Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

25.6.2019 - Na zítřejší valné hromadě ČEZ se budou akcionáři ptát, jak firma ochrání klima. Největším rizikem je prodej Elektrárny Počerady. Spálí 10 tun uhlí za minutu: 6,5 tuny proletí bez užitku komínem a zbytek exportujeme
PRAHA (Greenpeace ČR a Hnutí DUHA) - Zítra budou na valné hromadě firmy ČEZ nejen zástupci státu a minoritních akcionářů. Budou zde také držitelé akcií, kterým jde místo zisku o to, aby firma ČEZ dělala maximum pro snížení emisí skleníkových plynů a ochranu zdraví lidí. Budou to po vedení ČEZu žádat prostřednictvím dotazů k předkládaným materiálům.

24.6.2019 - Lovci odpadků vyrážejí!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku letos vytáhla do boje s pohozenými odpadky v půvabné přírodě Krkonoš. Kromě kampaně Není zvěř jako zvěř spouštíme motivační soutěž nazvanou Lovci odpadků. Jedná se o mobilní webovou aplikaci (lovciodpadku.cz) propojenou s Instagramem, jejímž cílem je podněcovat návštěvníky hor, aby při svých cestách sbírali odpadky, které uvidí, a pomáhali je odnést je zpět do civilizace.

21.6.2019 - Celostátní konference KDU-ČSL se usnesla, že oblast životního prostředí bude klíčovým tématem
PRAHA (KDU-ČSL) - Celostátní konference přijala řadu usnesení, mimo jiné souhlasí, že téma životního prostředí bude dalším klíčovým tématem lidovců. Širší vedení KDU-ČSL pak také souhlasilo s vyslovením nedůvěry vládě. „Nám vadí, že vláda neřeší věcná, konkrétní témata,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Celostátní konference předseda Marek Výborný.

21.6.2019 - Hospodářská komora při přípravě stavebního zákona selhala. Vláda má na stole zmetek
PRAHA (Zelený kruh) - Návrh věcného záměru nového stavebního zákona, který připravila Hospodářská komora, není v souladu s legislativou EU, nemá vypořádány stovky věcných rozporů a současnou situaci v povolování staveb může ještě zhoršit. Vyplývá to ze Stanoviska předsedkyně Legislativní rady vlády, které je podkladem pro pondělní hlasování vlády. Návrh je v rozporu s legislativními pravidly vlády a proto se vůbec neměl dostat na jednání Babišova kabinetu.

21.6.2019 - Lidovci přichází s balíčkem na ochranu životního prostředí s názvem "S láskou k přírodě"
PRAHA (KDU-ČSL) - Na tiskové konferenci představili předseda lidovců Marek Výborný, místopředseda Petr Hladík, šéf senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar a poslanec Marian Jurečka balíček na ochranu životního prostředí, který mimo jiné zahrnuje ústavní ochranu vody, ochranu půdy nebo snižování emisí.

21.6.2019 - V Praze se sejdou odborníci na data o životním prostředí získávaná z kosmu
PRAHA (MŽP ČR) - Ve dnech 25. - 26. června 2019 proběhne v Národní technické knihovně Praha odborná konference "8. české uživatelské fórum Copernicus". Sejdou se zde čeští a mezinárodní odborníci na dálkové pozorování Země. Své vize o dalším vývoji v oblasti pozorování Země představí zástupci evropské řídící struktury kosmických programů, zejména Evropské komise, Evropské kosmické agentury, Agentury pro evropský GNSS (GSA) a Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí. Ti také budou se svými českými protějšky zastoupenými zejména rezorty životního prostředí, dopravy a zemědělství, ale také předními zástupci podnikatelského a start-up prostředí, diskutovat o dosavadním vývoji kosmických programů a jejich budoucí podobě při zohlednění uživatelských požadavků na data a služby programů. Akcentována bude i potřeba provázanosti poskytování dat s klíčovými strategiemi vlády České republiky: Inovační strategií ČR 2019 - 2030, Národní strategií umělé inteligence ČR a Národním kosmickým plánem.

21.6.2019 - Léto přináší i rozšíření počtu cyklobusů
LIBEREC (Liberecký kraj) - Počínají prvním prázdninovým víkendem, rozšiřuje se rozsah provozu sezónní nabídky cyklobusů a dalších spojů, které zaměřují své trasy na již tradičně zvýšené nároky volnočasového cestování.

21.6.2019 - Česká republika blokuje celoevropskou snahu dosáhnout klimaticky neutrální ekonomiky do roku 2050
PRAHA (Česká pirátská strana) - Andrej Babiš na schůzce evropských lídrů v Bruselu odmítl spolu se zástupci Polska a Maďarska cíle evropské vize Čistá planeta pro všechny. Zablokovali tak dlouhodobou snahu Evropské unie být lídrem v boji proti změně klimatu a stát se celosvětovým příkladem v plnění cílů Pařížské dohody.

21.6.2019 - Uzavírky, nové silnice, turistické vlaky i cyklostezky. Léto v dopravě bude rušné
LIBEREC (Liberecký kraj) - V Libereckém kraji se na léto chystá řada významných rekonstrukcí silnic. Největší z nich bude dlouho očekávaná rekonstrukce silnice v Oldřichově v Hájích, která začne letos v srpnu. Za evropské peníze již začala například rekonstrukce silnice II. třídy v Jilemnici, v Žižkově ulici, či silnice II. třídy v Jablonném v Podještědí. Kraj také dbá na údržbu sítě cyklostezek. V současné době připravuje třeba doplnění úseku na cyklostezce Odra–Nisa. V letních měsících vyjede také řada oblíbených turistických vlaků či cyklobusů. Kraj na konci června rovněž definitivně zhodnotil náklady na zimní údržbu.

21.6.2019 - Díky Pirátům budou informace o zemědělských dotacích konečně ve strojově čitelném formátu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu zákona o zemědělství, která upravuje fungování Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Poslanec Pirátů Radek Holomčík, jeden ze skupiny poslanců, kteří novelu předložili, je autorem dvou opatření, která navrhl pro zásadní ztransparentnění činnosti fondu. Schválené automatické zveřejňování informací o vyplácení dotací v režimu open data umožní plný a volný přístup veřejnosti k informacím. Režim tzv. stálých hostů v dozorčí radě fondu, který by umožnil zástupcům opozice kontrolovat a dohlížet na hospodaření a dodržování pravidel, svými hlasy nepodpořili poslanci vlády za pomoci hlasů SPD a KSČM. Sněmovnou tak prošel pouze návrh na automatické zveřejňování informací o dotacích.

21.6.2019 - Stát za 1,3 miliardy korun zmodernizoval železniční trať z Opočna do Hronova
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Skončila výluka na železničním koridoru Týniště nad Orlicí – Meziměstí, na kterém od loňského únoru probíhaly stavební práce. Trať v úseku Opočno – Hronov nechala opravit Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) za 1,3 miliardy korun. Projekt realizovala Společnost Týniště – Broumov stavebních firem Starmon, Eurovia CS, Chládek a Tintěra, Pardubice a GJW Praha.

20.6.2019 - Babiš mluví o odpovědnosti vůči příštím generacím, sám jejich klimatické vyhlídky ale ničí
PRAHA (Strana zelených) - Zelení vyzývají Andreje Babiše, aby přestal mluvit o odpovědnosti vůči příštím generacím, dokud jeho klimatické politika bude nejhorší v Evropě. „Andrej Babiš tvrdí, že je třeba být odpovědný vůči příštím generacím, a sám přitom dělá přesný opak. Pokud by se k budoucnosti v oblasti klimatu všichni stavěli jako on, čekalo by nás klimatické peklo,“ uvedl Petr Štěpánek, předseda Zelených. „Je to od něj neuvěřitelné pokrytecké. Česko je díky jeho postoji spolu s Polskem největší brzdou evropské klimatické politiky,“ dodal.

20.6.2019 - Bojí se kritiky? Pirátský primátor Hřib protiprávně zabránil rozdat otevřený dopis zastupitelům
PRAHA (ČSSD) - Otevřený dopis poslance Petra Dolínka (ČSSD) adresovaný primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi (Česká pirátská strana), který dnes hodlal poslanec rozdat na pražském zastupitelstvu, se do rukou koaličních ani opozičních zastupitelů nedostal. Na přímý pokyn primátora Hřiba jej zabavili úředníci.

20.6.2019 - Evropští Piráti vstupují do frakce Zelení/Evropská svobodná aliance
BRUSEL (Česká pirátská strana) - V souladu s povolební strategií schválil o víkendu Republikový výbor Pirátské strany požadavek delegace Pirátů v Evropském parlamentu vstoupit do politické skupiny Zelení/Evropská svobodná aliance. Její stěžejní součástí je požadavek Pirátů na pozice v jednotlivých výborech a podpora lídra delegace, Marcela Kolaji, jako budoucího kvestora Evropského parlamentu.

20.6.2019 - Piráti podávají trestní oznámení, ČEZ na bulharské elektrárně prodělal až 8,5 miliard Kč
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s investicí ČEZu do bulharské elektrárny Varna na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Polostátní podnik ČEZ prodělal v Bulharsku obrovské množství prostředků z důvodu značně podezřelého hospodaření a nekompetentního řízení bulharského ČEZu. Bohužel premiér Babiš i ministryně financí Alena Schillerová odmítli Pirátům odpovědět na položené otázky v rámci interpelace či poskytnout jakékoliv bližší informace k této kauze.

19.6.2019 - Děti Země žádají územní řízení pro dálnici u Přerova přerušit
(Děti Země) - Chybí závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a okraje lesa

19.6.2019 - Vládní koalice smetla pirátský návrh na konec povinnosti přimíchávat biopaliva
PRAHA (Česká pirátská strana) - Návrh pirátských poslanců Radka Holomčíka a Dany Balcarové na ukončení přimíchávání biosložky do pohonných hmot dnes v těsném hlasování zamítli poslanci vládní koalice s podporou KSČM. Cílem návrhu bylo zastavit znehodnocování zemědělské půdy pěstováním energetických plodin, jako jsou například řepka či kukuřice. Zhruba polovinu produkce řepky v České republice přitom zajišťuje společnost v holdingu Agrofertu.

19.6.2019 - Chceme oblast zemědělství začlenit pod Ministerstvo životního prostředí
PRAHA (STAN) - Ochrana naší krajiny je pro Starosty a nezávislé absolutní prioritou.

19.6.2019 - Generální tajemník OSN a ekologické organizace vyzývají premiéra Babiše, aby podpořil ambiciózní klimatické cíle a uhlíkovou neutralitu v EU
PRAHA (Klimatická koalice) - Klimatická koalice ekologických a rozvojových organizací vyzývá premiéra české vlády, aby na zasedání Evropské rady 20. a 21. června přestal blokovat ambiciózní cíl EU dosáhnout co nejrychleji čistých nulových emisí skleníkových plynů [1]. Měl by naopak podpořit nejen tento cíl, ale i všechny další závazky z něj vyplývající. Včetně závazku, který bude oznámen na klimatickém summitu OSN v září 2019, či rozpočtového návrhu EU, který propojí národní a regionální investiční priority s klimatickými cíli EU a vyčlení pro tento účel 40 % rozpočtu.

19.6.2019 - C&A Globální zpráva o udržitelnosti
Düsseldorf (C&A) - Tisková zpráva

V roce 2018 jsme zabránili vzniku 116,000 tun CO2 a uspořili 1 miliardu m3 vody:
C&A významně snižuje uhlíkovou stopu a spotřebu vody díky používání dlouhodobě udržitelnějších surovin

C&A zveřejňuje vývoj za rok 2018 ve své Globální zprávě o udržitelnosti:
o Používáním udržitelnější bavlny a viskózy jsme v roce 2018 zabránili vzniku 116,000 tun emisí CO2 (mtCO2e).
o Udržitelnějším zemědělstvím a produkcí oděvů v dodavatelském řetězci jsme v roce 2018 uspořili 1 miliardu m3 vody .
o Na trhy v Evropě, Brazílii a Mexiku jsme přinesli téměř 4 miliony kusů revolučních oděvů Cradle to Cradle CertifiedTM , včetně světově nejudržitelnějších džínů.
o V roce 2018 byla společnost C&A už po šesté jmenována největším světovým nákupčím organické bavlny a byla jedním z největších světových nákupčích udržitelnější bavlny.


18.6.2019 - Vydali jsme publikaci Čtvrtstoletí životního prostředí samostatné České republiky
PRAHA (CENIA, česká informační agentura životního prostředí) - Od doby vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993 došlo k zásadním změnám jednotlivých složek životního prostředí, a taktéž ke změnám v hospodářských sektorech, které tyto složky ovlivňují. Současně se změnil i postoj české společnosti k ochraně životního prostředí a k udržitelnému způsobu života.

18.6.2019 - Piráti na dnešním brífinku komentovali novelu pro nezávislá státní zastupitelství, konec podpory biopaliv a hlasování o nedůvěře vlády
PRAHA (Česká pirátská strana) - Čelní představitelé a poslanci Pirátů před pokračováním 30. schůze představili svůj další postup před vyvoláním mimořádné schůze Sněmovny, informovali o novele zákona o státních zastupitelstvích a také o zákonu o zrušení přimíchávání biopaliv.

18.6.2019 - Buďte mnohem ambicióznější, vzkazuje Evropská komise v hodnocení českého klimaticko-energetického plánu. Potřebujeme přidat hlavně ve výrobě čisté elektřiny
PRAHA (Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR, Sdružení Calla, Zelený kruh) - Evropská komise dnes zveřejnila hodnocení klimaticko-energetických plánů, jejichž návrhy odeslaly členské země do Bruselu na přelomu roku [1]. Tyto plány mají zajistit splnění evropských klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Jde v nich o snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů energie.

18.6.2019 - 8. ročník soutěže „Jihočeská ratolest“ právě odstartoval, zapojit se můžete do 6. října
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - ČESKÉ BUDĚJOVICE - Od června do 6. října 2019 mají jihočeské obce, školy, neziskové organizace a studenti vysokých škol příležitost přihlásit své projekty zaměřené na ochranu životního prostředí do soutěže Jihočeská ratolest.

18.6.2019 - Kvalita koupacích vod v sezóně 2019
PRAHA (CENIA, česká informační agentura životního prostředí) - Stejně jako v předchozích letech jsou na Národním geoportálu INSPIRE (https://geoportal.gov.cz/web/guest/home) k dispozici informace o kvalitě koupacích vod v aktuální sezóně. Do seznamu mapových kompozic přibyla kompozice SZÚ – Kvalita koupacích vod – sezóna 2019 (https://geoportal.gov.cz/web/guest/map?wmc=http://geoportal.gov.cz/php/wmc/data/5571928c-5360-4f89-8dbf-6abbc0a80137.wmc&wmcaction=overwrite), která bude pravidelně aktualizována každý týden po dobu celé koupací sezóny. Data jsou dostupná taktéž prostřednictvím WMS služby geoportálu zde: http://geoportal.gov.cz/arcgis/services/CENIA/cenia_koupaci_vody/MapServer/WmsServer?service=WMS&request=GetCapabilities. Kvalita koupacích vod je určována každoročně v koupací sezóně v týdenních až třítýdenních intervalech. Pracovníci Zdravotních ústavů v pondělí odebírají vodu a do čtvrtka ji analyzují. Ve čtvrtek jsou výsledky posílány do centrálního registru pitných a koupacích vod (PiVo), kde dojde k hodnocení a kontrole údajů pracovníky Krajských hygienických stanic. V pátek jsou data za celou ČR zveřejněna na Geoportálu.

17.6.2019 - Otevřený dopis Klimatické koalice premiérovi Andreji Babišovi před Evropskou radou: Červnové zasedání Evropské rady: zavázání se k uhlíkové neutralitě do roku 2050
PRAHA (Klimatická koalice) - Vážený pane premiére, na nadcházejícím zasedání Evropské rady 20. – 21. června se budete spolu s dalšími čelnými evropskými představiteli zabývat strategickou vizí Evropské komise pro klimaticky neutrální evropskou ekonomiku. Může to být poslední příležitost prodiskutovat toto téma před klíčovým summitem generálního tajemníka OSN v září tohoto roku.

17.6.2019 - Správa CHKO Jeseníky opět povolila nesmyslné kácení v Národní přírodní rezervaci Rejvíz. Ekologické organizace žádají ministerstvo o zrušení rozhodnutí a o zjednání nápravy
JESENÍK (Hnutí DUHA a Společnost přátel Jeseníků) - Správa CHKO Jeseníky vydala nové rozhodnutí ke kůrovcové situaci v Národní přírodní rezervaci Rejvíz [1]. Správa povolením výjimky umožňuje pokračování škodlivých zásahů na zhruba 50 hektarech území jedné z nejcennějších rezervací v ČR a opakuje tak závažnou chybu z loňska. Nejenže nerespektuje zákon o ochraně přírody chránící rezervace [2], ale jedná také v rozporu s novou metodikou Ministerstva životního prostředí (MŽP), která celostátně stanovuje pravidla pro postup v kůrovcem napadených lesích [3]. Ekologické organizace se proti rozhodnutí odvolají k MŽP a požádají o neodkladnou nápravu.

17.6.2019 - Šance na vyšší těžební poplatky a konec čachrování s penězi na rekultivace. Vláda dnes snad konečně schválí horní zákon
PRAHA (Hnutí DUHA) - Na jednání vlády se dnes konečně dostal zpět návrh novely horního zákona, který se několikrát změnil od doby, kdy opustil kanceláře Ministerstva průmyslu a obchodu [1]. Finální verze obsahuje zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků, reálně však budou moci vzrůst až od 1. ledna 2022 [2].

17.6.2019 - Horská služba opět proškolila strážce KRNAP
HARRACHOV (Správa KRNAP) - Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě.

17.6.2019 - Dočkáme se čistého vzduchu v Praze?
PRAHA (Zelený kruh) - Ekologické organizace vítají záměr hlavního města vyhlásit závazek k přijetí konkrétních opatření pro řešení podílu Prahy na změnách klimatu. Představily příklady nástrojů, kterými velká evropská města, jako je Londýn, Stockholm či Göteborg omezují znečištění z dopravy. Komentovaly také liknavý postup MŽP, kvůli němuž nemá Česká republika dodnes schváleny funkční plány zlepšování kvality ovzduší v nejohroženějších regionech. Zároveň připomněly svá vlastní konkrétní doporučení k řešení hlavních zdrojů znečištění ovzduší v Praze.

17.6.2019 - Plašiče nové generace ochrání zvěř i pole
Strnady (VÚLHM, v. v. i.) - Plašičů, které mají za úkol ochránit zvěř před zemědělskou technikou a také úrodu před zvěří, existuje celá řada. Liší se provedením i účinností. Jejich cílem je vytvořit u zvěře pocit neklidu a strachu a docílit tím, aby pozemek opustila. Účinnost různých druhů plašičů testovali odborníci na myslivost z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. (VÚLHM). Ti také vyvinuli velmi účinný plašič nové generace.

17.6.2019 - Extinction Rebellion ČR oznamuje veřejnou akci Pohřeb za budoucnost 20.6.2019 v Praze, Václavské náměstí
Praha (Extinction Rebellion ČR) - Praha, 20. června 2019, 11:00, Václavské náměstí, pomník sv. Václava

Extinction Rebellion ČR – Rebelie Proti Vyhynutí - uspořádá 20.6. v Praze akci vyzývající Radu Hl. Města Prahy a PSP ČR k vyhlášení stavu klimatické krize.

Bude se jednat o klidnou a nenásilnou protestní akci, která, bude mít podobu pohřebního průvodu centrem města, jedná se o akci s vysokou viditelností.


17.6.2019 - Výpadky vlaků Českých drah na Frýdlantsku a Tanvaldsku ohrožují důvěru v železnici
LIBEREC (Liberecký kraj) - Velkou část cestujících postihlo během minulého týdne náhlé výrazné zhoršení kvality služeb na železničních linkách Český drah vedoucích na Frýdlantsko. Odřeknuté vlaky, zpoždění v desítkách minut a zrušené návaznosti – to byla realita posledních dnů. Problémům se však nevyhnuly ani vlaky vedoucí z Železného Brodu do Tanvaldu.

16.6.2019 - Rezervace velkých kopytníků se stala součástí knihy 100 let české státnosti ve Středočeském kraji
Praha (Česká krajina) - Jedním z vrcholů projektu 100 let české státnosti ve Středočeském kraji se stal vznik knihy se stejnojmenným názvem, kterou vydal Středočeský kraj. Exkluzivní encyklopedie představuje deset dekád historie a současnosti Středočeského kraje od roku 1918 do roku 2018.

14.6.2019 - Větrné elektrárny mají zítra svátek, měly by dostat darem jasné podmínky rozvoje
PRAHA (Hnutí DUHA) - Zítřejší mezinárodní den větrných elektráren [1] je vhodnou příležitostí, abychom si připomněli potřebu překonat dlouhodobou stagnaci tohoto perspektivního odvětví v České republice. Například ve srovnání se sousedním Rakouskem máme pouhou desetinu instalovaného výkonu větrných elektráren a tento rozdíl se každým rokem prohlubuje [2].

14.6.2019 - 1,25 miliardy na stovky veřejných budov po celém Česku. Díky nim budou spotřebovávat méně energie
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Úspory energií v nemocnici v Novém Městě na Moravě, rekonstrukce hasičské zbrojnice v Nejdku nebo zateplení kulturního domu v Cetkovicích - to jsou příklady opatření v místech, kde díky podpoře z Operačního programu Životní prostředí opraví veřejné budovy a sníží náklady na jejich provoz. Práce se rozeběhnou na celkem 370 projektech, kterým Ministerstvo životního prostředí schválilo dotaci v celkové výši 1,25 miliardy korun.

14.6.2019 - Turistická vizitka láká návštěvníky za zubry a divokými koňmi
Praha (Česká krajina) - Oblíbené turistické vizitky si mohou odnést návštěvníci z cesty do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nabízejí je informační centra v Milovicích i v Benátkách nad Jizerou. Každé má svoji vlastní variantu turistické vizitky. V Milovicích je hlavním motivem vizitky klisna se třemi hříbaty, v Benátkách nad Jizerou celé stádo divokých koní ve stepi, hříbě a zubří samice s mládětem.

12.6.2019 - Lesy nevyhrály: Jen část sněmovního Výboru pro životní prostředí nepodlehla alibismu Ministerstva zemědělství. Návrhy pro zdravé lesy nyní mohou předložit poslankyně a poslanci
PRAHA (Hnutí DUHA) - Poslanci a poslankyně Výboru pro životní prostředí [1] právě přijali pouze několik z patnácti pozměňovacích návrhů, které mohou vést k ozdravení našich lesů. Konkrétně se jedná o mírné zjednodušení správy nízkých a středních lesů, tím že se v nich usnadní těžba, prodloužení termínů pro zalesnění, což usnadní přirozenou obnovu lesa, a ponechání suchých stromů na místě, pokud z nich již nehrozí šíření kůrovce. Podporu získal návrh poslance Radka Holomčíka, který zamezuje zcizení státních lesů.

12.6.2019 - Ministr Brabec: 100 let naši předci odváděli vodu z krajiny, napravujeme hluboké škody
PRAHA (MŽP ČR) - Předseda vlády ČR Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec dnes v Jihomoravském kraji navštívili projekty, které jsou ukázkou části opatření financovaných Ministerstvem životního prostředí od roku 2014 ve městech a obcích k jejich adaptaci na sucho. Za posledních 5 let investovalo Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství více než 40 miliard korun do projektů, které mají Česku zajišťovat vodu teď i do budoucna.

12.6.2019 - Poslanci Zemědělského výboru nepodpořili nejpodstatnější návrhy změn zákona k ozdravění lesů. Za záchrannou brzdu může odpoledne zatáhnout Výbor pro životní prostředí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Poslanci a poslankyně Zemědělského výboru [1] dnes odmítli návrhy, které by vedly k ozdravení našich lesů. Tím, že se většina poslanců zdržela hlasování, následovali doporučení Ministerstva zemědělství, které ke všem návrhům (tedy např. omezení holosečí a vlivu zvěře, rozšíření odolnějších dřevin aj.) [8] vedoucím k pestrým a odolným lesům vydalo negativní stanovisko. Ministerstvo zemědělství má přitom již mnoho let zadáno vládou i státními strategickými dokumenty, aby změny zákona směrem k druhově a věkově pestrým lesům připravilo. Tuto změnu zároveň vyžaduje 43 000 signatářů výzvy Zachraňme lesy, www.zachranmelesy.cz.

12.6.2019 - Co mají na talíři čeští turisté v Turecku a v Egyptě?
Praha (Společnost pro zvířata) - Turecko a Egypt jsou oblíbenými místy dovolených pro turisty z České republiky. Jsou jich statisíce.
Turisté nejsou sami, kdo z ČR míří do Turecka nebo Egypta.


12.6.2019 - Rozdělování dotací do zemědělství nekritizuje jen EU, ale i NKÚ
PRAHA (ODS) - Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dnes projednával výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2018. NKÚ v ní pojmenoval nejvážnější současné problémy České republiky - sestavování deficitního rozpočtu v období hospodářského růstu, nízkou výkonnost veřejného sektoru a nedostatky v dalších konkrétních oblastech.

11.6.2019 - Unikátním opuštěným loukám v Národním parku Šumava hrozí výstavba. Ekologické organizace a spolky podaly připomínky k záměru zástavby cenných luk na Zhůří
VIMPERK (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, Sdružení Calla, spolek Šumava domovem a Okrašlovací spolek Zdíkovska) - Patnáct nových staveb a technických objektů má podle aktuálního záměru podnikatele Romana Kreuzigera vzniknout v srdci národního parku Šumavu na cenných, opuštěných, náhorních lučních enklávách na Zhůří nedaleko Horské Kvildy.

11.6.2019 - Snaha o prolomení limitů těžby uhlí je pro nás uzavřená kapitola, přiznal veřejně generální ředitel Tykačových firem
PRAHA (Hnutí DUHA) - "Velkolom Československé armády utlumujeme a připravujeme na rekultivaci.... Otázka limitů těžby je pro nás uzavřená," popsal na včerejší večerní debatě postoj Tykačovy uhelné skupiny Seven Energy Luboš Pavlas. Je to poprvé, kdy vrcholný zástupce těžební a elektrárenské firmy veřejně přiznal, že se smiřují s rozhodnutím vlády zachovat limity na tomto velkolomu.

11.6.2019 - Opravujeme nejfrekventovanějších cesty, museli jsme je uzavřít
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Sezóna umožňující stavební práce a opravy na cestách je v Krkonoších kratší, než jinde v kraji. Proto jsou nyní práce na řadě míst v plném proudu, na dalších začnou v nejbližší době. Letos budeme pracovat i na některých nejfrekventovanějších turistických chodnících. Tyto práce si vyžádají dokonce jejich úplné uzavření. Konkrétně se jedná o cesty na Sněžku v úseku Růžová hora-Sněžka (žlutě značená), cestu přes Úpské rašeliniště (modře značená), z Horních Míseček k bývalým Jestřabím Boudám (žlutě značená) a chodník kolem Černohorského rašeliniště (trasa naučené stezky). Aktuální informace o omezeních lze najít zde: www.krnap.cz/omezeni-na-cestach

11.6.2019 - Národní park Šumava ve školních lavicích
VIMPERK (Správa NP Šumava) - V sobotu 8. 6. 2019 proběhlo v návštěvnickém centru Kvilda slavnostní vyhlášení přírodovědné soutěže "Národní park Šumava ve školních lavicích".

11.6.2019 - Byly představeny výsledky Cirkulárního skenu pro Prahu – projektu, který vytvořil vizi města, jak udržitelně nakládat s vodou a odpady
Praha (Institut cirkulární ekonomiky) - V loňském roce odstartoval projekt Cirkulární sken Praha, který měl za úkol podrobně zanalyzovat materiálové toky hlavního města a najít řešení, která posílí soběstačnost města a zároveň naplní vizi přechodu města na cirkulární ekonomiku. Dnes dopoledne členové projektového týmu společně se svými holandskými partnery Circle Economy a Magistrátem hl. m. Prahy poprvé představili výsledky skenu odborné veřejnosti včetně plánovaných záměrů do budoucnosti. Cirkulární sken je součástí projektu “ODPAD ZDROJEM”, jehož realizátorem je BIC Brno ve spolupráci s Institutem Cirkulární Ekonomiky a je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.

11.6.2019 - Zdroje z povolenek mají jít na ochranu klimatu, prosazuje Pirátka Balcarová
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pod záštitou pirátské předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové se dnes odehrál kulatý stůl k novele zákona o obchodování s emisními povolenkami. Zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, průmyslu i nevládního sektoru diskutovali zejména o účelu stamiliardových výnosů z dražeb povolenek a nově vznikajícím modernizačním fondu.

10.6.2019 - Největší cestovatel roku 2018: rys Daniel. Chodí na 130 kilometrové výlety
PRAHA (MŽP ČR) - Při příležitosti Mezinárodního dne rysů, který připadá na 11. června, připravili čeští ochranáři mnoho akcí, na kterých budou veřejnost seznamovat s intimními pohledy do života rysů.

10.6.2019 - Osud českých lesů je v rukou poslanců a poslankyň. Ve středu projednají novelu lesního zákona. Ministerstvo zemědělství se ale snaží zablokovat změny k ozdravení našich lesů
VRCHLABÍ (Hnutí DUHA) - O novele lesního zákona, která by měla reagovat na probíhající kalamitu českých lesů, budou ve středu jednat poslanci a poslankyně Zemědělského výboru a Výboru pro životní prostředí. Ministerstvo zemědělství ale nepochopitelně apeluje na poslance výborů, aby neschválili změny, které povedou lesní hospodaření k pěstování pestrých a odolnějších lesů. Ačkoli Ministerstvo zemědělství k těmto potřebným změnám vyzvala Sněmovna už loni a jsou po léta zakotvené v řadě státních koncepcí a strategií, Ministerstvo je nerespektuje a nyní vyzývá poslance a poslankyně k široké diskusi.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 815 | Další