Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

6.4.2020 - V Makotřasích na Kladensku se zřejmě kácelo nezákonně
(Děti Země) - Kladenský majitel větrolamu zlikvidoval nejméně 70 stromů. Děti Země na základě upozornění obyvatel Makotřas na Kladensku zaslaly dne 30. března 2020 na Českou inspekci životního prostředí v Praze podnět, aby zahájila správní řízení o pokutě za zřejmé nelegální vykácení keřů a dále nejméně 70 stromů ve větrolamu východně od obce u dálnice D7. Kácení již také šetří Policie ČR. Majitel pozemku s větrolamem nabízel od 25. února 2020 plochu k pronájmu na parkování.

6.4.2020 - Duhová výzva – ekosoutěž pro děti na doma
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Hnutí Brontosaurus na duben spouští Duhovou výzvu – soutěž pro děti v rámci níž se seznámí s tím, co běžně dělají dobrovolníci pro životní prostředí. Děti si v rámci ní vyzkouší si zajímavé aktivity o přírodě a pátkách a péči o ně. Úkoly mohou plnit doma, na zahradě, kousek za domem, na výběr mají množství témat různé náročnosti.


3.4.2020 - KPN uzavřen (Zamknięty KPN)
JELENIA GÓRA (Dyrekcja KPN) - Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Środowiska od dziś, zarządzeniem Dyrektora KPN, Karkonoski Park Narodowy jest zamknięty. Nie jest udostępniany w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych do odwołania.

3.4.2020 - Nechceme, aby politici a fosilní korporace zneužili současné situace k prosazení další devastace klimatu, vzkazují studenti, kteří své páteční stávky za klima přesunuli na sociální sítě
PRAHA (Fridays for Future) - Dnes probíhá první online stávka za klima. Studenti v reakci na vládní opatření proti šíření koronaviru přesunuli páteční stávku na sociální sítě.

3.4.2020 - Botanické lokality v péči odborníků
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Každým rokem v tuto dobu vyrážíme s dětmi ze zdejších škol na cenné botanické lokality, abychom vyhrabali starou trávu. S ohledem na současnou situaci letos o louky pečují sami zaměstnanci Správy KRNAP.

2.4.2020 - Skútry řádily v 1. zóně KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Během včerejšího dopoledne strážci Správy KRNAP zaregistrovali skupinku skútrů, resp. terénních motocyklů na pásech, která si vyrazila užít nový sníh do nejcennějších partií Krkonošského národního parku. Jaké bylo jejich překvapení, když na konci jejich řádění čekali policisté a strážci, kteří s nimi zahájili správní řízení.

2.4.2020 - Obce a města dostanou balíček první pomoci pro boj s virem COVID 19
Praha (meneodpadu.cz) - Podpořit starosty a zastupitele ve složité době se rozhodla společnost JRK – největší tuzemský partner měst a obcí pro komplexní řešení odpadového hospodářství. Balíček první pomoci obsahuje deset ručně šitých roušek z bavlněného plátna, dvě balení dezinfekčního gelu a tři kusy jednorázových bambusových kapesníčků.


1.4.2020 - Středoškoláci přesouvají svoje páteční stávky za klima na internet. Obávají se snahy některých politiků o ustoupení od klimatických závazků
PRAHA (Fridays for Future) - V pátek 3. 4. se uskuteční první on-line studentská stávka za klima. Studenti změnou formátu akce reagují na opatření spojená s celosvětovou pandemií koronaviru, a připojují se tak ke kolektivní snaze uchovat povědomí o změnách klimatu i za současné situace.

1.4.2020 - Ukliďme Česko, koronaviru navzdory!
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem? Konání organizovaných úklidových akcí, kterých bylo naplánováno před vyhlášením stavu nouze přes 2400, je minimálně do jeho ukončení pozastaveno. Organizované úklidové akce tak proběhnou s největší pravděpodobností až na podzim při Celosvětovém úklidovém dni, který je letos vyhlášen na 19. září. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti, kdy nebývalý počet lidí vyráží s rodinou či jednotlivě do přírody, k jejímu jarnímu úklidu.

1.4.2020 - Komentář Dany Balcarové: Ochrana přírody je stále mou prioritou, činnost výboru se nezastavila
PRAHA (Česká pirátská strana) - Výbor pro životní prostředí ani přes nouzový stav nepřerušil svou činnost. Kromě legislativního procesu, do kterého spadá projednání horního zákona a vodního zákona, se Výbor životního prostředí zabýval financováním národních parků ČR a kauzou prodloužení těžby v polském dolu Turów. A také odstrašujícím případem právě probíhající „opravy“ koryta Srbického potoka na Domažlicku, na který mě upozornili zemědělci hospodařící na okolních pozemcích.

1.4.2020 - Všechny školy na brigády do lesa a zemědělství - výzva premiérovi a ministrovi zemědělství
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s. v zastoupení Petra Martana odeslala podnět k usnesení vlády ČR, v němž žádá premiéra Babiše a ministra Tomana, aby předložili vládě návrh na krizové usnesení, které:
1. Ukládá pracovní povinnost v délce 1 měsíc v kalendářním roce 2020 žákům a studentům starším 18-ti let u všech typů škol, na práce v lesnictví a v zemědělství.
2. Pověřuje příslušného ministra k předložení novely příslušného zákona, která by pracovní povinnost uvedenou v bodu 1. zavedla trvale v rozsahu 2 týdnů ve školním roce; rozšířila ji od věku 16 let na práce jim úměrné a za určitých podmínek.


31.3.2020 - Koronavirus v Česku: MŽP pomůže zoologickým zahradám okamžitým příspěvkem na krmivo
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí poskytne zoologickým zahradám v rámci každoročního dotačního titulu "Příspěvek ZOO" prostředky na nákup krmiva, a to bezodkladně poté, co o to zoologická zahrada požádá. Zoo se v současné situaci potýkají s nedostatkem finančních prostředků kvůli ztrátě příjmů ze vstupného v době koronavirových opatření. Zrychlené uvolnění dotace pokryje zoologickým zahradám náklady na krmivo v době nouzového stavu a pomůže tak s financováním jejich provozu.

31.3.2020 - Drábské světničky zůstanou zatím zavřené
MNICHOVO HRADIŠTĚ (Lesy ČR) - Letos se jako v jiných letech neotevře pro turisty na přelomu března a dubna skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zahájí letošní sezónu po skončení veškerých opatření spojených se šířením koronaviru.

30.3.2020 - Zelení v Evropě k pandemii: Jedině solidarita a spolupráce zajistí, že z krize vyjdeme silnější
BRUSEL (Strana zelených) - Zelené strany v Evropě vydaly společné prohlášení. Česká Strana zelených se k němu také připojuje: „Snad nikdy dříve nezasáhla krize těchto rozměrů za tak krátkou dobu tolik lidí po celé planetě. Naše společnost stojí před výzvou, která nemá obdoby, a celé lidstvo se jí musí společně postavit čelem. Nikoli nacionalismus nebo sobectví, ale jedině solidarita a spolupráce na všech frontách mohou zajistit, že z této krize vyjdeme silnější a moudřejší. Nesmíme nikoho hodit přes palubu. Musíme se semknout a zůstat lidskými.“

30.3.2020 - Josef Šír: Smrt si jej našla mezi knihami
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Letos uplyne 100 let od úmrtí "spisovatele Krkonoš" Josefa Šíra (1859-1920). Knihovna Krkonošského muzea Správy KRNAP, která vlastní Šírovo mnohosvazkové dílo, chce v letošním roce tuto výjimečnou osobnost různými cestami připomenout.

30.3.2020 - Třídit odpad smí jen "zdravé" domácnosti. Roušky vyhazujte do černé popelnice, ale v plastovém obalu
PRAHA (MŽP ČR) - Během nouzového stavu kvůli šíření viru COVID-19 je potřeba upravit i rutiny nakládání s domácím odpadem. Domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním by neměly třídit odpad, ten navíc musí i do směsného kontejneru řádně zabezpečit proti potenciálnímu šíření nákazy kontaktem s odpadky. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, varuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odvoz materiálu na sběrné dvory je nutné odložit na později. Co s odpadem v době koronavirové pandemie radí leták MŽP.

30.3.2020 - Zelení upozorňují, že KSČM útočí v době nouzového stavu na nevládní organizace
PRAHA (Strana zelených) - V době masivního vzepětí občanské společnosti a velkého nasazení dobrovolníků předkládají poslanci za KSČM návrh zákona, který má ochromit spolky a nevládní organizace. Zelení apelují na poslance demokratických stran, aby návrh zákona o poskytování dotací nestátním neziskovým organizacím co nejdřív zamítli. Návrh, zveřejněný na stránkách Poslanecké sněmovny, se snaží radikálně omezit financování spolků a občanských iniciativ ze státního rozpočtu. „Návrh komunistických poslanců považuji za útok na občanskou společnost a snahu oslabit jeden z pilířů demokracie v České republice,” komentuje tuto snahu Michal Berg, spolupředseda Zelených. „Je neuvěřitelné, že s ním KSČM přichází v době nouzového stavu, ve kterém mnohé neziskové organizace s vypětím všech sil suplují stát tam, kde nedokáže adekvátně reagovat,” dodává.

30.3.2020 - Chráníme přírodní bohatství: MŽP spouští záchranný program pro koniklec otevřený
PRAHA (MŽP ČR a AOPK ČR) - Koniklec otevřený - kriticky ohrožený druh s velkými fialovými květy, které je možné právě v těchto dnech vzácně spatřit už jen na několika lokalitách v České republice. Pro zachování tohoto vzácného druhu v naší přírodě spouští Ministerstvo životního prostředí záchranný program. Opatření směřující ke zlepšení stavu populací a k zajištění péče o poslední místa výskytu tohoto u nás bude v následujících 10 letech realizovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s ostatními orgány ochrany přírody i jednotlivými vlastníky pozemků a hospodáři.

30.3.2020 - Lesy ČR zrekonstruovaly tři rybníky v Českém ráji
MNICHOVO HRADIŠTĚ (Lesy ČR) - Další tři rybníky, tentokrát u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji, zrekonstruovaly za 9,2 milionů korun bez DPH Lesy České republiky v rámci vlastního programu #Vracimevodulesu. Podnik tak v době klimatické změny pokračuje v obnově vodních ploch, které zadrží v krajině vodu a prospějí rostlinám i živočichům.

30.3.2020 - Jak řešit vnější zateplení fasády?
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při zateplování domu majitelé nejprve uvažují o výměně oken a o zateplení fasády. Základem by vždy měl být zpracovaný prováděcí projekt. Důkladná příprava minimalizuje riziko případných problémů při realizaci a snižuje celkové náklady. Prováděcí projekt by měl přesně definovat úpravu podkladní konstrukce a doporučí technologii, která zahrnuje výběr tepelné izolace, tloušťku izolačního materiálu, způsob kotvení, řešení konstrukčních detailů fasády a typ omítky.

27.3.2020 - Zubří býk, kterému vybrali jméno studenti z Vídně, dnes odjel z milovické rezervace do Holandska
Praha (Česká krajina) - Nezkrotný rytíř z milovické rezervace dnes zamířil do Nizozemska. Tříletý zubří samec jménem Turbulent Knihgt, jehož jméno pomohli vybrat studenti z Americké mezinárodní školy ve Vídni, dnes odjel do Národního parku Zuid Kennemerland. Stane se tam součástí chovného stáda zubrů, kteří se pasou na písečných dunách porostlých vegetací v lokalitě Kraansvlak na předměstí města Haarlem.

27.3.2020 - Hodina Země vyjádří solidaritu k lidem i planetě. Vyzývá: Zapojte se online
Brno (ZO ČSOP Veronica) - Více než 100 obcí v České republice, včetně osmi statutárních měst, v sobotu 28. března večer podpoří celosvětovou Hodinu Země. Symbolicky tak deklarují, že považují ochranu klimatu za významnou. Stejně jako stovky jednotlivců, kteří si stanovili svůj klimatický závazek. Přidat se můžete i vy. Akce se koná každoročně na celém světě, letos online. Celosvětovou kampaň Hodina Země koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.

26.3.2020 - Pečovatelské služby: Pomáhá nám soudržnost lidí a sousedská výpomoc
PRAHA (Institut sociální práce, z.s.) - V souvislosti s šířící se nákazou COVID-19 patří pečovatelské služby k důležitým složkám pomoci nejohroženějším skupinám. V domácím prostředí se starají o seniory, lidi chronicky nemocné, nebo zdravotně postižené. Navzdory tomu, že jim stále chybí odpovídající vybavení, denně vyrážejí do terénu, vymýšlí krizové plány, aby nikdo z potřebných nezůstával bez pomoci.

25.3.2020 - Houby a stromy
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o lese, který sice tvoří různé rostliny, hlavně dřeviny, ale hlavně to jsou houby (a všichni spolu komunikují), který vyšel v časopise A2 (25.03.2020).

25.3.2020 - Respektujte vládní nařízení i v horských oblastech
PRAHA (Horská služba ČR) - Všichni návštěvníci horských oblastí v České republice by měli bezpodmínečně dodržovat všechna vládou vyhlášená mimořádná opatření.

25.3.2020 - Polsko vydalo rozhodnutí v řízení o prodloužení těžební licence pro Turów
LIBEREC (Liberecký kraj) - Polské Ministerstvo klimatu vydalo před dvěma dny rozhodnutí, které dle všeho umožňuje provoz dolu Turów i po vypršení stávající licence, která polské společnosti PGE platila do konce dubna tohoto roku. Rozhodnutí bylo vydáno i přes výslovný nesouhlas české vlády, četné výtky poslanců Evropského parlamentu a probíhající kroky Evropské komise, která prověřuje významné porušování směrnic na základě stížnosti, jež podal Liberecký kraj.

25.3.2020 - Piráti se obrátili na Ministerstvo zemědělství s návrhy podporujícími domácí zemědělce a producenty potravin
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti se dnes obrátili na Ministerstvo zemědělství ČR se sérií námětů a návrhů, jejichž cílem je pomoci domácím zemědělcům a potravinářům zvládnout období epidemie koronaviru a s ním související mimořádná opatření. Hlavními cíli opatření jsou snížení administrativní zátěže, podpora zajištění odbytu a pomoc s výpadkem sezónních pracovníků.

25.3.2020 - Harvestory: Efektivní nástroj pro výchovu jehličnatých porostů
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Výchova lesa je důležitým nástrojem lesníka pro pěstování stabilních a funkčních porostů. Zejména v jehličnatých porostech (nebo směsích s převahou jehličnanů) vede zanedbání výchovy ve fázi prořezávek a prvních probírek ke zvyšování rizika škodlivého působení sněhu a později větru. Největší škody u jehličnanů jsou zaznamenávány právě v překmeněných a přeštíhlených porostech. Neopomenutelné jsou také tzv. ekologické efekty výchovy, jako jsou snižování intercepce, zvyšování půdní vlhkosti a přístupu světla, tj. celkové zlepšení podmínek pro zpřístupnění živin při rozkladu surového humusu.

24.3.2020 - Speciální režim pro úkony ve správních řízení v době vyhlášeného nouzového stavu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí může na základě doporučení Ministerstva vnitra účastníkům správních řízení, resp. dotčeným osobám, prominout zmeškání úkonu, kdy úkon (např. odvolání, vyjádření účastníka řízení, doplnění podkladů) nemohl být v době vyhlášeného nouzového stavu proveden v určité lhůtě (§ 41 správního řádu). Možnost prominout lhůtu se bude vztahovat na úkony s povinnou lhůtou v době od 12. března 2020 do zrušení nouzového stavu.

24.3.2020 - Celosvětová kampaň Hodina Země vyzývá: Dejte si klimatický závazek
Brno (ZO ČSOP Veronica) - V sobotu 28. března se koná Hodina Země, celosvětová kampaň, která má za úkol zvýšit povědomí o klimatické krizi. Kvůli současné situaci je letos zaměřena na jednotlivce a bude probíhat především online. K lidem míří výzva, aby si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu klima. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica.

24.3.2020 - Oprava Schwarzenberského plavebního kanálu pokračuje
NOVÁ PEC (Lesy ČR) - Schwarzenberský plavební kanál na Šumavě opravují s podporou evropských dotací také Lesy České republiky. Jde o další etapu česko-rakouského projektu v celkové hodnotě asi 3,6 milionů EURO. Loni začal podnik rekonstruovat 3,5kilometrový úsek této národní technické památky za téměř 21 milionů korun. Práce by měly příští rok skončit.

24.3.2020 - Dunaj-Odra-Labe: Mamutí stavba za miliardy EUR, která porušuje evropské zákony a ničí přírodu i města
PRAHA (Arnika) - Česká republika by výstavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe jednoznačně porušila evropské směrnice o ochraně životního prostředí a přírody. Přesto česká a polská ministerstva podnikají společné kroky, aby se megalomanská stavba za zhruba 23 miliard euro stala součástí Transevropské dopravní sítě a tím se zajistilo financování z evropských fondů. Vládní činitelé však zapomínají, že financování z unijních peněz je pro projekty porušující legislativu nepřípustné.

24.3.2020 - Změna času nepomůže v boji proti koronaviru. Oslabí obranyschopnost populace
PRAHA (Česká krajina) - Dobrá imunita a dostatek spánku patří k důležité prevenci pomáhající lidem zvládat šíření koronaviru. Změna času, ke které má letos dojít v noci ze soboty na neděli 29. března, přitom každoročně způsobuje u významné části populace právě oslabení imunity a dočasné poruchy spánku.

24.3.2020 - Koronavirus změnil systém odbavování v autobusech i vlacích
LIBEREC (Liberecký kraj) - Kvůli nebezpečí šíření koronavirové nákazy je až do odvolání v platnosti rozhodnutí Krizového štábu Libereckého kraje, které upravuje systém odbavování v hromadné dopravě u všech dopravců na celém území regionu. Jeho cílem je zvýšit ochranu řidiček a řidičů.

23.3.2020 - Žádosti o finanční příspěvek na péči o krkonošské louky z Programu péče o krajinu v roce 2020
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - I v letošním roce bude možné zažádat o finanční příspěvek na péči o botanicky cenné travní porosty z Programu péče o krajinu. Příspěvek je možné obdržet na luční porosty o výměře 0,4 až 5 ha. Uzávěrka příjmu všech žádostí je 31. května.

23.3.2020 - V Kambodži proběhla slavnostní předávka české technologie pěstitelům pepře z Kampotu
Praha (Česká rozvojová agentura) - S podporou Programu B2B České rozvojové agentury poskytuje česká společnost Cambodian už druhým rokem technologickou i organizační asistenci menším pěstitelům pepře z provincie Kampot. Kampotský pepř, považovaný za nejlepší pepř na světě, vykupuje česká společnost přímo od drobných kambodžských farmářů za férové ceny a nyní jim v rámci projektu ČRA pořídila i nové přístrojové vybavení k dokonalému vysušení a vakuování produkce, a tím zvýšení její kvality a trvanlivosti.

23.3.2020 - Připravenost občanské společnosti na aktuální výzvy podpoří Norské fondy částkou 110 milionů korun
Praha (Nadace OSF) - Program Active Citizens Fund podpoří občanskou společnost v České republice 110 miliony korun. Ve druhé grantové výzvě programu uspělo přes 60 projektů z celkového počtu 195 přihlášených. Projekty se v následujících letech zaměří na vzdělávání a rozvoj kritického myšlení, životní prostředí či rozvoj kapacit neziskových organizací. Program cíleně podporuje neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti, v programu proto uspěly jak zkušené organizace, tak malé místní organizace, které nemají s realizací projektů dlouhodobou zkušenost. Finanční podpora ve výši 8 000 až 85 000 tisíc eur na roční až dvouapůlleté projekty směřuje také do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Ve své první grantové výzvě již program Active Citizens Fund podpořil 13 projektů na realizaci systémových změn v celkové výši 76 milionů korun.23.3.2020 - Další opatření proti suchu: Lesy ČR znovu zaplavují jihomoravské lužní lesy
BŘECLAV (Lesy ČR) - Už týden se rozlévá voda ze Staré Dyje v lužních lesích v Kančí oboře na Břeclavsku. Toto opatření proti suchu dělají Lesy České republiky. Voda už po několika dnech ve vyprahlé půdě nemizí, zaplnily se i zaniklé tůně. Podnik stavítka zavře 23. března. Letos se lužní lesy zavodňují už podruhé, a to celkem 15,7 miliony m3 vody.

23.3.2020 - Autodílny: staňte se členy EKO klubu
(Lindström Group) - U spotřebitelů prokazatelně roste zájem o ekologické zboží a služby. Nejnovější průzkumy se shodují, že až polovina Čechů preferuje značky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Témata udržitelnosti mění svět byznysu, a moderní autoservisy nejsou výjimkou.

23.3.2020 - Česká krajina zahájila rozvoz nákupů pro seniory, kterým vláda kvůli pandemii koronaviru doporučila nevycházet
PRAHA (Česká krajina) - Rozvoz nákupů pro seniory nad 70 let, kterým vláda doporučila při současné pandemii koronaviru nevycházet, zahájila dnes ochranářská společnost Česká krajina. Nákupy rozváží v Kutné Hoře, kde sídlí.

20.3.2020 - "Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les…" aneb o lese a o vodě v Krkonoších
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Aktuální výzvou je zpomalení šíření lýkožrouta smrkového. Voda je nesmírně důležitá nejen pro krkonošské lesy, ale pro krkonošskou přírodu obecně. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k víkendovým oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).

20.3.2020 - K omezení spojů dojde i na železnici
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - V reakci na šíření onemocnění COVID-19 zavádí Královéhradecký kraj mimořádná opatření v dopravě s cílem ochránit personál dopravních společností i cestující. S národním železničním dopravcem České dráhy, a. s. se domluvil na dočasném snížení rozsahu objednaného dopravního výkonu v regionální drážní dopravě od pondělí 23. 3. 0:00.

19.3.2020 - Souhrnný přehled omezení v dálkové dopravě
PRAHA (České dráhy) - Vzhledem k výrazně nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem v České republice dochází k postupnému dočasnému omezení dálkové osobní dopravy. Zcela přerušena je mezistátní doprava a v současné době dochází také k utlumení vnitrostátní dopravy. Na všech tratích však bude nadále zajištěn provoz rychlíků, a to alespoň v základním dvouhodinovém intervalu. Soupravy jsou nadále podrobeny rozsáhlému úklidu bránícímu šíření koronaviru. Zaměřený je hlavně na místa, kterých se lidé dotýkají, jako jsou madla nebo kliky. Cestující žádáme, aby si při všech svých cestách zakoupili jízdenky před nástupem do vlaku, buď v pokladně nebo prostřednictvím e-shopu, mobilního e-shopu v mobilním telefonu nebo prostřednictvím aplikace Můj vlak.

19.3.2020 - Česko má nový plán, jak přistupovat k vlkům
PRAHA (MŽP ČR) - Návrat celoevropsky přísně chráněného vlka do naší krajiny s sebou v posledních dvou letech přináší řadu nejasností a konfliktů. Dochází zejména ke škodám na hospodářských zvířatech, ale i k obavám veřejnosti z případného napadení těmito šelmami. Systematickou reakci na rozšíření vlčí populace v Česku umožní nová strategie rezortu životního prostředí "Program péče o vlka". Ten je souborem opatření směřujících k omezení vzniku škod na hospodářských zvířatech a snížení dalších konfliktů, které s přítomností vlka v naší krajině souvisí, včetně budoucího stanovení tzv. příznivého stavu populace a stanovení jednotného postupu příslušných orgánů při nestandardním chování vlka. Program péče připravilo Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a vědci, připomínkovali ho pak zástupci chovatelských svazů, Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ), Ministerstva zemědělství a dalších subjektů. Aktualizace "programu péče" proběhne za dva roky.

19.3.2020 - Ohlašovací povinnosti se pro soukromou i veřejnou sféru odkládají o 3 měsíce, MŽP s ohledem na nouzový stav žádá o pardon instituce, které ze zákona vymáhají sankce
PRAHA (MŽP ČR) - Blíží se termíny, do nichž má mnoho soukromých i veřejných subjektů povinnost ohlašovat příslušným úřadům některé skutečnosti týkající se životního prostředí, například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik a další souhrnné údaje podle zákona o odpadech či množství některých specifických znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší atp. (tzv. ohlašovací povinnost).

19.3.2020 - EU by měla pozdržet legislativu ke snižování CO2 v automotivu
PRAHA/BRUSEL (KDU-ČSL) - V době pandemie COVID19 a následné ekonomické krizi by Evropská komise měla pozdržet plány na snižování CO2 v automobilovém průmyslu – jinak hrozí naprostý kolaps této oblasti hospodářství a bankrot většiny automobilek. Je o tom přesvědčený bývalý krizový manažer a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se svými stranickými kolegy a odboráři. Proto s kolegy požádal Evropskou komisi o odložení plnění přísných zelených opatření.

19.3.2020 - Ratiboř zavádí do odpadového hospodářství chytré technologie
VSETÍN (meneodpadu.cz) - Ratiboř na Vsetínsku kompletně proměňuje odpadové hospodářství a zavádí chytrý systém evidence odpadů. Cílem obce jevýrazně zvýšit vytříděnost odpadů, a ušetřit tak náklady spojené s odpadovým hospodářstvím.

19.3.2020 - Studentům: Přijďte, pomozte v lese a vydělejte si
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Sázet stromky, stavět oplocenky, které ochrání sazenice před zvěří, nebo také označovat kůrovcem napadené stromy mohou nyní ve svém volnu všichni studenti starší osmnácti let. Pomohou tak obnovit krajinu a dostanou svou leckdy první mzdu. Lesy ČR dodrží veškerá aktuální preventivní opatření.

18.3.2020 - Archiv družicových dat je dostupný pro veřejnost
PRAHA (CENIA, česká informační agentura životního prostředí) - Laboratoř dálkového průzkumu CENIA, české informační agentury životního prostředí v rámci své výzkumné činnosti vyvinula a pro širokou veřejnost zpřístupnila informační systém Archiv družicových dat. Aplikace je dostupná na webu Laboratoře dálkového průzkumu na https://dpz.cenia.cz/archiv.

18.3.2020 - Autovraky zmizí z ulic i díky senátorům TOP 09
PRAHA (TOP 09) - Senát dnes schválil novelu zákona o pozemních komunikacích, která výrazně zjednodušuje odtahování autovraků z ulic měst a obcí.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 839 | Další