispět nejen k prohloubení sousedských vztahů mezi Hofem, Chebem a Aší, ale i k propagaci nedávno obnoveného přímého železničního spojení mezi těmito městy. V neděli 21. května se uskuteční v Hofu Den přátelství. Návštěvníci z České republiky můžou do Hofu pohodlně dojet přímými vlaky z Chebu a Aše.

16.5.2017 - ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku
PRAHA (České dráhy) - České dráhy výrazně posílí dopravu na 52. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati Praha – České Budějovice posilové vlaky a zvětší kapacitu ostatních pravidelných spojů. Vybrané dopolední vlaky navíc mimořádně zastaví ve stanici Střezimíř, odpolední pak ve stanici Heřmaničky. Posílená bude také regionální doprava, kromě vlaků z Prahy do Benešova a navazujících spojů do Tábora budou mít větší kapacitu také vlaky do Milevska a Sedlčan, kde jsou další startovní místa. Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 159 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

16.5.2017 - KISS EXPRES – speciální vlak na koncert legendární americké kapely
BRNO (České dráhy) - Kdo se chystá v sobotu 20. května na koncert skupiny KISS do Brna, má možnost nechat auto doma a svézt se za tímto hudebním zážitkem tzv. KISS EXPRESEM. Vlak speciálně vypraví České dráhy pro fanoušky této legendární kapely, která vydala 44 alb a prodala přes 100 milionů desek po celém světě.

16.5.2017 - Tisíce lidí a desítky spolků z celé ČR žádají senátory: Vraťte lidem práva chránit své okolí! Novelu stavebního zákona, jež omezuje občanská práva, projedná zítra klíčový senátní výbor
PRAHA (Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh) - Již více než 5 500 lidí a přes 50 spolků napříč Českou republikou vyzvalo senátory a senátorky, aby změnili novelu stavebního zákona. Ta v současné (poslanecké) podobě zbavuje občany po 25 letech možnosti, jak hájit kvalitu svého prostředí. Lidé by totiž ztratili dosavadní možnost připomínkovat prostřednictvím spolků stavby, průmyslové provozy, průzkum a těžbu surovin a další zásahy do přírody, krajiny a životního prostředí v okolí. Zítra novelu projedná garanční senátní výbor pro územní rozvoj a životní prostředí, 31. května pak plénum Senátu.

16.5.2017 - Návrat nosorožců do Afriky – svoje síly spojily ZOO Dvůr Králové, Veronika Vařeková, TOMS a Elle
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ZOO Dvůr Králové) - Na letošní léto připravila obuvnická značka TOMS pro Českou republiku speciální model Save the rhino Alpargata, jehož koupí podpoříte návrat nosorožců černých (jinak též dvourohých) ze ZOO Dvůr Králové do Afriky. Do propagace modelu se zapojila modelka Veronika Vařeková, která se zoo dlouhodobě spolupracuje, a také módní časopis Elle.

16.5.2017 - CTP zavádí speciální systém měření energie
(CTP) - V rámci dlouhodobého cíle CTP – snižovat spotřebu energie ve svém portfoliu nemovitostí – společnost nově zavádí speciální inteligentní systém měření. První park, ve kterém byl tento chytrý systém zaveden je CTPark Hranice. V současné době dochází k instalaci i ve Spielberk Office centru v Brně.

16.5.2017 - V Evropském domě se dnes uskutečnila vernisáž výstavy fotografií divokých koní a dalších velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) - Vernisáž výstavy fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“ se dnes v podvečer uskutečnila v Evropském domě v Jungmannově ulici v Praze 1. Kolekce snímků se představuje v informačním centru v sídle Zastoupení Evropské komise v České republice a Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR. Autor na fotografiích v minulých dvou letech zachytil život v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou.

15.5.2017 - Nejstarší zoologická zahrada v Čechách se raduje z bohaté nadílky mláďat na úseku kopytníků!
LIBEREC (ZOO Liberec) - Hned na začátku prohlídkové trasy v liberecké zoo mohou návštěvníci obdivovat nové přírůstky buvolce běločelého. Během posledního dubnového týdne přišly na svět hned dvě malé samičky tohoto afrického sudokopytníka – Holly a Marry. I když se obě mají čile k světu, ošetřovatelé je z bezpečnostních důvodů raději drží stranou od zeber, se kterými obývají stejný výběh, a návštěvníci je při troše štěstí mohou spatřit zatím ve speciálních dvorečkách na okraji výběhu. Divoké a pohyb milující zebry by je v tuto chvíli mohli vážně ublížit.

15.5.2017 - Kinematovlak přiveze už po čtrnácté pohádky na nádraží napříč republikou
ZNOJMO (České dráhy) - V úterý 16. května vyjede na cestu přes moravská, česká, i jedno rakouské město Kinematovlak Českých drah, který je součástí doprovodného programu ZLÍN FILM FESTIVALU. Toto "kino na kolejích" přiváží nejen zábavu, ale chce také poučit. Součástí Kinematovlaku je i tzv. Historický vůz s výstavou o dějinách železnice. Čekání na projekci si mohou děti zpříjemnit také ve Vláčku Hráčku – voze, který slouží jako herna.

15.5.2017 - Čistá mobilita na českobudějovickém Bambifestu
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Areál u Sportovní haly v Českých Budějovicích zaplní v pátek 19. a v sobotu 20. května dětské spolky a organizace pracující s dětmi a mládeží. Hry, soutěže a bohatý doprovodný program potrvají v pátek od 8 do 19 a v sobotu od 9 do 17 hodin.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další