Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

7.6.2023 - Charita je připravena pomoci lidem, kteří přišli o domov kvůli protržení přehrady Nová Kachovka na Ukrajině
PRAHA (Charita ČR) - V úterý 6. června došlo k ničivému výbuchu na Kachovské přehradě v Chersonské oblasti na Ukrajině. Výbuch zničil vodní nádrž a způsobil záplavy, které zasáhly města a vesnice na březích Dněpru a prohloubily už tak katastrofickou humanitární krizi na Ukrajině. Lidem, kteří utečou do bezpečí na západ Ukrajiny, jsme připraveni pomoci.

7.6.2023 - Farmářský trh nabídne i environmentální osvětu
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - V pátek 9. června od 9 do 16 hodin se v sadu E. Beneše uskuteční další farmářský trh. Kromě tradičního sortimentu produktů od regionálních pěstitelů a výrobců nabídne příchozím také osvětu v oblastech fairtrade či třídění odpadů.

7.6.2023 - Nenechme ji odtéct. Národní plán obnovy podpoří zadržování vody v krajině
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Státní fond životního prostředí ČR otevřel dvě nové dotační výzvy, které pomohou české krajině se lépe adaptovat na negativní projevy změny klimatu. Dotace pomohou vzniku či revitalizaci malých vodních nádrží, tůní, mokřadů nebo meandrujícím korytům řek. Obě výzvy nabízejí téměř stoprocentní dotaci, první je určena zejména pro správce vodních toků, druhá je určena pro obce a kraje.

7.6.2023 - Diakonie ČCE: Pomožme Chersonu
PRAHA (Diakonie ČCE) - Desítky tisíc lidí na Ukrajině byly vyhnány ze svých domovů po explozi Kachovské přehrady. Voda ohrožuje kolem 80 obcí a měst po toku řeky Dněpr včetně Chersonu s téměř třemi sty tisíci obyvateli.

7.6.2023 - Deset let od poškození rozestavěné dálnice D8 a funkční tratě
(Děti Země) - Děti Země: Za hlavní viníky sesuvu považujeme úřady a Ředitelství silnic a dálnic ČR

7.6.2023 - Bez vody nepřežijeme! Petice vodaprozubry.cz zachraňuje rezervaci zubrů a divokých koní
(Česká krajina) -

6.6.2023 - Reagujeme na protržení Kachovské přehrady v Chersonské oblasti
PRAHA (Člověk v tísni) - V noci na 6. června 2023 byla protržena Kachovská přehrada v Chersonské oblasti v Ukrajině. Chystáme pomoc v koordinaci s místními úřady.

6.6.2023 - Zničení Nové Kachovky (UA) ohrozí tisíce lidí. Otevíráme sbírku
PRAHA (Českobratrská církev evangelická) -

6.6.2023 - Prohlášení MZV k útoku Ruska na přehradu Nová Kachovka
PRAHA (MZV ČR) - Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno zprávami o zničení přehrady a elektrárny Nová Kachovka. Rusko dále posouvá hranice své agrese a zcela vědomě ohrožuje životy dalších desítek tisíc civilistů. Tato brutalita musí být odsouzena a potrestána.

6.6.2023 - Členové FSC ČR schválili nový český standard FSC
BRNO (FSC ČR) - Na půdě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně proběhla ve čtvrtek 1.6. již šestnáctá valná hromada organizace FSC ČR. Hlavními body jejího programu bylo zvolení nové výkonné rady a také finální schválení nového Českého standardu FSC pro hospodaření v lesích. Oba ty body byly úspěšně naplněny.

6.6.2023 - Šest let přítomnosti vlčích smeček na Šumavě ukazuje, jak stárnutí dopadá i na vlky
VIMPERK (Správa NP Šumava) - V roce 2017 bylo na Šumavě potvrzeno první novodobé rozmnožování vlků. První vlčí teritorium vzniklo v oblasti centrální Šumavy – tzv. Srnská smečka. Po šesti letech sledujeme, jak stárnutí některých jedinců tuto vlčí rodinu zásadně proměňuje.

6.6.2023 - Aktualizace Národního plánu obnovy: Příležitost pro skutečné reformy nesmí vláda promarnit
PRAHA (Hnutí DUHA) - Aktualizace Národního plánu obnovy (NPO), kterou česká vláda a ministerstva intenzivně připravují poslední půlrok, míří na na jednání vlády ve středu 7. 6. Jedná se o robustní balík opatření a investic v objemu přibližně shodném s prvním schváleným NPO, tedy kolem 208 miliard Kč [1]. Záměrem vlády je pro 33,4 mld. Kč využít evropské granty zejména v kapitole RePowerEU směřující k řešení energetické krize spojené s válkou na Ukrajině. Nově ale bude Česko také čerpat 174 mld. Kč z půjčky poskytované Evropskou unií. Součástí projednávaného plánu je také množství změn ve stávajícím Plánu, které budou ztvrzeny v nově podepsané smlouvě.

6.6.2023 - Produkce biometanu roste. V Česku loni pokryl třetinu spotřeby CNG v dopravě
Brno (Lukáš Pololáník) - Dostatek zemního plynu se po výpadku dodávek z Ruska daří zajistit částečně též prudkým rozvojem výroby biometanu. Jeho produkce se podle sdružení CZ Biom v roce 2022 celosvětově zvýšila o 16 % na rekordních téměř 7 miliard m3. Je to zásluha především Evropské unie a USA, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. V Česku se loni biometan podílel na celkové spotřebě zemního plynu v dopravě dle Českého plynárenského svazu z více než třetiny.

6.6.2023 - Místo pomoci kontrola. Boj o vodu pro rezervaci velkých kopytníků se komplikuje
Praha (Česká krajina) -

6.6.2023 - Cenu LPG lze nově fixovat na 2 roky. V létě je kapalný propan o desetinu levnější než během topné sezóny
Praha (Primagas) - Stejně jako u tuhých paliv je v případě propanového vytápění možné ušetřit nákupem zásoby paliva mimo topnou sezónu. Dle informací společnosti Primagas takto zákazník mohl v uplynulých letech ušetřit průměrně asi 12 % nákladů na vytápění. Při započtení dopravy i DPH nyní vychází čistý propan na 2,45 Kč/kWh a nově je možné si aktuální cenu zafixovat. Zákazník přitom nemusí platit jednorázově za celou dodávku LPG, ale zálohově.

5.6.2023 - Česko má nyní možnost pomoci omezit deforestaci ve světě, Týden pro klima 2023 proto začíná smutečním pochodem pařezů
PRAHA (Klimatická koalice) - Týden pro klima 2023 dnes začíná happeningem s názvem Requiem za oběti odlesňování. Cílem smutečního průvodu pařezů s očima je Ministerstvo zemědělství (MZe). Právě to má totiž v Česku zajistit implementaci přelomového právního předpisu, který 19. dubna 2023 přijal Evropský parlament. Nařízení EU má významně přispět k omezení odlesňování ve světě. Účinnost opatření v praxi ale závisí na kvalitě implementace v jednotlivých členských státech. Smuteční průvod proto dnes Ministerstvo zemědělství upozornil na to, že občanská společnost bude implementaci nařízení v Česku sledovat. Zástupcům ministerstva jsme předali seznam konkrétních požadavků, jak k implementaci přistoupit. Převzal je ředitel sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář.

5.6.2023 - Příroda zachycuje velké množství skleníkových plynů
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Dneškem začíná v Česku Týden pro klima. Při té příležitosti jsme se z dostupných studií pokusili odhadnout, kolik uhlíku zadržuje příroda Krkonošského národního parku – dohromady je to bezmála 10 milionů tun uhlíku, které před uvolněním do atmosféry chrání příroda Krkonoš. Jedná se jen o hrubé odhady, ale i ty ukazují, jak zásadní je pro naši budoucnost a ochranu před důsledky klimatické změny přírodu chránit a tam, kde je to jen trochu možné, ji obnovovat.

5.6.2023 - Připravujeme pátý ptačí park – legendární Zbudovská blata
NETOLICE (Česká společnost ornitologická) - Po dlouhém a pečlivém hledání vhodné lokality pro pátý ptačí park přicházíme společně s Jihočeským ornitologickým klubem – pobočkou ČSO, s finálním výběrem, který věříme, že leckterého milovníka ptáků opravdu potěší. Volba totiž padla na jihočeská Zbudovská blata, jedny z nejrozsáhlejších luk v celém Česku, místo, které před rozsáhlou meliorací bývalo skutečným rájem lučních a mokřadních ptáků. Ačkoli bylo území ve druhé polovině 20. let důkladně odvodněno, dodnes zůstává zajímavou lokalitou s velkým ornitologickým potenciálem. A především je to poslední hnízdiště vzácného břehouše černoocasého, který se zde stále ještě pokouší hnízdit, i když poslední dobou jsou jeho hnízdění neúspěšná. V každém případě není náhodou, že právě Zbudovská blata byla členy ČSO nejčastěji zmiňována jako tip na další ptačí park. A právě nyní máme šanci vykoupit první pozemky v této legendární lokalitě.

5.6.2023 - Krkonoše jsou opět čistější
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Na tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem jsou téměř 3 t odpadu, který skončí na skládce.

5.6.2023 - MŽP společně s CENIA představují novou webovou storymapu o životním prostředí. "Naše příroda si zaslouží, abychom o ní něco věděli," říká ministr Hladík
PRAHA (MŽP ČR a CENIA) - Ministerstvo životního prostředí společně s Českou informační agenturou životního prostředí (CENIA) představují novou webovou storymapu o životním prostředí, které mapuje 30 let proměn od vzniku samostatné České republiky. Webová stránka přehledně seznamuje nejen se změnami, kterými jsme prošli v minulosti, ale i s novými trendy a výzvami, kterým budeme teprve čelit.

5.6.2023 - Od tragické smrti zubřího mláděte uplynul téměř měsíc, desítky zvířat jsou stále v ohrožení
Praha (Česká krajina) -

5.6.2023 - Wilo: Světový den životního prostředí se slaví již 49. rokem, pro životní prostředí toho můžeme udělat každý den stále dost
Praha (Crest Communications a.s.) - Na dnešní den připadá oslava výročí Světového dne životního prostředí. Snahou OSN, která tuto událost každoročně připomíná, je zvýšení povědomí o ekologických otázkách a upření pozornosti na zásadní ekologické výzvy, kterým v současnosti jako společnost čelíme. Udržitelnost se v posledních letech stala také nedílnou součástí dlouhodobé strategie úspěšných firem. Jednou z nich je nadnárodní technologická skupina Wilo, která se aktivně zabývá globálními trendy jako je změna klimatu, urbanizace či nedostatek vody i energií. V souvislosti s vodním hospodářstvím se například zapojila do významného projektu Toshka v Egyptě, pro který dodala více než 300 čerpadel s dělenou spirální skříní pro udržitelné zásobování regionu vodou. V souvislosti s energetickými úsporami realizuje dlouhodobou kampaň „Join the ecolution“, jejíž prostřednictvím seznamuje veřejnost s výraznou úsporou energií i CO2 pomocí výměny zastaralých neefektivních čerpadel.

5.6.2023 - ČRA dlouhodobě podporuje ochranu životního prostředí vysokohorských regionů Gruzie
ACHMETA (Česká rozvojová agentura) - Rozvoj horských oblastí Gruzie je součástí politiky místního regionálního rozvoje a také předmětem celé řady projektů České rozvojové agentury. Například v čarokrásné horské krajině gruzínského Tušska pomáhá ČRA místním obyvatelům už od roku 2010. Řadě zdejších obyvatel vybavila domácnosti solárními panely a podpořila zde projekty zaměřené na udržitelné hospodaření v lesích, zajištění zdravotní péče a rychlé záchranné služby či ekonomický rozvoj regionu v oblasti turismu a zemědělství.

3.6.2023 - Komentář Miroslava Patrika Končíme s pořádáním ankety Ropák. Proč?
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o konkrétních důvodech nepořádání 31. ročníku ankety Ropák, který vyšel na stránce Ekolist.cz (03.06.2023).

2.6.2023 - Nová Zelená úsporám je konečně i pro ohrožené domácnosti v bytech. Nepokryje ale nejpotřebnější skupiny
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo podmínky dalšího kola programu Nová zelená úsporám [1]. Po vzoru dřívějšího programu Light, určeného ohroženým domácnostem v rodinných domech, připravilo bonus až 150 000 Kč pro majitele bytů, kteří si nemohou dovolit investice do oprav. Bonus čeká na důchodce, řadu potřebných domácností ale nepokryje.

2.6.2023 - Nekrmte krkavce!
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - V posledních dnech je často pozorován v oblasti Bílé louky (okolí Luční boudy) krkavec, který vyhledává blízkost lidí. Toto chování je nezvyklé a mohl by být pro něho nebezpečné, pokud přijme lidmi nabízenou potravu. Nabádáme veřejnost, aby při setkání s ním udržovali bezpečnou vzdálenost a nekrmili jej.

2.6.2023 - Vaříme pivní narozeninový speciál
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Smrkové výhonky, ostružiny, lišejník pukléřka islandská a anýz, to jsou hlavní suroviny limitovaného piva H12 KRNAP 2023 ALE, který právě v těchto dnech vaří vrchlabský minipivovar Hendrych. Hotový výrobek bude k dispozici do měsíce.

2.6.2023 - Známí herci podpoří letošní Týden pro klima 2023 svými hlasy, klipy představí tisková konference
PRAHA (Klimatická koalice) - Simona Babčáková, Petr Čtvrtníček, Bořek Slezáček, Vladimír Javorský, Petra Horváthová, Jiří Vyorálek a Daniel Tůma podpořili letošní Týden pro klima nejen jako myšlenku, ale i svými hereckými hlasy. Propůjčili totiž své hlasy sedmi přírodním entitám, které k divákům Týdne pro klima promluví během letošního ročníku z krátkých spotů. Petra Čtvrtníčka tak diváci uslyší v netradiční roli unaveného uhlí, Simonu Babčákovou zase v roli orangutaní matky.

2.6.2023 - Jízdní kolo a SDGs: Čím vyšší je podíl pěší, cyklistické a veřejné dopravy, tím udržitelnější je dopravní systém
PRAHA (OSN Česká republika) - Ve světle Světového dne jízdního kola (3. června), který vyhlásila Organizace spojených národů v roce 2018, přinášíme stručný přehled souvislostí cyklodopravy s plněním globálních Cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

2.6.2023 - Slavíme 50. výročí Světového dne životního prostředí
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - 5. červen jako Světový den životního prostředí ustanovilo v roce 1972 Valné shromáždění Organizace spojených národů. Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je tento svátek považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce. Smyslem akce je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Rok 2023 je jubilejním 50. výročím Světového dne životního prostředí a pro letošek se svátek zaměřuje na řešení znečištění životního prostředí plasty pod heslem #BeatPlasticPollution.

2.6.2023 - Právě zveřejňujeme: Podmínky dotací v nové etapě programu Nová zelená úsporám od září 2023
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Podpora úsporných opatření bude výhodnější a zmírní se nároky při administraci žádostí. Podstatně se zvyšuje podpora pro komplexní zateplení. Státní fond životního prostředí ČR s předstihem informuje o všech změnách a přesných podmínkách pro dotace, které budou platit od září 2023. Zájemci je najdou ode dneška na webu programu Nová zelená úsporám (NZÚ).

2.6.2023 - Zachránce afrických slonů Arthur Sniegon dnes navštívil milovickou rezervaci
Praha (Česká krajina) -

2.6.2023 - V Parlamentu o NP Šumava a jeho ředitel neměl zájem
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s.) - Seminář nazvaný "Hospodaření v národních parcích - poučili jsme se z katastrofy v Českém Švýcarsku ?" se konal 29. května 2023 v Poslanecké sněmovně PČR. Pořádající Výbor životního prostředí pozval také ředitele NP Šumava Pavla Hubeného, ale ten se odmítl zúčastnit. Právě on tam měl poslancům a účastníkům referovat o stavu protipožárních opatření v lesích parku, aneb dokázat, že v případě velkého požáru neshoří tisíce hektarů lesů.

1.6.2023 - Divocí koně budou jedním z témat první Česko-slovenské fundraisingové konference v Praze
Praha (Česká krajina) -

1.6.2023 - Columbus Energy pokračuje v expanzi. Po Česku míří na slovenský a ukrajinský trh
Praha (Columbus Energy) - Společnost Columbus Energy S.A., lídr v oblasti fotovoltaických instalací v Polsku, po úspěšné expanzi v Česku míří na slovenský a ukrajinský trh. V prvním čtvrtletí 2023 dosáhla skupina tržeb ve výši 650 milionů korun. Společnosti se daří i v Česku. Zde nainstalovala fotovoltaiky v hodnotě 100 milionů korun.

1.6.2023 - Skupina MOL kupuje bioplynovou stanici Szarvas
Praha (MOL) - Skupina MOL se dohodla se společností BayWa AG na koupi bioplynové stanice Szarvas. Akvizice je v souladu se strategií MOL SHAPE TOMORROW 2030+ s potenciálem významných vnitropodnikových synergií. Transakce rovněž přispěje k realizaci směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie a REPowerEU.

1.6.2023 - Třetina nakupujících chce zboží z e-shopu doručit v den objednání, většina domů. Generace Z je nejnáročnější, ukazuje průzkum DODO
Praha (DODO) - Rychlost doručení zůstává jedním z hlavních argumentů pro výběr e-shopu, kde zákazník nakoupí. Očekávání nakupujících jsou přitom stále daleko před realitou trhu. Zatímco o doručení zboží v den objednání (same-day) by stála takřka třetina nakupujících, jen u 15 % nákupů je tato potřeba naplněna. Mladí jsou přitom na rychlost ještě náročnější. To a mnoho dalšího odhalil rozsáhlý průzkum, který pro technologicko-logistickou společnost DODO vypracovala výzkumná agentura Behavio.

1.6.2023 - Cyklus se uzavírá: jak mohou firmy budovat udržitelnější budoucnost?
Praha (HP) - Komentář Eriky Lindauerové, ředitelky HP pro střední a východní Evropu

1.6.2023 - Stoleté sady na Svaté Hoře prochází revitalizací. Na výsadbě stovek ovocných stromů v okolí mariánského poutního místa se podílí děti z výchovného ústavu
Příbram - Ovocné sady jsou součástí mariánského poutního místa na Svaté Hoře v Příbrami už více než sto let. Po mnoho desetiletí však nebyly dostatečně udržovány, což se podepsalo na jejich neutěšeném stavu. Změnit se to snaží organizace Svatohorské sady Příbram, která vznikla v roce 2021, aby zahájila revitalizaci sadů, na kterou díky hlasování občanům města výrazně přispěl prostřednictvím grantové výzvy Vy rozhodujete, my pomáháme také Nadační fond Tesco.

1.6.2023 - Iniciativa Každá plechovka se počítá i letos připomíná Světový den životního prostředí sběrem plechovek a edukací v Praze
Praha (Každá plechovka se počítá) - U příležitosti Světového dne životního prostředí se do Prahy vrací putovní kampaň iniciativy Každá plechovka se počítá zaměřená na recyklaci hliníkových nápojových plechovek. Třetí ročník mezinárodní International Recycling Tour proběhne od pátku 2. června do neděle 4. června na řadě míst po Praze včetně pražské náplavky v rámci letošních závodů Pražských primátorek.

31.5.2023 - Přírodu na Sněžce budou opět chránit sítě
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku od dnešního dne až do konce října.

31.5.2023 - Lidé si ve veřejné konzultaci řekli o vyšší klimatický cíl ČR pro rok 2030 a o závazek klimatické neutrality, MŽP by mělo reagovat
PRAHA (Klimatická koalice) - Veřejnost projevila zájem navýšit klimatický cíl ČR pro rok 2030 alespoň na 65 % a přijmout závazek klimatické neutrality ČR nejpozději do roku 2050. Vyplývá to z výsledků veřejné konzultace Politiky ochrany klimatu, kterou v pondělí představilo Ministerstvo životního prostředí. [1] Výsledek veřejné konzultace je ve shodě s požadavky Klimatické koalice shrnutými ve společné pozici Klimatické koalice k emisním cílům ČR a ke klimatické neutralitě. [2] Podporu snižování emisí a rozvoji obnovitelných zdrojů a úspor energie ukazují i reprezentativní průzkumy veřejného mínění [3]. Ekologické organizace z Klimatické koalice proto vyzývají Ministerstvo životního prostředí, aby výsledky veřejné konzultace v přípravě nové Politiky ochrany klimatu zohlednilo.

31.5.2023 - Nosálové jsou zpátky v zoo! Jen místo původních červených zahrada nově chová vzácné nosály bělohubé. Návštěvníci je mohou spatřit ve sdílené expozici s tapírem jihoamerickým
LIBEREC (Zoo Liberec) - Nosálové se opět vrátili do Zoo Liberec. Nejedná se ale o nosály červené, které zahrada chovala v letech 2004–2018, ale o nový, vzácnější druh – nosály bělohubé. Dvojce těchto středoamerických šelem přicestovala ze zoologické zahrady v Jihlavě a v Liberci našla nový domov ve společném výběhu s tapírem jihoamerickým. V liberecké zoo mohou návštěvníci pozorovat tento raritní druh znovu po více než třiceti letech.

31.5.2023 - Hledají se kandidáti na Zelenou perlu
(Děti Země) - Ekologové přijímají nominace do ankety již po dvacáté osmé

30.5.2023 - 5. června začíná Týden pro klima 2023, zahájení doprovodí umělecký happening
PRAHA (Klimatická koalice) - Každoroční Týden pro klima opět upozorní na potřebu rychlejšího řešení klimatické krize. Letošní, už čtvrtý, ročník začíná v pondělí 5. června a chystá se zvednout téma deforestace. K omezení světového odlesňování může letos významně přispět i Česko. Ministerstvo zemědělství čeká implementace nového nařízení Evropské unie, které si klade za cíl omezit odlesňování zavedením pravidel pro dovoz vybraných produktů do EU. Skot, kakao, káva, palmový olej, sója, kaučuk, dřevo (a některé odvozené výrobky, např. dřevěné uhlí, potištěný papír či nábytek), které se dovážejí do EU, budou muset být získávány tak, aby při jejich produkci nedocházelo k dalšímu odlesnění či degradaci lesa. Nařízení je vítáno jako důležitý systémový krok směrem k ochraně světových lesů. [1] Evropský parlament přijal nařízení 19. dubna 2023. [2]

30.5.2023 - Slavnosti hrabat Harrachů vrátí Masarykovo náměstí v Jilemnici zpátky do historie
JILEMNICE (Město Jilemnice) - Na začátku roku 2023 proběhlo oficiální zahájení 13. ročníku projektu „Po stopách šlechtických rodů“, který vyhlašuje Národní památkový ústav, a tento rok patří rodu Harrachů. Všemi známý šlechtický rod se značnou mírou podílel nejen na rozvoji Jilemnicka, a i z toho důvodu se město Jilemnice, se svými partnery, rozhodlo přispět k oslavám rodu městskými slavnostmi, které se uskuteční 17. června 2023.

30.5.2023 - Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Plyn má stále smysl, a to i tam, kde není přípojka
Praha (Primagas) - Plynové vytápění obecně – ať už jde o zemní plyn, či kapalný propan – má stále velký význam zejména při výměně starých ekologicky nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Povinnost odstávky kotlů 1. a 2. emisní třídy byla jen odložena, takže jejich na výměnu zbývá opět pouhý rok a půl.

30.5.2023 - Léto je sezónou LPG láhví. Na co dbát při jejich používání a skladování?
Desná (Česká asociace LPG) - LPG láhve jsou nezbytnými pomocníky při mnoha oblíbených letních aktivitách. Využívají je karavanisté, poslouží v kempu, napájejí plynové grily a slouží jako zdroj energie pro vaření i vytápění chat. Na co si dát pozor při nákupu a jak se o plynové láhve starat? A víte, proč LPG láhve nikdy neplnit na čerpačkách?

29.5.2023 - Stavba nového pavilonu pro novozélandské papoušky nestory kea v liberecké zoo byla dokončena. „Keáci“ se tak mohli přestěhovat do nových, větších voliér
LIBEREC (Zoo Liberec) - Zcela nový pavilon s dvěma venkovními voliérami, jednou vnitřní expozicí i chovatelským zázemím byl dokončen. Domov v něm našli vysoce inteligentní novozélandští papoušci nestoři kea, kteří až doposud obývali expozici v pavilonu tropů. Jeho stavba trvala přibližně půl roku a libereckou zahradu vyšla přibližně na 8 milionu Kč.

29.5.2023 - Akcí Čisté Krkonoše se přidáváme ke Světovému dni životního prostředí
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Organizace spojených národů (OSN) pro letošní Světový den životního prostředí (5. červen) zvolila heslo „Porazíme plastové znečištění!“ (#BeatPlasticPollution). V Krkonoších se přidáváme tradiční úklidovou akcí Čisté Krkonoše v sobotu 3. června.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 921 | Další