Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

27.10.2020 - Gratulace: Ekologického Oskara letos získal Hostětín ze Zlínského kraje
HOSTĚTÍN (František Elfmark, poslanec za Piráty) - Hostětín získal ocenění v kategorii Obec i národní cenu pro absolutního vítěze. O vítězích rozhodovala v on-line hlasování veřejnost.

27.10.2020 - Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy“. Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.

27.10.2020 - Černá stavba v chráněné oblasti Lužických hor ukazuje na rizika zneužití vykácených ploch v lesích
JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ (Hnutí DUHA) - V chráněné krajinné oblasti Lužické hory na vrchu Sokol u Kytlic vyrostla na jaře černá stavba v podobě horského srubu s vyhlídkovou terasou. Na prohřešek upozornil pracovník Hnutí DUHA Olomouc [1] Radek Kříček při jedné z terénních pochůzek v rámci monitoringu šelem a nahlásil své zjištění Správě CHKO Lužické hory. Přestože Správa stavebníka vyzvala k odstranění nedokončené stavby, práce dále pokračovaly. Objekt navíc vznikl v oblasti, kde dobrovolníci tzv. Vlčích hlídek v minulých letech opakovaně nacházeli pobytové znaky vlka.

27.10.2020 - Krize zdravotního stavu borových porostů
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Vedle smrku zasaženého kůrovcovou kalamitou se začal v posledních letech prudce zhoršovat zdravotní stav lesů, kde je významnou dřevinou borovice lesní, která patří mezi naše hlavní hospodářské dřeviny. K roku 2019 dosahoval její podíl ve druhové skladbě lesů ČR 16,1 %, což představuje asi 421 tisíc hektarů lesů. Rozsah odumírání borových porostů prudce narůstá a kalamita se rychle šíří. V současnosti se jedná o statisíce, v úhrnu pravděpodobně již o několik mil. m3 stojících napadených stromů, přičemž opatření ochrany lesa se až na omezené výjimky prakticky neprovádějí. Zdravotní stav borovic se významně zhoršuje i v okolních zemích.

26.10.2020 - Erodovala zemědělská lobby akutně Zelenou dohodu pro Evropu? (The EU Green Deal immediately eroded by the industrial agriculture lobby?)
REGENSBURG (The EUROPARC Federation) - EUROPARC’s President Ignace Schops responds to the vote on the Common Agricultural Policy.

26.10.2020 - Zelený senátor Orel píše otevřený dopis ministru Havlíčkovi
NOVÝ JIČÍN (Strana zelených) - Vážený pane místopředsedo vlády, pane ministře průmyslu a obchodu, a především pane ministře dopravy,

26.10.2020 - Bourání v Heřminovech vodu nezastaví
NOVÉ HEŘMINOVY (Hnutí DUHA) - Bourání rodinných domů v Nových Heřminovech nemůže zakrýt skutečnost, že ani v letošním roce nebyly zahájeny tolik slibované práce na protipovodňových opatřeních v obcích Zátor, Brantice a Krnov. Povodí Odry se vymlouvá na blokování výstavby přehrady ze strany obce Nové Heřminovy, obec však nemůže a ani neblokuje výstavbu hrází a jiných opatření v uvedených obcích. Povodí Odry dokonce nemá ani územní ani stavební povolení na výstavbu hrází a nádrže, dokonce nemá ani projekt na obchvat obce Nové Heřminovy, jehož stavba musí předcházet stavbě nádrže. Úředníci každé dva roky posouvají datum započetí výstavby, a snaží se bouráním domů maskovat svou špatnou a nedostatečnou práci. Nyní již skluz ve výstavbě dělá 12 let, v roce 2008 plánovali začít stavět v roce 2013, teď zahájení stavby posunuli na rok 2025.

26.10.2020 - Otevřený dopis Veroniky Vrecionové premiérovi ČR
PRAHA (ODS) - Pane premiére Andreji Babiši,

26.10.2020 - Prezident republiky kondoloval vietnamskému prezidentovi
PRAHA (Kancelář prezidenta republiky) - Prezident republiky Miloš Zeman zaslal kondolenci Nguyenu Phu Trongovi, prezidentovi Vietnamské socialistické republiky.

26.10.2020 - V programu COVID-BUS jsou již první žádosti o podporu, zájezdoví dopravci se ode dneška mohou hlásit
PRAHA (MD ČR) - Ministerstvo dopravy dnes přijalo prvních více než 100 žádostí v programu na podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě COVID-BUS. Ten má zmírnit důsledky epidemie COVID - 19 v období nouzového stavu. Jedna miliarda korun schválená vládou ještě letos pomůže podnikatelům v zájezdové dopravě přizpůsobit se situaci na trhu do doby 2. čtvrtletí roku 2021.

25.10.2020 - Až 10 milionů EUR rozdělí Google klimatickým projektům v Impact Challenge, jehož partnerem je i EIT Climate-KIC
Praha - Do projektu Google Impact Challenge vstupuje v roli mentora a odborného garanta Evropský institut pro inovace a technologie (EIT Climate-KIC). Ten už 10 let vzájemně propojuje podnikatelské projekty i samosprávy, které svými aktivitami pomáhají s přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku. V Evropě mají proto jedinečnou pozici k tomu konzultovat s Google nadějné klimatické projekty. Od vzájemného propojení si společnosti slibují co nejlepší výsledky vybraných projektů a nejvyšší přínos pro naplnění klimatických cílů EU.

24.10.2020 - Pozdní zákaz skládkování je v rozporu s Evropskou směrnicí
PRAHA (František Elfmark, poslanec za Piráty) - Jedním z nejdiskutovanějších témat nového Zákona o odpadech byl a je termín zákazu skládkování využitelných odpadů. Spolu s poslankyní Pekarovou-Adamovou jsme se snažili do zákona pomocí pozměňovacích návrhů prosadit původně plánovaný termín, tedy rok 2024, nebo alespoň kompromisní rok 2027. Ani jeden z těchto návrhů však v Poslanecké sněmovně neprošel a v zákoně, který nyní míří do Senátu, je rok 2030.

23.10.2020 - Evropský parlament promrhal šanci na férovou reformu zemědělské politiky. Piráti odmítli hlasovat pro peníze agrobaronům
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Zemědělská politika v Evropě prochází zásadními změnami. Důvodem je snaha o udržitelnější produkci potravin, posilování odolnosti krajiny či důsledná péče o životní prostředí. Piráti při hlasování v Evropském parlamentu usilovali o povinné zastropování přímých plateb pro zemědělce, což bohužel Parlament v konečném hlasování odmítl. Námi navrhovaná opatření měla omezit zneužívání dotací a zlepšit situaci začínajících, středních i rodinných farem, které jsou páteří českého i evropského zemědělství.

23.10.2020 - Ovocná alej na Ovčáku v Hartě se rozroste o 25 stromů
VRCHLABÍ (Spolek Pro Hartu) - V sobotu 24. října nově vzniklý Spolek Pro Hartu vysadí 25 jabloní, hrušní, třešní, višní a slivoní v horní části kopce Ovčák v Hartě ve Vrchlabí. Akce navazuje na sázení aleje ve spodní části kopce, které zorganizoval vrchlabský Spolek Na Dvoře před třemi lety. Kolem aleje se vytvořila skupina místních lidí, kteří se o alej starají. Letos Spolek Pro Hartu ve spolupráci s městem Vrchlabí připravil dosázení aleje převážně starými regionálními odrůdami ovocných stromů.

23.10.2020 - Jsme konstruktivní opozicí. Pokud vláda přijme změny, můžeme o podpoře rozpočtu diskutovat
PRAHA (STAN) - Vláda schválila návrh parametrů státního rozpočtu na rok 2021, ale dosud pro něj nenašla nutnou podporu. Hnutí STAN má k současné podobě výrazné výhrady, ale je ochotné s ministryní financí o podpoře návrhu jednat, v případě, že přistoupí na nutné změny rozpočtu. Konstruktivní přístup má zabránit situaci rozpočtového provizoria.

23.10.2020 - Plavební komora Bělov projde celým procesem EIA
(Děti Země) - Spolky uspěly s návrhem na podrobné ekologické posouzení

22.10.2020 - Vyjádření Greenpeace ČR a Hnutí DUHA k dřívějšímu prodeji uhelné elektrárny ČEZ Počerady Pavlu Tykačovi
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Jiří Koželouh, člen Uhelné komise za asociaci ekologických orhanizací Zelený kruh, Hnutí DUHA říká:

22.10.2020 - Většina českých europoslanců i Evropského parlamentu poslali bilióny korun zemědělské praxi, která ničí naši krajinu
BRUSEL (Hnutí DUHA) - Většina českých europoslanců kromě Pirátů a STAN hlasovala pro návrh, který rezignuje na proměnu zemědělské praxe, jež by dle vědců mohla zvrátit kolaps evropské biodiverzity. Dalších 7 let tak bude zhruba 10 biliónů korun zemědělských dotací zhoršovat přírodní hodnoty zemědělské krajiny a povede k dalšímu úbytku drobných zemědělců.

22.10.2020 - Lobby velkozemědělců vyhrála, poražení jsou malí farmáři, krajina a klima
PRAHA (Strana zelených) - Byla to šance na zdravější krajinu, lepší život na venkově i možnost, jak chránit klima. Evropský parlament ji ke smůle nás všech zahodil a místo toho schvaluje legislativu společné zemědělské politiky v podobě, která vyhovuje agrobaronům a výrobcům hnojiv a pesticidů.

22.10.2020 - Nová aplikace poradí, kam s použitými kávovými kapslemi
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Odevzdat použité hliníkové kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo něco nového, např. jízdní kolo či designový nožík? Ano, i to umožňuje nově odpadová aplikace „Kam s ním“. V mapě na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete mimo jiné i místa obchodů, kam můžete přinést své použité hliníkové kapsle Nespresso k recyklaci.

22.10.2020 - Celebrity podporují ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,


rádi bychom Vás upozornili na podporu větší ochrany divokých druhů zvířat v cirkusech od českých celebrit. Do boje za ochranu zvířat vyrazili Dewii, blogerka a propagátorka rostlinné stravy, herečka Dominika Býmová, zpěvák kapely Imodium Tomáš Fröde s partnerkou Žanet Vargovou, Maťo ze skupiny John Wolfhooker, zpěvák Pokáč, herečka Andrea Růžičková, zpěvák kapely Rybičky 48 Kuba Ryba se svou ženou Dominikou, herečka Patricie Solaříková, zpěvák Miro Šmajda, herečka Michaela Tomešová, zpěvačka Dana Yousifová, herec Jakub Žáček, herečka a dabérka Nela Boudová, herec a moderátor Petr Vacek, herečka Jana Bernášková, Eva Francová alias Kuchařka ze Svatojánu a herečka Veronika Čermák Macková.

Poslanecká sněmovna odhlasovala konec využívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Nyní bude rozhodovat Senát.

Materiály ke stažení:

Fotky celebrit: www.dropbox.com/sh/7zdywtzdbbp0rgo/AAB1UWMHFqZxWslRDXOljaCNa?dl=0

Citace celebrit: www.dropbox.com/s/pp8o1u0fmiy4j6i/Celebrity%20-%20citace.docx?dl=0

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


22.10.2020 - Palmový olej pro Nestlé: víc, než 1000 případů odlesňování denně (Palm oil for Nestlé: more than 1,000 cases of deforestation per day)
HAMBURG (Rainforest Rescue) - In 2010, Nestlé gave itself ten years to switch to 100% deforestation-free palm oil. Today, the food giant still cannot document the source of almost a third of the palm oil it uses. In 2019, Nestlé recorded over 1,000 cases of deforestation daily. NGOs also accuse its palm oil suppliers of land grabs, exploitation and child labor.


22.10.2020 - 6 miliard pro Lovochemii je nepřípustný střet zájmů, upozorňuje předseda Pirátů ministra Brabce v dopise
PRAHA (Česká pirátská strana) - Důrazný písemný apel od předsedy Pirátů Ivana Bartoše dnes obdržel ministr životního prostředí Richard Brabec. Jeho ministerstvo je totiž odpovědné za efektivní rozdělení evropských prostředků určených regionům zasažených útlumem těžby uhlí. Finance určené k nastartování udržitelného rozvoje v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji by měly směřovat zejména do malých a středních podniků. Ve skutečnosti ovšem vláda hodlá dle informací z médií navrhnout evropským orgánům, aby značnou část těchto prostředků získaly největší společnosti. Přidělením více jak 6 miliard korun Lovochemii z koncernu Agrofert by navíc s vysokou pravděpodobností došlo k porušení evropského finančního nařízení ke střetu zájmů a českého zákona o střetu zájmů. Porušováním českých a evropských předpisů ke střetu zájmů se již zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu na základě trestního oznámení čítajícího 58 příloh, který koncem minulého roku podali pirátští analytici a senátor Lukáš Wagenknecht.

22.10.2020 - Autobusy v kraji od pondělí najíždí na prázdninový provoz
PARDUBICE (Pardubický kraj) - V souvislosti se zpřísněním opatření proti šíření koronaviru, která jsou platná od čtvrtka 22. října, bude na území Pardubického kraje od pondělí 26. října zaveden v autobusové dopravě letní prázdninový provoz. Ten znamená snížení rozsahu přepravy o přibližně 16 procent. Omezení by měla být platná do návrat žáků a studentů do škol.

22.10.2020 - Evropský parlament udělil důrazné napomenutí státům dohody o volném obchodu Mercosur (Mercosur free trade: European Parliament delivers a firm rebuke)
HAMBURG (Rainforest Rescue) - For the past twenty years, the EU has been working on a free trade agreement with South America's Mercosur states. However, faced with the burning Amazon rainforest, the European Parliament has rejected the agreement in its present form. Rainforest Rescue is calling on the EU to rule out free trade with Brazil and its neighboring countries once and for all.

22.10.2020 - Veronika Vrecionová: Dobrá zpráva pro venkov a krajinu. Zastropování zemědělských dotací schváleno Evropským parlamentem
BRUSEL (ODS) - Evropský parlament ve středu schválil pozměňovací návrh, kterým se omezuje maximální výše zemědělských dotací vyplacených jednomu subjektu – tzv. finálnímu beneficientovi. Pro dotace z 1. pilíře (provozní dotace) činí 500 tis. eur, pro dotace ze 2. pilíře jsou omezeny částkou 1 mil. eur za rok. Členské státy musí sledovat konečného vlastníka podniku a při dosažení limitu za všechny jeho společnosti přestat dotace vyplácet.

21.10.2020 - Akce lze pořádat i udržitelně, koronavirová krize je příležitost ke změně. Řešení nabízí cirkulární eventy
Praha (CIRA Advisory) - Letošní pandemie koronaviru dopadla na některé segmenty byznysu opravdu tvrdě. Ten eventový není výjimkou. Krize však může nabídnout i nové příležitosti ke změně myšlení a fungování strategií. To vnímá i poradenská společnost CIRA Advisory (CIRAA), která se v rámci svých služeb nově zaměřuje i na oblast event managementu, jak konavirovou krizi v této oblasti využít a nastavit nový model fungování – více udržitelný a reflektující principy cirkulární ekonomiky. Jako první v Česku bude poskytovat komplexní poradenství eventovým manažerům, agenturám i korporacím, jak eventy po skončení pandemie pořádat lépe a společensky odpovědně.

21.10.2020 - Projekt ČRA pomáhá v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží v areálu transformátorové stanice
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině října velvyslanec ČR v Moldavské republice Zdeněk Krejčí spolu s baškankou autonomní oblasti Gagauzia Irinou Vlah slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou. Cílem projektu je nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti. Projekt navazuje na předchozí intervence ČRA v Moldavsku zacílené na eliminaci rizika kontaminace životního prostředí.

21.10.2020 - EU ocenila nejlepší projekty ochrany přírody, životního prostředí a klimatu. Největší evropská ekologická událost, EU Green Week, dnes hostil ceremoniál Cen LIFE 2000 (EU recognises best nature, environment and climate action projects. Europe’s biggest environmental event, EU Green Week, hosted today the 2020 LIFE Awards Ceremony)
BRUSEL (Evropská komise) - Presented by the EU’s LIFE programme for environment and climate action, the awards honoured winners in three different categories from Slovenia (Nature), Portugal (Environment), and Hungary (Climate Action). A special award recognising successful adaptation to COVID-19 went to an Italian project for its work in the time of coronavirus crisis.

21.10.2020 - Projekt ČRA pomáhá v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží v areálu transformátorové stanice
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině října velvyslanec ČR v Moldavské republice Zdeněk Krejčí spolu s baškankou autonomní oblasti Gagauzia Irinou Vlah slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou. Cílem projektu je nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti. Projekt navazuje na předchozí intervence ČRA v Moldavsku zacílené na eliminaci rizika kontaminace životního prostředí.

20.10.2020 - Evropský parlament podepsal rozsudek smrti pro malé hospodáře a přírodu (EU Parliament signs death sentence for small farms and nature, Greenpeace)
BRUSEL (Greenpeace EU) - A vote on the EU’s common agricultural policy by the European Parliament plenary session is a signature on the death sentence of European farming, said Greenpeace. MEPs failed to reform the policy, which will shape farming in the block for the next seven years, in any way that would measure up to the climate and ecological crises.

20.10.2020 - ASZ ČR apeluje na europoslance: Podpořte povinné zastropování
PRAHA/BRUSEL (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Pokud to myslí poslanci Evropského parlamentu s deklarovaným rozvojem venkova, lokálních trhů a zlepšením stavu krajiny vážně, měli by podpořit povinné krácení dotací (takzvané zastropování) pro zemědělské podniky s ročním příjmem podpor nad 100 000 Eur. Tento nástroj je totiž jedním z nejdůležitějších, který může přispět k potřebným změnám jak v rozdělování, tak ve využívání a zejména ve společenských dopadech těchto prostředků.

20.10.2020 - Nové podklady Uhelné komise ukazují, že konec uhlí je možný v roce 2033. Reálné využití OZE by navíc srazilo potřebu plynu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Odborné podklady pro dnešní jednání Uhelné komise ukazují, že dle výpočtů společnosti ČEPS je možné skončit s uhlím v ČR v letech 2033, 2038 i 2043. Nulová spotřeba uhlí v roce 2033 by vyžadovala zvýšení výroby z obnovitelných zdrojů, plynu a využití stávajících jaderných reaktorů. Ekologické organizace nadále prosazují ukončení provozu uhelných elektráren do roku 2030 a vyšší využití obnovitelných zdrojů, konec uhlí v roce 2033 považují za nejzazší kompromis. Komise dnes nakonec nehlasovala o termínu konce uhlí ani o žádném dalším usnesení, jednání bylo informativní a diskusní.

20.10.2020 - Větší podpora rodinných farem, nebo další dotace agroholdingům? Evropský parlament tento týden rozhodne
BRUSEL (ODS) - Během plenárního zasedání se v Evropském parlamentu tento týden rozhodne o tom, zda budeme nadále posílat desítky milionů korun velkým agroholdingům, nebo naopak více podpoříme ekologičtěji hospodařící menší a střední farmy, často rodinného typu.

20.10.2020 - Na trati 021 přibude od prosince jeden ranní pár spěšných vlaků
PARDUBICE (Pardubický kraj) - Na základě debaty se starosty měst a obcí bude od nového železničního jízdního řádu, tedy od 13. prosince, přidán na trati 021 z Letohradu do Hradce Králové jeden ranní pár spěšných vlaků i pro všední dny. Jedná se o spoje, které budou vyjíždět v 7:05 z Hradce Králové a v 7:29 z Letohradu.

20.10.2020 - Je vůči vysychání odolnější bříza nebo osika?
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Nejvýraznějším projevem klimatické změny je častější výskyt a větší intenzita různě dlouhých období sucha. Proto je nutné při umělé obnově lesa použít co nejkvalitnější sazenice. Jejich aktuální dobrý fyziologický stav je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro následnou ujímavost a růst po výsadbě. Na obnovu kalamitních holin, jejichž rozsah aktuálně stále narůstá, bude nutné využít také umělou obnovu přípravnými dřevinami. Mezi nejdůležitější v našich podmínkách patří bříza bělokorá a topol osika. Pro objektivní posouzení vodního režimu rostlin je využívána metoda hodnocení vodního potenciálu (stresu) rostlin měřením v tlakové komoře. Tím se testuje jejich odolnost ke stresu suchem.


20.10.2020 - Výsledky projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli
Praha (Mgr. Lubomír Bartoš) - Projekt, jehož hlavním cílem bylo zmapování, zvýšení a kontrola hnízdních možností ptáků v pražských lesích, konkrétně v Kunratickém lese a Modřanské rokli skončí 31. prosince letošního roku. V rámci projektu bylo koncem února 2020 v Kunratickém lese a Modřanské rokli na předem vybraná místa instalováno celkem 73 nových ptačích budek. Z toho 40 budek na území Kunratického lesa a 33 v Modřanské rokli.

20.10.2020 - Peksa: Piráti budou hlasovat pro důrazné zastropování evropských dotací pro zemědělství. Peníze už nepotečou agrobaronům, ale k malým zemědělcům
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Evropský parlament tento týden odhlasuje návrh reformy Společné zemědělské politiky, skrze kterou se rozděluje téměř třetina evropského rozpočtu. Piráti podpoří tři jasné pozměňovací návrhy na reformu: zastropování dotací pro velké agrobarony včetně kontroly konečných příjemců, podporu malých zemědělců a ochranu krajiny, klimatu, zvířat a biodiverzity v celé EU.

19.10.2020 - Komentář Ondřeje Polanského: Vláda navýšila investice do dopravy. Opravdu se z krize proinvestujeme, nebo nás čeká jen další chaotické betonování?
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes schválila nový rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Na dopravní stavby a projekty by tak v příštím roce mělo jít o 5 miliard více než letos, celkem 127,5 miliard korun. Přestože vítáme snahu vlády se z krize proinvestovat, tato snaha by se měla řídit dlouhodobou koncepcí a mít jasně stanovené priority. To je ale bohužel přesně to, co chybí. Klidně se tedy může stát, že zatímco klíčové dopravní stavby se svého přestřižení pásky nedočkají, vyhodíme zbytečně miliardy třeba za první etapu kanálu Dunaj-Odra-Labe. O deset miliard narostly meziročně také běžné výdaje.

19.10.2020 - Odmítaný seznam elektráren k odstavení podle kritérií Uhelné komise byl sestaven. Ekologické organizace vítají, že komise nebude o konci uhlí rozhodovat bez podkladů
PRAHA (Hnutí DUHA) - Členové Uhelné komise za ekologické organizace dnes na tiskové konferenci zveřejnili pořadí uhelných elektráren tak, jak by se měly odstavovat dle kritérií schválených Uhelnou komisí. Uvítali také dnešní oznámení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že zítra nebude Uhelná komise rozhodovat o termínu konce uhlí. Původní záměr ministra průmyslu Karla Havlíčka schválit na zítřejším zasedání komise konec uhlí v roce 2038 totiž důrazně odmítali. Tento rok je příliš pozdní z hlediska ochrany klimatu i ekonomických vyhlídek uhelného průmyslu. Komise navíc nemá k tak zásadnímu rozhodnutí dosud dostatek podkladů.

19.10.2020 - 4 tisíce nebo 50 milionů pro „farmáře“
BRUSEL (Luděk Niedermayer, poslanec EP za TOP 09) - Jestli dlouhá léta existuje neotřesitelná priorita české politiky ve vztahu k Evropské unii, pak to je náš striktní požadavek na takzvané „nezastropování zemědělských plateb“ v rámci společné zemědělské politiky. Pod tímto složitým názvem leží velmi důležitá politika EU, která spolu určí, jak bude vypadat nejen naše krajina za 7 let a jaké potraviny budeme jíst.

19.10.2020 - Konec sezóny na krkonošských loukách
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední práce sezóny patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda.

19.10.2020 - Komentář Dany Balcarové: Uhlí jako zdroj energie skončí díky trhu ještě dříve, než plánuje ministr Havlíček
PRAHA (Česká pirátská strana) - Již zítra zasedne první skupina Uhelné komise, která by měla rozhodovat o ukončení spalování uhlí v České republice. Jednání však proběhne bez znalosti podkladů a souvisejících analýz. Členové komise totiž obdrželi materiály až v pondělí 19. října v ranních hodinách. To je mimo jiné v rozporu se statutem Uhelné komise, podle kterého musí členové veškeré podklady obdržet minimálně deset dní před jednáním. Podklady také nejsou dostatečně obsáhlé na to, aby na jejich základě mohla Uhelná komise rozhodnutí o strategii ukončování uhlí učinit.

19.10.2020 - Management slatinné louky pomůže vzácným orchidejím
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Devět členů ČSOP Klenice o víkendu posekalo a pohrabalo slatinnou louku u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou, aby zde měly prostor vzácné rostliny jako orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní.

19.10.2020 - Do dopravní infrastruktury má jít v příštím roce 128 miliard, návrh rozpočtu schválila vláda
PRAHA (MD ČR) - Historicky nejvyšší návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury schválila vláda. Pro rok 2021 má být k dispozici na dopravní stavby 127,5 miliardy korun. Z národních zdrojů půjde 90,5 miliardy, z evropských bezmála 22 miliard, počítá se také s 15 miliardami evropského nástroje na podporu oživení a odolnosti (RRF).


19.10.2020 - Fosilbaronům miliardy, lidem zničené zdraví i krajinu
PRAHA (Strana zelených) - Uhelná komise připomínala během jarní vlny pandemie Šípkovou Růženku. Nyní se ovšem zdá, že ministra Havlíčka políbil jakýsi tajemný princ – zřejmě z Uhelného království. Jarní hibernaci nahradil rozruch a kvalt. Minulý týden totiž ministr nečekaně oznámil, že by komise měla o scénáři ústupu od uhlí rozhodnout bez veřejné debaty a bez potřebných podkladů již toto úterý. Mobilizace občanské společnosti tomuto rozhodnutí zatím zabránila, stále ale není jisté, že Uhelná komise přijde s termínem, který bude pro lidi i pro přírodu dostatečně brzy.

18.10.2020 - Budoucnost Česka s uhlím je naprosto nemyslitelná
PRAHA (Fridays for Future, Limity jsme my a Extinction Rebellion) - Budoucnost České republiky, jejíž součástí by byla těžba a spalování uhlí i ostatních fosilních paliv, je naprosto nemyslitelná. Jen těžba a spalování uhlí tvoří až 40 % veškerých emisí skleníkových plynů v ČR.Téměř pětinu elektrické energie přitom vyvážíme do zahraničí, tento přebytek odpovídá třetině výroby uhelných elektráren. Uhelný průmysl je navíc zastaralý, neefektivní a často centralizovaný v rukou několika firem, často soukromě vlastněných uhlobarony.

17.10.2020 - Vítězem 46. MFF EKOFILM je ruský film „Losos nerka. Červená ryba.“, Cenu prezidenta festivalu získal český Svobodný prales
BRNO (MFF Ekofilm) - Dechberoucí záběry, velmi aktuální témata, inspirace, optimizmus, i mrazivé pocity z otázky, zda jsme jako lidstvo opravdu nepoučitelní. Každý z pětice vítězných snímků 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM u porotců některý z těchto pocitů vyvolal. Hlavní cenu ministra životního prostředí Richarda Brabce získal ruský snímek Losos nerka. Červená ryba. Film díky úchvatným záběrům i výpovědím místních odborníků a znalců pomáhá uvědomit si křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů, na nichž závisí náš život.

16.10.2020 - Návrh z klubu europoslanců ANO, TOP 09, KDU-ČSL a STAN může pohřbít naděje na proměnu českého zemědělství a krajiny
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Evropský parlament bude příští týden hlasovat o své pozici k rozdělování zemědělských dotací do roku 2027 prostřednictvím nové Společné zemědělské politiky. Představený návrh tří největších frakcí by zablokoval zásadní změny, bez kterých nebude v České republice možné řešit sucho, pokles biodiverzity či ztrátu půdy. Veřejnost i neziskové organizace proto apelují na europoslance, aby návrh nepodpořili.

16.10.2020 - Lídři EU se na klimatickém cíli pro rok 2030 dohodnou v prosinci. Premiér Babiš se překvapivě rozhodl evropské ambice nebrzdit. Až dosud nevěděl, o jakém cíli EU vlastně jedná
PRAHA/BRUSEL (Klimatická koalice, Greenpeace ČR a Hnutí DUHA) - Ve čtvrtek 15. října v rámci jednání Evropské rady proběhly diskuse evropských lídrů o návrhu navýšit klimatický cíl EU pro rok 2030. Konečné rozhodnutí však bylo odloženo na příští jednání, konané v prosinci tohoto roku. Potřeba dosáhnout ještě v tomto roce shody na výrazném navýšení redukce emisí skleníkových plynů do roku 2030 vyplývá z Pařížské dohody. Český premiér nakonec překvapivě evropské ambice blokovat nebude. Na poslední chvíli zjistil, že 55% redukce má být průměrem pro celou EU, a vztahuje se k emisím z roku 1990, nikoli těm současným.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 855 | Další