Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

18.2.2019 - Analýza: Obce mohou vytřídit až 80% odpadu, který produkují!
Brno (Institut cirkulární ekonomiky) - Čtyři pětiny odpadů vyprodukovaných v obcích lze vytřídit. Vyplývá to z analýz, které provedli zástupci Institutu Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) a společnosti JRK ČR. Analýzy proběhly v obcích zařazených do projektu Obce bez odpadu.

18.2.2019 - Unikátní výzkum doložil, co se děje s rybami při zásazích do vodních toků
Praha (AOPK ČR) - Více než šest stovek ryb zkoumal unikátní výzkumný projekt na horských potocích v Beskydech. Odborníci zjišťovali, co se děje s vrankami pruhoploutvými a pstruhy obecnými, když do koryta potoka vejde těžká technika, jako jsou bagry a nákladní auta. Zkoumali také, jak se změní dno potoka, a vliv na bezobratlé živočichy.

15.2.2019 - Stát už přišel o patnáct miliard kvůli nízkým těžebním poplatkům. Ukončí vláda další ztráty? Nová analýza dokládá, že zvýšení těžaře nepoloží
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - V pondělí vláda projedná návrh novely horního zákona. Umožní zrušit moratorium na zvyšování poplatků z vydobytých nerostů [1], které státu odvádějí těžební společnosti. Analýza údajů z výročních zpráv hnědouhelných těžebních firem ukazuje, že nízké poplatky z vydobytého hnědého uhlí (1,5 % tržní ceny do roku 2016 a cca 3,5 % od roku 2017) přinesly státu 2,3 miliardy korun za vytěžení jeho majetku. Při sazbě 10 %, což je dle horního zákona maximum, stát by získal v období 2009-2017 17,4 mld. Kč, tedy o 15 miliard více [2]. Shrnutí analýzy je přílohou tiskové zprávy a ke stažení zde:
http://www.hnutiduha.cz/publikace/shrnuti-analyzy-vyrocnich-zprav-ceskych-hnedouhelnych-spolecnosti-2009-2017


14.2.2019 - Europoslanci hlasovali pro podporu biodiverzity
BRUSEL (Česká společnost ornitologická) - Europoslanci Výboru pro životní prostředí se při hlasování o reformě zemědělské politiky EU přiklonili na stranu ochrany přírody a požadují, aby 15 miliard EUR šlo na podporu biodiverzity. Je to velmi důležitý krok při jednání o reformě Společné zemědělské politiky EU, která dosud zemědělce chránící přírodu nepodporovala dostatečně.

14.2.2019 - Projekt ConnectGREEN: ochrana přírody a územní plánovači budou spolupracovat ve snaze o zachování přírody v karpatském regionu
Praha (AOPK ČR) - První národní setkání k projektu ConnectGREEN proběhne 19. února ve Vsetíně. Bude tu představen návrh Metodiky na identifikaci migračních koridorů v Karpatech. Hlavním cílem projektu je zachování a zlepšení propojení přírodních habitatů (zejména lokalit Natura 2000 a dalších chráněných oblastí) v karpatském regionu.

14.2.2019 - V hlavní roli dalšího dílu seriálu o určování druhů dřevin je lípa
Strnady (VÚLHM) - Nejen pro lesníky a odbornou lesnickou veřejnost, ale pro všechny, kdo rádi chodí do přírody, je určena nová praktická metodická příručka pro určování druhů lip. Stejně jako již dříve vydané návody na určování domácích druhů dubů, bříz, olší, topolů a jilmů ji vypracovali odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., i tentokrát na základě podnětu pracovníků LČR, s. p.

14.2.2019 - Vláda ČR by měla lépe využívat expertní materiály OECD, říká Pirátka Balcarová na jednání OECD v Paříži
PAŘÍŽ (Pirátská strana) - Právě probíhajících Parlamentních dnů OECD se účastní i Pirátka Dana Balcarová. Na zasedání Výboru pro životní prostředí (EPOC) OECD jedná s experty z oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. Balcarová říká, že data a analýzy OECD chce využít ve prospěch ochrany životního prostředí v ČR.

14.2.2019 - V Praze se meziročně sesbíralo téměř dvojnásobné množství kovových obalů
Praha (Pražské služby, a.s.) - Šedě zbarvené kontejnery se v ulicích metropole poprvé objevily v roce 2013. Zhruba rok trvající pilotní projekt byl zaměřen pouze na sběr nápojových plechovek. Projekt recyklace kovových obalů odstartoval v polovině roku 2016. Za tu dobu se jich sesbíralo přes 427 tun.

13.2.2019 - Druhý projekt P. Poce: do evropského monitoringu se zapojí i Češi ze Společnosti pro ochranu motýlů
BRUSEL (ČSSD) - V bruselských kruzích je Pavel Poc jednou z nejvlivnějších osobností, které se zabývají stavem životního prostředí. Europoslanec nedávno prosadil iniciativu, do které se zapojí i česká Společnost pro ochranu motýlů.

13.2.2019 - Nejnovější čísla Arniky právě k mání
Mariánské Lázně (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) - Příznivci přírody a historie Karlovarského kraje, kterým se ještě nedostalo do rukou poslední vydání časopisu Arnika z roku 2018, mají možnost si ho vyzvednout v některém z distribučních míst nebo přečíst elektronicky kdykoliv na internetu. Časopis Arnika se zaměřuje na nejzajímavější události a nejnovější objevy ze Slavkovského lesa a Karlovarského kraje za uplynulý rok, především z oblasti přírodních věd, ochrany přírody, vlastivědy a historie.

12.2.2019 - Skialpinisté v okolí Plešného jezera v mnohých případech porušují zákon
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Skvělé sněhové podmínky letošní zimy zaručují perfektní zážitky všem vyznavačům zimních sportů. Na Šumavě toho využívají jak běžkaři, sjezdoví lyžaři a také skialpinisté. Až stovky skialpinistů týdně vyráží na hraniční část Šumavy do okolí Plechého, Třístoličníku a Plešného jezera. Mnozí ale nectí zákony a vstupují do klidových zón, kde jim hrozí nejen pokuta, ale také zranění.

12.2.2019 - P. Poc: Zatajování studií o nepříznivých dopadech pesticidů, GMOs, nebo éček je konec
BRUSEL (ČSSD) - V pondělí 11. února byla v rámci trialogu Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady přijata provizorní dohoda revize Obecného potravinového práva v EU. Českou stopu do ní otiskl europoslanec Pavel Poc, který byl jejím stínovým zpravodajem za frakci Socialistů a demokratů. Byla to právě jeho frakce, která požádala na plenárním hlasování o mandát k vyjednávání s Radou poté, co se ho zpravodajka z Evropské lidové strany rozhodla zablokovat. Dohodu z trialogu má Evropský parlament stvrdit na plenárním hlasování v březnu.

12.2.2019 - TOP 09 opět žádá o předřazení novely zpřísňující tresty za týrání zvířat
PRAHA (TOP 09) - Již loni v červnu předložila TOP 09 novelu trestního zákona, která výrazně zpřísňuje tresty za týrání zvířat. Od té doby proběhly tři pokusy o pevné zařazení tohoto bodu na program jednání sněmovny. Ani v jednom případě vládní koalice tento návrh nepodpořila. Dnes bude první místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová opět navrhovat zařazení projednání této novely na probíhající schůzi.

12.2.2019 - Udělali jsme první krok v reformě státu tak, aby stát sloužil lidem, ne lidé státu
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté před zasedáním Poslanecké sněmovny představili první konkrétní návrhy na reformu státu, podle které má stát sloužit lidem, nikoli lidé státu. Návrh se týká vytvoření seznamu povinností, které pro občana, živnostníka či ředitele školy vyplynou z nově přijímaných zákonů. Sérii návrhů představila ODS také pro zrychlení stavebního řízení, které v České republice patří mezi nejdelší na světě. Poslanec ODS Vojtěch Munzar znovu navrhuje zrušení daně z nabytí nemovitosti a poslankyně Veronika Vrecionová pokračuje v návrzích v boji se suchem.

12.2.2019 - Perspektivy vlakové dopravy
Praha (Zvonečník, z.s.) - Vlaková doprava je perspektivním způsobem přepravy větších množství cestujících z regionů a v metropoli. Zvonečník oceňuje přístup Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy v přípravě projektů S-Metra a zlepšení dopravní infrastruktury a spolupráci se Správou železniční dopravní cesty. Význam má nejen spojení metropole s regiony, ale prostřednictvím velmi rychlých tratí také s Evropou.

11.2.2019 - O kácení v rezervaci Rejvíz musí Správa CHKO Jeseníky rozhodnout znovu. Ekologické organizace žádají Správu, aby zrušila povolení k ničivým zásahům i v dalších cenných oblastech Jeseníků
JESENÍK (Hnutí DUHA a Společnost přátel Jeseníků) - Správa CHKO Jeseníky znovu rozhoduje o kácení a použití jedovatých chemikálií v Národní přírodní rezervaci Rejvíz [1]. Ekologické organizace v této souvislosti vyzvaly Správu k úplnému zastavení škodlivých zásahů nejen na Rejvízu, ale i v dalších rezervacích a k jejich omezení také v prvních a druhých zónách chráněné krajinné oblasti. Varovaly, že při rozšíření kůrovcové kalamity nesmí dojít v chráněné oblasti a v rezervacích k vykácení lesů tak, jako se to stalo v hospodářských lesích v předhůří Jeseníků.

11.2.2019 - Pospíšil vyzývá poslance, aby podpořili zpřísnění trestů za týrání zvířat
PRAHA (TOP 09) - Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyzývá poslance ostatních parlamentních stran, aby v úterý podpořili zařazení novely trestního zákoníku zpřísňující tresty za týrání zvířat k projednání v Poslanecké sněmovně.

8.2.2019 - Zájezd na Veletrh úspor energie (Energiesparmesse) 2019
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Již tradičně organizuje ECČB ve spolupráci s Messe Wels jednodenní autobusové zájezdy z Českých Budějovic do hornorakouského Welsu na Veletrh úspor energie (Energiesparmesse). V letošním roce bude autobus vypraven pouze v pátek 1. března, zájemcům proto doporučujeme včasnou rezervaci.


8.2.2019 - Martin Kupka: Fikce souhlasu může pomoci zrychlit jednání s úřady. Vláda ale tento návrh ODS odmítá
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Vláda na svém dnešním jednání odmítla novelu správního řádu, kterou ODS předložila, a která zavádí tzv. obecnou fikci souhlasu pro správní řízení.

8.2.2019 - Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích, omezují jejich zdroje potravy
MILOVICE (Česká krajina) - Ještě před několika staletími měly exotické druhy dřevin punc něčeho originálního a jedinečného. Bývaly ozdobou zámeckých parků a podobnou roli později hrály také u parků městských a v městské zeleni obecně.

8.2.2019 - Dana Balcarová: Doporučení OECD v oblasti životního prostředí by měla být inspirací pro vládu
PRAHA (Pirátská strana) - Tento týden jsem ve Výboru pro životní prostředí zajistila telekonferenci se zpracovateli zprávy Hodnocení stavu a politik životního prostředí ČR 2018. Za OECD, která za zprávou stojí, se pomocí interaktivní obrazovky zúčastnila schůze výboru koordinátorka hodnocení České republiky Fréderique Zegel. Z konferenční místnosti kanceláře OECD v Paříži zprávu odprezentovala a také představila některá z 46 doporučení pro Českou republiku vypracovaná týmem expertů OECD.

8.2.2019 - Piráti podepsali společný program evropských pirátských stran
LUCEMBURK (Pirátská strana) - Svůj podpis pod společný program evropských pirátských stran pro volby do Evropského parlamentu dnes na setkání v Lucemburku připojili i zástupcí České pirátské strany. České Piráty na setkání Evropské pirátské strany kromě jiných reprezentoval lídr české kandidátky Marcel Kolaja a dvojka na kandidátce a předsedkyně Evropské pirátské strany Markéta Gregorová.

8.2.2019 - Systém evidence odpadů v Hlásné Třebaňi uspěl v soutěži Zlatý erb
Brno (meneodpadu) - Jednu z nejlepších elektronických služeb pro občany má obec Hlásná Třebaň. Ta výrazně uspěla v soutěži Zlatý erb s chytrým systémem evidence odpadů ECONIT.

7.2.2019 - Change – životní hodnoty ve změnách klimatu
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice, z.s.) - Česko-rakouská interaktivní výstava „Change - životní hodnoty ve změnách klimatu“ se v prosinci 2018 přestěhovala z Windhaagu bei Freistadt do Českých Budějovic, kde bude zejména školním kolektivům bezplatně k dispozici do poloviny dubna 2019.

7.2.2019 - Další 3 miliardy z OPŽP mají snížit smog v uhelných regionech a posílit odolnost krajiny před ataky sucha
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí připravuje další razantní kroky v adaptaci na změnu klimatu, v boji proti suchu, za čistší ovzduší i přírodu. Právě vyhlašuje 8 nových dotačních výzev z Operačního programu Životní prostředí s celkovou alokací přes 3 miliardy korun, které pomohou zejména městům, obcím, různým veřejným subjektům, ale i výrobním podnikům. Miliardy z evropských fondů míří na efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, na snížení emisí z průmyslové výroby v uhelných regionech, rekultivaci starých skládek i posílení péče o přírodu.

7.2.2019 - Jan Nezhyba, garant pro životní prostředí: Nová spalovna nebezpečných odpadů v Ostravě budí emoce
HAVÍŘOV (Pirátská strana) - Avizovaný a momentálně schvalovaný záměr společnosti SUEZ na novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě jitří vášně a budí obavy. Každý nový zdroj znečištění, který má v Ostravě vzniknout, přivádí lidi skoro k šílenství. Každý, kdo alespoň rámcově sleduje situaci na Ostravsko-Karvinsku, musí toto znepokojení chápat.

6.2.2019 - Na Úřadu vlády se podruhé sešla Národní koalice pro boj se suchem
PRAHA (MŽP ČR) - Přestože je Česko aktuálně zasypáno bohatou sněhovou pokrývkou, která postupně doplňuje nejenom naše přehrady, ale i stavy podzemních vod, 21% území ČR je stále postiženo půdním suchem a 50% mělkých vrtů stále vykazuje stav silného až mimořádného sucha. Jedná se zejména o vrty na Moravě, s výjimkou horských oblastí, a v Polabí. Zatím není jasné, zda nás i v roce 2019 nečeká další ze suchých roků, které zažíváme v posledních letech. Prvním vodítkem a startovací pozicí pro odhad možného vzniku sucha bude konec zimy a tání sněhu. To se v půdě a podzemních vodách doplňují zásoby vody. Vedle toho je pro boj se suchem klíčová i adaptace na sucho a připravenost státu na krizové situace. Ministr životního prostředí Richard Brabec proto svolal na druhé jednání odborníky z Národní koalice pro boj se suchem, aby společně zhodnotili kroky státu, které nás na sucho, jako jeden z projevů klimatické změny, postupně přizpůsobují.

6.2.2019 - Veronika Vrecionová: Dovozu zkaženého masa předejdeme podporou malých domácích zemědělců
PRAHA (ODS) - Česká republika by měla přestat blokovat zastropování zemědělských dotací a podpořit malé české zemědělce. Jenom tak můžeme předejít dovozu nekvalitních potravin.

5.2.2019 - Elfmark: Zachovejme vlka jako symbol ochránce lesa
PRAHA (Pirátská strana) - Pirátský poslanec František Elfmark uspořádal dnes pod záštitou Výboru pro životní prostředí kulatý stůl věnovaný výskytu vlků na území České republiky. Debaty se zúčastnili zástupci z Ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny, hnutí DUHA, Zemědělské univerzity a Svazu chovatelů ovcí a koz. Řečníci diskutovali především o tom, zda vlci patří na české území, zda mají mít volný prostor k životu nebo jestli mají být zavedeny zóny a jejich kvóty.

5.2.2019 - Kotlíkové půjčky jsou správný krok. Stále však chybí motivace k opouštění uhlí v domácích kotlích
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes představil program výhodných půjček ke kotlíkovým dotacím [1]. Je to věc, která doposud chyběla, a jde zároveň i o jeden z bodů komplexního programu vyčištění ovzduší od zplodin domácích kotlů a kamen, který Hnutí DUHA navrhlo loni v listopadu [2]. Stále však chybí, aby stát motivoval domácnosti k opouštění uhlí jako paliva zodpovědného za většinu znečištění ovzduší prachem a také za emise skleníkových plynů.

5.2.2019 - MŽP spouští pilotní projekt bezúročných půjček na výměnu kotlů. Mezi tři kraje rozdělí 740 milionů korun
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Pořízení nového ekologického zdroje vytápění bude pro majitele rodinných domů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji nově jednodušší. Domácnosti, které nemají našetřeny prostředky na výměnu starého kotle, si budou moci dopředu požádat u své obce o tzv. kotlíkovou půjčku, z níž výměnu zaplatí. Půjčka bude bezúročná, takže nezaplatí ani korunu navíc. Moderní ekologicky šetrné zdroje se tak stanou dostupné i pro domácnosti, pro které byly dosud vstupní náklady na nákup nového zdroje překážkou. Na nový pilotní program ministerstvo vyčlenilo celkem 740 milionů korun, které umožní přejít na ekologické topení minimálně sedmi tisícům domácností.

5.2.2019 - Odstartovalo projednávání návrhu nové zonace Krkonošského národního parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Po 18 měsících intenzivních příprav návrhu nové zonace Krkonošského národního parku je nyní Správa KRNAP připravena předstoupit s tímto materiálem před členy Rady KRNAP (zástupci obcí, vědci, horská služba, podnikatelské subjekty…), se kterými se na podobě nové zonace musí dohodnout. Až se tak stane, na dobu dalších 15 let bude jasné, které oblasti Krkonoš budou ponechány samovolnému vývoji, jaké části hor budou trvale opečovávány, nebo kde se budou snáze rozvíjet obce a města.

5.2.2019 - Nový dotační program pomůže zmírnit dopady sucha
LIBEREC (Liberecký kraj) - Kraj každoročně vyhlašuje program, který podporuje výstavbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury. Pro rok 2019 je v něm pro žadatele připraveno celkem 18 milionů korun. Kraj se také snaží preventivně čelit hrozbě sucha, a proto připravil nový dotační program podporující zadržování vody v krajině ve výši 6 milionů korun. Rozhodnutí krajských radních musí ještě potvrdit zastupitelé na svém únorovém zasedání.

5.2.2019 - Přehrady se plní vodou, v případě letního sucha zajistí zásobování obyvatel i průmyslu
PRAHA (MZe ČR) - Významné vodní nádrže v České republice jsou připraveny v případě suchého léta bezproblémově zajistit zásobování obyvatel i průmyslu vodou. Vodohospodáři současně upravují stav vodní hladiny tak, aby v případě rychlého tání sněhu zajistili ochranu před povodněmi.

4.2.2019 - Vláda zarazila malou domů pro Pavla Tykače. Modernizované elektrárny nebudou moci legálně plýtvat
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Vláda na svém dnešním zasedání vyškrtla z novely zákona o hospodaření energií změnu, která by umožnila uhelným elektrárnám obcházet při modernizaci povinnost zvyšovat účinnost výroby energie [1]. Návrh Ministerstva průmyslu by býval tímto způsobem umožnil prodloužit provozování zastaralých, špinavých a plýtvavých uhelných elektráren, které se podle platné Státní energetické koncepce mají odstavovat [2].

4.2.2019 - Povrchní úpravy lesního zákona projednávané dnes vládou nestačí. Naše lesy stále čekají na koncepční změny zákona
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vláda dnes v návaznosti na krizi hospodaření se smrkem projedná několik dílčích úprav zákona o lesích. Týkají se usnadnění přenosu sazenic a semen mezi přírodními oblastmi nebo rozšíření povinností odborných lesních hospodářů [1]. Ministr zemědělství Miroslav Toman předložil tuto novelu vládě s tím, že je kvůli kalamitě potřeba vyřešit nejurgentnější problémy lesního zákona [2]. Tyto úpravy mají být dle Ministerstva zemědělství odpovědí na výzvu Poslanecké sněmovny z července 2018 [3] a mají také reagovat na doporučení lesnických koncepcí [4]. Hnutí DUHA upozorňuje, že předložená novela nenaplňuje ani usnesení poslanců ani doporučení odborníků. V kontextu nadcházejícího rozpadu monokulturních lesů všude po ČR podstatné problémy a příčiny vůbec neřeší.

1.2.2019 - V Labském dole je nejvíce sněhu za 15 let měření
ŠPINDLERŮV MLÝN (Správa KRNAP) - Krkonoše za svou jedinečnost do jisté míry vděčí sněhu. Proto už desítky let odborníci Správy KRNAP provádějí každých 14 dní na dvou lokalitách - na Labské louce a v Schustlerově zahrádce v Labském dole - sněhová měření, sledují sněhové poměry a zkoumají vlastnosti sněhu. Právě na lokalitě v Labském dole letos naměřili nejvyšší mocnost sněhové vrstvy od roku 2005 a to 2,8 m.

1.2.2019 - Správa NP Šumava slaví světový den mokřadů přípravou dalších revitalizací
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Mokřady jsou jedním z nejvíce ohrožených ekosystémů naší planety. Celosvětově byla jejich rozloha kvůli působení člověka snížena na polovinu. V České republice z původních 1 300 000 hektarů zbyla pouze třetina. Následkem toho se zhoršilo zadržování vody v krajině a poslední dobou se i zesilují dopady klimatických výkyvů, hlavně období extrémního sucha. Na druhé straně se ale stupňuje úsilí na ochranu mokřadů.

31.1.2019 - Safariběh ČSOB 2019: Nechci být poslední!
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - V sobotu 6. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován 35. ročník Safariběhu ČSOB. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Veškerý výtěžek ze závodu bude věnován na převoz nosorožců ze dvorského safari parku do Rwandy, který proběhne už letos v létě.

31.1.2019 - Dnešní nález Ústavního soudu umožnil zapojení lidí do řízení vedených Českou inspekcí životního prostředí
BRNO (Hnutí DUHA) - Ústavní soud - navzdory dnešnímu zamítnutí stížnosti Hnutí DUHA proti rozsudkům soudů a rozhodnutí Ministerstva životního prostředí v konkrétním případě nelegálního kácení v NP Šumava v r. 2011 - otevřel svým dnešním nálezem [1] prostor pro účast spolků v řízeních vedených Českou inspekcí životního prostředí. Tento nález má význam precedentu a umožní lidem napříště pomoci spravedlivému rozhodování o poškozování přírody a krajiny. Jedná se o malý, dílčí krok rozšiřující zapojení lidí a nenahrazuje velkou ztrátu občanských práv chránit přírodu, krajinu a své okolí, kterou způsobila předloňská novela stavebního zákona.

31.1.2019 - Ústavní soud k postavení ekologických spolků v řízení o správních deliktech podle zákona o ochraně přírody a krajiny
BRNO (Ústavní soud ČR) - II. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk) zamítl ústavní stížnost Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic podanou proti rozsudkům Nejvyššího správního soudu, Městského soudu v Praze, rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a přípisu České inspekce životního prostředí.

31.1.2019 - Ministerstvo průmyslu chce, aby vláda schválila plýtvání uhlím a porušila Státní energetickou koncepci. Řídí ministerstvo Marta Nováková, nebo Pavel Tykač?
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vláda v pondělí 4. února projedná návrh novely zákona o hospodaření energií, v němž chce Ministerstvo průmyslu a obchodu umožnit uhelným elektrárnám obcházet při modernizaci povinnost zvyšovat účinnost výroby energie [1]. Zatímco Ministerstvo průmyslu záměrně brání většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, tímto způsobem by umožnilo prodloužit provozování zastaralých, špinavých a plýtvavých uhelných elektráren, které se podle platné Státní energetické koncepce mají odstavovat.

31.1.2019 - Musíme mluvit o jídle (We Need to Talk About Food)
LONDÝN (A Rocha UK) - A new report in the medical journal Lancet suggests we must talk—and act—on food. The findings of the report were both challenging and hopeful. It asked the question: “how could we feed a predicted global population of 10 billion without destroying the planet?” The answer was: it’s possible, but only if we change our diets radically, particularly cutting global red meat consumption by a whopping 50%.

31.1.2019 - Jiří Pospíšil vítá rozsudek v případu brutálního týrání psa Ronnyho
DĚČÍN (TOP 09) - „Vítám rozsudek Okresního soudu v Děčíně, který ve čtvrtek rozhodl v případu týrání psa Ronnyho. Je velice důležité, že za nejzávažnější formy trestného činu týrání zvířat padají nepodmíněné tresty. Kromě toho, že plní represivní funkci, fungují také jako prevence,“ říká předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil.

31.1.2019 - ODS varuje před dalšími obstrukcemi ohledně dostavby Pražského okruhu
PRAHA (ODS) - ODS již na prosincovém zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy zařadila dvě usnesení, která měla urychlit přípravu dostavby vnitřního a vnějšího okruhu. Nyní víme, že za odmítnutím obou návrhů k dostavbě jsou vnitřní spory magistrátní koalice a neochota zástupců STAN k podpoře navrhované trasy.

31.1.2019 - Zelení podporují ukončení podpory motorového paliva z palmového oleje od roku 2020
PRAHA (Strana zelených) - V pátek 1. 2. 2019, na Mezinárodní den bez palmového oleje, předloží Evropská komise návrh na realizaci ukončení podpory motorového paliva z palmového oleje od roku 2020. Ukončení podpory již odhlasoval v květnu 2018 Evropský parlament, indonéský a malajský palmový průmysl však v Bruselu nadále lobuje za prodloužení jeho podpory i po roce 2019. V evropských metropolích se proto minulý týden uskutečnilo několik demonstrací, kterými chtěli unijní občané upozornit Evropskou komisi, že prodloužení by bylo chybným krokem.

30.1.2019 - Obnovitelné zdroje loni v Evropské unii vyrobily již 32,3 % elektřiny. Česká republika s pouhými 11% zůstává pozadu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Produkce evropských obnovitelných zdrojů v roce 2018 opět vzrostla, jejich podíl na celkové hrubé výrobě elektřiny dosáhl 32,3 %. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnily think-tanky Sandbag a Agora Energiewende [1]. Na růstu se podílely především nové instalace solárních a větrných elektráren a normální produkce vodních zdrojů (po výrazně podprůměrném roce 2017). V České republice se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny dostal na hodnotou 11,1 % a dlouhodobě stagnuje [2].

30.1.2019 - Nákup jízdenek ČD bude od února přehlednější a výhodnější, národní dopravce zjednoduší nabídku
PRAHA (České dráhy) - Přehlednější nabídka jízdních dokladů a rozšíření počtu relací s dynamickým jízdným, to jsou hlavní výhody změn, které od 1. února 2019 zavádějí České dráhy. Reagují tak na poptávku svých zákazníků, kteří si zároveň v rámci rozsáhlého průzkumu vybrali nové názvy jízdenek.

30.1.2019 - V sobotu 2. února se změní jízdní řád vlaků na Pražském semmeringu, lepší spojení umožnila oprava tratě
PRAHA (České dráhy) - Na železniční trati Pražského semmeringu z Hostivice přes Zličín, Jinonice a Smíchov na hlavní nádraží se v sobotu 2. února změní jízdní řád. Přibude tu nový ranní vlak ve špičce všedních dní a zlepší se návaznosti některých spojů. Úpravu jízdních řádů umožnila velká podzimní rekonstrukce tratě, kterou zajistila Správa železniční dopravní cesty.

30.1.2019 - Kavánovo mistrovské dílo - Kotel v Krkonoších - bylo navráceno zpět do muzea
JILEMNICE (Správa KRNAP) - Kotel v Krkonoších se zpět na svém místě v hale jilemnického zámku. Milovníci regionální historie, znalci výtvarného umění i obdivovatelé díla Františka Kavána se mohou opět těšit pohledem na toto monumentální dílo, které v několika poslední týdnech prošlo rukama restaurátorů.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 804 | Další