Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

22.1.2021 - MŽP chystá na výstavbu zelených střech miliardy korun
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Jen v programu Nová zelená úsporám se o toto adaptační opatření pro budovy zvedl zájem mezi roky 2019 a 2020 trojnásobně. Střechy porostlé vegetací dokážou účinně zadržovat dešťovou vodou a díky jejímu odpařování ochlazují své okolí. Kromě toho nabízejí útočiště řadě druhů živočichů, zejména hmyzu, a v neposlední řadě pomáhají snížit množství vody, které končí v kanalizaci. To jsou hlavní důvody, proč vláda podporuje výstavbu zelených střech jako součást opatření na zmírnění dopadů změny klimatu. Na období 2021–2027 chystá širokou nabídku finanční podpory i legislativní změny.

21.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Americký prezident Biden vrací USA k Pařížské dohodě
PRAHA (Česká pirátská strana) - USA se vrací k Pařížské dohodě, nově zvolený prezident Spojených států se zavázal, že do 100 dnů od své inaugurace uspořádá klimatický summit. Prezident Joe Biden bude podle svých slov naslouchat mladým lidem a klimatickým aktivistům a úzce s nimi spolupracovat. Piráti vítají obrat USA k odpovědnému přístupu k ochraně klimatu, který se pozitivně projeví v celosvětovém úsilí o zpomalení klimatického megatrendu. Proto jsme s vedoucím resortního týmu pro životní prostředí Lukášem Blažejem dnes na americké ambasádě předali gratulaci ke zvolení prezidenta Joe Bidena.

21.1.2021 - 150 let od úmrtí lesmistra Johna
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Dne 24. ledna 2021 uplyne 150 let od úmrtí význačného lesníka lesmistra Josefa Johna, který se stal zakladatelem ochrany Boubínského pralesa. Pietní setkání u jeho hrobu ve Vimperku proběhlo v předstihu již 12. srpna 2020 jako součást demonstrace "Zachraňme prales a lesy na Boubíně" (svolavatelé byli: Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Hnutí život, z. s., Zachraňme Šumavu, z. s. Petr Martan tam přednesl tento slavnostní projev:

21.1.2021 - Modro-zelená infrastruktura jako investice do měst na mezinárodní online konferenci
(Ekocentrum Koniklec) - Ve čtvrtek 11. 2. 2021 se uskuteční mezinárodní konference POČÍTÁME S VODOU, která se již tradičně věnuje nejnovějším trendům v oblasti hospodaření se srážkovou vodou. Letošní 6. ročník se zaměří na systém modro-zelené infrastruktury jako investici do měst. Konferenci pořádá 01/71 ZO ČSOP Koniklec, uskuteční se online.

21.1.2021 - V Senátu chceme zrušit kvóty na potraviny v obchodech
PRAHA (ODS) - Schválení povinných kvót pro některé české potraviny je nesmyslné. Dojde tak k výraznému zdražení potravin a nahrává do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Senátoři ODS budou chtít zákon vrátit zpět do Sněmovny s vypuštěním kvót, případně ho rovnou zamítnout.

20.1.2021 - Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko zahajují spolupráci. Cílem je více zrecyklovaných plechovek
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Neziskové organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko. Obě organizace spojuje společný cíl – více zrecyklovaného odpadu k dalšímu použití. Podle posledních dat totiž Češi vytřídí jen asi 40 % nápojových plechovek a za evropským průměrem (74,5 %) výrazně zaostávají.

20.1.2021 - Zahrádkářský zákon prošel Sněmovnou, přispěje k zadržování vody a zlepšení stavu městské zeleně
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes schválila zahrádkářský zákon zabývající se zahrádkářskými koloniemi, jehož spolupředkladatelem je pirátský poslanec Jan Pošvář. Zákon přispěje k zadržování vody a celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste. Podle Pirátů znamená zákon pro zahrádkáře především zanesení právní jistoty a ochrany, zejména před tlakem developerů vůči zahrádkářským osadám.

20.1.2021 - Nový americký prezident Joe Biden vrátí USA zpět k Pařížské dohodě ještě v den své inaugurace
WASHINGTON, D.C./PRAHA (Klimatická koalice) - Nově zvolený americký prezident Joe Biden od počátku své prezidentské kampaně sliboval, že Ameriku vrátí zpět k Pařížské dohodě a zahájí rozsáhlou transformaci americké ekonomiky směrem k snižování emisí a větší udržitelnosti. Spojené státy americké se tak vrací zpět do hry v boji s klimatickou krizí a celosvětovému úsilí o snižování emisí ve chvíli, kdy Evropská unie zvyšuje své vlastní klimatické cíle a k závazku dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se postupně přidávají i další velké ekonomiky, jako je Japonsko, či Jižní Korea. Pokud se k tomuto závazku nyní přidají i Spojené státy, bude tím celkově pokryto již více než 50 % světových emisí skleníkových plynů, jejichž produkce by do roku 2050 měla být ukončena. Platné tak přestávají být argumenty české vlády, podle které nemá úsilí o snižování emisí smysl, pokud o něj bude usilovat jen samotná Evropská unie. Obnovené multilaterální vztahy s USA by naopak mohly být příslibem, že se k závazku postupně přidá i zbytek světa.

20.1.2021 - Česká republika požaduje přeshraniční posouzení nákladního překladiště u slovenského Holíče
(Děti Země) - Samosprávy, úřady, instituce a spolky upozorňují na rizika stavby

20.1.2021 - Návrh na zdražení potravin poškodí spotřebitele a je v rozporu s volným trhem EU. Prodeji lokálních potravin nepomůže
PRAHA (ODS) - Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách, ve kterém stanovuje kvóty pro prodej některých českých potravin. Podle ODS tento návrh zdraží potraviny pro spotřebitele, je v rozporu s pravidly evropského volného trhu a navíc pomůže pouze největším výrobcům potravin.

20.1.2021 - Sedmimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu kraj zaplatil. Považuje ji stále za nepřiměřenou a podnikne další kroky
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na základě podnětu podaného společností BusLine LK, a.s. zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řízení a vyměřil v loňském roce Libereckému kraji sedmimilionovou pokutu za porušení podmínek při veřejné soutěži na zajištění dopravní obslužnosti pro českolipskou oblast. V roce 2019 totiž dle rozhodnutí ÚOHS uzavřel s dopravcem ČSAD Česká Lípa smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících přímým zadáním, přestože pro to nebyly podle antimonopolního úřadu splněny zákonné požadavky. Kraj přesto má povinnost dopravní obsluhu v regionu zajistit. Pokutu již sice zaplatil, ale bude se i nadále bránit všemi dostupnými prostředky.

20.1.2021 - Malé vodní elektrárny v kraji roztáčely kola továren. Fungují dodnes
LIBEREC (Liberecký kraj) - Pomáhaly při bouřlivém rozvoji průmyslu počátkem minulého století a dodnes, více než sto let poté, na Tanvaldsku malé vodní elektrárny fungují. Jsou pozoruhodnými technickými památkami, jež připomínají dávné časy, kdy zdejší továrny prosperovaly a dodávaly zboží do celého světa.

20.1.2021 - O Jizerskohorskou železnici budou znovu soutěžit dopravci
TANVALD (Liberecký kraj) - Liberecký kraj zahájil přípravu otevřeného výběrového řízení na Jizerskohorskou železnici. V okolí Tanvaldu pravděpodobně zůstanou stávající kvalitní vozy STADLER Regioshuttle RS-1. Pro Frýdlantské tratě se zvažuje pořízení nových vlaků.

19.1.2021 - Děti Země nesouhlasí s dalšími výzkumy betonové lobby na Labi
(Děti Země) - Za prosazování jezu u Děčína stát utratil již asi 640 milionů korun

19.1.2021 - Kambodžští středoškoláci rozvíjejí díky projektu ČRA konkrétní dovednosti v oblasti zpracování potravin
Praha (Česká rozvojová agentura) - V závěru minulého roku byl v Kambodži ukončen úspěšný projekt ČRA zaměřený na zlepšení kvality středoškolského vzdělávání. Projekt reagoval na hlavní problémy kambodžského vzdělávacího systému, mezi něž patří nízká kvalita učitelů, nedostatečné a zastaralé učební osnovy, špatný stav infrastruktury škol i nedostatečný přístup ke vzdělávání. Realizátor projektu, společnost Člověk v tísni, mimo jiné renovovala laboratoř na zpracování zemědělských produktů a společně s pedagogy z ČZU vypracovala vhodné osnovy a výukové metody zaměřené na zpracování potravin, které je ušité přímo na míru zdejším podmínkám.

19.1.2021 - Nový design a rozšíření Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí
Praha (CENIA, česká informační agentura životního prostředí) - CENIA, česká informační agentura životního prostředí redesignovala a rozšířila nabídku Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí https://issar.cenia.cz/. Redesign byl proveden s cílem modernizovat a zejména uživatelsky zpříjemnit webové rozhraní k datům a informacím o životním prostředí. Uživatelé tak nyní snáze a cíleně vyhledají požadovaná data a indikátory z oblasti ŽP.

Zároveň došlo k rozšíření nabídky stávajících indikátorů o oblast indikátorové sady pro Státní politiku životního prostředí, která nabízí průřez jednotlivými aspekty environmentální problematiky, nebo o téměř kompletní sadu Indikátorů zranitelnosti ČR vůči změně klimatu, které zájemcům umožní zjistit, jaká jsou rizika, dopady i možnosti adaptace České republiky na změnu klimatu.


19.1.2021 - Ostopovice se stanou průkopníkem chytrých řešení v ekologickém přístupu k odpadům
Brno (meneodpadu.cz ) - V obci, která těsně přiléhá k jihozápadnímu okraji Brna, promění hospodaření s odpady. Zavádí zde vyspělý evidenční systém, který samosprávě umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů. Další novinky budou následovat. Obec se tak v Jihomoravském kraji stává jedním z lídrů odpadového hospodářství.

19.1.2021 - Do Obřího dolu v teniskách? Nikdy!
PEC POD SNĚŽKOU (Horská služba ČR) - Ani nejvyššímu pohoří v ČR se nevyhýbají případy, kdy do extrémního terénu vyrazí turisté jen v teniskách a teplákách, HS je pak musí zachraňovat.

19.1.2021 - Gazdík: Pokud ČIŽP nezveřejní důležitá fakta, je namístě, aby její ředitel rezignoval
PRAHA (STAN) - Od katastrofické otravy Bečvy uplynuly čtyři měsíce a orgány, které vyšetřování celé kauzy mají na starost, mlčí a mlží. Poslanec ze Zlínského kraje Petr Gazdík se proto obrací na Generální inspekci bezpečnostních sborů s žádostí o prošetření činnosti vyšetřovacích orgánů a žádá Českou inspekci životního prostředí o zveřejnění všech dostupných informací, na které má veřejnost právo.

18.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Vláda dá na nesmyslný projekt kanálu miliardy, zatímco s kompenzacemi otálí
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na svůj dnešní program zařadila vláda projednání přípravy plavebních stupňů, které jsou nezbytnou podmínkou k vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zatímco celosvětová pozornost je upřena na řešení pandemie a minimalizaci ekonomických dopadů, Vláda ČR opět diskutuje o předraženém a zbytečném betonování krajiny v rámci projektu, který je odborníky považován za nesmyslný.

18.1.2021 - Ochránci přírody v nejcennějších partiích Jeseníků posilují strážní službu
JESENÍK (AOPK ČR) - Více než tři stovky lidí na skialpech a snowboardech vyrazily o víkendu do oblasti Ovčárny a Pradědu v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

18.1.2021 - Z recyklovaných reklamních materiálů Kongresového centra Praha vznikne originální nový nábytek
Praha (Kongresové centrum Praha) - Inspirativní projekt Kongresového centra Praha (KCP) a designérů Tomáše Rachunka a Matěje Matouše využívá zastaralé propagační tiskoviny k vytvoření nového mobiliáře KCP. Ze starých katalogů tak vzniknou nové židle, stolky nebo police.

18.1.2021 - HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (Horská služba ČR) - Pár ve středním věku ve zcela nedostatečném oblečení včera odpoledne zabloudil a zapadl pod Lysou horou do hlubokého sněhu, pátrání i transport komplikoval nepřístupný terén.
HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!


18.1.2021 - Rok 2021 přinese další zvýšení využívání lithiových baterií. Spolu s tím porostou nároky na jejich zpracování, když doslouží
Praha (ECOBAT) - V roce 2021 lze očekávat další výrazný nárůst využívání baterií, a to zejména v oblasti e-mobility, která kromě elektromobilů zahrnuje také elektrická kola, koloběžky či longboardy, skútry, motocykly, užitková vozidla nebo hromadné dopravní prostředky. S tím souvisí i množství lithiových baterií, které bude potřeba po skončení jejich životnosti zpracovat.

17.1.2021 - Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách!
JESENÍK (Horská služba ČR) - Bivakování v zimního horských podmínkách se stává zřejmě novým trendem, horští záchranáři z Jeseníků mají ale jasno – prosíme vás, nedělejte to!

16.1.2021 - Policisté na lyžích v Krkonoších. Působit budou se strážci přírody z KRNAPu a Horskou službou
PEC POD SNĚŽKOU (Policie ČR) - Pomáhat předcházet porušování právních předpisů a pravidel v Krkonošském národním parku si berou za cíl nově policejní hlídky na lyžích, které budou působit ruku v ruce se strážci ochrany přírody národního parku a ve spolupráci a za podpory Horské služby ČR, o. p. s. V těžce přístupném terénu se budou policisté ve „smíšených hlídkách“ se strážci Správy KRNAP pohybovat na speciálním skialpinistickém vybavení.

14.1.2021 - Dost bylo plastů na jedno použití. MŽP posílá 60 milionů na alternativy fastfoodového nádobí
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Projekty podpořené z Operačního programu Životní prostředí sníží používání jednorázového nádobí. Na mnoha místech ČR tak odzvoní kelímkům či nádobí na jedno použití. Podporu za bezmála 60 milionů korun získalo na 23 projektů zejména měst a obcí. Při nejrůznějších příležitostech se díky tomu bude používat nádobí, které místo do koše půjde do myčky a znovu na další akce.

13.1.2021 - Krkonošské lesy doplnilo skoro čtyřicet tisíc stromků chybějících druhů
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Zase jsme o kousek blíže zdravým a stabilnějším krkonošským lesům. Bilance za rok 2020 říká, že jsme doplnili krkonošské lesy 38 965 sazenicemi různých dřevin, z nichž většinu tvoří listnáče, které na významných plochách krkonošských lesů chybějí.

13.1.2021 - CCBC spouští on-line knihovnu materiálů pro environmentální vzdělávání
Praha (Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) ) - Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spouští novou on-line knihovnu CCBC do škol. Ta představuje pomůcku pro učitele, která jim může pomoci v přípravě a oživení výuky. On-line knihovna se spouští dnes 13. ledna a naleznete ji na internetových stránkách CCBC (zde - https://1url.cz/PzceC) zcela zdarma.


13.1.2021 - Dotace pro drobné farmáře čerpaly velké koncerny včetně Agrofertu. Odhalení Pirátů vedou k hloubkové kontrole Evropské komise
PRAHA (Česká pirátská strana) - Evropská komise rozhodla v Česku o zahájení hloubkové kontroly dotací, které byly určené pouze malým a středním podnikům, a přesto je získávaly velké zemědělské koncerny. Mezi nimi i společnosti z holdingu Agrofert. Na podezření z nezákonného čerpání těchto dotací ze strany koncernu poprvé upozornili Piráti již v roce 2018. V uplynulých měsících pak pirátský analytický tým identifikoval 28 obdobně sporných případů týkajících se Agrofertu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek proto zaslal analýzu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi a vyzval ho, aby situaci neprodleně řešil. Jedná se o dotace v oblasti ovocnářství a rovněž v pojištění úrody a hospodářských zvířat. Malí farmáři se tak oprávněně cítí velmi poškození.

13.1.2021 - Stát prostřednictvím výhodných úvěrů pokračuje v podpoře zateplování bytových domů
PRAHA (MMR ČR) - Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím výzev z Integrovaného regionálního operačního programu podporovalo energetické úspory v bytových domech. Vzhledem ke skončení výzev ministerstvo přichází s výhodnými úvěry pro majitele bytových domů a bytová družstva na zateplení. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic, který má pro bezúročné úvěry připravenu 1 miliardu korun.

13.1.2021 - Vědci objevili způsob identifikace topolů odolných vůči suchu
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Významným úkolem lesnické vědy v současnosti je nalezení jedinců lesních dřevin odolných vůči suchu, a to v rámci jednotlivých druhů a jejich populací. Mezi jedinci jednoho druhu domácích dřevin, ať už jde o smrk, jedli, buk, topol, lípu či jiné, existují významné rozdíly ve schopnosti snášet sucho. Proto je důležité najít způsob, jak jedince vykazující toleranci k podmínkám sucha identifikovat. Již delší dobu vědci usilovně hledají gen či geny, které řídí strategii stromů při reakci na stres suchem.

12.1.2021 - Senátorka Vítková: Veřejné slyšení k petici Voda je život
PRAHA (KDU-ČSL) - V Senátu se konalo 11. ledna za přísných hygienických podmínek veřejné slyšení k petici Voda je život pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Sešli se zástupci ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí, dotčených institucí a odborníci z vodohospodářských společností. Petice zdůrazňuje, že voda je surovina zásadní pro život. Petenti žádají, aby voda, vodárenská infrastruktura, hospodaření s vodou a peníze, které za vodu platíme, byly pod správou a kontrolou státu nebo měst, jako veřejná služba, ne zdroj zisků z podnikání, či dobývání renty. Zpravodajkou petice je senátorka Jaromíra Vítková.

12.1.2021 - CityElefanty nabídnou zásuvky pro dobíjení elektroniky a Wi-Fi připojení
PRAHA (České dráhy) - V plném proudu je modernizace jednotek CityElefant, které nabídnou cestujícím více služeb a komfortnější cestování. Ve vylepšených vlacích bude snadné dobíjet mobilní telefony a notebooky nebo se připojit přes palubní Wi-Fi síť k internetu.

12.1.2021 - Piráti schválili finálně koaliční smlouvu se STAN. Do sněmovních voleb jdou společně
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes v závěrečném hlasování odsouhlasili koaliční smlouvu s hnutím Starostové a nezávislí. Finálně tak potvrdili, že jdou do nadcházejících sněmovních voleb společně. Podporu návrhu vyjádřilo téměř 79 procent hlasujících (668 pro z 848 hlasů). Referendum zaznamenalo opět velkou účast, zúčastnilo se téměř 77 procent Pirátek a Pirátů.

12.1.2021 - Na Bečvu se valí další pohroma: vláda se chystá schválit přehradu Skalička
SKALIČKA (Strana zelených) - Viník zářijové otravy Bečvy stále nebyl nalezen a na Bečvu se valí další pohroma. Vláda se chystá schválit aktualizaci dokumentu Politka územního rozvoje České republiky, což je závazný dokument územního plánování pro celou zemi. A v něm se doposud evidovaný záměr “suchá nádrž Teplice”, což je označení protipovodňového opatření v podobě suchého poldru, mění na “vodní dílo Skalička”. Co tato změna terminologie fakticky znamená?

11.1.2021 - Zavádíme opatření ke zvýšení kapacity krematorií
PRAHA (MMR ČR) - Některá krematoria v České republice se ocitla na hranici svých kapacit. Vláda ČR proto na návrh Ministerstva pro místní rozvoj s účinností od 12. ledna do 22. ledna 2021 vydává krizové opatření, které zvýší kapacity krematorií na maximum. Nebude tak možný „dovoz“ těl z okolních států a nebude se přihlížet k omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

11.1.2021 - Na prohlubující se změnu klimatu reaguje Státní politika životního prostředí ČR 2021-2030
PRAHA (MŽP ČR) - Dnes vládou schválená Státní politika životního prostředí České republiky 2030 s výhledem do 2050 je nejvyšším strategickým dokumentem stanovujícím cíle v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu na dalších deset let. K nim patří snaha na národní i mezinárodní úrovni o řešení palčivých problémů a pomoci dosažení cílů udržitelného rozvoje, Pařížské dohody a dalších environmentálních úmluv. K tomu bude zapotřebí ještě zesílit ochranu životního prostředí.

11.1.2021 - Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ na roky 2021 a 2022 schválen vládou
PRAHA (MMR ČR) - Vláda dnes (11.1.2021) schválila Akční plán, který obsahuje aktivity podporující regiony, a naplní cíle Strategie regionálního rozvoje ČR 21+. Stejně jako samotná strategie stojí na principu tzv. územní dimenze, tedy efektivního využití dostupných zdrojů na řešení problémů konkrétního regionu nebo rozvíjení jeho potenciálu. Jedná se tak o řešení šitá přímo na míru.

11.1.2021 - Piráti vylepšili Státní politiku životního prostředí 2030, stále má však své nedostatky
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda na své dnešní schůzi projedná návrh Státní politiky životního prostředí 2030 s výhledem do roku 2050. Jedná se o základní strategický dokument určující směřování ochrany životního prostředí. Z celkem 49 připomínek podaných Piráty, kteří jako jediná strana na dokument reagovali, jich bylo 18 zapracováno. Pirátům se podařilo prosadit například měření úniků z kanalizací, které zajistí bezpečnější pitnou vodu pro tisíce domácností. Vláda ovšem nezapracovala připomínky týkající se řešení ekologických havárií a nijak nereflektovala vytýkané nedostatečné ambice dokumentu, například to, že nestanovuje jasné cíle ani konkrétní data.

11.1.2021 - Přeshraniční spolupráce s Bavorskem dosahuje výborných výsledků i během krize
PRAHA (MMR ČR) - Z celkové alokace ve výši 103,4 mil. EUR je 96 % přiřazeno konkrétním projektům a 50 % již dokonce proplaceno příjemcům dotace. V předstihu se podařilo splnit pravidlo n+3 i pro rok 2021. Česká republika tak ani v letošním roce nepřijde o žádné peníze.

11.1.2021 - Začala výplata restrukturalizačního příspěvku v Sokolovské uhelné
ÚSTÍ NAD LABEM (MPO ČR) - Odcházejícím zaměstnancům s vyřízením žádostí o příspěvek při ukončení pracovního poměru pomáhá Sociální centrum Palivového kombinátu Ústí (PKÚ).

11.1.2021 - Kraj správně hospodaří s energiemi. Zvyšuje tím kvalitu životního prostředí a šetří finance
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Od roku 2018 se Královéhradecký kraj může pyšnit certifikátem dle normy ISO 50001. Ta stanovuje pravidla pro efektivní provoz budov tak, aby spotřeba elektrické energie, tepla nebo vody byla co nejnižší s ohledem na využití dané budovy. Odlišné nároky má totiž provoz školy nebo třeba nemocnice. Tato aktivita má pozitivní dopad na životní prostředí ale také do krajského rozpočtu.

11.1.2021 - Snažíme se vyjednat nejlepší volební spolupráci
PRAHA (Strana zelených) - Minulý týden jsme zveřejnili zprávu o našem zájmu podpořit ve volbách do Poslanecké sněmovny koalici Pirátů a hnutí STAN, se kterými průběžně jednáme již od začátku listopadu 2020. “Vyjednáváme se třemi různými subjekty, ale varianta spolupráce s Piráty a STANem je pro naši členskou základnu preferovaná varianta. Pokud Piráti a STAN naši podporu odmítnou, budeme jednat dál s ostatními,“ říká spolupředsedkyně Zelených a starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis.

9.1.2021 - Piráti představili krajské lídry do sněmovních voleb. Prioritami je vyvést zemi z krize, modernizovat ekonomiku, chránit krajinu i zajistit dostupné bydlení a moderní zdravotnictví
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes představili všech 14 krajských lídrů do sněmovních voleb a jejich hlavní priority, které chtějí v následujících letech prosazovat. Ať již jde o vyvedení země z krize, dostupnější bydlení, zdravotnictví, přeměnu ekonomiky z montovny na mozkovnu či ochranu přírody. Tisková konference proběhla v rámci Celostátního fóra, tedy celorepublikového sjezdu strany, které je poprvé v historii online. „Piráti mají za sebou ve Sněmovně i ve všech ostatních patrech politiky opravdu velký kus práce. Jsem rád, že mohu dnes představit kandidáty, kteří uspěli ve stranických primárkách a budou stát v čele našeho pirátského tandemu, jenž hodlá v započaté práci pokračovat a podílet se na vedení této země,” uvedl předseda strany Ivan Bartoš, který celou akci moderoval.

8.1.2021 - K dohodě o spolupráci s MPO se připojila innogy, řeší například energeticky úsporné osvětlení, obměnu trafostanic či modernizaci vzduchotechniky
PRAHA (MPO ČR) - Dohoda uzavřená mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a společností innogy Česká republika počítá se zvyšováním energetické účinnosti u konečného spotřebitele napříč sektory. A to díky aktivitám, ke kterým se ve smluvním dokumentu zavázaly obě strany.

7.1.2021 - Zelení nabízí Pirátům a STANu podporu jejich společného projektu
PRAHA (Strana zelených) - Zelení na svém jednání Republikové rady rozhodli, že mají zájem podpořit do parlamentních voleb 2021 koalici Pirátů a hnutí STAN. “Situace v Česku si vyžaduje, aby se politické síly spojovaly a nabídly lepší alternativu než je vláda Andreje Babiše. Nabízíme Pirátům a hnutí STAN podporu jejich projektu a také účast některých našich členů a členek na společných kandidátkách,” uvedla Magdalena Davis, spolupředsedkyně Zelených. “Oceňujeme, že mezi prioritami koalice jsou životní prostředí, lidská práva i ukončení dlouholetých problémů Česka, jako jsou exekuce,“ dodala.

7.1.2021 - Investice do nového mýtného systému se vyplatila: stát vybral vloni na mýtném přes 11,5 mld. Kč
PRAHA (MD ČR) - Generační obměna mýtného systému pro nákladní automobily byla pro stát dobrou investicí. Ve srovnání s původní mikrovlnnou technologií ušetřila Česká republika vloni na provozních nákladech elektronického mýtného systému téměř 1 miliardu korun. Výnosy z mýtného se navíc meziročně zvýšily o 573 milionů korun i přes negativní dopady pandemie COVID-19 na celý sektor evropské dopravy.

6.1.2021 - České dráhy zajistí v Olomouckém kraji dopravu na tratích v elektrické trakci i po roce 2022
OLOMOUC (České dráhy) - Zástupci Českých drah a Olomouckého kraje dnes podepsali desetiletou smlouvu na zajištění regionální železniční dopravy v Olomouckém kraji. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a nová infrastruktura. Ten zahrnuje celkem sedm tratí v elektrické trakci, a to včetně trati Olomouc – Uničov – Šumperk, která v současné době prochází elektrizací. Po jejím dokončení půjde o nejmodernější regionální trať v republice, v úseku Olomouc – Uničov budou vlaky jezdit rychlostí až 160 km/h. Díky nákupu téměř tří desítek nových vlaků RegioPanter získá Olomoucký kraj nejmodernější regionální železniční dopravu v republice.

6.1.2021 - Tříkrálová nabídka podpory pro koalici SPOLU
PRAHA (Koruna česká, Konzervativní strana a Klub angažovaných nestraníků) - Dne 6. ledna 2021 nabídly Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), Konzervativní strana a Klub angažovaných nestraníků, za předpokladu programové shody, podporu a spolupráci volební koalici SPOLU, tvořené Občanskou demokratickou stranou, KDU-ČSL a TOP 09.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 861 | Další