Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

15.8.2018 - Promítání filmu HUMAN
Liberec (Nová Akropolis) - Nová Akropolis vás zve na promítání filmu HUMAN natočený francouzským režisérem Yannem Arthus-Bertrandem.

Promítat budeme ve středu 22. 8. v 18 h v sídle Nové Akropolis na adrese Jablonecká 16, Liberec.


14.8.2018 - Ministr Brabec: Spolu s Komisí říkáme NE jednorázovým plastům. Česká republika má jasnou pozici k omezení jednorázových plastů
PRAHA (MŽP ČR) - Senát zítra projedná návrh Evropské komise na zákaz některých jednorázových plastových výrobků a na zásadní omezení produkce jednorázových plastů v Evropě. Po vládě a poslancích se k tzv. rámcové pozici ČR k nové evropské směrnici vyjádří i senátoři. Ambicí Evropské komise je přijmout novou legislativu do května 2019. Členské státy se již k nové legislativě na půdě Evropské komise vyjadřují. ČR zastupuje Ministerstvo životního prostředí, které rámcovou pozici za ČR připravilo. Pozice české vlády k omezení jednorázových plastů je jednoznačná: DOSTBYLOPLASTU!

14.8.2018 - V liberecké zoo opět po roce probíhá sochařské sympozium EtnoArt
LIBEREC (ZOO Liberec) - V pondělí 13. 8. byl v Zoo Liberec zahájen již čtrnáctý ročník tradiční umělecké akce s názvem EtnoArt, kterou zoo pravidelně pořádá s uměleckým sdružením Artefaktum - CZ. Z prostor zahrady Lidových sadů se opět po roce ozývají zvuky brusek, vrtaček a kladívek a pod rukama známých umělců vznikají nové sochy z kamene. Ty budou po skončení akce zkrášlovat areál zoologické zahrady.

14.8.2018 - Chce-li vláda skutečně řešit krizi v lesích, nemělo by to Ministerstvo financí blokovat. Vláda zatím příčiny lesní krize neřeší, ministerstva nespolupracují
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo zemědělství se zdráhá byť o málo zvýšit finanční podporu pro obnovu našich lesů decimovaných smrkovou kalamitou. Zatímco premiér Andrej Babiš sliboval řešení lesní krize a apeloval na mezirezortní spolupráci [1], ministerstvo financí odmítlo přidat ministerstvu zemědělství na výsadbu listnatých stromů a jedlí pouhých 313 milionů korun. Přitom přímá finanční ztráta ze smrkové kalamity jen pro Lesy ČR už nyní, kdy kalamita zdaleka nekončí, činí minimálně miliardu korun ročně. Bez výsadby listnáčů přitom nelze obnovit zdravé a produktivní lesy na naprosté většině území ČR.

14.8.2018 - ČD vypsaly soutěž na 120 nových vlaků pro regionální linky
PRAHA (České dráhy) - České dráhy vyhlásily soutěže na dodávku až 60 moderních elektrických jednotek s kapacitou až 240 míst a stejný počet motorových jednotek s kapacitou až 120 míst. Rámcové smlouvy uzavřené s vítězi umožní národnímu dopravci pružně reagovat na objednávku krajů při zajištění dopravní obslužnosti v regionech a co nejdříve po uzavření kontraktů na dopravní služby nasadit nová komfortní vozidla do provozu.

13.8.2018 - Nový ředitel Lesů ČR Josef Vojáček musí udělat pro zdravé veřejné lesy mnohem víc, než dělal dosud pro lesy vojenské
PRAHA (Hnutí DUHA) - Komentář k jmenování nového ředitele Lesů ČR


13.8.2018 - Generálním ředitelem podniku Lesy ČR bude od září Josef Vojáček
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Ministr zemědělství Miroslav Toman představil 13. srpna Josefa Vojáčka. Od září ho jmenuje generálním ředitelem podniku Lesy České republiky.

13.8.2018 - Děti, studenti a senioři mohou využít vlaky Českých drah od 1. září za státní slevu
PRAHA (České dráhy) - Ministerstvo financí ČR v cenovém věstníku vyhlásilo od 1. září nové slevy pro studenty a seniory. V této souvislosti dochází také ke změnám v tarifu Českých drah. Přinášíme vám přehled podstatných změn, které s novými státem nařízenými slevami přicházejí.

13.8.2018 - Divocí koně poprvé vstupují do (pra)lesa – dlouho očekávaný experiment ochrany přírody právě nastal
Praha (Společná tisková zpráva Agentury ochrany přírody a krajiny, společnosti Česká krajina a JARO Jaroměř) - Východní Čechy se staly prvním místem v České republice, kde se pod dohledem odborníků z řad botaniků a zoologů experimentuje s přirozenou pastvou v nížinném lese. Stádo divokých koní, kteří se od zimy pasou v hradecké lokalitě Na Plachtě, může nově využívat také několik hektarů lesa.

13.8.2018 - Čína má zájem o další české dřevo
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví.

10.8.2018 - Dobrovolníci zkoušejí novou metodu pro zalesnění kalamitních holin v Jeseníkách. Budou mít plné ruce práce a semen břízy
ALBRECHTICE (Hnutí DUHA) - Kolem dvaceti dobrovolníků a dobrovolnic z celé republiky bude od zítřka pomáhat po celý týden výsevem březových semen s obnovou holin přímo v centru severomoravské smrkové kalamity, ve Městě Albrechtice. Bříza je pionýrský strom a tato metoda obnovy lesa je také pionýrská, netradiční. Donedávna považovali lesníci břízu téměř za "plevel" a z pasek ji často vyřezávali, aby uvolnili prostor smrkům. Nyní v době největší krize v lesích je bříza jako přípravný strom velmi užitečná pro své malé nároky a odolnost i budoucí kvalitní les. Bříza může na holinách rychle zajistit půdu proti jejímu rozpadu a erozi.

10.8.2018 - Lesy ČR zahájily nejrozsáhlejší obnovu rašeliniště v Krušných horách
ABERTAMY (Lesy ČR) - Přirozenou tvorbu rašeliny obnovují Lesy České republiky na 66 hektarech Perninského rašeliniště v Krušných horách při silnici z Perninku do Abertam. Krajina tak opět zadrží vodu a vrátí se i typická vegetace a živočichové. Projekt za 7,7 milionů korun spolufinancovaný Evropskou unií začal 1. srpna.

10.8.2018 - Velké vítězství! Soud rozhodl v náš prospěch proti zákazu kol v centru z pera ODS a TOPky
PRAHA (Strana zelených Praha) - Skoro dva roky plýtvalo vedení Prahy 1 a zejména starosta Lomecký (TOP09) a radní pro dopravu Bureš (ODS) za přitakávání místní ČSSD penězi a energií spousty lidí, aby – poté, co s podobnou věcí před několika lety pohořeli na Kampě – tvrdohlavě prosadili zákaz jízdy na kole přes Náměstí republiky, Můstek nebo Staroměstské náměstí.

9.8.2018 - Největší šelmy ostrova Madagaskar znovu k vidění. Tentokrát i s mláďaty
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Odvěcí nepřátelé lemurů, největší a nejznámější predátoři ostrova Madagaskar, připomínající na první pohled ale spíše kočku nebo lasici. To jsou fosy madagaskarské. Právě těmto hbitým a elegantním šelmám se ve dvorském safari parku narodila po osmileté přestávce dvě nová mláďata. Od začátku tohoto týdne je mají poprvé možnost vidět i návštěvníci.

9.8.2018 - Změna klimatu přináší do ČR častější fotochemický - "losangeleský" - smog. Je potřeba snížit nebezpečné znčištění z aut i elektráren
PRAHA (Hnutí DUHA) - Smogová situace byla vyhlášená včera večer v Praze, středních Čechách a v Ústeckém kraji kvůli nadlimitním koncentracím jedovatého přízemního ozonu, který vzniká při slunečném a horkém počasí při reakcích organických sloučenin a zejména oxidů dusíku. Hlavním zdrojem látek, z nichž vzniká přízemní ozon, je přímo v ulicích měst automobilová doprava, druhým pak uhelné elektrárny [1].

9.8.2018 - Budou města kvůli vedrům neobyvatelná?
BRNO (NESEHNUTí) - Českou republiku sužují v posledních týdnech extrémní vedra. Zdraví a pobyt lidí ve městě ohrožují nejen vysoké teploty, nízká vlhkost vzduchu, ale i rostoucí obsah ozonu. Inspiraci, jak extrémy zmírnit, nabízí web www.moudramesta.cz.

9.8.2018 - 363,3 milionů na přírodní zahrady škol a školek, zeleň v obcích nebo turistický servis v národních parcích. MŽP podpořilo 821 projektů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Další ekologické projekty dostaly zelenou. Vzniknou stovky hřišť a zahrad v přírodním stylu, obce se zazelenají a ubude aut ve městech. Zázemí pro lesní školku v Táboře, obnova zámeckého parku v Polici nebo revitalizace návesní zeleně v obci Kaliště na Vysočině, to jsou ukázky projektů, které dostanou od Státního fondu životního prostředí ČR peníze na realizaci. Dotace z Národního programu Životní prostředí získá 821 projektů ve výši 363,3 milionů korun.

9.8.2018 - Přehřáté Praze v roce 2019 pomůžou mlžítka, zastínění hřišť a lepší péče o zeleň
PRAHA (Strana zelených Praha) - Teplota rozpálených pražských ulic by mohla být v současné vlně veder v průměru o 5 až 10 stupňů Celsia nižší. Praha ale zatím příliš nevyužívá opatření na snížení teploty, která jsou běžná v jiných metropolích. „Nejrychleji dokáže teplotu snížit kropení ulic, výstavba nových fontán a vodních prvků a také posuvných clon, které zamezí dopadání slunečních paprsků na fasády i ulice, říká přírodovědec a kandidát na primátora Ondřej Mirovský. Například v Barceloně, kde mají Zelení silnou pozici na radnici, město investuje do ochrany před přehříváním města stovky milionů EUR každý rok. Zahraniční metropole také podporují budování nových parků, komunitních zahrad a ozelenění fasád, střech a vnitrobloků.

9.8.2018 - Český turista je nepřímou obětí krutého celosvětového byznysu se zvířaty
PRAHA (Společnost pro zvířata) - Zvířata trpí a hynou při globálním obchodování. Jako živé konzervy podstupují dálkové transporty v otřesných podmínkách – po suchu i po moři. (Jsou to 3 – 4 miliony zvířat vyvezených ročně mimo EU na zabití v zemích a kontinentech mimo EU). V tomto nešťastném případu se mohlo jednat o zvířata z ČR, z Pobaltí, z Anglie, Irska, Francie, … směřující na smrt na Arabském poloostrově, nebo zvířata naopak vyplula na smrt z Austrálie. Mrtvé, možná i hynoucí kusy, jsou vyhazovány do moře, tak to dělají. Nepřímou obětí tohoto zvráceného byznysu se, bohužel, stal český turista (zabitý žralokem v Rudém moři 3. 8. 2018, kdy byl žralok přilákán zvířaty hozenými do moře z nedaleko plující přepravní lodi. Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/479724-ceskeho-turistu-v-egypte-zabil-zralok.html)

8.8.2018 - Pokuta České inspekce životního prostředí Lesům ČR ukazuje, že změny pravidel pro lesní hospodaření jsou nutné a akutní. Ministerstvo zemědělství přitom navrhuje dál sázet usychající smrky
PRAHA (Hnutí DUHA) - Stát penalizuje svůj vlastní podnik. Pokuta ve výši 3,5 milionu korun udělená Českou inspekcí životního prostředí státnímu podniku Lesy České republiky za selhání při péči o slábnoucí nepůvodní smrkové porosty na severní Moravě a nezvladatelnou kůrovcovou kalamitu [1] je dalším důkazem akutní potřeby zásadních změn lesního hospodářství. Jako první krok navrhlo ministerstvo zemědělství změnu zalesňovací vyhlášky č. 83 k lesnímu zákonu. Návrh ovšem ve skutečnosti k pozitivním změnám nevede, dál počítá s dominantním zalesňováním smrkem tak jako dosud navzdory kritickým připomínkám ministerstev, krajů, expertů i veřejnosti [2].

8.8.2018 - Ochladíme Prahu, vysázíme milion stromů
PRAHA (Pirátská strana Praha) - Piráti chtějí v příštích dvou volebních obdobích zmírnit extrémní teploty, které Pražany trápí v létě. Plánují sázet více stromů, podporovat zelené střechy a fasády a umístit na veřejná prostranství více vodních prvků.

8.8.2018 - Obnovili jsme křížek v Suchém dole
DOLNÍ LYSEČINY (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku pečuje nejenom o přírodní, ale i kulturní dědictví Krkonoš. Právě proto jsme v letošním roce kompletně zrekonstruovali 156 let starý křížek v Suchém dole pod Rýchorami.

8.8.2018 - Vyberte si: na padesáti akcích můžete poznat tajemný život netopýrů
PRAHA (Česká společnost pro ochranu netopýrů a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) - Malí i velcí mají opět šanci seznámit se s pozoruhodným světem létajících savců. Od 9. srpna až do začátku října 2018 se uskuteční série osvětových akcí v rámci Mezinárodní noci pro netopýry, letos již po dvaadvacáté. Přednášky, promítání, ukázky moderních výzkumných metod, hry pro děti a blízká setkání s živými netopýry čekají návštěvníky na 52 místech po celém území ČR.

8.8.2018 - Borovice lesní trpí suchem, trápí je vysoké teploty i škůdci
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Nejen smrky trpí suchem a různými škůdci, kteří si libují ve vysokých teplotách. To samé trápí i naší druhou nejvýznamnější hospodářskou jehličnatou dřevinu – borovici lesní. Extrémně vysoké teploty a výrazný srážkový deficit spojený s poklesem hladiny spodní vody způsobují oslabení lesních dřevin, a tím usnadňují aktivitu řady houbových patogenů a podkorního hmyzu.

8.8.2018 - Krutáková: Brát vodu ze soukromých studní je diskriminační
PRAHA (STAN) - Připravovaná novela ministerstva zemědělství plánuje dovolit využívat studny soukromníků pro potřeby obcí. Nejedná se ale o udržitelné řešení, a navíc diskriminuje ty, kteří se o svou vodu dobře starají.

7.8.2018 - Restaurační vozy projdou přestavbou, vzniknou z nich bistrovozy s oddíly 1. třídy
PRAHA (České dráhy) - Vyšší efektivitu provozu dálkových linek, rozšíření služeb v oblasti gastronomie na palubě vlaků Českých drah a zvýšení kapacity spojů ve stále více poptávané 1. třídě umožní přestavba restauračních vozů na bistrovozy. První z nich mají být uvedeny do provozu v prvním pololetí příštího roku.

6.8.2018 - Vlčice putuje do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Radost zoologů z přítomnosti vlka v Krkonoších vystřídaly starosti. V pátek do ovčí ohrady chycená a následně do volné přírody vypuštěná mladá vlčice se v minulých dnech potulovala v údolí Labe mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem. Nakonec dezorientovaná vběhla do restaurace hotelu Velveta na Přední Labské, kde ji museli přivolaní veterináři uspat a nyní je převážena do karantény v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem.

6.8.2018 - Dobrovolníci z celého světa přijedou zvelebovat okolí fary střediska ekologické výchovy DOTEK
Horní Maršov (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V obci Horní Maršov bude ve dnech 12. až 22. srpna skupina 16 zahraničních dobrovolníků zakoušet život našich předků. V středisku ekologické výchovy DOTEK dostanou příležitost naučit se dovednostem tradičních rolníků a řemeslníků během renovace a údržby okolí fary. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, je zorganizován ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

6.8.2018 - Dobrovolnické rodiny z celého světa budou pomáhat v Přírodovědné stanici v Horažďovicích
Horažďovice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 11. do 19. srpna 2018 bude Envicentrum Proud a Přírodovědná stanice v Horažďovicích hostit dobrovolníky z celého světa. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, bude probíhat pod záštitou neziskové organizace INEX SDA.

6.8.2018 - Jizbická cesta kolem světa s dobrovolníky z různých zemí
JIZBICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V rámci mezinárodního dobrovolnického projektu proběhne v Jizbicích od 12. srpna do 18. srpna tábor pro mladistvé s mentálním a tělesným postižením. Do České republiky přijedou pomáhat dobrovolníci z Mexika, Španělska, Japonska, Koreje, Hong Kongu, Francie a Itálie. Na pořádání projektu se podílí Centrum pro všechny ve spolupráci s organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit.

6.8.2018 - Kromě Českolipska je vyhlášeno zvýšené nebezpečí vzniku požáru i na Liberecku
LIBEREC (Liberecký kraj) - Český hydrometeorologický ústav vydal z důvodu dlouhotrvajícího sucha a vysokých teplot výstrahu před požáry. Od 26. července platí nejen zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě na Českolipsku. Zvýšené riziko vzniku požáru je od dnešního poledne vyhlášeno i pro oblast Liberecka.

6.8.2018 - 1,3 miliardy korun z OPŽP pomůžou k lepší recyklaci odpadů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Dvě nové dotační výzvy z Operačního programu Životní prostředí vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR. Obcím, městům, firmám a dalším zájemcům nabízí celkově 1,3 miliardy korun na projekty zaměřené na odpadové hospodářství, recyklaci a opětovné využití komunálního odpadu. Příjem žádostí v obou výzvách startuje 3. září.

6.8.2018 - V centru Staré Boleslavi zaparkovala pirátská tramvaj
BRANDÝS NAD LABEM - STARÁ BOLESLAV (Pirátská strana) - Klasický tramvajový vůz typu T3 umístili Piráti do proluky u Mariánského náměstí ve Staré Boleslavi. Akcí upozorňují na nedostatečnou dopravní obslužnost, která dlouhodobě město trápí. A zároveň představují plán na vybudování vlakotramvajové linky Praha – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

6.8.2018 - MONETA Money Bank sníží do roku 2020 svoji uhlíkovou stopu o 35 procent
Praha (MONETA Money Bank ) - MONETA Money Bank si dala závazek výrazně snížit svoji uhlíkovou stopu1. Banka plánuje, že do roku 2020 dosáhne poklesu emisí ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2e) o 35 procent, a to díky zavedení pěti konkrétních opatření. Snižování uhlíkové stopy je součástí strategie udržitelného rozvoje MONETA Money Bank, která je s milionem klientů čtvrtou největší bankou v zemi.

6.8.2018 - Česko je vyprahlé, ale Josefovské louky sucho netrápí – umělý mokřad překypuje životem
JAROMĚŘ (Česká společnost ornitologická) - Zatímco většina Česka je spálená sluncem, ptačí park České společnosti ornitologické překypuje životem. Umělý mokřad, který ornitologové řízeně zaplavují, ukazuje v období sucha naplno svůj význam pro ochranu přírody i pro zadržení vody v krajině. Mláďata zde úspěšně vyvedly drobné kachničky čírky nebo například dva druhy bahňáků – čejky a kulíci. Ptačí park také hostí čtyři druhy skrytě žijících mokřadních ptáků – chřástalů a může se pyšnit hojným výskytem vzácného česneku hranatého nebo jednoho z nejhezčích tesaříků, tesaříka pižmového. Bohatá škála potravy sem pravidelně láká i čápy a jeřáby. Bujnou vegetaci letos nově pomáhají ochranářům krotit divocí koně.

5.8.2018 - Jaká je aktuální situace velkých predátorů v České republice?
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Návrat volně žijících šelem do přírody je chápán v naší zemi rozporuplně – ochránci a veřejností je vnímán pozitivně, chovatelé dobytka však tuto situaci vidí naprosto jinak a není divu. Potvrdilo to i nedávné dotazníkového šetření na území Beskyd mezi chovateli, kdy měli vybrat z nabízených možností co je největší překážkou v jejich podnikání. Velké šelmy ve volné přírodě obsadily čtvrtou příčku dotazníku. Na prvním místě uváděli farmáři malou poptávku po jejich produktech, druhé místo obsadily nízké výkupní ceny a třetí v pořadí byla velká vzdálenost na jatka.

3.8.2018 - Živá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Zoology Správy KRNAP kontaktoval dnes ráno chovatel ovcí z Vrchlabska s tím, že v ohradě s ovcemi našel živého vlka. Na místě naši kolegové zjistili, že se jednalo o loni narozenou vlčici, která se nedokázala dostat z elektrického ohradníku – zřejmě proto, že předtím prodělala opakovaně negativní zkušenost s elektrickým výbojem do čenichu.

3.8.2018 - Dobrovolníci budou od neděle revitalizovat rašeliniště v srdci NP Šumava a zlepšovat tak vodní režim v krajině. Na Modravsku začíná další Týden pro divočinu
MODRAVA (Hnutí DUHA) - Čtrnáct dobrovolníků z celé naší země bude od pozítří týden napravovat staré chyby vzniklé odvodňováním Šumavy. Budou zahrazovat a zasypávat staré, umělé odtokové kanály na odvodněných rašeliništích na Modravsku. Budou tvořit hráze, zasypávat kanály půdou a přenášet rašeliníky. Zvýší a stabilizují hladinu podzemní vody pro obnovu rašelinotvorných procesů. Dobrovolníci tak jako každoročně pomohou jak vzácné šumavské přírodě, tak i zadržení vody a vodnímu režimu v krajině.

3.8.2018 - Povinná recyklace polystyrenu se blíží
Praha (Sdružení EPS) - Problematika plastových odpadů a jejich povinná recyklace je v dnešní době rezonujícím tématem. Ohleduplnost k životnímu prostředí se proto u producentů plastů skloňuje stále intenzivněji. Do roku 2030 musí být dle legislativy EU o cirkulární ekonomice všechny plasty plně recyklovatelné, včetně pěnového polystyrenu (EPS). Jeho spotřeba v českém stavebnictví dlouhodobě roste a v roce 2017 znovu přesáhla 60 tisíc tun. Nutnost recyklace však komplikují nejen lokální zákony, ale i myšlení lidí.

3.8.2018 - Lesnický park Podkomorské lesy se stal členem Modelového lesa ČR
BRNO (Lesy ČR) - Lesnický park Podkomorské lesy v Brně spravovaný podnikem Lesy České republiky se v červenci připojil do sítě modelových lesů v zemi. Ty jsou vyhlášené vzorovým hospodařením i využitím krajiny s ohledem na potřeby i zájmy všech. Na podzim otevřou státní lesníci v Podkomorských lesích nordic walking areál.

3.8.2018 - Média a sociální sítě šíří nesmysl. Soused si z příkazu státu pro vodu na váš pozemek chodit nebude
PRAHA (MŽP ČR) - Zcela zkreslené informace v médiích o jakémsi znárodňování studní zcela důrazně odmítáme. V tuto chvíli ještě nedokončený návrh novely tzv. vodního zákona, který připravuje Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, v žádném případě s podobnými postupy a přístupy nepočítá.

2.8.2018 - Miliony zisku vs. nosnice v klecích
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o průběhu soudního sporu s firmou Česká drůbež o dodržování smlouvy o počtech nosnic ve Velkém Malahově, která vyšla v Lidových novinách (2.8.2018).

2.8.2018 - Skupina dobrovolníků z celého světa dorazí pomáhat do Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 15
PRAHA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Podobně jako tomu bylo v předchozích letech, tak i letos dorazí na dobrovolnický projekt do Centra sociální a ošetřovatelské pomoci skupina dobrovolníků, jejichž cílem bude zpříjemnit čas klientům tohoto centra a přinést nové světlo a zážitky do jejich každodenního života. Skupina 6 dobrovolníků a dvou vedoucích stráví ve zmíněném centru celý týden od 5. do 12. srpna. Projekt se koná díky spolupráci organizace INEX – SDA a CSOP Praha 15.

2.8.2018 - České dráhy za první pololetí roku 2018 přepravily meziročně o 2,5 milionu cestujících více
PRAHA (České dráhy) - Růst počtu cestujících z 1. čtvrtletí letošního roku nabral ve 2. čtvrtletí 2018 ještě vyšší tempo. České dráhy za 6 měsíců letošního roku přepravily už o 2,5 milionu cestujících více než loni ve stejném období. Největší zájem o služby Českých drah je na dálkových linkách a v příměstské dopravě velkých aglomerací, především v Praze a v jejím okolí.

2.8.2018 - Dalších téměř 5 miliard na 400 úspěšných projektů z Operačního programu Životní prostředí, nejvíce peněz míří na vodu a boj se suchem
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Obce se mohou pustit do stavby nových vodovodů, sběrných dvorů, třídicích linek, pasivních budov, výsadby zeleně nebo zateplení školek. Ministerstvo životního prostředí schválilo dotace více než čtyřem stovkám projektů ze 17 výzev OPŽP. Významná finanční pomoc půjde i na snížení prašnosti průmyslových podniků nebo na úpravu kvality pitné vody. Mezi žadatele bylo rozděleno celkem 4,8 miliardy korun.

2.8.2018 - Jsou nám milejší bioplynky, nebo živá zvířata?
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Letošní, v pořadí již druhá vlna rekordních teplot a nedostatku srážek, která zasáhla naší zemi v období letních prázdnin, snížila radikálně možnosti produkce objemných krmiv pro hospodářská zvířata. Otavy díky počasí v řadě míst země prakticky nevzešly, což média i samotní chovatelé hospodářských zvířat okomentovali tezemi o riziku snížení stavů zvířat, které nebude čím krmit.

2.8.2018 - Skupina MOL a společnost APK se staly strategickými partnery v oblasti recyklace plastů
Praha (MOL Česká republika) - Skupina MOL a společnost APK AG včera uzavřely v německém Merseburgu dohodu o strategické spolupráci. Jako první krok ve spolupráci podpoří Skupina MOL dokončení recyklačního závodu APK v Merseburgu. Závod je pilotním projektem s inovativním využitím rozpouštědel Newcycling®, který umožňuje získat vysoce kvalitní materiál i recyklací komplexních vícevrstevných plastových obalů.


2.8.2018 - Výzva pro veřejnost: včasné nahlášení požáru může zabránit velkým škodám
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Vysoké teploty a extrémní sucho zvyšují riziko požárů, zvláště v lesích. Suché větve i podrosty se vznítí okamžitě. Stačí nedopalek cigarety nebo střep skleněné láhve, do kterého se opře slunce. Podnik Lesy České republiky vyčlenil 1,8 milionů korun na leteckou hlídkovou službu. Lesníci kontrolují porosty a varují před rozděláváním ohně i kouřením v lese a v jeho blízkosti.

1.8.2018 - Končí éra starých pantografů, poslední zamíří do sbírek Národního technického muzea
PRAHA (České dráhy) - Končí éra úspěšných elektrických jednotek řad 451/452, se kterými jsou spojeny přezdívky pantograf, emilka nebo žabotlam(a). V pátek 10. srpna je plánovaný poslední den pravidelného provozu poslední jednotky 451.025-26. V sobotu 11. srpna se vydá na cestu do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově.

1.8.2018 - Stroje vystřídají sluneční lázně
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 3. srpna od 20 hodin vystoupí v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi v rámci festivalu letních kulturních akcí nazvaného Bez nití|Odvázané pátky na terasách skupina Krásné Nové Stroje. Po vystoupení KNS se muzejní terasy na zbytek víkendu promění ve sluneční lázně.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 791 | Další