Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Tiskové zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

12.11.2020 - Kamerové systémy na rozpoznávání obličejů jsou hrozbou pro soukromí, varuje celoevropská kampaň
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Více než desítka evropských organizací zabývajících se digitálními právy zveřejnila 12. listopadu petici #ReclaimYourFace, která usiluje o zákaz systémů umožňujících automatizované sledování a zaznamenávání pohybu osob. Petice je součástí procesu tzv. Evropské občanské iniciativy, na jejímž konci může být povinnost Evropské komise se požadavkem petice zabývat. Českou republiku mezi organizátory iniciativy zastupuje nevládní organizace Iuridicum Remedium, která se tématu biometrického sledování věnuje ve svém programu Digitální svobody.

6.10.2020 - Soudní dvůr EU dal zapravdu digitálněprávní organizaci Iuridicum Remedium a ústavní soudkyni Šimáčkové
Praha 3 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Soudní dvůr EU v dnes zveřejněných rozsudcích konstatoval neslučitelnost plošného a nevýběrového uchovávání metadat o elektronické komunikaci s evropským právem. Týká se to i české právní úpravy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat a na vyžádání poskytovat provozní a lokalizační údaje o elektronických komunikacích.

24.8.2020 - Hudba bořila předsudky v hlavách středoškoláků – závěry projektu MŮŽEME HRÁT SPOLU
PRAHA (Fakulta humanitních studií UK) - Sbližování se prostřednictvím hudby. To bylo hlavním cílem jedinečného projektu MŮŽEME HRÁT SPOLU, který skončil se závěrem školního roku. Během letních měsíců pak proběhlo vyhodnocení workshopů – je zjevné, že mezi středoškoláky zaznamenaly velký ohlas.

5.6.2020 - IuRe se obrací na Ústavní soud v souvislosti s rizikem využívání individuálních dat ze zdravotních registrů v souvislosti s COVID-19.
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Iuridicum Remedium (IuRe) vyzvalo ve svém stanovisku (tzv. amicus curiae) Ústavní soud, aby se vyjádřil k možnému budoucímu využívání individuálních dat ze zdravotních registrů v rámci boje s COVID-19. Možné budoucí využití informací z registrů a propojování dat o jednotlivých pacientech s údaji vedenými v registru hygieniků představil v polovině dubna na jednání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek.

20.4.2020 - Návrh nových pravomocí policie a nové role zpravodajských služeb naráží na stopku právních expertů
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Poslanci dnes obdrželi otevřený dopis varující před novelou zákona o Policii, kterou mají na stole. Více než padesátka právníků z řad advokátů, ale také akademických expertů na ústavní či trestní právo se rozhodli zákonodárcům poslat veřejný apel, aby odmítli zásadní rozšíření pravomocí Policie a posílení zpravodajských služeb, které novela obsahuje. Mezi signatáři dopisu je například ústavní expert Marek Antoš, docent z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, dr. Jaromír Hořák z tamnější katedry trestního práva či advokáti jako Petr Kočí, Jiří Mikš, Petra Buzková či Lucie Vaverková. K dopisu se připojilo 56 právníků.

2.4.2020 - Nevládní organizace z celého světa vyzývají vlády k dodržování pravidel při zásazích do soukromí občanů v souvislosti s COVID-19
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Celkem 110 nevládních organizací z celého světa vydalo společné prohlášení požadující dodržování osmi základních pravidel při realizaci opatření v boji proti epidemii COVID-19, která využívají technologie k prolamování soukromí občanů.

4.3.2020 - Byly rozdány Ceny Velkého bratra za rok 2019
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Výsledky patnáctého ročníku Cen Velkého bratra (Big Brother Awards) - anticen pro největší slídily pořádaných nevládní organizací Iuridicum Remedium byly dnes vyhlášeny v Praze. Devítičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů vybírala vítěze z čtyřiceti šesti nominací zaslaných širokou veřejností. Anticeny udělované ve čtyřech kategoriích získali Bezpečnostní informační služba, společnosti Pražská energetika a Avast a poslanec Vít Kaňkovský. Pozitivní cena pak putuje do hlavního města k Pražské koalici.

27.2.2020 - Avízo: Vyhlášení Cen velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2019
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Tisková konference proběhne 4. března 2020 od 10 hodin v kavárně Cross Clubu (Plynární 1096/23, Praha 7)

Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) budou v ČR udělovány již popatnácté nepřetržitě od roku 2005. Cílem anticen, které jsou zároveň udělovány v řadě dalších zemí, je upozornit na nejcitelnější zásahy do našeho soukromí. Anticeny se udělují ve čtyřech kategoriích: úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Udělujeme rovněž jednu pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro toho, kdo naopak k ochraně našeho soukromí přispěl.


18.2.2020 - Ochránci soukromí předají anticeny největším slídilům za rok 2019
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) předá anticeny Big Brother Awards (Ceny Velkého Bratra) v letošním jubilejním 15. ročníku. Mezi nominovanými slídily jsou například společnosti Mastercard, Avast, STEM/MARK či Hello bank. Ze státních úřadů jsou nominováni na jednu z anticen mimo jiné Bezpečnostní informační služba, ministerstva financí, vnitra nebo obrany. Pozitivní cena Edwarda Snowdena by mohla skončit třeba u demonstrantů z Hong-Kongu, ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové nebo hlavního města Prahy, která je ovšem současně nominována i na jednu z anticen. Vyhlášení proběhne 4. 3. 2020 v pražském klubu Cross.

11.2.2020 - Muž, který má 629 let
OSTRAVA (MOST ProTibet o.p.s.) - Na této planetě je pouze jeden člověk, o kterém se dá s nadsázkou říci, že zde setrvává více než šest století – dalajláma. Podle tibetského buddhismu je reinkarnací - je duchovně svázán s třinácti minulými dalajlámy. První se narodil roku 1391 a pak se převtěloval do svých dalších nástupců až do dnešní doby. Pro ty, kteří v takového přenosy duchovních energií nevěří, bude mít 14. dalajlama Tändzin Gjamccho v letošním roce „pouhých“ 85 let. Tomuto výročí je věnovaný letošní ostravský Festival Protibet.

27.12.2019 - Bývalý pacient Bohnic drží v areálu nemocnice hladovku
PRAHA (Na co ploty?) - Počínaje dneškem 27. 12. 2019 zahájil Mgr. Marek Tichý hladovku a mlčenlivý protest. Na trávníku před kostelem svatého Václava u vstupu do Bohnického areálu sedí s tabulkou připomínající dva jeho přátele, kteří v souvislosti s psychiatrickou péčí přišli o život.

16.12.2019 - Máte poslední měsíc na nominaci svého Slídila za rok 2019!
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Nominace na nejvlezlejší úřady, firmy, nebo technologie, v patnáctém ročníku Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), může veřejnost posílat přes web BigBrotherAwards.cz.

7.11.2019 - Hrajeme si pro lepší svět: Otevřená společnost uspořádala mezinárodní workshop
PRAHA (Otevřená společnost o.p.s.) - Mezinárodní workshop s názvem „Hrajeme si pro lepší svět“ uspořádala Otevřená společnost ve spolupráci s partnery projektu Gamification4Inclusion (Autonómia Alapítvány; Infinite Opportunities Association; Promitheas Research Institute). Představili metodologii detektivních her se společenským přesahem.

18.10.2019 - Pozvánka na konferenci LIDSKÁ PRÁVA V EGYPTĚ o vývozu zbraní z ČR do Egypta
PRAHA (Egyptská fronta za lidská práva ) - Jaký je současný stav lidských práv v Egyptě? Jaké skutečnosti se skrývají za argumentem egyptského režimu, že bojuje proti terorismu? Jakou roli při porušování lidských práv hrají zbraně z České republiky? Jaká je povaha a velikost vývozu zbraní z ČR do Egypta a proč je to v rozporu s politikou EU? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte na konferenci. OPRAVA - Doplněno o odkaz na program konference.

16.10.2019 - Pozvánka na konferenci LIDSKÁ PRÁVA V EGYPTĚ o vývozu zbraní z ČR do Egypta
PRAHA (Egyptská fronta za lidská práva (Egyptian Front for Human Rights)) - Jaký je současný stav lidských práv v Egyptě? Jaké skutečnosti se skrývají za argumentem egyptského režimu, že bojuje proti terorismu? Jakou roli při porušování lidských práv hrají zbraně z České republiky? Jaká je povaha a velikost vývozu zbraní z ČR do Egypta a proč je to v rozporu s politikou EU? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte na konferenci LIDSKÁ PRÁVA V EGYPTĚ: MEZI "VÁLKOU PROTI TERORISMU" A ČESKÝMI ZBRANĚMI.


16.10.2019 - Hrou proti předsudkům: Otevřená společnost pořádá unikátní workshop
PRAHA (Otevřená společnost o.p.s.) - Unikátní workshop s názvem „Hrajeme si pro lepší svět“ pořádá příští pátek Otevřená společnost. Akce se koná v rámci evropsky podporované iniciativy Gamification4Inclusion a hodí se pro každého, kdo se zajímá nejen o uchopení závažných společenských témat prostřednictvím hry, ale také o trendy v nové oblasti tzv. zážitkového vzdělávání.

25.6.2019 - Rodina Odvedle 2019
PRAHA (Slovo 21) - Jste česká rodina nebo rodina cizinců žijící v ČR? Chcete poznat novou kulturu, ochutnat českou nebo zahraniční kuchyni či třeba najít nové přátelé? Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd?


22.5.2019 - Ústavní soud podpořil plošné sledování lidí a zamítl návrh na jeho zrušení
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ústavní soud dnes rozhodl o návrhu skupiny 58 poslanců, kteří požadovali zrušení plošného sledování metadat o elektronických komunikacích (tzv. data retention). Návrh iniciovala a připravila nevládní organizace Iuridicum Remedium; jeho podporu zajistili u kolegů napříč politickým spektrem poslanci České pirátské strany.

20.5.2019 - Avízo- veřejné vyhlášení nálezu u Ústavního soudu
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve středu 22. 5. Od 9:30 proběhne u Ústavního soudu v Brně veřejné vyhlášení nálezu ve věci návrhu podaného skupinou 58 poslanců na zrušení legislativy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat plošně provozní a lokalizační údaje o veškeré elektronické komunikaci pro potřeby zejména policie, ale i dalších orgánů.

9.5.2019 - Prolomit ticho / Break the Silence
Brno (Extinction Rebellion Brno) - Extinction Rebellion oznámí v sobotu 11.5. svou přítomnost v Brně a zahájí rebélii prostřednictvím akce s názvem Prolomit ticho / Break the Silence.

29.4.2019 - Konference Města, migrace a integrace: Výzvy, aktéři a inspirace
PRAHA (Sdružení pro integraci a migraci) - Srdečně Vás zveme na mezinárodní konferenci spolupořádanou Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Sdružením pro integraci a migraci, Pražskou kanceláří Nadace Heinrich-Böll-Stiftung a OBSE Kanceláří pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) pod záštitou primátora hl. m Prahy.

Datum: 14. května 2019, 09:00 – 17:00
Místo: Kaiserštejsnký palác, Malostranské náměstí 23, Praha 1

Registrujte se zde: https://docs.google.com/forms/u/1/d/1nnjJQWJGfmbw6J4e5G9laoXD9kJPMoAq4CHHQdrARKw/edit?usp=forms_home&ths=true


22.3.2019 - Avízo: Veřejné jednání u Ústavního soudu, návrh zrušení legislativy k plošnému sledování el. komunikace
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve středu 27. 3. Od 10:00 Proběhne u Ústavního soudu v Brně veřejné plenární jednání ve věci návrhu podaného skupinou 58 poslanců na zrušení legislativy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat plošně provozní a lokalizační údaje o veškeré elektronické komunikaci pro potřeby zejména policie, ale i dalších orgánů.

20.3.2019 - Péče duly má pozitivní vliv na zdraví matky a dítěte po porodu
PRAHA (Česká asociace dul) - 22. až 28. března každoročně slavíme Světový týden dul a připomínáme si význam práce dul pro ženy a jejich rodiny. Ženy doprovázené u porodu dulou mají větší pravděpodobnost, že porodí spontánně vaginálně, budou mít kratší porod, bez potřeby užití medikace a nižší pravděpodobnost, že porod bude ukončen operativně. Miminko bude po porodu s vyšší pravděpodobností v dobrém zdravotním stavu.

14.2.2019 - Největšími českými slídily za rok 2018 jsou Facebook, Finanční správa ČR, inteligentní vysavač a Petr Stuchlík.
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Výsledky čtrnáctého ročníku Cen Velkého bratra (Big Brother Awards) - anticen pro největší slídily byly dnes vyhlášeny v Praze. Devítičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků nebo novinářů vybírala vítěze z nominací zaslaných širokou veřejností. Anticeny udělované ve čtyřech kategoriích získali: Facebook, Finanční správa ČR, společnost iRobot a Petr Stuchlík. Jediná pozitivní cena Edwarda Snowdena pak putovala spotřebitelské organizaci BEUC. Soutěž, která má své kořeny ve Velké Británii, pořádá nevládní organizace Iuridicum Remedium již od roku 2005.

11.2.2019 - Avízo: Tisková konference (Iuridicum Remedium, z. s.) | Vyhlášení Big Brother Awards 2018
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - 14. února 2019 od 10 hodin vyhlásíme vítěze 14. ročníku Big Brother Awards v kavárně Cross Clubu (Plynární 1096/23, Praha 7)

10.2.2019 - Zvrat ve 22-leté pražské kauze H-Systému?
Hollywood, Florida (American Common-Law Guild) - Miliardová kauza a její průlomový, nečekaný, ba revoluční zvrat. Zvítězí po velkém boji konečně právo, zákon, rozum a spravedlnost nad spletí spiknutých a nelítostných paragrafů?

5.2.2019 - Ochránci soukromí předají anticeny největším slídilům za rok 2018
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) předá mezinárodní anticeny Big Brother Awards (Ceny Velkého Bratra) v letošním 14. ročníku. Mezi nominovanými slídily jsou například Čína, Policie ČR, česká Finanční správa, velcí internetoví hráči jako Google a Facebook, ale i čipové platby na hudebních festivalech nebo snahy zavádět kamerové systémy do škol. Vítěze se veřejnost dozví na tiskové konferenci 14. února od 10.00 v pražském Cross Clubu.

18.1.2019 - Navrhněte slídila roku 2018, uzavření nominací na Ceny velkého bratra se blíží
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - V pondělí 21. ledna se uzavřou nominace na Big Brother Awards v ČR za loňský rok. Veřejnost má v těchto dnech poslední možnost jmenovat kandidáty na největší úřední, firemní a jiné slídily.

26.10.2018 - Saská policie se chystá podél hranic s ČR instalovat kamery s rozpoznáváním obličejů
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Saský zemský sněm bude v listopadu projednávat novou legislativu upravující činnost policie v Sasku. Dva nově navržené zákony dávají policii řadu kontroverzních pravomocí, které se dotknou i českých občanů cestujících do Saska. Novou pravomocí policie má být totiž instalace inteligentních kamerových systémů na silnicích do hloubky 30 kilometrů od hranic s Českou republikou a Polskem. Fakticky tak bude docházet k plošné evidenci osob, které překračují hranice s Německem. Proti navrženým zákonům se chystají v Německu rozsáhlé demonstrace během akčního týdne 10.-17. listopadu. Nevládní organizace Iuridicum Remedium upozorňuje na možný rozpor plošného sledování osob přicházejících z České republiky s pravidly fungování Schengenského prostoru.

13.3.2018 - Mladí lidé mohou získat peníze na realizaci svých nápadů
JIHLAVA (Rada dětí a mládeže kraje Vysočina, z.s.) - Mladí lidé mohou získat finanční prostředky na své projekty, kterými budou chtít zlepšit život v místě, kde žijí. Program „Mládež kraji“ na Vysočině realizuje Rada dětí a mládeže kraje Vysočina ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Na realizaci programu se finančně podílí i Kraj Vysočina a okresní města.

15.2.2018 - Největšími českými slídily za rok 2017 jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, poslanec Jiří Běhounek, Equa bank a Úřad vlády.
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Výsledky třináctého ročníku Cen Velkého bratra (Big Brother Awards) - anticen pro největší slídily byly dnes vyhlášeny v Praze. Osmičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů vybírala vítěze z čtyřiceti nominací zaslaných širokou veřejností. Anti-ceny udělované ve čtyřech kategoriích získali Ministerstvo průmyslu a obchodu, poslanec Jiří Bě-hounek, Equa bank a Úřad vlády. Jediná pozitivní cena Edwarda Snowdena pak putovala neziskové organizaci Open Whisper Systems. Soutěž, která má své kořeny ve Velké Británii, pořádá nevládní organizace Iuridicum Remedium již od roku 2005.

7.2.2018 - Avízo: Tisková konference - Vyhlášení Big Brother Awards 2017
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Avízo: Tisková konference | Vyhlášení Big Brother Awards za rok 2017
15. února 2018 od 10 hodin v Café Lajka (U Akademie 366/11, Praha 7)


8.1.2018 - Poslední příležitost k nominaci svého Slídila za rok 2017 se blíží!
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Nominace na nejzvědavější úřady, firmy nebo technologie v třináctém ročníku Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) může veřejnost posílat přes nový web BigBrotherAwards.cz. Uzávěrka nominací Big Brother Awards 2017 je již 16.1.2018.

20.12.2017 - Piráti a IuRe podali návrh na zrušení plošného sledování občanů Ústavnímu soudu ČR
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Pirátské straně se podařilo nasbírat potřebný počet podpisů pro podání návrhu k Ústavnímu soudu ČR, kterým chce zrušit plošné sledování občanů. Návrh iniciovali Piráti s neziskovou právní organizací Iurimdicum Remedium (IuRe), která návrh zpracovala. Konkrétním cílem je zrušení několika paragrafů v zákonech, které umožňují plošné šmírování lidí a uchovávání osobních dat.

19.12.2017 - Piráti a IuRe předloží návrh na zrušení plošného sledování občanů
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Piráti sbírají podpisy nutné k předložení návrhu k Ústavnímu soudu na zrušení paragrafů zákona, díky kterému nyní probíhá plošné šmírování občanů. Dostatečný počet podpisů (41) chce strana nasbírat již dnes, během zasedání Sněmovny.

27.10.2017 - Sedmá generace: Zelená bitva vzplála?
(Sedmá generace) - Má se ekohnutí inspirovat socialismem? Kam s textilem? Mají polonomádští Masajové budoucnost? Jak zasadit dlouhověký strom? Daří se nám mediálně vzdělávat mládež? Proč by ženy neměly vydělávat méně? Jaké eko-vysvědčení si zaslouží politické strany? Proč je život bez odpadů lehký? Jak bude Brno vypadat v roce 2050? Může válka změnit člověka k lepšímu? Jakými zájmeny označovat přírodní svět? Proč si přečíst Citový život zvířat? Jak se žije na horské samotě? Dá se se změnou klimatu naučit žít? Kam jít a co dělat? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

20.9.2017 - Nominujte největšího slídila roku 2017 na cenu Big Brother Awards
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Od středy 20. září 2017 jsou oficiálně spuštěny nominace na třináctý ročník Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) a veřejnost tak může posílat přes nový web BigBrotherAwards.cz své tipy na nejzvědavější úřady, firmy nebo technologie. Už třináctý ročník cen udělovaných nevládní organizací Iuridicum Remedium (IuRe) největším slídilům bude mít i tento rok pět kategorií. Anticeny v kategorii Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého bratra doplňuje Snowdenova pozitivní cena pro ty, kteří se nějakým způsobem zasadili o snížení míry našeho sledování.

30.3.2017 - TZ: Sexuální asistence funguje již rok v ČR
PRAHA (Freya) - Služby sexuálních asistentek již přes rok fungují v České republice. Jak se služba vyvíjí dál? Je o ni zájem? Jaké služby klienti chtějí?
V roce 2015 bylo proškoleno prvních pět sexuálních asistentek organizací Rozkoš bez Rizika. Iniciátorkou projektu, v rámci něhož byly ženy proškoleny, byla Lucie Šídová, která je nyní spoluzakladatelkou společnosti Freya, která dál pokračuje v tématu sexuální asistence a sexuality lidí s hendikepem a seniorů/seniorek. Všech pět žen služby sexuální asistence dále poskytuje.


18.2.2017 - 16. ročník Festivalu ProTibet
OSTRAVA (MOST, o.p.s.) - Besedy s buddhistickým mnichem, neobyčejná filmová promítání, sypání pískové mandaly nebo přednášky, to vše nabídne Festival ProTibet. Smyslem letošního ročníku je podpořit malé buddhistické mnišky studující v klášteře Kowang. Peníze ze vstupného jsou určeny na zlepšení kvality jejich vzdělání.

5.10.2016 - Podporou vzdělávání v Malém Tibetu navazuje česká neziskovka na odkaz přátelství Havla a dalajlámy
OLOMOUC (Brontosauři v Himálajích) - Tibetský duchovní vůdce 14. dalajláma navštíví ve dnech 16. – 19. října již pojedenácté Českou republiku. Kromě veřejného přivítání na Hradčanském náměstí a účasti v panelové diskusi Fóra 2000 bude mít také veřejnou přednášku v pražské Lucerně. Jeho příjezd je příležitostí k připomenutí si hlubokého přátelství s Václavem Havlem, jehož nedožité 80. narozeniny si v těchto dnech připomínáme. Jedním z účastníků dalajlámových vystoupení bude i Jiří Sázel, předseda jediné české organizace finančně podporované dalajlámou - Brontosaury v Himálajích.

24.8.2016 - Na podzim pořádá organizace Rytmus 6. ročník celorepublikové akce Týden pro inkluzi
PRAHA (Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s.) - Více než 10 let mnoho českých učitelů vzdělává děti společně v běžných školách. Na jejich podporu realizuje organizace Rytmus Týden pro inkluzi. Akce si klade za cíl přispět ke zlepšení podmínek pro začleňování dětí se znevýhodněním do běžných škol i do mimoškolních aktivit. Týden dává prostor pro společné zážitky, které mají přispět poznávání odlišností a podpořit vzájemný respekt a toleranci. Letošní Týden proběhne od 17. do 23. října.

22.6.2016 - Projekt „O dětech s dětmi“ Ratolesti Brno získal další podporu
BRNO (Ratolest Brno) - V Brně probíhá již rok a půl projekt Sociálně aktivizačního programu (SAP) Ratolesti Brno s názvem O dětech s dětmi. Ten se zaměřuje na ochranu práv dětí a jejich bezpečného zapojování do rozhodovacích procesů, které se jich přímo dotýkají. Do této doby se do projektu zapojily téměř tři desítky klientů, se kterými sociální pracovnice intenzivně pracovaly a poskytly jim bez mála 800 kontaktů. Projekt, který získal navazující dotaci, tak bude pokračovat až do dubna 2017.

27.5.2016 - 1. 6. 2016 Konference na téma Ekonomické dopady domácího násilí v oblasti zdraví
PRAHA (proFem, o.p.s.) - Zveme Vás na konferenci s mezinárodní účastí - Ekonomické dopady domácího násilí v oblasti zdraví, která se koná pod záštitou ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Mgr. Jiřího Dienstbiera, ve středu 1.6.2016 v Lichtenštejnském paláci, U Sovových mlýnů 4/506, 118 00 Praha 1.

19.5.2016 - Projekt příležitost pro matky na ubytovnách je u konce
BRNO (Ratolest Brno) - Projekt zajišťující sociální práci na ubytovnách s názvem Příležitost pro matky na ubytovnách je u svého konce. Jednalo se o pilotní projekt neziskové organizace Ratolest Brno, který byl unikátní zejména propojením svých dvou sociálních služeb. Cílil na zlepšení životní situace rodin v rámci spolupráce se Sociálně aktivizačním programem, s důrazem na individuální podporu jejich dětí díky Nízkoprahovému klubu Pavlač. Rok a půl trvající projekt nabídl prostor pro intenzivní práci se 43 rodiči a téměř 70 předškolními dětmi.


3.5.2016 - Soudy vracejí lidem svéprávnost a podle občanského zákoníku mohou využívat pomoci podpůrce
SOKOLOV (Rytmus - od klienta k občanovi, o.p.s.) - V minulosti soud omezil Jardu ve svéprávnosti stejně jako dalších více než 35 tisíc lidí. S novým občanským zákoníkem přišlo i povinné přešetření jeho rozsudku o omezení svéprávnosti. Jarda, jako jeden z prvních na Karlovarsku, má nyní svou svéprávnost zpět a navíc má dle nového občanského zákoníku i svou podpůrkyni, která mu pomáhá s jednáním na úřadech.


4.4.2016 - Konference v Bruselu reaguje na celoevropský problém porušování pracovních práv
PRAHA (Multikulturní centrum Praha) - V pondělí 4. dubna proběhne v budově Evropského výboru regionů v Bruselu konference Labour mobility and citizenship safeguarding social standards in Europe. Tématem bude porušování pracovních práv občanů EU, mobilita a sociální dumping. Akci pořádá Multikulturní centrum Praha a bruselská síť NNO Solidar.

1.3.2016 - Nové vize projektu Fotbalu pro rozvoj
PRAHA (INEX - SDA) - Víkendové setkání partnerských organizací, české organizace INEX - SDA, se švýcarskou organizací Sport - the Brige přineslo nový koncept tohoto projektu. V budoucnu by totiž měla současná kampaň nabrat nové podoby, kdy se jednotlivé regiony a organizace zapojí do celoroční ligy.

14.1.2016 - Obláhané Madaya: Jednorázové konvoje hladovějící Syřany nezachrání
PRAHA (CARE ČR) - V syrském městě Madaya žije přibližně 42 000 lidí, kteří se stali vězni ve svém vlastním městě, s omezenými dodávkami základních potřeb a cenami potravin, které každým dnem stoupají do astronomičtějších výšin. CARE a další humanitární organizace působící v Sýrii vyjadřují úlevu, že byl konvoj potravinové pomoci tento týden konečně dopraven do oblasti, kde lidé umírají hladem. CARE však varuje, že pouze definitivní ukončení šestiměsíčního obléhání a záruka trvalého přístupu humanitární pomoci by krizi v těchto oblastech zmírnily.

20.12.2015 - Další zákonné svátky, klimatické změny, míchání kultur: aneb co takhle slavit Slunovrat
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Poslanci a senátoři v nedávné době odhlasovali změnu zákona, kterým se vyhlašuje další svátek - Velký pátek. Občané - zaměstnanci - jsou spokojeni, neboť budou za peníze doma o den déle. Občané - zaměstnavatelé - jsou spokojeni již méně, neboť jeden takový svátek je bude stát asi tisícovku.

14.12.2015 - Policie plošně zaznamenává pohyb aut, fotí řidiče a automatizovaně rozeznává SPZ. Údaje o každém průjezdu vozidla uchovává bez konkrétního důvodu řadu měsíců
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Podle informací, které si vyžádala nevládní organizace Iuridicum Remedium má systém nazvaný „automatická kontrola vozidel“ sloužit k pátrání po odcizených vozidlech, k zefektivnění vyšetřování trestných činů nebo přestupků, které souvisí s užíváním těchto vozidel a k potírání terorismu. V záznamech v databázi jsou údaje o SPZ vozidla, místu a datu průjezdu, ale i fotografie vozidla s řidičem. „Jak vyplývá z interních aktů řízení, tak údaje jsou automatizovaně uchovávány několik měsíců,“ uvedl výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil. Záznamy jsou přitom uchovávány plošně u všech automobilů, které projely v monitorovaném místě, bez jakékoli konkrétní vazby na nějaké podezření, že by řidič daného vozu cokoli spáchal. Monitoring probíhá jak stacionárními kamerami primárně určenými například k úsekovému měření rychlosti nebo k detekci průjezdu na červenou, tak pohyblivými zařízeními ve služebních vozidlech.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 54 | Další