Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

24.9.2017 - Prvního zubřího kluka pokřtil benátecký místostarosta Pavel Štifter, jméno pomohli vybrat studenti z Vídně
Praha (Česká krajina) - První sameček zubra evropského, který se letos narodil v rezervaci velkých kopytníků, má od včerejška jméno. Společně ho pokřtili místostarosta Benátek nad Jizerou Pavel Štifter a ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou Karel Bendl, jehož společnost zajišťuje v rezervaci chovatelský dohled.

22.9.2017 - Téměř 4000 výtisků mapy památných a významných stromů Prahy je rozdáno
Praha (Agentura Koniklec, o. p. s.) - Agentura Koniklec, o. p. s. vydala za podpory Hlavního města Prahy unikátní tištěnou mapu pražských památných a významných stromů. V mapě, která má v rozloženém stavu formát A1, je zachyceno více než 200 památných stromů na území hlavního města a dále též přes stovku stromů významných, tedy takových, které jsou spojeny s nějakou historickou událostí nebo slavnou osobností.

21.9.2017 - O nastávajícím víkendu budou dobrovolníci opět uklízet
Brno (Ekosmák o.s.) - Tuto sobotu 23. září vyvrcholí podzimní etapa celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Od časného sobotního rána budou dobrovolníci na 120 místech po celé republice opět uklízet černé skládky i drobný nepořádek. Dvacítka úklidů již v září proběhla a dalších 70 akcí se chystá v pozdějších termínech.

21.9.2017 - Dokument o aktivitách ČRA v Tušetii bude promítán na 12 místech v ČR i na Slovensku
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Dokumentární snímek Krajina kamenných věží režírovaný Kateřinou Mikulcovou byl vybrán do programu 15. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Snímek o nejrůznějších podobách české pomoci v čarokrásné oblasti na severu Gruzie bude v rámci festivalu k vidění od 7. října až do konce roku např. v Ostravě, Olomouci, Brně, Zlíně, Chomutově, Praze, ale i v Myjavě či Oščadnici.

20.9.2017 - Lepší než Kazma! Video divokých koní má přes čtyři miliony zhlédnutí, překonává i většinu českých youtuberů
Praha (Česká krajina) - Popularita divokých koní z Milovic na internetu roste. Video Koně z Exmooru zachraňují české stepi má na youtube již přes 4,3 milionu zhlédnutí. Snímek milovického dokumentaristy Jaroslava Kolčavy tak překonal i jedno z nejsledovanějších videí letošního roku, Prostřeno! Odhalení největšího televizního skandálu v Česku, které v rámci pořadu One Man Show natočil populární český moderátor a internetový bavič Kazma. To má nyní přes 3,8 milionu zhlédnut.

19.9.2017 - Městským cyklistům se blýská na lepší časy, MŽP zainvestuje do bikesharingu
PRAHA (MŽP ČR) - Letošní Evropský týden mobility je v plném proudu. Desítky měst v České republice pořádají osvětové akce na téma čisté mobility a zdravějšího ovzduší. Symbolicky ode dneška se navíc příznivcům městské cyklistiky blýská na lepší časy. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR totiž vyhlašují zcela nový dotační titul na zavedení tzv. bikesharingu - půjčoven jízdních kol na principu sdílení. Připraveno je na ně celkem 20 milionů, stejnou částku navíc rezort posílá i na osvětu v oblasti čisté mobility.

19.9.2017 - Rekonstrukce na Lednických rybnících prospěje zdejší jedinečné přírodě
PRAHA/MIKULOV (AOPK ČR) - Začátkem září byla zahájena rekonstrukce bezpečnostních přelivů na Hlohoveckém a Mlýnském rybníce, které byly v havarijním stavu. Oba jsou součástí národní přírodní rezervace Lednické rybníky [1] a žije tu řada vzácných živočichů. Práce budou dokončeny do jara příštího roku, investorem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

18.9.2017 - Úsporám na stopě
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Úsporám na stopě s kufrem vybaveným řadou přístrojů mohou být nyní všechny jihočeské školy, které budou mít zájem o jeho bezplatné zapůjčení. Spolek Energy Centre České Budějovice připravil tuto výukovou pomůcku v rámci projektu Úsporám na stopě, který finančně podpořil Jihočeský kraj.

18.9.2017 - Není komín jako komín
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Od září do prosince 2017 si mohou jihočeské základní školy rezervovat jeden z dvaceti workshopů, které připravil spolek Energy Centre České Budějovice pro žáky třetích až šestých tříd.

18.9.2017 - Den čisté mobility s Energy Centre České Budějovice
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Pod záštitou primátora města České Budějovice proběhne ve středu 20. září od 9 do 18 hodin na českobudějovické náplavce u Dlouhého mostu akce nazvaná Den čisté mobility. Organizátor akce, poradenské středisko Energy Centre České Budějovice, nabídne příchozím ve spolupráci s celou řadou partnerů bohatý program, jehož cílem je prezentovat veřejnosti takové druhy dopravy, které jsou v souladu s připravovaným Strategickým plánem udržitelné městské mobility a jeho prioritními cíli: snížení znečištění ovzduší, hluku z dopravy, emisí skleníkových plynů a spotřeby energie.

18.9.2017 - Monitorovací plochy slouží ke kontrole zdravotního stavu lesa
Strnady (VÚLHM) - K preventivním lékařským prohlídkám by se dalo přirovnat pravidelné monitorování konkrétních lesních ploch. Díky této kontrole lze získat cenné informace o příčinách a důsledcích poškození lesa a míře defoliace (odlistění), způsobené především znečištěním ovzduší. Hodnocení zdravotního stavu lesa pomocí monitorovací sítě ploch je v České republice prováděno již od roku 1986 v rámci Mezinárodního kooperativního programu sledování a vyhodnocování vlivu znečištění ovzduší na lesy.

15.9.2017 - Ministr Brabec: Nový ředitelem ČHMÚ se stane Mark Rieder
PRAHA (MŽP ČR) - Ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu od 1. října 2017 bude přírodovědec Mark Rieder. Dosavadní ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM , absolvent Přírodovědecké fakulty UK v Praze, člen České vědeckotechnické společnosti, předseda mezirezortní komise Voda- Sucho, tak ve funkci vystřídá dlouholetého ředitele Václava Dvořáka.

15.9.2017 - O posledních 3,7 miliardy korun z evropských fondů na čistírny odpadních vod, kanalizace a vodovody mohou obce a města žádat od 16. října
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - V pondělí 16. října otevře Ministerstvo životního prostředí kohoutky k pravděpodobně posledním evropským dotacím na čištění odpadních vod a zlepšení vodohospodářské infrastruktury. Spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlašuje 3 dotační výzvy, ve kterých rozdělí obcím a městům na zlepšení kvality vod 3,7 miliardy korun.

15.9.2017 - Na Viktora Kuglera už se snad zapomínat nebude
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Psal se 6. červen 1900, švadleně Emilii Kuglerové v bytě na dnešní Krkonošské ulici č. p. 150 ve Vrchlabí se narodil syn Viktor. O 42 let později bude tento vrchlabský rodák jednou z hlavních postav deníku třináctileté židovské dívky, která se ukrývá v tajném bytě na amsterdamské ulici Prinsengracht – její jméno bylo Anne Franková.

15.9.2017 - Vlci budí emoce: je potřeba o životě těchto šelem mluvit
POLICE NAD METUJÍ (AOPK ČR) - Návrat vlků, kteří do naší krajiny postupně přicházejí zejména z oblasti německé Lužice, mnohdy vyvolává emoce, zejména u chovatelů hospodářských zvířat. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Broumovsko, proto v poslední době uspořádala několik besed pro myslivce, chovatele hospodářských zvířat, starosty i veřejnost. Účastníci se dozvěděli, odkud se k nám vlci šíří, jak žijí, jak předcházet škodám na hospodářských zvířatech, i jak získat náhradu za ty škody, ke kterým již došlo [1].

14.9.2017 - Krkonošské louky opět žijí!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Celkem 48 hospodářů spolupracovalo při obnově 490 hektarů krkonošských luk. To jsou hlavní výsledky projektu LIFE CORCONTICA. Od roku 2012 jej realizovala Správa Krkonošského národního parku spolu s Institutem aplikované ekologie DAPHNE a Ministerstvem životního prostředí. Právě končí jeho poslední sezona.

14.9.2017 - Do regionu zavítali experti na cykloturististiku v rámci česko-polského projektu
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Dvacítka expertů na cestovní ruch a cykloturistiku z Česka a Polska přijela na studijní návštěvu do Královéhradeckého kraje za účelem seznámit se s dobrými příklady z praxe. Studijní cesta organizovaná Královéhradeckým krajem v termínu 4.–6. září 2017 byla součástí projektu česko-polské spolupráce Koncepce rozvoje přeshraniční cykloturistiky v polsko-českém příhraničí, kterého se účastní celkem devět příhraničních partnerů z obou zemí.

14.9.2017 - Ministerstvo zemědělství nařídilo zastavit úmyslné těžby lesních porostů
PRAHA (MZe ČR) - Nepříznivé klimatické podmínky posledních let, zejména mimořádný vláhový deficit, oslabil vitalitu a odolnost zvláště jehličnatých lesních porostů prakticky na celém území České republiky. To má za následek přemnožení hmyzích škůdců lesních porostů (podkorního hmyzu), které v některých krajích dosáhlo dnes již kalamitního stavu. Ministerstvo zemědělství proto rozhodlo nařídit podle lesního zákona dočasné úplné zastavení jiných těžeb dřeva než těžeb nahodilých.

14.9.2017 - Jablečná slavnost v Hostětíně
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) - Vůně jablečných moučníků, chuť jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně poslední neděli v září.

Program Jablečné slavnosti nabízí návštěvníkům řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a další atraktivní a zábavný program. Vaši duši potěší hudba, folklórní vystoupení, divadelní představení či muzicírování cimbálové muziky. Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her, soutěží, putování po sochách v krajině kolem obce či vyhrát ceny v bohaté tombole. Jedinečným občerstvením při této akci je čerstvý jablečný mošt.


13.9.2017 - Číslo týdne: 57,5 liber za megawatthodinu elektřiny z mořské větrné elektrárny. Elektřina z obnovitelných zdrojů rychle zlevňuje, už je levnější, než nové konvenční zdroje
PRAHA/LONDÝN (Hnutí DUHA) - Velkým překvapením skončila zářijová aukce garantovaných cen pro projekty mořských větrných elektráren ve Velké Británii. Zatímco největší optimisté z řad expertů na energetické trhy očekávali výslednou cenu na úrovni 70 liber za megawatthodinu, zájemci o projekt šli s cenou významně níž: na 57,5 liber. Mořské větrné elektrárny, které budou postaveny v letech 2022 a 2023, budou mít na tuto garantovanou cenu nárok po dobu patnácti let provozu. Oproti výsledku podobné aukce před dvěma lety je letošní cena přibližně poloviční [1].

13.9.2017 - Piráti chtějí omezit dotace pro největší zemědělce a naopak podpořit ty menší
BRNO (Pirátská strana) - Vláda v pondělí hlasovala o postoji České republiky k otázce budoucí společné zemědělské politiky EU po roce 2020. Česko se jako jedna z mála zemí EU vyjádřilo, že nechce zastropovat přímé platby na zemědělskou plochu pro velké zemědělské podniky.

13.9.2017 - Letošní stavba roku je bez hlavní ceny, porota udělila několik dílčích ocenění
LIBEREC (Liberecký kraj) - Celkem sedm cen bylo rozdáno v rámci vyhlášení letošního ročníku Stavba roku Libereckého kraje 2017. Jednou z nich byla i Cena sympatie občanů, která je udělována podle hlasování veřejnosti. Ta letos nejvíce ocenila zrekonstruovanou turistickou stezku a křížovou cestu Modlivý důl v obci Svojkov. Za třináct let od konání krajské Stavby roku však porota poprvé v historii neudělila hlavní Cenu doc. Ing. arch. Hubáčka. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve středu 13. září v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

13.9.2017 - Staňte se dobrovolníky na Jablečné slavnosti v Hostětíně
HOSTĚTÍN (ZO ČSOP Veronica) - Sto pomocných párů rukou potřebují každoročně organizátoři Jablečné slavnosti v Hostětíně. Akce je unikátní nejen svým atraktivním jablečným programem, ale také tím, že se na ní podílí řada dobrovolníků. Letos mezi nimi můžete být i vy, a to v neděli 24. září 2017.

12.9.2017 - Čistý vzduch, zdravé lesy a občanská práva pro ochranu přírody a životního prostředí? Jen pokud strany plní své ekologické závazky. Výsledky hodnocení vlády a programů politických stran
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - Lepší pravidla pro ochranu divoké přírody v národních parcích jsou hlavním ekologickým úspěchem vlády. Nebyl by ovšem možný bez úsilí některých zákonodárců, vědců, místních spolků z národních parků, ekologických organizací v čele s Hnutím DUHA a desítek tisíc lidí, kteří vyzývali politiky ke kvalitní novele. Naopak zrušení práva občanů účastnit se svými spolky povolovacích řízení ke stavbám je hlavním selháním vlády Bohuslava Sobotky. Ukázalo to podrobné hodnocení ekologické politiky vlády, které dnes zveřejnily Zelený kruh a Hnutí DUHA na snídani pro novináře v Praze.

12.9.2017 - Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které začátkem října uzavře veřejnosti své dveře, zůstane nepřístupné až do roku 2021. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě.

12.9.2017 - Premiér Sobotka: Vláda využila maximum evropských prostředků a pokročila v přípravě silničních a železničních staveb
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády Bohuslav Sobotka hodnotil 12. září 2017 s ministrem dopravy Danem Ťokem činnost jeho resortu. Při jedenácté bilanční schůzce probírali splněné úkoly ministerstva, ale i priority, které se nepodařilo prosadit a vizi v oblasti dopravy pro příští vládu.

12.9.2017 - Ministr Jurečka jednal s ředitelem EFSA Urlem o bezpečnosti potravin a aktuálních problémech, například o fipronilu ve vejcích
BRUSEL (MZe ČR) - Možnosti spolupráce mezi Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a Českou republikou byly tématem dnešního jednání ministra zemědělství Mariana Jurečky a výkonného ředitele EFSA Bernharda Urla. Hovořili také o tom, jak ji dále rozvíjet, o možném zapojení českých vědců do vědeckých panelů EFSA a rovněž o aktuálních problémech, jako je fipronil ve vejcích, africký mor prasat a salmonela v chovech nosnic.

11.9.2017 - Skauti dětem 2017 “Jak vycvičit draka”
OLOMOUC (Junák - český skaut, okres Olomouc, z. s.) - Před 110 lety Robert Baden-Powell uspořádal na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě. Dnes je skautek a skautů ve světě 50 milionů. V Česku se stále zvyšuje zájem rodičů i dětí o vstup do skautského oddílu, počet skautů a skautek vzrostl za posledních 11 let o 40 procent.

11.9.2017 - Den čisté mobility na českobudějovické náplavce
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Ve středu 20. 9. 2017 pořádá poradenské středisko Energy Centre České Budějovice (ECČB) od 9 do 18 hodin Den čisté mobility na českobudějovické náplavce. Elektromobily, elektrokola, elektrokoloběžky, elektrolongboardy, auto- a cyklotrenažér, testovací jízdy, soutěže s ECČB, Besipem, Radambukem, zásady první pomoci s Českým červeným křížem, soutěž o let horkovzdušným balónem, biketrialová show, skákací hrad, dětský koutek. Od 9 do 13 hodin vzdělávací program pro školy, odpoledne pro všechny.


11.9.2017 - Vlaky se v Brně vrátily od „řeky“ zpět do centra
(Děti Země) - Tisková zpráva občanské aliance Referendum 2016, tj. Dětí Země - Brno, Hnutí DUHA Brno a Masarykovy Demokratické Akademie - pobočka Brno.

11.9.2017 - Ministr zemědělství: Chci jednoduchou a spravedlivou Společnou zemědělskou politiku, zodpovědnou k životnímu prostředí
PRAHA (MZe ČR) - Informaci o východiscích budoucí Společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2020 dnes vládě předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Uvedl, že efektivní podpora zemědělců musí mít jasná a jednoduchá pravidla a nesmí diskriminovat některé podniky jen podle jejich velikosti. SZP musí i nadále představovat základní nástroj pro zajištění strategické míry produkce potravin v EU, udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a udržitelný rozvoj venkovských oblastí.

11.9.2017 - Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren
PRAHA (Pirátská strana) - Voda je strategická a klíčová světová komodita. Na vodě závisí vše. Průmysl, zemědělství, sociální smír, zdraví i samostatnost státu a jeho obrana a především život samotný. Proto je podle Pirátů třeba zajistit, aby stát a jeho občané měli plnou kontrolu nad vodou, vodárenskou infrastrukturou a především nad hospodařením s vodou a jejím provozováním.

11.9.2017 - Stává se film o Babišovi Selský rozum trezorovým snímkem? Zelení vyzývají ČT k jeho odvysílání
PRAHA (Strana zelených) - „Veřejnoprávní televize, jako koproducent filmu Selský rozum, investovala do jeho tvorby prostředky daňových poplatníků. Předem přitom schválila námět a poté také výslednou podobu filmu již v průběhu léta. Lze se domnívat, že na základě politického tlaku, přesně takového, jaký je ve filmu zobrazen, oddaluje televize jeho vysílání a my se ptáme proč. Film obsahuje zásadní informace o pravděpodobném vítězi voleb a veřejnost má právo tyto informace znát ještě před volbami.

10.9.2017 - Nedej se plus: Děti Země, neštvěte mě
(Děti Země) - Ekologický pořad ČT2 Nedej se plus upozorňuje, jak ministr dopravy Dan Ťok účelově a nepravdivě očerňuje Děti Země za stav, kdy se státu nedaří v souladu se zákonem povolovat dálnice (např. D11) v termínech, které nerealisticky politici naslibovali. Nepravdivými výroky při povolování dálnice D8 napadá činnost Dětí Země i prezident Miloš Zeman.

8.9.2017 - Děti Země podaly rozklad proti 2,3 km obchvatu Frýdku-Místku
(Děti Země) - Hlavní námitky se týkají procesu EIA a vlivů na území NATURA 2000

8.9.2017 - Hana Konvalinková: Sloučení Ministerstev zemědělství a životního prostředí je doslova příšerný nápad
PRAHA (Strana zelených) - Hana Konvalinková, lídryně kandidátky Zelených na Vysočině, k návrhu ANO, že by se mělo MŽP a MZe spojit v jedno ministerstvo:

8.9.2017 - GDPR se blíží - přečtěte si zajímavé články
PRAHA (Asociace za lepší ICT řešení, o.p.s.) - Již v květnu 2018 začne platit nařízení Evropského parlamentu a Rady o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volném pohybu těchto údajů - označované také zkráceně jako nařízení GDPR. Směrnice GDPR přináší nová práva a povinnosti při práci s daty o občanech Evropské unie. Seriozní organizace musí mít do května 2018 hotovou implementaci GDPR a ideálně i nezávislý GDPR audit. Proto v tomto článku přinášíme tipy na zajímavé články právě o problematice GDPR, které rozhodně stojí za to si přečíst.

7.9.2017 - Uznávaní ekologičtí experti připravili kvalitní plán, jak vyčistit vzduch a ozdravit krajinu. Uskutečnit ho chce TOP 09 s podporou LES
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - Skupina uznávaných ekologických expertů z politických stran TOP 09 a Liberálně ekologická strana (členové a členky LES kandidují na kandidátkách TOP 09) právě představila společný programový ekologický Manifest. Ekologické organizace vítají, že obsahuje konkrétní řešení pro lepší ochranu přírody a zlepšení životního prostředí.

7.9.2017 - Lesníci vyzývají IKEA – založte si vlastní certifikát
(PEFC Česká republika ) - Mariánské lázně v těchto dnech hostí mezinárodní konferenci o lesnictví. Hlavním bodem je budoucnost certifikace dřeva v Evropě. Ta má zajistit především udržitelnost lesních porostů. Akci pořádá Ekonomická komise OSN pro Evropu a mezinárodní Organizace pro výživu a zemědělství u příležitosti 70. výročí spolupráce světových mezivládních organizací zabývajících se lesním hospodářstvím.

6.9.2017 - Premiér Sobotka: V oblasti průmyslu se podařilo vytvořit desítky tisíc pracovních míst a zvýšit objem exportu
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády Bohuslav Sobotka hodnotil ve středu 6. září 2017 s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem činnost jeho resortu. Hovořili o splněných úkolech a doporučeních pro další vládu. Jde o sedmé bilanční jednání předsedy vlády.

6.9.2017 - Druhé kolo Dešťovky je tu, příjem žádostí začíná zítra v 10 hodin
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Startuje druhé kolo dotačního programu Dešťovka. Příjem žádostí o dotace na hospodaření s dešťovou a odpadní vodou v domácnosti se rozeběhne ve čtvrtek 7. září v 10 hodin. Zatímco v květnu si v prvním kole lidé rozebrali 110 milionů korun za pouhých 28 hodin, nyní má Ministerstvo životního prostředí připraveno více jak dvojnásobné množství peněz. Polovina z vyčleněných 240 milionů půjde výhradně do suchem postižených oblastí. Jedna domácnost může získat až 105 tisíc korun.

6.9.2017 - ZOO Dvůr Králové znovu spálí svoje zásoby rohoviny z nosorožců. Je třeba ji zničit, ne s ní obchodovat
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ZOO Dvůr Králové) - ZOO Dvůr Králové po třech letech znovu spálí svoje zásoby rohoviny z nosorožců, aby tak symbolicky upozornila na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Ceremoniál proběhne 19. září, tedy ve stejný den, kdy je v Jihoafrické republice plánována kontroverzní dražba nosorožčích rohů. Demonstrativní pálení přijedou přímo do Dvora Králové podpořit světově uznávaný ochranář a antropolog Richard Leakey z Keni, česká topmodelka Veronika Vařeková a keňská ochranářka Paula Kahumbu.

6.9.2017 - Vyznavači nordic walking míří již tuto sobotu do Mariánských Lázní
HOROMĚŘICE (Sport Club 1999) - Druhé setkání v rámci projektu Krok ke zdraví pozve všechny své příznivce na samý západ Krušných hor, do překrásného lázeňského města, do Mariánek. Sraz, registrace, start a všechen doprovodný program je u Hotelu Krakonoš. Pochod po malebném okolí Mariánských Lázní odstartuje hromadně, úderem 11.hodiny a povede okolo golfového hřiště po značených trasách v délce 5,5 a 16 km až k prameni Farské kyselky přes přírodní rezervaci Smraďoch. Po trasách budou připraveny hlídky, které nabídnou ke sportovnímu výkonu nápoje, ovoce a sušenky k dobití energie.

6.9.2017 - Hýbejte volbami: Napište kandidátům o čistý vzduch, divočinu či občanská práva. Hnutí DUHA dnes zveřejňuje svůj "volební program"
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA dnes zveřejnilo praktický web pro předvolební oslovování kandidátů a kandidátek politických stran: www.hybejmevolbami.cz. Zároveň zveřejnilo svůj "volební program", vybrané priority ekologické politiky pro příští čtyři roky. Týkají se zdravé krajiny, čisté energie a ovzduší, ekologické dopravy, šetrného nakládání se surovinami a práva lidí chránit přírodu. Je zde: www.hnutiduha.cz/hybejmevolbami

6.9.2017 - Všechna vejce a vaječné produkty z ostatních zemí EU musí být ode dneška před uvedením na český trh vyšetřena na fipronil
PRAHA (Státní veterinární správa ČR) - Počínaje dnešním dnem budou muset všichni příjemci zásilek vajec vyprodukovaných v ostatních zemích EU a produktů z nich nechat toto zboží vyšetřit na chemickou látku fipronil. Uvolnit na český trh je budou moci až v případě vyhovujícího výsledku vyšetření. Aktuální zpřísnění mimořádného veterinárního opatření Státní veterinární správy (SVS) z 10. srpna, které ukládalo podobnou povinnost pro vejce a vaječné produkty z Belgie a Nizozemska, souvisí s aktuálním vývojem tzv. kauzy fipronil. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může být uložena pokuta až do výše 2 mil. Kč.

6.9.2017 - Změny v registru přípravků na ochranu lesa je nutno sledovat
Strnady (VÚLHM) - Praktická ochrana lesa je úzce spjata s používáním přípravků na ochranu rostlin. Bez jejich nasazení je eliminace škod v lesích v současné době nemyslitelná, neboť mechanické metody nemohou vše obsáhnout a biologické metody jsou prakticky nepoužitelné. V případě nasazení chemických přípravků je však nutné postupovat racionálně, pouze v nezbytných případech, dodržovat správné technologické postupy, dávky a koncentrace.

6.9.2017 - Ovocné stromy do české krajiny patří
Kněžice, Česká Bělá (Chaloupky o.p.s.) - Všimli jste si, jak málo ovocných, nebo vůbec listnatých stromů, se nyní vysazuje v zahradách nových zástaveb? Že se mění tvář vesnic, měst i krajiny? S celoroční „čerstvou“ nabídkou ovoce v supermarketech se tak nějak potichu vytratila potřeba pěstovat si ovoce doma. Vyžaduje to čas, práci, péči a i jisté znalosti. Rodinný sad, který vlastní manželé Dykyjovi v České Bělé, potom působí jako opravdový ostrůvek v poušti.

5.9.2017 - Parlament schválil novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, která výrazně zjednoduší a zrychlí proces EIA
PRAHA (MŽP ČR) - "Výsledek hlasování je dobrou zprávou pro všechny české stavebníky. Naše novela jim přinese výraznou úlevu, například zásadně sníží počet záměrů, které budou povinně podléhat procesu EIA až o pár tisíc ročně, a to při zachování současné úrovně ochrany životního prostředí. Celý proces se také pro všechny posuzované záměry o měsíc a půl zkrátí, což je hlavně u menších projektů dost významný posun,"říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

5.9.2017 - Ministři průmyslu museli zavelet k ústupu z uhlí. Místo čisté energie míří však do slepé jaderné uličky. Zítra bilancuje premiér Sobotka s ministrem Havlíčkem
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla, Zelený kruh a Glopolis) - Do 25 let se má snížit spotřeba hnědého uhlí o 73 % [1]. Předpokládá to Státní energetická koncepce ČR, tedy hlavní strategický dokument, který zpracovalo ministerstvo průmyslu a schválila jej vláda. Zároveň však ministr Jan Mládek a po něm i ministr Jiří Havlíček trvali na tom, že naše energetické potřeby zajistí nové jaderné reaktory. Ekologické organizace varují před extrémní rizikovostí sázky na jednoho neúnosně drahého a riskantního koně [2].

5.9.2017 - Ministr Richard Brabec zpochybňuje rušení samostatného Ministerstva životního prostředí. Podmínky ministra naplňuje právě jen zachování samostatného ministerstva
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - V článku na Aktualne.cz [1] dnes zpochybnil ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec kontroverzní návrh Hnutí ANO na povolební sloučení ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Vyjádřil zásadní podmínku pro případ, že by ke sloučení vláda po volbách skutečně přistoupila:. "Jednou z těch naprosto klíčových podmínek je předpoklad, že význam a důležitost agendy životního prostředí by musel být minimálně naprosto vyrovnaný s agendou zemědělství," odpověděl Brabec na otázky on-line deníku Aktuálně.cz.


1 | 2 | 3 | 4 | .. | 768 | Další