Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

23.11.2017 - Geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ má již tisíc návštěvníků
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Příznivci geocachingu si mohou od srpna 2017 hrát s netopýry. Lov zavede účastníky do míst, kde netopýři a vrápenci opravdu žijí, a na každé lokalitě se také dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců. Sérii deseti keší umístěných v krásných koutech středních a jihozápadních Čech přichystal ČESON v rámci projektu „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“.

23.11.2017 - Plným 85 procentům Čechů se líbí místa s divokou přírodou v lesích
PRAHA (Hnutí DUHA) - Plných 85 procent lidí vnímá pozitivně místa s divokou přírodou v lesích. Vyplývá to z právě zveřejněného, nového výzkumu Sociologického ústavu AV ČR o postojích našich obyvatel k hospodaření v lesích České republiky [1]. Lidé považují za velmi důležité funkce lesů při ochraně klimatu (68 % respondentů), při ochraně vody (66 %), ochraně půdy před erozí (63 %) a ochraně biologické rozmanitosti (55 %).

23.11.2017 - Vandalové poničili ústí Albeřické jeskyně
ALBEŘICE (Správa KRNAP) - Albeřická jeskyně, respektive Bischofův lom v Horních Albeřicích, se stal terčem vandalů. Ti porušili zákaz vstupu do volného terénu v I. zóně KRNAP a prošli Bischofovým lomem, aby po sobě v jeho závěru u ústí Albeřické jeskyně zanechali stopy v podobě nástěnných maleb. Zákon porušili i rozděláváním otevřeného ohně.

22.11.2017 - Nastává zlom? Zdá se, že Lesy ČR mají "divoké plány". Státní lesy představily spot o divočině a vzápětí vyhlásily nový prales
PRAHA (Hnutí DUHA) - Jako zlom ve vnímání divočiny hodnotí Hnutí DUHA nový spot Lesů ČR o ponechání části lesů přírodním procesům. "Věříme, že se toho od přírody můžeme ještě mnohé naučit, pokud ji budeme studovat v její nezměněné podobě," zaznívá ve videu umístěném na sociální síti YouTube [1]. Tento zcela nový přístup oceňuje ekologická organizace i v otevřeném dopisu zaslaném ministru zemědělství Marianu Jurečkovi a generálnímu řediteli Lesů České republiky, s.p. Danielu Szorádovi [2]. Navrhuje i osvědčená řešení některých praktických problémů, které jsou ve videu státních lesů zmíněny.

22.11.2017 - Dokument SNÁŘ „EKOTERORISTY“ MOJMÍRA VLAŠÍNA
- Rok 1989 přinesl svobodu a také naději pro naší přírodu. Naplnily se sny přírodovědce a ekologa Mojmíra Vlašína o její ochraně?

22.11.2017 - Děti Země požádaly o odstranění části dálnice D8
(Děti Země) - Soud v říjnu 2012 zrušil stavební povolení, ale nové stále chybí

21.11.2017 - Kniha Světem šumavské přírody získala prestižní ocenění Cenu Johanna Steinbrennera v kategorii naučná literatura
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Tato cena je každoročně udělována v rámci festivalu regionální literatury Šumava Litera za nejlepší knihu o Šumavě za předchozí rok.

21.11.2017 - Zoo Liberec chrání korálové útesy v Indonésii
LIBEREC (ZOO Liberec) - Liberecká zoologická zahrada iniciovala nový ochranářsko-vzdělávací projekt v oblasti jihovýchodní Asie. Projekt je zaměřen na ochranu jedinečného mořského ekosystému a vzdělávání místních komunit žijících v oblasti souostroví Banyak, které leží několik desítek kilometrů západně od indonéského ostrova Sumatra.

21.11.2017 - Evropský soud uložil Polsku pokutu 100 tisíc eur za každý další den nelegálního kácení v Bělověžském pralese. K jeho ochraně zásadně přispělo blokádou 1 200 lidí včetně stovky Čechů a Češek
LUCEMBURK (Hnutí DUHA) - Polsko zaplatí sto tisíc tisíc euro za každý další den, kdy bude pokračovat v kácení Bělověžského pralesa na severovýchodě země. Až dosud polská vláda výzvy Evropského soudního dvora ignorovala. Lidé, kteří se na místě již od května snaží vykácení nejcennějšího evropského nížinného pralesa zabránit občanskou blokládou, rozhodnutí vítají.

21.11.2017 - Geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ má již tisíc návštěvníků
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů ) - Příznivci geocachingu si mohou od srpna 2017 hrát s netopýry. Lov zavede účastníky do míst, kde netopýři a vrápenci opravdu žijí, a na každé lokalitě se také dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců. Sérii deseti keší umístěných v krásných koutech středních a jihozápadních Čech přichystal ČESON v rámci projektu „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“.

20.11.2017 - Rozkladové řízení o dálnici D1106 stále bez výsledku
(Děti Země) - Ministr dopravy Dan Ťok nezvládá zákonné lhůty

20.11.2017 - 122 hlasů pro čisté ovzduší, pro jaderné subvence jen 40. Povolební analýza politické odpovědnosti: Na jaká ekologická řešení má nová Poslanecká sněmovna sílu?
PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh) - Strany, které šly do voleb s konkrétními řešeními, jak snížit znečištění ovzduší (ANO, Piráti, ČSSD a TOP09), získaly celkem 122 poslaneckých mandátů. Mají tedy - ať už budou ve vládě nebo opozici - politickou povinnost se domluvit a prosadit účinná řešení, která vyženou smog z měst a vesnic.

20.11.2017 - Polsko musí okamžitě zastavit operace aktivního managementu lesa v Bialowieži, s výjimkou případů, které jsou bezpodmínečně nutné pro bezpečnost veřejnosti (Poland must immediately cease its active forest management operations in the Białowieża Forest, except in exceptional cases where they are strictly necessary to ensure public safety)
LUCEMBURK (Evropský soudní dvůr) - If Poland is found to have infringed this order, the Court will order it to pay to the Commission a penalty payment of at least €100 000 per day.

20.11.2017 - TZ: Alarmující výsledky monitoringu dopravy v okolí pražských škol
Praha 6 (Pražské matky) - Tisková zpráva Pražských matek ze dne 20. 11. 2017
Nevyvážená doprava – kdo za to může? Alarmující výsledky monitoringu dopravy v okolí pražských škol20.11.2017 - Polské úřady čelí pokutě 100 000 eur denně za ilegální těžbu v Bialowieži, rozhodl soud (Polish authorities face fines of €100,000 per day over illegal Bialowieza logging, court rules)
LUCEMBURK (ClientEarth) - The Court of Justice has today upheld the emergency ban on logging in Bialowieza Forest, saying it will impose fines of at least €100,000 a day if Poland’s Environment Minister keeps ignoring the Court’s decisions. This formal warning sets a new precedent – financial consequences have never before been applied at this stage of the procedure.

19.11.2017 - Nedej se: Dějiny neposlušnosti (5)
(Děti Země) - Poslední pátý díl (90. léta 20. století) dokumentárního cyklu o vzniku, historii a souvislostech ekologického hnutí v ČSR/ČSSR/ČR od 50. let 20. století až do cca roku 2000, v němž vystupuje i předseda Dětí Země Miroslav Patrik (26 minut).

16.11.2017 - Chcete získat unikátní prožitky z divočiny? Vyhrajte je ve fotosoutěži, která právě vrcholí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Už na konci tohoto víkendu končí fotosoutěž "Kde rádi divočíte?". Milovníci a ohleduplní návštěvníci divoké přírody tak mají posledních několik dní na pořízení a přihlášení svých fotografií, pro které může veřejnost také několik posledních dní hlasovat. Soutěžní web Hnutí DUHA na adrese http://www.ceskadivocina.cz/fotosoutez se uzavírá tuto neděli 19. listopadu, a to přesně ve 23:59.

16.11.2017 - Jak ČR zvládla krizové situace způsobené povodněmi? Vladimír F. Mana vystoupil na mezinárodní konferenci v Peru
LIMA (MŽP ČR) - Náměstek ministra životního prostředí Vladimír F. Mana se v peruánské Limě zúčastnil prvního ročníku mezinárodní konference EIDESEA (Konference o obraně, bezpečnosti a životním prostředí). Pořádala ji tamní armáda ve spolupráci s významnou univerzitou PUCP (Pontificia Universidad Católica del Perú). Účastníci setkání se zabývali hrozbami vyvolanými změnami klimatu.

16.11.2017 - V programu Recyklace hrou žáci rozebírají počítače a své znalosti testují při vědomostním kvízu
Praha (Recyklohraní o.p.s.) - Výjezdní program Recyklace hrou zavítá do konce roku do několika desítek škol Jihočeského, Plzeňského a Jihomoravského kraje. Program je zaměřen na pochopení základního principu recyklace prostřednictvím hry a zábavy. Žáci společně s lektory hledají odpovědi na praktické otázky. Například, co uvnitř ukrývá počítač či pračka, kam s nimi, když doslouží, nebo co získáme recyklací mobilu a jak díky tomu předejdeme dalšímu znečišťování prostředí. Organizátorem je společnost Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Finančně je podporován Ministerstvem životního prostředí, regionálně ještě Jihomoravským krajem. Další regiony budou následovat po Novém roce.

15.11.2017 - ČR v zápasu s klimatickou změnou zaostává. V mezinárodním hodnocení hrajeme třetí ligu. Dnes zveřejněný žebříček nás staví na 43.místo z 57 zemí světa
BONN (Hnutí DUHA) - V hodnocení úspěšnosti, jak státy čelí globální změně klimatu, obsadila Česká republika 43. místo. Vyplývá to z tabulky Climate Change Performance Index, kterou dnes spolu s partnery zveřejnila společnost Germanwatch [1]. Hodnocení založeného na dotazníkovém šetření se zúčastnilo 57 zemí.

15.11.2017 - Borovice pokroucená je dřevinou do nepohody i u nás, ale záleží, odkud pochází
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Borovice pokroucená patří k introdukovaným (dovezeným, v České republice nepůvodním) dřevinám, které jsou na pokusných plochách výzkumně testovány, zda se mohou pěstovat i v našich podmínkách. V důsledku klimatických změn již není důvodem pouze zjišťování, zda introdukované dřeviny zvýší produkci lesů, ale zda budou dostatečně odolné v měnících se podmínkách prostředí.

15.11.2017 - Kapely Echt! & Totems & Pražská kavárna zahrají na benefici
PRAHA (Hnutí Mácou, z.s.) - Kapely Echt! & Totems Hardtramp & Pražská kavárna podpoří svou hudební produkcí svého kamaráda na vozíku Marcela "Mácu" Dufka. Akce se koná dne 25.11.2017 od 18 hodin v hospodě u Prince Miroslava. Veškerý výdělek z prodeje vstupenek a lístků do tomboly putuje rovnou na Mácův transparentní účet!

14.11.2017 - Ekopublika 2017: Vyhlášení 2. ročníku Ceny za environmentální publicistiku
BRNO (Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno) - Dobrých, čtivých a přitom odborně správných článků o nevalném stavu životního prostředí a možnostech jeho zlepšování u nás i ve světě je pořád málo. Je proto dobré jejich autorky a autory všemožně podporovat. Jednou z možností je nominovat takové texty na ocenění za nejlepší environmentální publicistiku – na Ekopubliku 2017.

14.11.2017 - Konzervativní Mezinárodní energetická agentura letos přichází se scénářem k naplnění Pařížské klimatické dohody. Nová výroční zpráva zdůrazňuje globální růst OZE
LONDÝN (Hnutí DUHA) - Mezinárodní energetická agentura (IEA) právě v Londýně zveřejnila svoji každoroční vlajkovou publikaci World Energy Outlook 2017 (WEO 2017), která poskytuje ucelený zdroj informací o stavu globální energetiky a odhad jejího vývoje do roku 2040 [1]. Letos vychází WEO 2017 v době probíhající konference OSN o ochraně klimatu v Bonnu, která řeší mimo jiné jak změnit energetiku tak, aby nadále nepřispívala ke změně klimatu.

14.11.2017 - Do rezervace velkých kopytníků přijelo pět zubřích samic z polské Bělověže
PRAHA (Česká krajina) - Pět samic zubra evropského přijelo dnes do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvinu u Benátek nad Jizerou. Zvířata přivezl transport z Národního parku Bělověž na východě Polska, kde se nachází nejslavnější chov zubrů na světě.

13.11.2017 - Přednáška u příležitosti Světového dne filosofie 'Dát životu smysl'
PRAHA (Nová Akropolis) - Pozvánka na přednášku u příležitosti Světového dne filozofie vyhlášeného organizací UNESCO

V úterý 14. listopadu 2017 od 19 hodin se v Nové Akropolis (Varšavská 19, Praha 2) uskuteční přednáška „DÁT ŽIVOTU SMYSL“.


13.11.2017 - Světové odbory i ekologické organizace chtějí sociálně citlivě skoncovat s fosilními palivy. V ČR se shodují na podpoře větrných elektráren
BONN (Hnutí DUHA) - Včera večer přinesla probíhající globální konference o ochraně klimatu COP23 v německém Bonnu důležitý milník. Na společném zasedání se zástupci a zástupkyně Mezinárodní konfederace odborových svazů (International Trade Union Confederation - ITUC, členem jsou i české odbory - ČMKOS) a největšího světového sdružení ekologických organizací Friends of the Earth International (českým zástupcem je Hnutí DUHA) se shodli na tom, že je nutné opustit fosilní paliva, ale musí se to stát s maximální sociální ohleduplností. Mnoho pracovních míst je totiž stále spojeno s těžbou a spalováním fosilních paliv.

13.11.2017 - Nejlepší mladí ekologové Vysočiny jsou jasní
Kněžice (Chaloupky o.p.s.) - Kněžice - A je to za námi! Páteční poledne ukončilo třetí den třiadvacátého ročníku ekologické olympiády. Letošní soutěžení a tvoření na téma Dřeviny rostoucí mimo les je za námi a máme tu výsledky. Tento rok se ukázal jako velice náročný, takže bodové součty byly nižší, než předchozí léta.

13.11.2017 - Nezisková organizace Laxus pomáhá abstinujícím klientům v Hradci Králové
HRADEC KRÁLOVÉ (Laxus z.ú.) - Služby následné péče v Ambulantním centru Laxus z.ú. v Hradci Králové jsou klientům, kteří tři a více měsíců abstinují od návykových látek, jako jsou nelegální drogy a alkohol, či se po stejně dlouhou dobu vyvarují hraní automatů nebo sportovnímu sázení, k dispozici již od počátku roku 2016. Tyto služby se zaměřují především na klienty, kteří absolvovali pobytovou či ambulantní léčbu nebo abstinují samostatně.

13.11.2017 - Zvláštní oznámení předsedy vlády Gruzie (Special Statement by the Prime Minister of Georgia)
TBILISI (Vláda Gruzie) - Greetings, yet another successful election under our government in our country, and the great trust expressed by the voters, grant us a mandate to continue our irreversible course of action; moreover, to announce a new wave of changes that better copes with challenges and serves our ultimate goal of ensuring the welfare of our population, every citizen, and the country's rapid development.

12.11.2017 - Nedej se: Dějiny neposlušnosti (4)
(Děti Země) - Čtvrtý díl (1989) dokumentárního cyklu o vzniku, historii a souvislostech ekologického hnutí v ČSR/ČSSR/ČR od 50. let 20. století až do cca roku 2000, v němž vystupuje i předseda Dětí Země Miroslav Patrik (26 minut).

10.11.2017 - Ekologická olympiáda začala!
Kněžice (Chaloupky o.p.s.) - Kněžice – Začátek školního roku a podzim patří již tradičně krajským kolům ekologické olympiády. Tradice je to tedy pro studenty, kteří mají vztah k přírodě, životnímu prostředí a ekologie je zajímá či dokonce vzrušuje. Pro mnohé je to však slovo tak často skloňované a opotřebované, že ztrácí na významu. Třiadvacetiletá tradice ekologických olympiád však ukazuje, že to prázdný pojem není.

10.11.2017 - Česká republika prezentuje v Chile své know-how v oblasti životního prostředí
SANTIAGO DE CHILE (MŽP ČR) - Ve dnech 6. až 10. listopadu 2017 probíhá v Chile Technologická mise expertů z České republiky, která se mimo jiné zabývala problematikou rekultivace území zasažených hornickou činností. Misi, kterou organizuje Czech Invest společně s partnery jako ČESTA, Czech Trade a s českou ambasádou v Chile, přivedla do Chile české experty z mnoha výzkumných institucí, univerzit i specializovaných státních organizací. Za Ministerstvo životního prostředí se mise účastnil i jeho náměstek Vladimír F. Mana.

10.11.2017 - Projekt BIOmléko nabídne pomoc pro konvenční zemědělce, ale zaměří se také na finalizaci bioprodukce
ŠUMPERK (Pro-Bio Svaz ekologických zemědělců) - České biomléko plní nejvyšší standardy kvality. Stoupá proto o něj zájem jak u spotřebitelů v ČR, tak i v zahraničí a nabídka nestíhá reflektovat poptávku. Ministerstvo zemědělství a PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců proto podporují zvýšení jeho produkce. Jednou z cest, jak dosáhnout zvýšení výroby, je přenos informací, díky nimž budou producenti konvenčního mléka vědět, jak vstoupit do procesu certifikované bioprodukce a také jaké výhody jim tento krok přinese.

10.11.2017 - Bažina děti baví – ekovýchovné programy Čmeláka na mokřadních lokalitách navštívilo 580 dětí
Liberec (Čmelák - Společnost přátel přírody z.s.) - (Liberec, 10. 11. 2017) Necelá šestistovka dětí z různých míst Libereckého kraje se v roce 2017 zúčastnila vzdělávacích programů na dvou unikátních lokalitách – v mokřadním parku v Jablonném v Podještědí a lužním lese u říčky Šporky v Novém Boru. Programy dětem přinesly mnoho nečekaných výzev, ale zejména to, po čem volá mnoho rodičů: přímý kontakt s přírodou bez neustálého kontrolování telefonu nebo tabletu.

9.11.2017 - Lokální potraviny jsou zatím spíše zpestřením než běžnou součástí jídelníčku
Praha (Asociace regionálních značek) - Téměř polovina českých zákazníků nakupuje lokální potraviny alespoň jednou v měsíci. Jen každý desátý za ně však měsíčně utratí více než tisíc korun. Ukazuje to nový spotřebitelský průzkum Asociace regionálních značek (ARZ).

9.11.2017 - Informace o recyklaci baterií i praktický servis přehledně a pohromadě na novém webu ECOBATuEco
Praha (ECOBAT) - Nejvíce informací o třídění a recyklaci baterií najdou nyní zájemci na novém webu společnosti ECOBAT. Na adrese www.ecobat.cz jsou informace přehledně roztříděné podle skupin a potřeb uživatelů: pro obce, firmy, výrobce, prodejce i pro běžné spotřebitele. Funkcí webu není jen informovat, ale je velmi důležitou servisní a komunikační platformou. Je zde vyhledavač sběrných míst na použité baterie, přehledný katalog sběrných nádob, firmy a úřady si přes něj mohou objednat svoz nashromážděných baterií. Web je plně responzivní a k obsahu se lidé dostanou pohodlně z počítače i mobilního telefonu.

9.11.2017 - Orli skalní v Norsku
PRAHA (Senátor Petr Orel) - Dlouhodobě se věnuji problematice návratu orlů skalních do české přírody, resp. jejich ochraně. Tak jako řada jiných ekologů, ochránců přírody či ornitologů jsem v minulých měsících zaznamenal snahu části norských farmářů, podpořenou některými konzervativními – populistickými politiky z Norska, o odlov 200 exemplářů orlů skalních. V Norsku v této souvislosti probíhala a probíhá velmi bouřlivá diskuse. Norsko má velmi stabilní a početně největší populaci orlů skalních v Evropě. Nezaznamenal jsem žádnou odbornou studii, která by vliv tohoto nádherného, majestátního dravce, podpořila tvrzení, že orel skalní výrazně negativně ovlivňuje stáda ovcí či sobů. Naše zkušenosti, resp. bohaté zkušenosti ze Slovenska tuto teorii, v případě ovcí, určitě nepotvrzují.

9.11.2017 - Lokální potraviny jsou zatím spíše zpestřením než běžnou součástí jídelníčku
Praha (Asociace regionálních značek) - Téměř polovina českých zákazníků nakupuje lokální potraviny alespoň jednou v měsíci. Jen každý desátý za ně však měsíčně utratí více než tisíc korun. Ukazuje to nový spotřebitelský průzkum Asociace regionálních značek (ARZ).

8.11.2017 - Odchyt pelikánů ze safari se letos podařil za pouhou hodinu
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ZOO Dvůr Králové) - Ve středu 8. listopadu proběhl v ZOO Dvůr Králové každoroční odchyt pelikánů. Více než dvacet ošetřovatelů a zoologů ptáky pochytalo holýma rukama během pouhé hodiny a dopravilo je do zázemí zoo, kde ptáci stráví celou zimu a vyvedou mláďata.

8.11.2017 - Při vichřici padl i jeden z velmi starých smrků v NP České Švýcarsko
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Během vichřice, která zasáhla území národního parku dne 29. 10. 2017, došlo také k vyvrácení jednoho z velmi starých a pozoruhodných smrků v Českém Švýcarsku. Vyvrácený smrk rostl u České silnice a dosahoval výšky přes 46 metrů, jeho odhadované stáří je přes 200 let. Takovýchto smrků je v lesích národního parku jen několik desítek a nacházejí se v chladných údolích, kde vládnou klimatické podmínky srovnatelné s podmínkami horskými. Nejvyšší a patrně nejstarší známý smrk Českosaského Švýcarska se nachází při státní hranici na saském území, měří 53 metrů a jeho stáří je okolo 400 let.

8.11.2017 - Glyfosát a EU: Ministr Marian Jurečka bude zítra spolurozhodovat o dalším povolení. Podpoří nebezpečný herbicid navzdory stanovisku Evropského parlamentu, deseti zemím EU, výzvám lidí i svým vlastním výrokům?
PRAHA (Hnutí DUHA) - Už zítra proběhne další jednání a hlasování o budoucnosti zdraví a přírodě nebezpečného herbicidu glyfosát. Po říjnovém setkání, kdy zástupci evropských států nepodpořili další desetileté prodloužení, budou zítra hlasovat o povolení na pět let. Evropská komise navrhuje další prodloužení navzdory tomu, že proti je deset zemí EU (např. Francie, Itálie, Rakousko, Slovinsko a další) i Evropský parlament. Skončit s používáním glyfosátu si přeje také evropská veřejnost.

8.11.2017 - Potřebujete terapii a nemůžete si ji dovolit? Od listopadu se v Plzni můžete obrátit na Sociální kliniku
PLZEŇ (Sociální klinika) - Lidé, jež potřebují terapeutickou pomoc, se nyní mohou obrátit na pobočku Sociální kliniky v Plzni, která zde začíná fungovat. Projekt nabízí lidem terapii za poplatek podle jejich možností. Služba je zaměřena na lidi, kteří jsou ve složité životní situaci a služby soukromých terapeutů a terapeutek jsou pro ně z finančních důvodů nedostupné.

8.11.2017 - Praha podpoří komunitní život ve vnitroblocích
PRAHA (Hl. město Praha) - Pod záštitou náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petry Kolínské a radní pro životní prostředí Jany Plamínkové proběhl ve středu 4. listopadu na Magistrátu hl. m. Prahy první ročník konference Vnitrobloky 2017 pořádaný spolkem Bieno. Cílem konference bylo představit cesty k revitalizaci městských vnitrobloků.

7.11.2017 - Potvrzeno: Na Broumovsku se druhý rok po sobě narodila vlčata
POLICE NAD METUJÍ (Hnutí DUHA a AOPK ČR) - Vlčí smečka se na Broumovsku pohybuje druhým rokem. Letošní rozmnožování nyní prokázaly snímky z fotopastí Hnutí DUHA, které zachytily na několika lokalitách vlčata, nejvíce tři jedince. Zhruba půlroční mláďata v druhé polovině října již vzrůstem dosahovala téměř velikosti svých rodičů, na fotopastech jsou však stále odlišitelná [1]. Na Broumovsku se tak pohybuje minimálně pět vlků.

7.11.2017 - Zítra dostane ČR pozvánku do globální antifosilní aliance. Skoncovat s uhlím se chystá šest ze sedmi zemé G7. Bez problémů můžeme hned zavřít deset uhelných bloků
BONN (Hnutí DUHA) - Novou globální iniciativu k naplnění Pařížské klimatické dohody představí zítra na klimatické konferenci v německém Bonnu Británie spolu s Kanadou. Do jimi založené globální aliance za ukončení spalování uhlí pozvou všechny státy světa [1] - včetně České republiky.

7.11.2017 - Spolupráce národních parků při koncepci cest
RIEDLHÜTTE (Správa NP Šumava a Správa NP Bavorský les) - Příroda nezná hranice. Národní parky Šumava a Bavorský les také ne. To ukazuje velmi intenzivní spolupráce v posledních letech. Nyní podepsali oba ředitelé, Pavel Hubený a Franz Leibl, dohodu o společném konceptu cest - zejména s ohledem na rozumnou ochranu přeshraniční populace tetřeva hlušce. Je to již třetí podobná dohoda a stejně jako u témat environmentální vzdělávání a výzkum je i tato shoda stvrzena písemně a spolupráce je naplňována mnoha projekty.

7.11.2017 - Chytré stavění i rekonstrukce – receptem jsou pasivní domy (Mezinárodní dny pasivních domů 10. - 12. 11. 2017)
PLZEŇ (ENVIC, občanské sdružení) - „Pasivní domy přinášejí zcela nový způsob řešení domu i bydlení v něm. Spojují chytrý projekt, využití energie Slunce, kvalitní stavbu i „spolupráci“ moderních technologií. Výsledkem je zdravé bydlení, které svým komfortem a nízkými účty za energie velmi překvapí své obyvatele“, říká energetický specialista Václav Šváb z neziskové organizace ENVIC. O své pocity a zkušenosti s bydlením v pasivních domech se jejich majitelé podělí v ČR i po celém světě během Mezinárodních dnů pasivních domů 10. – 12. 11. 2017. K tomu bude možné navštívit poradny, informační stánek k dotacím Nová zelená úsporám, ukázky stavění i výstavu moderních stavebních materiálů a řešení.

7.11.2017 - Z jednoho toulavého losa se vyklubali dva
PRAHA (AOPK ČR) - Los evropský, který byl koncem září spatřen nedaleko Žehuně poblíž dálnice D11, zatím doputoval až za Olomouc. Určit trasu, po níž se pohyboval, se podařilo díky více než šedesáti lidem, kteří reagovali na výzvu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Zjistilo se také, že v oblasti se zcela nečekaně vyskytuje ještě další losí samec, který se nyní nachází v oblasti mezi Opavou a Ostravou.

7.11.2017 - Přes holešovický přístav povede nová lávka
PRAHA (Hl. město Praha) -

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 772 | Další