Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

12. 1. 2004 - Projev Václava Havla při převzetí Mírové ceny Máhátmy Gándhího
( ) - "... Všichni víme, jak nezvratně ničí naše civilizace ovzduší, jak vykolejuje celou planetu z jejího stovky tisíc let se ustalujícího způsobu existence, jak bezhlavě drancuje její nerostné zdroje, jak svým zbrklým samospádem - aniž chce a aniž musí - prohlubuje ohromné sociální propasti mezi svými jednotlivými okruhy, jak tupě unifikuje život národů a kultur, velmi nenápadně jim všem nabízejíc tytéž svůdné a zároveň ničivé životní způsoby. ..."

2. 1. 2004 - Proč by nás i Vás měla zajímat Stockholmská úmluva
(Arnika ) - Žijeme-li svůj každodenní život, zákony nás většinou začnou zajímat až v momentě, kdy se nás bezprostředně dotýkají. Mezinárodní úmluvy jsou na tom ještě hůře, většinou se nám zdá, že jde o záležitost vysoké politiky na hony vzdálenou a neužitečnou pro každodenní život. Pokud se potýkáte s nějakým problémem, který se týká životního prostředí ve vašem okolí, pak vězte, že by vás právě mezinárodní úmluvy měly nadmíru zajímat. Už proto, že jsou ještě nad českými zákony a často proto pokrokovější. Stockholmská úmluva by nám mohla pomoci zbavit se řady problémů se znečištěním životního prostředí v České republice...

15. 12. 2003 - Neznámé Boletice
( ) - Jen málokdo dnes ví, že uprostřed lidmi podmaněné krajiny se najde kus země, v němž příroda a přírodní hodnoty nad lidskými aktivitami stále ještě převládají. Je jím Vojenský výcvikový prostor (VVP) Boletice na Českokrumlovsku. Pod zorným úhlem skutečností o zachovalé přírodě a krajině by nemělo překvapit, že nejlepším způsobem zachování dosavadního stavu jsou současné vojenské aktivity. Budoucnost však má nyní dvě možné varianty. Na jedné straně stolu leží návrh na vyhlášení tzv. ptačího území v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000, na straně druhé záměr zrušit nebo alespoň omezit vojenský újezd a v okolí Chlumu vybudovat obrovské středisko zimních sportů…

3. 12. 2003 - Kjótský protokol je mrtvý – vydechněte si!
(Greenpeace International ) - Těžko spočítat, kolikrát už byl za posledních deset let prohlášen Kjótský protokol za mrtvý. Mezinárodní dohoda, která se snaží čelit globálním změnám klimatu tím, že požaduje po vyspělých státech snížení množství jimi vypouštěných škodlivých emisí, a která ovšem stále není platná, již přežila několik předčasných nekrologů.

20. 11. 2003 - Ekofilm devětadvacátý – pesimistický
(Občanské noviny ) - Následujcí text se věnuje příčinám a okolnostem velmi malého zájmu veřejnoti o 29. ročník festivalu Ekofilm 2003, jehož část se letos poprvé konala vedle českého Krumlova také v univerzitním městě Českých Budějovicích. Autorka také naráží na problém dnešního vnímání člověka a celé společnosti přírody a krajiny a zacházení s krajinou. Uvádí jej na příkladech dnešních úprav vodních toků či instalace některých obnovitelných zdrojů energie.

19. 11. 2003 - Ministerstvo podlehlo politickému a komerčnímu tlaku a omezilo účast veřejnosti
PRAHA ( ) - Ministerstvo životního prostředí v kauze odstraňování popovodňových náplav v řece Berounce odejmulo odkladný účinek odvolání ve správním řízení, čímž omezilo práva účastníků řízení a umožnilo Povodí Vltavy s.p. začít s bezodkladnou těžbou štěrkopísků. Podlehlo tak zřejmě politickému tlaku a zájmům komerční lobby na úkor ochrany životního prostředí. Argumenty občanských sdružení, že se nejedná o odstraňování povodňových škod, ale o komerční těžbu, nevyslyšelo.

7. 11. 2003 - Spousta řečí
( ) - Spousta řečí, žádná práce, řekl o akci Forum 2000 loni Martin Stránský. Trochu bych jeho výrok, kterým ovšem parafrázoval názor jiného letos nepozvaného řečníka G. Sachse, poopravil. Spousta řečí, žádná konkrétní akce. Účastníci fóra přece celé dny poslouchají, telefonují, diskutují v panelových diskusích, vedou řeči mezi sebou a konzumují chlebíčky, kafíčka a koláčky o sto šest.

5. 11. 2003 - Evropské zákony na poslance neplatí
PRAHA ( ) - Základním požadavkem EU v oblasti ochrany přírody, který je nutno splnit do data vstupu ČR do EU, je připravit návrh nové soustavy chráněných území evropského významu, která má název Natura 2000. To není jednoduchý úkol. Znamená to nejen mít odpovídající zákon, ale také připravit podrobný a kvalitně zdůvodněný odborný návrh a projednat jej s vlastníky a dotčenými obcemi. Česká ochrana přírody na tom pracuje již několik let.

3. 11. 2003 - Dálnice jako kampaň
PRAHA (BBC ) - Ani nevíme jak, proč a za kolik a další rozhodnutí nedozírných následků je téměř na světě. Dálnice na jih by prý měla vést přímo napříč Posázavím. Kromě podniku Ředitelství silnic a dálnic si to už myslí i Středočeské hejtmanství. Minulý týden se ústy svého mluvčího Martina Krafla nechalo slyšet, že tuzemský úsek silniční osy Berlín - Istanbul bude nejlepší nasměrovat právě sem. Bez dálnice prý kraj zachvátí bída, vylidní se. Naopak dálnice přinese kýženou prosperitu.

23. 10. 2003 - Kdo hlasuje proti účasti veřejnosti v řízeních, hlasuje pro korupci
(Pavel Černohous - Ateliér pro životní prostředí ) - Současná poslanecká i státní podpora korupčnímu prostředí, která se projevuje například v předkládaných návrzích některých zákonů či pozměňovacích návrhů k zákonům ve sněmovně jako snaha omezovat účast veřejnosti v různých správních řízeních, je ohrožením právního a demokratického systému v ČR. Účast veřejnosti v řízeních má výrazný protikorupční charakter. Situace, kdy jediným účastníkem řízení je ten, kdo o něco žádá, ke korupci totiž velmi svádí. Účast dalších osob v řízení přitom brání korupci ve dvou směrech: snižuje výhodnost korupčního jednání a snižuje pravděpodobnost vymáhání úplatku samotným úředníkem.


4. 8. 2003 - Rozběhnutý maraton ministra životního prostředí
(Literární noviny ) - Článek Vojtěcha Koteckého z Hnutí DUHA (Špidlova demoliční četa, LtN 14.7.) je užitečným úvodem do diskuse hodnotící ekologickou politiku vlády. Jde pochopitelně o pohled z jedné strany, který nutně některé věci opomíjí, jiné vykládá po svém. Rád bych se proto pokusil o co nejvěcnější pohled na práci ministerstva životního prostředí, tentokrát očima bývalého aktivisty, který na MŽP pracuje.

25. 7. 2003 - Špidlova demoliční četa
(Vojtěch Kotecký (Literární noviny) ) - Očekávalo se, že vláda Vladimíra Špidly bude vedle epizodního působení týmu Josefa Tošovského tou nejzelenější, kterou republika měla od roku 1992. Když nastupovala, nikoho ani nenapadlo, že právě ona by se mohla stát kabinetem, který více než kterýkoli před ním bude strhávat ekologické poměry zpět do osmdesátých let.

11. 6. 2003 - Plán odpadového hospodářství - úspěšný test komunikace
(Alena Mejstříková ) - Minulý týden ve středu schválila vláda po více než roce příprav a vyjednávání s ostatními resorty i s veřejností nový Plán odpadového hospodářství. Je to strategie, která stanoví pravidla pro nakládání s odpady na příštích deset let. Ve výsledné podobě tak plán počítá například s modernizací a rozvojem recyklace až na 50% do sedmi let, či odmítá státní podporu výstavbě dalších spaloven.


10. 6. 2003 - Eurojablka
PRAHA (Ivan Hoffman (Literární noviny) ) - Něco o EU vypovídá obyčejné jablko. Aby dostálo bruselským normám, musí být plod i strom v jedné sezóně šestkrát ošetřen člověku škodlivými hormony, desetkrát postříkán různými fungicidy a čtyřikrát speciálními chemickými postřiky regulujícími růst. Skvrny po chemických a hormonální prostředcích se pak u jablka odstraňují dalšími chemikáliemi. Několikeré užití nejsilnější jedů proti škůdcům, ohrožujícím kořeny a kmen přešlechtěných jabloní, je samozřejmostí… „Eurojablko“ je už dnes nastraženo i v regálech našich hypermarketů a technologie jeho výroby není tajemstvím.

10. 6. 2003 - Proč budu hlasovat v referendu o přistoupení k EU - pár kritických poznámek
PRAHA (Petr Kužvart ) - Podstatou EU a před tím Evropských společenství byla vždycky cesta k liberalizaci pohybu zboží, pracovní síly a kapitálu. Vždy šlo o ekonomické uskupení, kde se jiné než obchodní problémy řešily a řeší pouze tehdy, kdy ohrožují vlastní podstatu integrace. Důležitým rysem je to, že orgány EU jsou vesměs nevolené, zbyrokratizované a jediné přímo volené těleso, Evropský parlament, je nejméně vlivným článkem ve struktuře vrcholových orgánů EU. Podstatu problému lze jednoduše shrnout takto: jde o kšeft, nikoli o demokracii. A dlužno dodat, že jde především o velký, zglobalizovaný kšeft.

Předchozí | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | Další