Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

18. 12. 2006 - Živý alebo umelý vianočný stromček?
(Changenet ) - Blížia sa Vianoce a s nimi sa v mnohých rodinách opäť vynára otázka: „Živý či umelý stromček?“ Veľká časť ľudí už po predchádzajúcich rokoch mediálnej kampane prešla na ten umelý. Už dlhý čas je totiž používanie umelých napodobenín vianočných stromčekov prezentované ako „ochrana životného prostredia“ a našinec, zvyčajne k životnému prostrediu ľahostajný, tejto kampani často podľahne.

6. 12. 2006 - Výroba vajec v Čechách
( ) - Dnešní velkochovy drůbeže nejsou žádné ptačí hotely. Spíše připomínají pracovní tábory - životní podmínky ubytovaných jsou mizerné, ekonomika provozu skvělá. Zápachu si člověk obvykle všimne nejen uvnitř, ale i v okolí. O tom, jak probíhá povolování a provoz staveb na výrobu vajec u nás, pojednává tento článek.

29. 11. 2006 - I Severočeši mají svá práva
( ) - V pátek budou mít občané města Litvínov příležitost vyslovit svůj souhlas či nesouhlas s vybagrováním těžební jámy vedle svého města. Předchozí referendum v Horním Jiřetíně a Černicích skončilo jednoznačným odmítnutím těžby. Všelidové hlasování v severočeských obcích by zřejmě nebylo nutné, kdyby úředníci Českého báňského úřadu (ČBÚ) dělali řádně svou práci a Mostecká uhelná společnost (MUS) respektovala platný právní stav. Za stávajících okolností má ale referendum veliký význam a to zdaleka nejen pro Severočechy.

22. 11. 2006 - Bagrem za svět krásnější
(Literární noviny ) - Lesníci na Mendelově univerzitě v Brně by rádi vykročili novým směrem, současně se nedokáží úplně vymanit z časů, kdy vyhledávaným pomocníkem v lese byl i bagr.

20. 11. 2006 - Fritjof Capra – Bod obratu: Zpráva o světě, který věda zavedla do slepé uličky
( ) - Caprova kniha Bod obratu je ambiciózním pokusem uchopit procesy změn, ke kterým došlo a dochází ve vědě a v jejich důsledcích i v našem každodenním životě. Capra jakožto erudovaný vědec a současně vizionář popsal krizi soudobého světa a současně nastínil cestu, jak z ní ven – v termínech environmentálního hnutí – cestu k trvale udržitelnému rozvoji. Neudržitelnost našeho vidění světa a našeho postoje vůči němu je totiž ústředním tématem Caprovy knihy.

13. 11. 2006 - Ken Saro-Wiwa (1941 - 1995) - biografie
( ) - Nigerijský televizní scénárista, spisovatel satirických povídek, příběhů pro děti a divadelních, rozhlasových a televizních her. V roce 1994 byl Saro-Wiwa uvězněn diktátorským režimem Sani Abacha. Dlouhodobě obhajoval práva národu Ogoni na území v deltě řeky Nigeru a kritizoval působení policejních sil společnosti Royal Dutch Shell. Přes protesty světové veřejnosti byl popraven společně s dalšími osmi aktivisty a představiteli Ogoniů ve městě Port Harcourt dne 10. prosince 1995, na Mezinárodní den lidských práv.

21. 9. 2006 - Nezastavěné území bývalé koksovny v centru Ostravy je stále plné otazníků
( ) - Rozroste se centrum Ostravy v budoucnu o nové krásné prostory příznivé pro život, anebo přibude jen další území zastavěné hypermarkety? Také o tom byla první ze dvou veřejných debat o budoucnosti významného volného pozemku po bývalé koksovně Karolina, které bezprostředně navazuje na centrum města Ostravy. O osudu největšího brownfieldu v České republice debatovali před pár dny v antikvariátu Fiducia politici s odborníky a zástupkyní občanského sdružení.

19. 9. 2006 - S Ivanem Ryndou o udržitelném rozvoji, neudržitelné politice a občanské společnosti
( ) - „Trvale udržitelný rozvoj, odpovědnost vůči budoucím generacím, kvalita rozhodovacích procesů...“ – je docela možné, že si při těchto slovních spojeních vybavíte vousatou tvář nebo hlas jednoho z nejznámějších českých environmentálních myslitelů a popularizátorů konceptu trvalé udržitelnosti, doktora Ivana Ryndy.

31. 8. 2006 - BIOČesko – jak se u nás daří kvalitě BIO
( ) - U příležitosti právě začínající kampaně Září – měsíc biopotravin, ke které se připojují výrobci, prodejci, zemědělci, ministerstva, ekologické nevládní organizace a další, je na místě si položit otázku: Jak jsme na tom z hlediska produkce a spotřeby bioproduktů? Už konečně lépe, i když BIO je vlastně stále ještě v plenkách.

22. 8. 2006 - Respekt: Města bez aut jsou řešením pro velké aglomerace
PRAHA (EcoMonitor ) - Na konci května letošního roku se na louce v pražských Letňanech pohybovala skupinka lidí mezi napjatými provazy, které představovaly jednotlivé domy, ulice a náměstí. Svůj koncept rozvoje měst trvale udržitelným způsobem sem přijel předvést J. H. Crawford. V Letňanech představil svoji vizi modelové čtvrti bez automobilů, píše týdeník Respekt.

15. 8. 2006 - Těžební manuál pro právní ochranu životního prostředí
( ) - Publikace Ekologického právního servisu „Ochrana životního prostředí v hornictví“ od Michala Bernarda je vhodná pro nevládní organizace a občanské iniciativy zabývající se ochranou životního prostředí. V praxi poslouží environmentálně orientovaným právníkům a jako dobrý manuál ji využijí aktivní občané, majitelé dotčených pozemků a zástupci samospráv, v jejichž obci či městě těžba probíhá nebo se připravuje. Množství užitečných informací je zde možné najít, ať už se zabýváte kampaní proti rozšiřování velkolomu, nebo chcete „jen“ zajistit přijatelný provoz malého kamenolomu u vaší vsi. Pro použití v praxi je nezbytná určitá znalost práva, ale s konzultacemi u zkušenějších kolegů může zahájit prosazování ochrany životního prostředí v hornictví i začátečník.

9. 8. 2006 - Svobodná Černá Hora: Kudy dál?
( ) - S mírným zpožděním přinášíme ekonomicko-ekologickou analýzu před první turistickou sezónou ve svobodné Černé Hoře.

31. 7. 2006 - Skeptickému čtenáři od skeptického ekologa
(Týdeník A2 ) - Kdyby se recenze známkovaly, chtěl by Vojtěch Kotecký dát publikaci Skeptický ekolog Bjørna Lomborga zároveň jedničku mínus i čtyři plus. Odborníka totiž inspiruje i rozčílí, laika však může oklamat. V devadesátých letech Lomborg, jak sám říká, ze zájmu ověřoval správnost ekologických argumentů. Narazil na nesrovnalosti, a tak o nich napsal publikaci, kde údaje vědců a zelených organizací srovnává s oficiálními statistikami (s poznámkovým aparátem o 3000 položkách). Polemizuje přitom s konceptem, pro který zavedl termín Litanie: tedy tezí, podle níž se svět ve všech ohledech mění k horšímu a řítí do katastrofy. Tato teze, říká autor, ovládá současný environmentální diskurs.

25. 7. 2006 - Krušné hory - jejich jedinečnost versus stereotypy (Jak a proč překonat, ale i využít zatížení minulostí)
( ) - Přemýšlím-li o Krušných horách a jejich nejbližším okolí, uvědomuji si, jak právě toto území je zatíženo řadou jednostranných a často zkreslených názorů a pohledů. Jejich kořeny jsou v celkem přirozené tendenci vedoucí jak ke zjednodušování, tak i k přejímání a šíření stereotypů. Domnívám se, že právě na příkladu Krušných hor a Podkrušnohoří (tyto regiony a krajiny lze sice od sebe oddělit, ale jen společně je možné interpretovat a řešit jejich problémy) bychom mohli demonstrovat nejen původ takových stereotypů, jejich souvislosti a důsledky, ale především bychom je měli podrobit věcné kritice a vyvrátit.

19. 7. 2006 - Muziky na Doupově
( ) - Nemohu souhlasit s odporem ČSOP a sdružení obcí Vladař proti místu konání letošního CzechTeku. Petr Stýblo z ČSOP se vyjádřil, že: „Vojenské cvičení by vydávalo zvuky sporadické, nikoliv hluk dnem a nocí.“ (LN 14. 7. 2006) a dále: „I kdyby tam vybuchovaly bomby, tak to bouchne, a pak je klid, ale tři dny nepřetržitého hluku nemohou mláďata přežít.“ (LN 13. 7. 2006). Nebude to letos poprvé kdy bude na Doupově muzika. Jen okolnosti budou jiné. Hlasitá muzika zněla nad Doupovskými hvozdy již před 20 lety.

Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 12 | Další