Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

22.1.2020 - Povodí Moravy připravuje zvýšení hladiny Nových Mlýnů
BRNO (Děti Země) - Podle zjištění Dětí Země pokračuje Povodí Moravy, s. p., na plánu zvýšit hladinu vody ve střední a dolní nádrži Nových Mlýnů o 35 cm, ačkoliv jde o rizikový zásah do ptačí oblasti soustavy NATURA 2000. Na jeho přípravu se pro tři firmy vyčlenily již téměř tři milióny korun.

22.1.2020 - Tibetský Dordžej slíbil mámě skončit s pokusy v kuchyni. Češi teď musí zachránit jeho nadšení!
BRNO (Brontosauři v Himálajích) - Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři! Celý příběh můžete vidět na tomto videu
https://www.facebook.com/BrontosaurivHimalajich/videos/2364867890491995/


21.1.2020 - Na programových dotacích rozdělil Královéhradecký kraj 180 milionů korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Celkem 180 milionů korun obdrželi žadatelé prostřednictvím programových dotací Královéhradeckého kraje. Nejvíce prostředků, téměř 100 milionů, šlo na regionální rozvoj. Na ochranu životního prostředí poskytl kraj 40 milionů. Více než 24 miliony podpořil sport, vzdělání a volnočasové aktivity dětí a mládeže. Oblast kultury a památkové péče získala 17 milionů.

21.1.2020 - Kraj pomůže k čistotě vody v nádrži Rozkoš
ČESKÁ SKALICE (Královéhradecký kraj) - Radní Královéhradeckého kraje schválili pomoc projektu na odkanalizování obcí na levém břehu vodního díla Rozkoš. Naplňuje tak cíl, který přijali krajští zastupitelé již v roce 2016. Omezí se tak vnos fosforu do vodní nádrže, která je vyhledávaným cílem vodní i jiné turistiky.

20.1.2020 - Vláda dnes rozšířila chráněná území kolem Labe. Zamezí tak ničení vzácné přírody
PRAHA (Arnika) - Kabinet Andreje Babiše rozšířil lokality soustavy Natura 2000, která chrání nejcennější evropskou přírodu. Louky u Přelouče a štěrkopískové náplavy Labe v chráněném území Porta Bohemica jsou významné výskytem ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů. Ode dneška budou lépe chráněny před výstavbou zbytečných dopravních staveb, jejichž přínosy mnohokrát zpochybnili odborníci.

20.1.2020 - Vláda schválila nástin hospodářské strategie do roku 2030, Česko také bude mít nové evropsky významné lokality
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Symbolickou minutou ticha uctila vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 20. ledna 2020 památku zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Ministři pak schválili mimo jiné základní teze hospodářské strategie České republiky do roku 2030, strategii sociálního začleňování i nové evropsky významné lokality.

20.1.2020 - Preventivní kontroly odběrných míst vody pro zasněžování odhalily nedostatky
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa KRNAP provedla ve spolupráci s příslušnými vodoprávními úřady (MěÚ Trutnov, MěÚ Vrchlabí, MěÚ Jilemnice) a Českou inspekcí životního prostředí a za účasti provozovatelů krkonošských skiareálů preventivní kontroly odběrných míst pro zasněžování. Kontroly proběhly koncem loňského roku v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Horní Malé Úpě, Dolním Dvoře, Strážném, Špindlerově Mlýně a Rokytnici nad Jizerou. Dvacet kontrol zjistilo deset drobných nedostatků a jeden nedostatek závažný.

20.1.2020 - Kremlík: Respektuji rozhodnutí premiéra, oponoval jsem mu v otázce ukvapeného zrušení zakázky
PRAHA (MD ČR) - Respektuji rozhodnutí premiéra. Mojí prioritou bylo spuštění systému elektronických dálničních známek tak, aby nedošlo k žádnému zdržení a lidé jej od příštího roku mohli používat. Věřil jsem SFDI, že má takovou zakázku absolutně pod kontrolou a SFDI mě o tom opakovaně ujistil. Proto jsem také premiérovi oponoval v otázce ukvapeného zrušení celé zakázky.

20.1.2020 - Mamacoffee chystá s podporou ČRA výstavbu zpracovny výběrové kávy v Ugandě
Praha (Česká rozvojová agentura) - Uganda patří mezi nejchudší africké země s vysokou dětskou úmrtností, průměrný věk je zde nejnižší na světě, pouhých 16 let. Zároveň je Uganda 8. největší producent kávy na světě. Zemědělské komunity místních farmářů jsou však bohužel často z hlediska pěstování, sběru a následného zpracování bez potřebných znalostí a technického vybavení. Společnost mamacoffee se proto s podporou Programu B2B České rozvojové agentury rozhodla vypracovat podnikatelský plán, jehož cílem je zmapovat možnosti vybudování zpracovny výběrové kávy v podhůří pohoří Rwenzori v západní Ugandě a podpořit tak místní farmáře.

20.1.2020 - Odvolání ministra Kremlíka byla jediná správná možnost
PRAHA (ODS) - Rozhodnutí ministerstva dopravy zaplatit za internetový obchod a aplikaci na zakoupení a ověření elektronické dálniční známky více než 400 milionů korun kritizovala ODS naprosto zásadním způsobem od prvního okamžiku jeho zveřejnění. Proto občanští demokraté odvolání ministra Kremlíka vítají.

20.1.2020 - Správa železnic vloni úspěšně pokračovala v modernizaci celé železniční sítě a budov
PRAHA (SŽDC) - Téměř 92 km zmodernizovaných tratí uvedených do provozu, zahájení a pokračování modernizací a rekonstrukcí, další kroky v přípravě výstavby pilotních úseků VRT nebo rekordní částky vynaložené na rekonstrukce a opravy nádražních budov s důrazem na bezbariérovost. To je jen krátký výčet počinů Správy železnic v uplynulém roce. Během něj organizace proinvestovala o 600 milionů Kč více než v předchozím roce. Jen do modernizace železniční infrastruktury vložila téměř 20 miliard Kč.

20.1.2020 - Ministr zemědělství: Zrychlujeme přípravu vodních nádrží na Rakovnicku,které je jednou z nejsušších oblastí v České republice
RAKOVNÍK (MZe ČR) - Ústecký a Středočeský kraj zaktualizují své zásady územního rozvoje a vymezí plochy pro vodní díla Kryry, Senomaty a Šanov a přivaděče vody z Kryr do Kolešovického a Rakovnického potoka. Svým usnesením to dnes schválila vláda. Ministerstvo zemědělství (MZe) také do konce března předloží návrh zásad pro majetkoprávní vypořádání u těchto staveb.

19.1.2020 - O novém programu ČSSD diskutovalo více než 300 lidí
HRADEC KRÁLOVÉ (ČSSD) - Nad tři stovky sociálních demokratů a demokratek v sobotu 18. 1. 2020 v Hradci Králové debatovaly na celodenním programovém kempu o programu ČSSD v následujících letech. Startovací byty, progresivní zdanění nebo ochrana proti kyberkriminalitě jsou některá z témat, jež by měl obsahovat. Prioritou jsou podle ČSSD také spravedlivé důchody po celoživotní práci.

18.1.2020 - Arriva splnila termín nápravných opatření v Libereckém kraji
LIBEREC (Arriva) - Společnost Arriva k dnešku vyřešila problémy spojené se zahájením železničního provozu v polovině prosince na vybraných tratích Libereckého kraje. Zaveden byl nový odbavovací systém a všechny vlaky jsou počeštěné.

18.1.2020 - V Lubawce se jednalo o budoucnosti D11 a polské S3
LUBAWKA (Královéhradecký kraj) - V polské Lubawce se uskutečnila informační schůzka, na které zástupci českých i polských silničářů informovali zástupce veřejné správy i novináře o stavu budování dálnice D11 na české straně a rychlostní silnice S3 v Polsku. Obě komunikace se mají potkat právě poblíž Lubawky a výrazně odlehčit silnicím v regionu přetíženým tranzitní dopravou.

17.1.2020 - Vývrat v Tisé odhalil fosílie, lidé si je prohlédnou v ústeckém muzeu
TISÁ (Správa NP České Švýcarsko) - Vývrat břízy v Tiských stěnách odkryl ke konci loňského roku pískovcovou vrstvu s fosíliemi z druhohor, z geologického období křídy (stáří cca 90 mil. let). Nález zkamenělin ohlásil Správě Národního parku České Švýcarsko německý turista. Její pracovníci ve spolupráci s geoložkou Muzea města Ústí nad Labem nález zdokumentovali, část fosílií byla vyjmuta z pískovcového masívu a byla přemístěna do muzejního depozitáře.

17.1.2020 - Správa železnic a DB Netz AG uzavřely smlouvu o společné přípravě nové trati Drážďany – Praha
PRAHA (SŽDC) - Správa železnic, státní organizace, DB Netz AG a DB Energie GmbH uzavřely na konci loňského roku smlouvu o spolupráci v oblasti projektové přípravy stavby Nového železničního spojení Drážďany – Praha. Spolupráce bude soustředěna na přeshraniční úsek Drážďany – Ústí nad Labem, jehož klíčovou částí je úpatní Krušnohorský tunel.

17.1.2020 - Upřednostní vláda ochranu vzácné přírody kolem Labe nebo její nesmyslné zabetonování? Ministři rozhodnou v pondělí
PRAHA (Arnika) - Vláda má na stole návrh na doplnění seznamu evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000 o Louky u Přelouče a štěrkopískové náplavy Labe v chráněném území Porta Bohemica. Obě lokality jsou dlouhodobě ohroženy plány na výstavbu dopravních vodních staveb, jejichž přínos byl mnohokrát zpochybněn odborníky, a jeví se jako zbytečné prodělečné projekty. O ochraně obou přírodních stanovišť rozhodne vláda v pondělí 20. ledna.

16.1.2020 - Premiér Andrej Babiš jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Sebastianem Kurzem především o rozvoji dopravní infrastruktury
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Na pozvání předsedy vlády České republiky Andreje Babiše navštívil ve čtvrtek 16. ledna 2020 Českou republiku rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz. Návštěva v České republice je první zahraniční návštěvou spolkového kancléře od jmenování do funkce. Oba politici v Kramářově vile hovořili především o dopravní infrastruktuře, energetice a unijní agendě a ocenili velmi dobré vztahy obou zemí.

16.1.2020 - V Praze se sešli představitelé zemí V4 s rakouským kancléřem Kurzem, shodli se na nepřijatelnosti migračních kvót
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - V prostorách Národního muzea se ve čtvrtek 16. ledna 2020 uskutečnil summit předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Mezi hlavními tématy jednání byly migrace, fungování EU, víceletý finanční rámec, klimatická, energetická a obchodní politika EU, další rozšiřování a budoucnost Evropské unie.

16.1.2020 - Ministr Brabec: Spolu s našimi partnery - samosprávou a průmyslem - chceme dostat novou odpadovou legislativu do života co nejdřív
PRAHA (MŽP ČR) - Na půdu Poslanecké sněmovny se dostává balíček nové odpadové legislativy (nový zákon o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností, novela zákona o obalech a tzv. změnový zákon), která má za úkol nastartovat transformaci českého odpadového hospodářství v cirkulární ekonomiku. Dnes jí svou podporu vyjádřili zástupci průmyslu i samosprávy - místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.

16.1.2020 - Trojici zubrů z vojenského prostoru v Milovicích odvezli dnes ochranáři do rezervace u Rokycan
Praha (Česká krajina) - Tři samice ohroženého zubra evropského převezli dnes odpoledne odborníci z bývalého vojenského prostoru Milovice ve Středočeském kraji do nově vzniklé rezervace u Rokycan v západních Čechách. Odchyt a transport vzácných zvířat prováděli experti ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Právě východočeské safari má totiž v tuzemsku s přepravou velkých kopytníků největší zkušenosti.

16.1.2020 - MPO vyhlásilo čtvrtý ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Hlásit se lze do poloviny dubna
PRAHA (MPO ČR) - Ministerstvo průmyslu a obchodu s agenturou CzechInvest vyhlásilo již čtvrtý ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Ocení projekty a nápady, které zodpovědně a udržitelně využívají zdroje. Cílem soutěže je nejen osvěta, ale i prezentace dobré praxe českých firem, které v oběhovém hospodářství našly podnikatelskou příležitost.

15.1.2020 - Ragnarok
BRNO (Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o novém stavebním zákonu a o ochraně klimatu (a o písni RAGNAROK), který vyšel v časopise A2 (15.01.2020).

15.1.2020 - Premiér Babiš navštívil Jihomoravský kraj, řešil investice do nemocnic a dopravní infrastruktury
BRNO (Úřad Vlády ČR) - Premiér Andrej Babiš a další členové vlády navštívili ve středu 15. ledna 2020 Jihomoravský kraj. Mezi hlavní témata patřily investice do zdravotnictví a dopravní infrastruktury, příprava rekodifikace stavebního práva či situace na Nejvyšším správním soudu.

15.1.2020 - Liberecký kraj podniká kroky proti rozšíření dolu Turów. Podává žalobu, stěžuje si u Evropské komise a sbírá podpisy pod petici
LIBEREC (Liberecký kraj) - Plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów, které porušuje směrnice Evropské unie i mezinárodní právo a v jehož důsledku může přijít o pitnou vodu až 30.000 obyvatel na Frýdlantsku a Hrádecku, se Liberecký kraj brání všemi dostupnými prostředky. Nově se stížností obrátil na Evropskou komisi, přihlásil se jako účastník do povolovacích procesů v Polsku a podal žalobu proti změně územního plánu, která další těžbu umožňuje. Zároveň stále pokračuje sběr podpisů pod petici Evropskému parlamentu.

15.1.2020 - Z jednaní Rady města: Neschválili jsme pořádání dubnových motocyklových závodů "Drapák Rodeo" na pozemcích města v okolí Petříkovic
TRUTNOV (Česká pirátská strana Trutnov) - Rada města Trutnova v pondělí na popud našeho místostarosty Toma Eichlera NEschválila pořádání motocyklových závodů Enduro na lesních pozemcích města. Jde konkrétně o závod "Drapák Rodeo" pořádaný na pozemcích v katastrálním území Poříčí u Trutnova, Debrné a Zlatá Olešnice. Podle nás podobné aktivity nepatří do lesa a už vůbec ne do veřejného - obecního. Jizvy, které to zanechá v krajině, se nezacelí dlouhé roky a součástí odpovědného přístupu k životnímu prostředí je rozhodně podobné činnosti nepodporovat. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout screenshoty z videa pořízeného v loňském roce jedním ze závodníků. Na těch je patrné, že závodníci jezdí koryty potoků, přes spadané stromy a celkově zanechávají v lesním terénu značné "jizvy."

15.1.2020 - Záchranná stanice Archa přijala v roce 2019 rekordních 1575 zvířat
LIBEREC (ZOO Liberec) - Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo, spadá pod ní kromě jiných i záchranná stanice Archa. Ta poskytuje pomoc handicapovaným volně žijícím zvířatům, která jsou v důsledku zranění, nemoci či jiných okolností dočasně či trvale neschopna přežít ve volné přírodě. Loni pracovníci záchranné stanice ošetřili celkem 1575 živočichů, což je zatím nejvyšší číslo v celé její třináctileté historii.

15.1.2020 - Bez razantní změny stavební legislativy se k 21. století ani nepřiblížíme
BRNO (MMR ČR) - V době ekonomického boomu v Česku v podstatě nestavíme. Máme zdroje, ale kvůli tomu, že připravené projekty uvízly v nekonečném povolovacím procesu, je nemůžeme smysluplně investovat. Kvůli tomu že se nestaví, sílí bytová krize, zdražuje nájemné, mladí lidé nemají kde bydlet, nezakládají rodiny, nemají děti. To vše se nám v budoucnu velmi nemile vrátí v podobě potíží penzijního systému. Nestaví se silnice a dálnice.


15.1.2020 - Do muzea se vrací oblíbené lumino
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevírá ve čtvrtek 30. ledna 2020 pro veřejnost novou výstavu nazvanou Ultrafialové retro. Do muzea se v ní po letech vrací kdysi velmi oblíbené luminescenční divadlo.

15.1.2020 - Ministr Toman: Základní kostra návrhu ústavního zákona na ochranu vody je hotová, chci ji co nejdříve projednat s jednotlivými poslaneckými kluby
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství s odborníky zpracovalo návrh ústavního zákona na ochranu vody, který bude po zapracování finálních připomínek předložen parlamentním frakcím k podání poslaneckého návrhu do legislativního procesu. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman na dnešním, již čtvrtém, setkání u kulatého stolu s právními experty, zástupci ministerstev, politických stran a odborníky na problematiku vody a ochrany životního prostředí. Na předchozím jednání je ministr požádal o zaslání připomínek k návrhu ústavního zákona.

15.1.2020 - Iniciativa DiscoverEU: dalších 20 000 mladých lidí bude letos moci objevovat Evropu
BRUSEL (Evropská komise) - V rámci čtvrtého a zatím posledního kola iniciativy DiscoverEU, do kterého přišlo asi 75 000 přihlášek z celé Evropy, získá časovou jízdenku přibližně 20 000 mladých lidí ve věku 18 let. Tito mladí Evropané, kteří byli vybráni na základě stanovených kritérií pro účast a kvót přidělených jednotlivým členským státům, mohou v době od 1. dubna do 31. října 2020 strávit na cestách až 30 dní.

15.1.2020 - Europoslanci ODS: Navrhujeme omezit zdražení tepla a energií, které způsobí evropský Green Deal
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Prudké zdražení nákladů na bydlení a cestování, ať už jde o elektřinu, topení nebo letní dovolenou. Ohrožení českého ocelářství nebo ztráta desetitisíců vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Takové by mohly být dopady tzv. Green Deal, pokud by se řídil představami většiny europoslanců. Ti ve středu schválili balík svých požadavků na to, jak má přechod na bezuhlíkovou ekonomiku vypadat.

15.1.2020 - Obří objekty po armádě jdou k zemi. U rezervace divokých koní dnes začala demolice vojenských budov
Praha (Česká krajina) - Demolice tří rozsáhlých vojenských objektů začala dnes na okraji rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Desítky let nevyužívané budovy byly v havarijním stavu, postupně se rozpadaly a představovaly riziko pro návštěvníky i obyvatele města. Nacházejí se totiž v bezprostřední blízkosti stezky, kterou využívají turisté přijíždějící za velkými kopytníky i místní občané k procházkám.

15.1.2020 - Bříza a osika připravují na kalamitní holině vhodné podmínky cílovým dřevinám
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Se změnami klimatu a s nimi souvisejícími kalamitami přibývá v lesích nahodilých těžeb a následně rozsáhlých holin. Ty se zpravidla vyznačují extrémnějšími klimatickými podmínkami ve srovnání s holinami běžných výměr. I když obnovit zde úspěšně les je složitější, úspěšná a včasná obnova je významným krokem ke stabilizaci lesního prostředí. Nezastupitelnou úlohu při obnově kalamitních holin hrají přípravné dřeviny, což opakovaně dokazují výsledky výzkumu.

14.1.2020 - Nový finanční nástroj pro spravedlivou transformaci by měl být doprovázen odklonem od uhlí
PRAHA (Klimatická koalice) - Evropská komise dnes zveřejnila návrh nového finančního nástroje (Just Transition Mechanism – Mechanismus pro spravedlivou transformaci), který bude v rámci Zelené dohody pro Evropu fungovat jako dotační program pro investiční potřeby evropských regionů během přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Finance mají podpořit energetickou transformaci a motivovat k zásadnímu snižování emisí v horizontu nejbližších let.

14.1.2020 - Senátorka Jitka Seitlová uspořádala kulatý stůl s názvem Regionální železnice v ČR: současný stav a budoucnost
PRAHA (KDU-ČSL) - Česká republika má hustou železniční síť, která se budovala téměř dvě staletí. Dnes se Ministerstvo dopravy a Správa železnic soustředí především na tranzitní železniční koridory a budování VRT. Regionální tratě zůstávají zanedbané v pozadí, přestože jejich význam pro občany a vyvážený rozvoj regionů hraje nezastupitelnou roli.

14.1.2020 - Dotace MŽP - opět přispějeme na domovní čistírny v domácnostech
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Nedaří se ve vaší obci postavit kanalizaci a čistírnu odpadních vod? Řešením může být soustava domovních čistíren. S financováním pomůže dotační titul Ministerstva životního prostředí. Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR nabízí obcím na zlepšení kvality vod 200 milionů korun. Soustava domovních čistíren (DČOV) je cestou v případech, kdy není možné kvůli terénu, vysokým nákladům nebo technickým důvodům vybudovat klasickou čistírnu odpadních vod. O dotace požádají od 2. března obce, čistírny pak instalují přímo v domácnostech.

14.1.2020 - Krajský úřad v Brně je před pracovním kolapsem
(Děti Země) - Již šest týdnů čekají Děti Země na jeho rozhodnutí v elektronické verzi

14.1.2020 - Koncepce rozvoje venkova je schválena vládou
PRAHA (MMR ČR) - Vláda schválila Koncepci rozvoje venkova. Koncepce vznikla jako základní materiál pro strategické řízení rozvoje venkova ze strany Ministerstva pro místní rozvoj tak, aby byl zajištěn dynamický a vyvážený rozvoj regionů ČR.

14.1.2020 - Prohlášení komisaře Ferreiry na tiskové konferenci k investičnímu plánu Zelené dohody pro Evropu a mechanismu pro spravedlivou transformaci (Statement by Commissioner Ferreira at the press conference on the European Green Deal Investment Plan and Just Transition Mechanism)
BRUSEL (Evropská komise) - Thank you very much. On the follow-up of what has already been presented by both Paolo and Johannes, my task is to concentrate now on the Just Transition Fund.

14.1.2020 - Zelení vyzývají vládu k odstoupení z čínské sítě 17+1
PRAHA (Strana zelených) - Strana zelených dnes otevřeným dopisem premiéru Babišovi a ministru zahraničí Petříčkovi vyzvala vládu České republiky, aby odstoupila z iniciativy “17+1”, ve které Čínská lidová republika asymetricky spolupracuje s jednotlivými zeměmi střední a východní Evropy. Tento formát již v posledních letech sklidil kritiku orgánů Evropské unie.

14.1.2020 - Státní podpora: Komise vyzývá k připomínkám k revidovanému Systému obchodování s emisními povolenkami EU (State aid: Commission invites comments on revised EU Emission Trading System State aid Guidelines)
BRUSEL (Evropská komise) - In line with the European Green Deal and the EU's objective to become the first climate neutral economy by 2050, the Commission has launched today a public consultation inviting all interested parties to comment on revised EU Emission Trading System State aid Guidelines in the context of the system for greenhouse gas emission allowance trading post-2021 (the “ETS Guidelines”).

14.1.2020 - Prohlášení komisaře Gentiloniho na tiskové konferenci k investičnímu plánu Zelené dohody pro Evropu a mechanismu pro spravedlivou transformaci (Statement by Commissioner Gentiloni at the press conference on the European Green Deal Investment Plan and Just Transition Mechanism)
BRUSEL (Evropská komise) - Since we presented the European Green Deal, the horrific fires in Australia have offered more evidence of the devastating risk we are running and the importance of the subject.

14.1.2020 - Prohlášení výkonných místopředsedů Timmermanse a Dombrovskise k investičnímu plánu Zelené dohody pro Evropu a mechanismu spravedlivé transformace (Plenary remarks by Executive Vice-Presidents Timmermans and Dombrovskis on the European Green Deal Investment Plan and the Just Transition Mechanism)
BRUSEL (Evropská komise) - Executive Vice-President Timmermans:

14.1.2020 - Financování ekologické transformace: investiční plán Zelené dohody pro Evropu a mechanismus pro spravedlivou transformaci
BRUSEL (Evropská komise) - Evropská unie je odhodlána stát se do roku 2050 prvním uskupením zemí na světě, které bude klimaticky neutrální. K tomu budou zapotřebí značné investice jak veřejného sektoru na úrovni EU a jednotlivých států, tak i sektoru soukromého. Dnes předložený investiční plán Zelené dohody pro Evropu – investiční plán pro udržitelnou Evropu – mobilizuje veřejné investice a pomůže získat soukromé finanční prostředky. Využije k tomu finanční nástroje EU, zejména fond InvestEU. Má tak dosáhnout investic ve výši nejméně jednoho bilionu eur.

14.1.2020 - Prohlášení komisaře Hahna k investičnímu plánu Zelené dohody pro Evropu a mechanismu pro spravedlivou transformaci (Statement by Commissioner Hahn at the press conference on the European Green Deal Investment Plan and Just Transition Mechanism)
BRUSEL (Evropská komise) - Ladies and Gentlemen, The Green Deal is Europe's transition to the future – a transition, which can and will benefit everyone: the citizens, the economy and the regions. With today's communication, we are presenting concrete actions and financial means to make this transformation happen. Because it is high time for action – just look at Australia – there is an urgency to act.

13.1.2020 - Řízení o výjimce pro modernizaci stupně Srnojedy skončilo
(Děti Země) - S jezem u Děčína a s kanálem u Přelouče jde o další doklad zbytečnosti ŘVC ČR

13.1.2020 - Tiskové prohlášení člena rady kraje Jiřího Löffelmanna k plánovanému obnovení těžby na Tlustci
JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ (Liberecký kraj) - „Rád bych uvedl na pravou míru některé nepřesné informace v médiích k tematice možného obnovení těžby na kopci Tlustec na Českolipsku. Zejména chci zdůraznit, že rozhodnutí ve věci případné těžby v této lokalitě není v kompetenci ani Libereckého kraje jako samosprávy, ani Krajského úřadu Libereckého kraje (KÚ LK), který vykonává přenesenou působnost státu. Takové rozhodnutí může vydat pouze příslušný báňský úřad.

13.1.2020 - Méně než polovina cestujících v EU je informována o svých právech
BRUSEL (Evropská komise) - Evropská komise dnes zveřejnila výsledky průzkumu Eurobarometru o právech cestujících v Evropské unii (EU). Dle tohoto průzkumu celkem 43 % občanů EU, kteří v předchozích 12 měsících cestovali letadlem, dálkovou železniční dopravou, autobusem, lodí nebo trajektem („cestující“), ví o tom, že EU zavedla práva pro cestující.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 832 | Další