Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

11. 2. 2008 - Ivan Dejmal - Rytíř severočeské krajiny
PRAHA (Děti Země ) - Úvaha Věry Bartoškové ze Společnosti přátel města Duchcova o Ivanu Dejmalovi

30. 1. 2008 - Radar a česká občanská společnost – aneb Účet bez hostinského
( ) - Odpor proti plánovanému umístění amerického radaru v Brdech je ze strany propagátorů vládního stanoviska standardně očerňován. Nejenže padají slova o komunistech, trockistech atp.; jen co došlo k ustavení brdské Ligy starostů, objevilo se obvinění, že odpor je organizován ze zahraničí. Rekapitulace postupného vzniku či zapojování různých subjektů, které teprve ve svém souhrnu a vzájemných – často komplikovaných - vztazích reprezentují odpor proti radaru, ovšem podobný výklad činí nevěrohodným. Právě tomu věnuji následující text, psaný nejvýše tři měsíce před parlamentním hlasováním o smlouvě s USA.

27. 12. 2007 - Sto let trvající boj o islandskou půdu podpoří i peníze určené proti klimatické změně
(Econnect ) - Ztráta vegetačního pokryvu z 60% na 25% rozlohy státu, snížení plochy lesů z 25% na 1%, 40% rozlohy ostrova s významným stupněm půdní eroze, přes 800 000 ovcí nemilosrdně spásající vegetaci ve státě s populací jen něco přes 200 000 obyvatel v roce 1980, ale také nejstarší instituce pečující o půdu v Evropě s úspěšným projektem "farmáři uzdravují zemi", 2% území chráněná ovčími ploty a nové zdroje pro financování projektů obnovy v souvislosti s neutralizováním emisí CO2. I to jsou výsledky 1100 let trvajícího vývoje v otázkách islandské půdy.

27. 11. 2007 - Clean up the Coastline: Dobrovolníci čistí pobřeží Islandu
( ) - Island má pověst státu s nejméně znečištěným životním prostředím, což je způsobeno mimo jiné malou koncentrací obyvatel (cca 3/km2) a přírodními podmínkami umožňujícími získávat elektrickou energii z čistých zdrojů jakými jsou vodní a geotermální elektrárny. V důsledku intenzivní rybářské činnosti v okolních vodách a také dálkovému přenosu mořskými proudy a větrem jsou však některá místa islandského pobřeží podobná malým skládkám.

7. 11. 2007 - Desať tipov pre fotografovanie prírody
(Changenet ) - Zajímate se o fotografii ve volné přírodě? Potom pro vás může být užitečné desatero, které pro podobné zájemce sepsal Juraj Rizman, fotograf a tiskový mluvčí Greenpeace Slovensko.

5. 11. 2007 - Keď vzácne druhy miznú
(Changenet ) - Býva dobrým zvykom, že ak na nejakom území nájdeme vzácne a ohrozené druhy, vyhlásime danú lokalitu za chránenú. O tom, že je málo chránených území, v ktorých sa neumožňujú žiadne ľudské aktivity a boli by ponechané iba na „samovývoj“, je zbytočné polemizovať. Niektoré typy biotopov však nutne potrebujú ľudský zásah, inak z nich vzácne druhy začnú ubúdať.

15. 8. 2007 - Další dioxinový skandál, dioxiny a pentachlorfenolem kontaminovaný guar
(Arnika - Budoucnost bez jedů ) - V gumě guar, kterou od indické společnosti India Glycols Ltd. dovezla a v Evropě dále distribuovala firma Unipektin, se objevily vysoké koncentrace dioxinů a pesticidu pentachlorfenol. Guma guar se přitom přidává do různých potravin jako zahušťovadlo, změkčovadlo či stabilizátor pod označením E412. Můžeme se s ní setkat v jogurtech, zmrzlině, měkkých sýrech, chlebu, těstovinách, šunce, párcích, zpracovaných rybách a v pekárenských výrobcích. Používá se také v krmivech pro zvířata. Informace o její přítomnosti ve výrobku by měla obsahovat etiketa na potravinách anebo v příbalovém letáku. Tento článek přináší některé zajímavé doplňující informace k tomuto případu.

7. 8. 2007 - Popírání klimatických změn je zločinem proti lidskosti
(Changenet ) - V době, kdy probíhal megakoncert Live Earth, jsem připravoval na téma klimatických změn a rozvojových zemí text do ročenky kampaně Česko proti chudobě. Když jsem procházel nejnovější zprávy klimatologů, rozvojových agentur i vojenských stratégů, laciné a vědomé popírání klimatických změn se mi začalo jevit jako zločin proti lidskosti.

27. 7. 2007 - Poznámky ku globalizácii
( ) - Prieskum britského denníka Financial Times prináša prekvapivé výsledky. Podľa neho chce väčšina obyvateľov USA, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Španielska, aby bohatí ľudia platili väčšie dane.

4. 7. 2007 - Ptačí chřipka – velké ztráty a velmi vysoká rizika
PRAHA (Společnost pro zvířata ) - Mezi zprávy číslo jedna posledních dnů patří výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky H5N1 u domestikované drůbeže v ČR. Různé kmeny viru ptačí chřipky se u domestikované drůbeže celosvětově rozšířily během posledních deseti let. Obviňováni jsou z přenosu nákazy zejména volně žijící ptáci, kteří mohou volně migrovat mezi jednotlivými státy nebo domestikovaná drůbež chovaná ve větších hejnech tzv. free range tj. s možností výběhu.

6. 6. 2007 - Olomouc, neviditelné město
( ) - To co lze Olomouci oproti Praze závidět, je něco, čemu Bohuslav Blažek říkal pleť města. Míním tím omítky. To je vždy nesmírně příjemné vidět otlučené nebo šedé omítky, případně několik vrstev omítek. Spíše metafyzické vysvětlení, lépe pozorování, je to, že, když máte ty otlučené omítky, vytváří to obrazy, které tam sice nejsou, ale vy si je neustále konstruujete. Známe to například z Boudníkových informelů. A také představa, že v těch zdech jsou zaklety příběhy. (záznam přednášky)

21. 5. 2007 - Nejtěžší letec se možná vrátí
PRAHA ( ) - Drop velký obývá řídce osídlené stepní oblasti. S hmotností až 18 kilo je vůbec nejtěžším a jedním z největších létajících ptáků. Jde o kriticky ohrožený druh a to v české i evropské legislativě. Důvodem jeho úbytku u nás jsou především nevhodné způsoby zemědělství. Vzhledem k možnostem přizpůsobení podmínek a rostoucím populacím v sousedním Rakousku je návrat dropů alespoň reálný.

8. 5. 2007 - První veřejná nabíjecí stanice pro elektromobily v ČR
( ) - Prvotním impulsem byla iniciativa dlouholetého propagátora elektromobilismu v Čechách, Jaromíra Vegra, místo předsedy občanského sdružení a klubu Elektromobily, v této oblasti také našeho bývalého úspěšného reprezentanta na mezinárodních závodech, dnes rovněž v roli dovozce této techniky. A to s cílem oslovit obce a města s návrhem na zřízení veřejných přípojných bodů pro elektrickou mobilitu. Podobně jako tomu je především v německy mluvících regionech Evropy, kde podobná síť v počtu několika set stanic již existuje, např. systém “Park&Charge“. Jako první a nepraktičtěji se z oslovených k nabídce postavila rada města Desná v Jizerských horách, potažmo v osobě pana starosty Marka Pietera.

2. 2. 2007 - Co ještě trápí Chitwan?
( ) - Nepálský národní park Chitwan (RCNP) se do popředí zájmu dostává pravidelně především v důsledku pytláctví ohrožených nosorožců indických. Problémy v tomto chráněném území mají však více rozměrů a jsou do jisté míry typické pro chráněná území třetího světa.

18. 1. 2007 - Budeme jednou svítit loučemi?
( ) - Některé mediální informace z uplynulých dnů mi připomněly několik let po sametové revoluci. Nechci tím tvrdit, že bychom se dnes k totalitě vraceli, ale spíše, že zde existuje skupina vlivných, která by návrat zpět na čas přivítala, aby snáze prosadila to své.

Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 12 | Další