Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

25.4.2018 - Poslaci ANO, ODS, SPD A KSČM odmítli kompromis a hlasovali pro staré uhelné elektrárny a znečištěné ovzduší
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Poslanci a poslankyně Výboru pro životní prostředí právě odhlasovali nesouhlasné stanovisko k již druhému kompromisnímu pozměňovacímu návrhu k novele zákona o ochraně ovzduší. Tento druhý, ještě kompromisnější návrh umožňoval uhelným elektrárnám získat výjimku z nových limitů pro znečišťování ovzduší, ale omezoval platnost takové případné výjimky maximálně do konce roku 2025 [1]. Teplárny v získání výjimky návrh nijak neomezoval, stejně jako elektrárny, které by fungovaly v omezeném režimu (60 dní v roce) a poskytovaly podpůrné služby.

25.4.2018 - Na Ropáka nominováni Brabec, Jurečka, Šlechtová a Ťok
(Děti Země) - Titul největšího ničitele přírody může opět získat Ropák 2013 a prezident Miloš Zeman

24.4.2018 - Vědci z Platformy pro krajinu vládě: České lesy jsou v katastrofálním stavu, vyžadují zásadní reformu hospodaření. MŽP ji podporuje, ale MZe přešlapuje na místě
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vědci z Platformy pro krajinu při Botanickém ústavu AV ČR dnes v Poslanecké sněmovně představili a zveřejnili výzvu vládě [1], která upozorňuje na katastrofální stav lesů severní Moravy a Slezska a riziko podobného vývoje v celé ČR. Prohlášení zveřejněné na semináři Výboru pro životní prostředí vyzývá vládu ČR k urychlenému řešení kritické situace lesního hospodářství. Hnutí DUHA prohlášení vítá i vzhledem k tomu, že je zapotřebí urychleně nastartovat legislativní změny formulované výzvou Zachraňme lesy (www.zachranmelesy.cz), které povedou ke zlepšení zdraví našich lesů.

24.4.2018 - Komentář ministra Brabce k podpisu dohody s Třineckými železárnami, a. s.
OSTRAVA (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec právě podepsal v Ostravě dobrovolnou dohodu s Třineckými železárnami, a. s., jejímž obsahem jsou dobrovolné závazky ze strany podniku směrem ke zlepšování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. K dohodě se svým podpisem i závazky připojil i Moravskoslezský kraj. Text dohody najdete v příloze, komentář ministra Brabce k podpisu pak níže.

24.4.2018 - Africké a Lví safari se návštěvníkům otevře už poslední dubnový víkend
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - V sobotu 28. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové zahájena hlavní sezona, která potrvá až do konce září. Návštěvníci tak budou mít nadcházející víkend první letošní příležitost vyrazit do safari. Letní návštěvu navíc zpestří kulturní program Afrického léta nebo nová kolekce safari piv.

24.4.2018 - Popularita výrobků bez krutosti roste
Plzeň (Svoboda zvířat) - 24. duben je již tradičně dnem, kdy si lidé na celém světě připomínají utrpení laboratorních zvířat. Těch je celosvětově využito cca 115 milionů ročně, v ČR jde o cca 230 tis. zvířat. Lidé si stále více uvědomují nejen utrpení zvířat, ale také nespolehlivost pokusů na zvířatech. Stále více se zajímají o to, co nakupují a snaží se vybírat výrobky, při jejichž výrobě netrpělo žádné zvíře. V tom mohou spotřebitelům pomoci i některé certifikáty, např. Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Zájem o tyto certifikáty nejen mezi výrobci v ČR roste.

24.4.2018 - Ukliďme svět, ukliďme Česko!
Praha 2 (Nová Akropolis) - Nová Akropolis a skupina aktivní ekologie GEA vás zvou na ekologickou akci, která probíhá v rámci kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“, která se uskuteční ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a ÚMČ Praha 10.

Čas a místo setkání: sobota, 28. dubna 2018 ve 13 h 150 m od zastávky Michelangelova (Bus 101, 111, 125, 138 a 329) za prodejnou Tesco Extra Skalka (50.0717486N, 14.5106936E)


24.4.2018 - Primátor Přerova Puchalský může získat Zelenou perlu 2017
(Děti Země) - Na Ropáka 2017 nebyl za Olomoucký kraj nikdo navržen.

24.4.2018 - Za Liberecko může Ropáka 2017 získat Vlastislav Paseka
(Děti Země) - Jako jednatel firmy CONMACO MÍSEČKY je zodpovědný za zničení vzácných biotopů

24.4.2018 - Šéf ČEZu Beneš byl za Ústecko nominován na Ropáka
(Děti Země) - Ropáka může také získat poslanec a zastupitel Děčína Jaroslav Foldyna.

24.4.2018 - Ukliďme svět, ukliďme Česko!
Praha 2 (Nová Akropolis) - Nová Akropolis vás zve na ekologickou akci, která probíhá v rámci mezinárodní kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“. Akce je pořádána ve spolupráci s KMS Nový Hradec Králové a Městskými lesy Hradec Králové a.s.

Čas a místo setkání: Neděle, 1. května 2018 v 10 h, ohniště na pláži rybníka Biřička (50°10'13.8''N, 15°51'30.7''E)


24.4.2018 - V rezervaci u zubrů a divokých koní se objevil vlk. Zachytila ho fotopast
Praha (Česká krajina) - Po velkých kopytnících se v bývalém vojenském prostoru Milovice objevily také velké šelmy. Záběry vlka našli vědci při vyhodnocování záznamů z fotopastí, které se nacházejí na pastvině zubrů a divokých koní nedaleko Benátek nad Jizerou. Podle odborníků se mohlo jednat o partnerku samce vlka sraženého začátkem tohoto měsíce jen několik kilometrů odsud na dálnici D10 u Brodců na Mladoboleslavsku.

24.4.2018 - Jarní terénní monitoring nové divočiny na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi byl zahájen
Praha (Mgr. Lubomír Bartoš) - Podle harmonogramu projektu Výzkum nové divočiny na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi byl v průběhu dubna zahájen jarní terénní monitoring nové divočiny v zájmovém území.

23.4.2018 - Praze od smogu pomáhají vozidla na alternativní pohon
PRAHA (Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.) - Česká města i regiony v posledních letech stále častěji zažívají smogové situace. Znečišťování ovzduší se sice často přisuzuje významným stacionárním zdrojům znečištění, jako jsou slévárny, cementárny, zařízení na energetické využití odpadů či jiné průmyslové aktivity, ale pravdou zůstává, že nejvýznamnějším znečišťovatelem ovzduší je stále individuální automobilová a nákladní doprava. Významným krokem pro snižování emisní a smogové zátěže je tak i ekologizace vozových parků firem, které se starají například o pravidelný svoz odpadů ve městech. Nejvýznamnější dopady však bude hrát rychlost, kterou se bude směrem k „zelenějším“ alternativám měnit vozový park široké veřejnosti.

20.4.2018 - Využití moderních technologií naruby: Budou spalovny víc znečišťovat ovzduší? Čeští spalovnáři opět znečišťují politické klima v Unii
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Oficiální zástupci České republiky se snaží v EU zhoršit doposud platné úrovně znečištění ovzduší pocházející ze spaloven komunálních odpadů. Informovala o tom asociace ekologických organizací EEB [1]. Evropská unie se chystá příští týden ukončit tříletý proces aktualizace environmentálních norem pro zařízení na spalování odpadu [2]. Je absurdní, aby nové limity založené na BAT - nejlepších dostupných technologiích, jež se stále zlepšují - umožňovaly větší znečištění ovzduší.

20.4.2018 - Zelení zvolili čelo kandidátky pro magistrátní volby v Praze, lídrem je Ondřej Mirovský
PRAHA (Strana zelených Praha) - Zelení zvolili čelo kandidátky pro volby do zastupitelstva hl. města Prahy, lídrem je Ondřej Mirovský Krajská konference Strany zelených zvolila jako svého lídra do magistrátních voleb na podzim 2018 místostarostu Prahy 7 a zastupitel hl. města Prahy Ondřeje Mirovského.

19.4.2018 - Terénním pracovníkům Zoo Liberec se podařilo odhalit a zatknout další gang pytláků a pašeráků želvích vajec v Indonésii
LIBEREC/JAKARTA (ZOO Liberec) - V sobotu 24. 03. 2018 v odpoledních hodinách zadrželi pracovníci zoologické zahrady Liberec a slovenští ochranáři přírody ve spolupráci s jednotkou Indonéského námořnictva loď s šestičlennou posádkou, která pravidelně vykrádala želví snůšky v indonéském souostroví Derawan. Na lodi pytláků bylo nalezeno více než 1 200 vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské a pět kilogramů výbušniny pro takzvaný rybolov dynamitem.

19.4.2018 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2017 získalo šest oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí osmém předávání Cen ředitele Správy KRNAP[1] se laureáty stala šestice význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi lesník Antonín Jurásek, historik Miloslav Bartoš, bývalý náčelník Horské služby Krkonoše Jiří Dunka, pedagog Aleš Suk a bývalí členové Horské služby Jan Messner a Štefan Spusta, in memoriam.

19.4.2018 - Evropský parlament včera definitivně schválil Balíček pro oběhové hospodářství. Plány států a krajů se musí přepsat: Namísto pálení se bude odpad recyklovat
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Evropský parlament včera podle očekávání schválil Balíček pro oběhové hospodářství, obsahující změnu šesti odpadových směrnic Evropské unie. Balíček požaduje, aby se recyklace komunálních odpadů zvýšila do roku 2025 na minimálně 55 %, do roku 2030 na min. 60 % a do roku 2035 na min. 65 %. Do roku 2035 se má skládkovat maximálně 10 % komunálních odpadů.

19.4.2018 - Slavíme Den Země
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku slaví Den Země. Na dnešek a zítřek jsme pro děti připravili program v zámeckém parku ve Vrchlabí. Lektoři ekologické výchovy vytvořili v rámci oslav Dne Země zajímavý program zaměřený na naši květenu, krkonošského endemita vřetenovku krkonošskou nebo také na vlastnosti půdy. Celkem očekáváme více než 400 návštěvníků.

19.4.2018 - Safari Park Dvůr Králové: Lvice Khalila a Tessy budou letošní novinkou Lvího safari
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - V sobotu 28. dubna bude zahájena hlavní sezona a s ní i provoz Afrického a Lvího safari. Novinkou budou dvě mladé lvice berberské, které do Dvora Králové dorazily z německé Zoo Neuwied na podzim loňského roku. V safari se budou pohybovat společně se samcem stejného druhu jménem Bart.

19.4.2018 - Radek Holomčík: Kůrovcová kalamita není způsobená jen klimatickou změnou, ale i špatným hospodařením
PRAHA (Pirátská strana) - Před pár dny vyšel na serveru ihned.cz zneklidňující článek o loňské kůrovcové kalamitě ve Slezsku a na severní Moravě. Článek se také věnoval kontrole České inspekce životního prostředí, která probíhala od loňského srpna. Protokol o kontrole jsem se pokoušel od inspekce získat, ovšem neúspěšně.

19.4.2018 - Deštivé počasí a včasné zpracování napadených stromů může kůrovce zbrzdit
Strnady (VÚLHM) - Zda letos hrozí lesům stejná pohroma v podobě přemnožení kůrovce nebo onemocnění dřevin v důsledku biotických škůdců, jako v předchozích letech, záleží především na počasí a na rozsahu včasného zpracování napadených stromů.

18.4.2018 - Začalo veřejné projednávání procesu EIA, kterým by se mohl zpřístupnit Modrý sloup na Šumavě
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Dlouho očekávané veřejné projednávání posouzení vlivů na životní prostředí více než tří desítek záměrů směřujících ke zpřístupnění jádrového území tetřeva hlušce na Šumavě, právě začalo. K zajištění tohoto posouzení se zavázala Správa NP Šumava s jediným cílem – více otevřít Šumavu návštěvníkům.

18.4.2018 - Blíží se 55. výročí založení KRNAP - bude koncert i pivní speciál
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Za měsíc, 17. května, uplyne 55 let od založení Krkonošského národního parku. K této příležitosti připravujeme řadu doprovodných akcí. Nejvíc se jich pojí přímo s pátkem 18. května, kdy proběhnou hlavní oslavy. Už nyní ale můžete do slova a do písmene zažít malou ochutnávku. Vrchlabský pivovar Hendrych pro nás k tomuto výročí vyrobil speciální várku H13 KRNAP ALE, které se právě nyní dostává na pulty restaurací.

18.4.2018 - Naše lesy potřebují rychlé a systémové řešení příčin krize - zásadní změnu hospodaření
OPAVA (Hnutí DUHA) - Státní podnik Lesy České republiky dnes na tiskové konferenci ve Vítkově na Opavsku, v oblasti postižené největší lesní katastrofou, ústy ředitele lesního a vodního hospodářství Lesů ČR ing. Tomáše Pospíšila potvrdil, že vysazování smrkových monokultur je vedle změny klimatu a sucha hlavním důvodem lesní krize na severní Moravě, která hrozí i v dalších krajích.

18.4.2018 - Obchvat tu mohl být už pět let, říká Miroslav Patrik
(Děti Země) - Rozhovor Přerovského deníku s předsedou Dětí Země Miroslavem Patrikem o povolování dálnice D1-0136 kolem Přerova, resp. o tom kde vznikly chyby při přípravě a zda lze postavit dálnici mimo Dluhonice.18.4.2018 - Komentář poslance Pirátů Ondřeje Polanského k nezvolení Miloslavy Pošvářové do Dozorčí rady SFDI
PRAHA (Pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes nezvolila nominantku Pirátů Miloslavu Pošvářovou do Dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury. Jsme přesvědčení, že naše kandidátka byla co do odbornosti a předpokladů pro kontrolní činnost při výstavbě dopravní infrastruktury nejkvalifikovanější ze všech kandidátů. Opět jsme mohli v přímém přenosu sledovat triumf politického handlu nad zvolením skutečného odborníka s praxí. Navíc tím opět nebyl dodržen tolikrát zmiňovaný princip poměrného zastoupení, který Pirátům přiznával jedno místo v této dozorčí radě. Smutnou vizitkou Sněmovny je, že do státního dozorčího orgánu navolila své vlastní členy, čímž dochází k dalšímu kumulování funkcí a především odměn. V minulém týdnu jsme představili legislativní návrh, který by kumulování odměn zabránil.

18.4.2018 - Komentář Dany Balcarové k hlasování Evropského parlamentu o legislativním balíčku k nakládání s odpady
PRAHA/BRUSEL (Pirátská strana) - Evropský parlament na dnešním plenárním zasedání odhlasoval tzv. balíček cirkulární ekonomiky. Přijetím balíčku dojde k navýšení recyklačních cílů a postupnému konci skládek. K roku 2035 by se podle této nové normy mělo třídit a znovu využít 65 % veškerého odpadu a žádný odpad, který je možno zrecyklovat, už nebude končit na skládkách. Osobně tento krok velmi vítám. Evropská unie by měla jít světu příkladem a stavět svou ekonomiku na chytrých a inovativních řešeních, namísto drancování přírodních zdrojů.

17.4.2018 - Odsun brněnského nádraží může přinést kolaps nákladní dopravy
BRNO (Pirátská strana) - Plánovaný odsun brněnského nádraží z centra by ohrozil nákladní dopravu a mohl v budoucnu způsobit kolaps v celém železničním uzlu, upozorňuje pirátský poslanec Ondřej Polanský, který už problém řešil s kolegy z podvýboru pro dopravu. Dnes zasedá Centrální komise Ministerstva dopravy ČR, která rozhodne o konečné variantě modernizace železničního uzlu Brno. Preferovaná varianta sloučení nákladní a osobní dopravy do jedné vícekolejné trati způsobí nejen obrovský problém s kapacitou, ale navíc vyvolá větší hlukovou zátěž a tím i budoucí tlak města na omezení nákladní dopravy, jak tvrdí analýza Sdružení železničních nákladních dopravců.

17.4.2018 - SOČ - středoškolská odborná činnost
PRAHA (Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy) - Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy ve spolupráci s MŠMT a Národním institutem pro další vzdělávání pořádají v pondělí 23. dubna od 9 hodin krajské kolo již 40. ročníku SOČ – Středoškolské odborné činnosti.

17.4.2018 - Na vernisáž výstavy malířky PhDr. Aleny Podzemné zavítali regionální umělci z Valašska
ZUBŘÍ (OKaS Město Zubří ) - Přes třicet retrospektivních i současných obrazů kunsthistoričky, pedagožky a malířky PhDr. Aleny Podzemné zaplnily výstavní galerii Petrohrad v Zubři. Vernisáž výstavy průřezové tvorby si ve čtvrtek 12. dubna 2018 přišlo prohlédnout velké množství lidí a zavítali zde i regionální umělci z Valašska.

17.4.2018 - Evropský soudní dvůr: Masivní těžba dřeva v Bělověžském pralese byla nezákonná
ŠTRASBURK (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že zvýšená těžba dřeva v Bělověžském pralese byla v rozporu s právem EU. Znamená to, že těžební práce nesmějí pokračovat. Toto rozhodnutí přichází po mezinárodních nenásilných protestech proti postoji polského ministerstva životního prostředí a po roce nepřetržité ochrany Bělověžského pralesa vědci, ekologickými organizacemi a polskou občanskou společností [1].

17.4.2018 - Nevíte, co s nepotřebným harampádím? Pomůžeme vám s jarním úklidem
Praha (Pražské služby) - Koberce, nábytek, umyvadla, WC mísy, lyže nebo jízdní kola jsou klasickými příklady objemného odpadu, který nejčastěji končí mimo velkoobjemové kontejnery a sběrné dvory. Optikou magistrátu jde o černé skládky, jejichž zakládání lze trestat až padesátitisícovou pokutou.

17.4.2018 - MŽP vydalo nové číslo Věstníku
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí vydalo na svých webových stránkách další číslo Věstníku MŽP ČR. Aktuální číslo obsahuje:

16.4.2018 - Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!
LIBEREC (ZOO Liberec) - Jedenáct českých a čtyři slovenské zoo se zapojily do kampaně EAZA Silent Forest na ochranu zpěvných ptáků v Indonésii. Pomoci můžete i vy.

16.4.2018 - Hnutí Brontosaurus zahajuje 24. ročník výtvarné a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Nově i na Instagramu
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Soutěže Máme rádi přírodu se může zúčastnit kdokoliv od 4 do 30 let, kdo rád kreslí, fotí a není mu lhostejný vztah člověka a přírody. Nejlepší práce poté vyhodnotí odborná porota. Vyhrát se dají hodnotné ceny vhodné pro milovníky přírody. Uzávěrka soutěže je 25. 5. 2018.

16.4.2018 - Zásah dálnice u Přerova do biotopů řeší Nejvyšší správní soud
(Děti Země) - Děti Země proti zamítavému rozsudku podaly kasační stížnost

16.4.2018 - Fotosoutěž: pošlete své nejlepší fotografie s vodní tematikou
PRAHA/KODAŇ (MŽP ČR) - Co vás napadne, když začnete přemýšlet o vodě? Dokážete to zachytit na fotografii? Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vás vyzývá k zaslání vašich nejpůsobivějších snímků do fotografické soutěže s vodní tematikou nazvané WaterPIX. Nejlepší příspěvky obdrží finanční ocenění.

16.4.2018 - OPŽP ochrání obce před povodněmi, sesuvy a padajícími skalami
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Především obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Nové dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) přispějí na zpracování digitálních povodňových plánů, analýzy odtokových poměrů, pořízení protipovodňových varovných systémů i nápravu nebezpečných svahových nestabilit.

16.4.2018 - V Loučni se už popáté diskutovalo o rozvoji čisté mobility
LOUČEŇ (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí uspořádalo ve dnech 12. - 13. 4. 2018 pátý ročník konference čisté mobility v Loučni, která se již tradičně zaměřila na plnění Národního akčního plánu čisté mobility, finanční podporu ze strany jednotlivých resortů a představení nových trendů. Konference se zúčastnilo téměř 150 odborníků ze státní správy, oblasti automotive, energetických společností a odborných asociací.

13.4.2018 - Do Brd přišlo jaro
SPÁLENÉ POŘÍČÍ/JINCE (AOPK ČR) - I v horských Brdech začalo jaro a v lesích se objevují první kvítky.

13.4.2018 - Martin Kupka: Den pro krásnější Berounku!
BEROUN (ODS) - Martin Kupka: „Byl jsem jedním z těch, kteří stáli u zrodu akce Čistá Berounka. V sobotu 14. dubna vyrazíme na vodácké čištění řeky od Zvíkovce po Roztoky už počtrnácté. Každoročně se zde sejde několik desítek lidí, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijeme. Berounka je jednou z nejkrásnějších středočeských řek, přesto se v ní každý rok shromáždí tuny odpadu a na půvabu jí ubírají. Vlastně i proto se celá akce zrodila. Zastávám názor, že člověk o budoucnosti země nesmí jenom mluvit, ale aktivně se podílet na tom, aby byla viditelně a dokonce hmatatelně lepší.“

13.4.2018 - Stáří vozů v ČR je reálným odrazem kupní síly obyvatel
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti hodnotí záměr Ministerstva dopravy ČR zpoplatnit starší automobily jako neúčelný, v mnoha ohledech nereflektující socioekonomické aspekty. Nebude mít zásadně pozitivní dopad na životní prostředí. Vládou navržené scénáře budou znamenat zátěž pro ekonomicky nejslabší obyvatele, pro mnohé z nich budou poplatky znamenat předčasnou ztrátu jejich vozu. Piráti místo toho chtějí zlepšit efektivitu hromadné dopravy, snížit její ekologickou zátěž a zatraktivnit ji pro cestující.

12.4.2018 - Piráti a STAN hledají společně “hlídače zemědělských dotací”
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti chtějí, aby měla opozice možnost účinněji kontrolovat vládu. Ve spolupráci s hnutím STAN proto pořádají výběrové řízení na obsazení pozice člena Dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Dozorčí rada kontroluje činnost fondu při rozdělování významné části zemědělských dotací.

12.4.2018 - Do oblasti Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (AOPK ČR) - Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy. Výskyt tří vlků byl potvrzen fotopastmi i stopováním opakovaně během celé zimy. Vzácněji se jednotliví vlci objevili také v severní části Moravskoslezských Beskyd a ve Slezských Beskydech. Fotopasti také odhalily, že v Beskydech a v Javorníkách žije minimálně jedenáct dospělých rysů a pět koťat a jeden medvěd [1].

12.4.2018 - Rozšíření rezervace Rabštejn má zajímavý start
ŠUMPERK (AOPK ČR) - Nedávná větrná kalamita v podhůří Jeseníků zasáhla i lesy v přírodní rezervaci Rabštejn a jejím bezprostředním okolí.

11.4.2018 - Ministerstvo dopravy popírá Programové prohlášení vlády
PRAHA (Pirátská strana) - K Národnímu programu reforem ČR, materiálu vypracovanému Úřadem vlády ČR pro Evropskou komisi, zaslali Piráti v březnu řadu připomínek. Část materiálu byla na základě těchto výhrad upravena, v mnoha případech ale nebyly připomínky uspokojivě vyřízeny nebo na ně ministerstva nereagovala. Ministerstvo dopravy se dokonce vyjádřilo posměšně o zákonu o liniových stavbách a popřelo tím Programové prohlášení vlády.

11.4.2018 - Dětský koutek v Lidových sadech opět otvírá své brány pro veřejnost
LIBEREC (ZOO Liberec) - S příchodem jara byla zahájena nová sezóna i v oblíbeném Dětském koutku. Děti se tak mohou opět svést na ruském kole, protáhnout svá těla na mnoha prolézačkách a užít si spousty zábavy na dalších atrakcí jako jsou houpačky, klouzačky a v létě vodní fontánky a brouzdaliště.

11.4.2018 - Komentář Dany Balcarové k hlasování o pozměňovacím návrhu k zákonu o vodách
PRAHA (Pirátská strana) - Kvalita životního prostředí se přímo dotýká každého občana České republiky. Proto je účast veřejnosti v rozhodování o svém okolí pro Piráty klíčových principem. Navrhla jsem tedy pozměňovací návrh k novele zákona o vodách, který měl vrátit právo občanů účastnit se stavebních řízení o vodních dílech.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 783 | Další