Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

13. 3. 2002 - Válka v Čečensku bez konce
Praha (Caroline Wyattová, Helena Berková, BBC ) - Od loňských zářijových útoků na Spojené státy média jen zřídka referují o pokračujícím konfliktu v ruské odštěpenecké Čečenské republice. Kreml tvrdí, že tam vede vlastní válku proti terorismu - proti zhruba patnácti stům čečenských povstalců už dva více než dva roky bojuje asi 90 tisíc ruských vojáků.

8. 3. 2002 - Prohlášení k mezinárodnímu dni žen
Praha (Centrum pro Gender Studies ) - Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. Ačkoli je v ČR stále vnímán jako komunistický, připomínají si ho dodnes ženy na celém světě - v neposlední řadě v zemích EU, Kanadě, USA či Austrálii. 8. březen je především příležitostí, jak upozornit na stále přetrvávající diskriminaci a porušování práv žen.MDŽ si rozhodně potřebujeme připomínat i v ČR. Otázkám rovnosti žen a jejího prosazování je i po dvanácti letech demokratického vývoje stále věnována pouze minimální pozornost, a to především ze strany těch, kteří mají v rukou rozhodovací moc - tedy političek a politiků.

22. 2. 2002 - Před trhem svěste hlavy?
(Milan Daniel, MLP ) - "Skloňte se před neosobními silami trhu, respektujte abstraktní pravidlo úcty k vlastnickým právům," tak radí Václav Klaus v Lidových novinách z 9. února t. r. "ekologistům". On sám možná tu neonadávku nevymyslel, ale s gustem ji používá. Řeč je v tomto ohledu tvárná a hra s ní může být prostředkem k ukojení sebe sama. Vzpomeňme jen toho, jak se slovo charta proměnilo svého času v "chátru" v ústech pohrdajících.

14. 1. 2002 - Životní styl, udržitelnost a konzum
(Jiří Nečas ) - Neudržitelností současného konzumního životního stylu a otázkami změny směrem k ekologicky příznivějšímu způsobu života se zabývala lednová beseda Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ). Se svými příspěvky zde vystoupili filozof Vlastimil Hála, filozof a senátor Daniel Kroupa, ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík, socioložka Hana Librová, předsedkyně sdružení Zdravý životní styl Miluše Kubíčková, předseda Hnutí DUHA Ondřej Dargocký Simon a technik-ekolog Ondřej Velek. Diskusi moderoval Jiří Nečas, jeho reflexi Vám nyní přinášíme.

2. 8. 2001 - Vůle zn. dobrá
Praha (Lenka Nejezchlebová, Dobrovolnik.cz ) - O dobrovolnictví, dobrovolnících, organizacích, které pracují s dobrovolníky atd. jsem si povídala s Vojtěchem Tutrem, koordinátorem dobrovolníků z Národního dobrovolnického centra (NDC) Hestia, s Janou Bartošovou, koordinátorkou dobrovolníků ze sdružení Jahoda a Kateřinou Horáčkovou, koordinátorkou projektu sdružení Econnect - rozsáhlých webovských stránek www.dobrovolnik.cz, na jejichž obsahu se podílejí všechny tři výše jmenované organizace. Jejich smyslem je přivést téma dobrovolnictví do povědomí široké veřejnosti. Tento pojem se zatím uhnízdil pouze v mluvě a myšlení lidí v neziskovém sektoru.

25. 7. 2001 - Předsudky stále převládají
PRAHA (Dobrovolnik.cz ) - <i>"Vzhledem k tomu, že jsem komunikativní, mluvím anglicky a byla jsem jedna z mála z postkomunistických zemí, vždycky jsem chytla nějakou funkci,"</i> říká členka výkonných výborů několika mezinárodních dobrovolnických organizací a asociací, které se otázkou dobrovolnictví zabývají.
<p>
Rozhovor s Olgou Sozanskou - šéfkou Národního dobrovolnického centra Hestia


25. 7. 2001 - Předsudky stále převládají
Praha (Lenka Nejezchlebová, Dobrovolnik.cz ) - "Vzhledem k tomu, že jsem komunikativní, mluvím anglicky a byla jsem jedna z mála z postkomunistických zemí, vždycky jsem chytla nějakou funkci," říká Olga Sozanská, členka výkonných výborů několika mezinárodních dobrovolnických organizací a asociací, které se otázkou dobrovolnictví zabývají.

7. 6. 2001 - Energie a budoucnost
(Jiří Nečas ) - Temelínská elektrárna se rozbíhá. Blokády jejího staveniště ekologickými aktivisty byly vystřídány různými protesty z Rakouska, za nimiž - podle zpráv, které naše sdělovací prostředky přinášejí - stojí aspoň do určité míry také ekologičtí aktivisté. Mají či nemají pravdu? Je jaderná energetika opravdu největší hrozbou životního prostředí - jak naznačuje síla těchto protestů v porovnání s jinými akcemi?

21. 2. 2001 - Už zase ti Kurdové ?!
(HENEKA ) - Vypluli na moře jen s omezenými zásobami vody a jídla. Dali jim místo v podpalubí. 908 mužů, žen a dětí. Plavili se celý týden a prý v tom přelidněném podpalubí několik žen porodilo. Když se pak k ránu probudili, byla posádka s kapitánem pryč a loď nebezpečně "kotvila" nedaleko pobřeží. Stovka mužů doplavala na souš. Podle očitých svědků to byli dezorientovaní a vyčerpaní trosečníci.

1. 9. 2000 - COLIN HINES: Lokalizace čili nástin alternativy ke globalizaci
(Jakub Patočka, LtN ) - "Globalizace je fakt, nikoli otázka politické volby", řekl Bill Clinton. „Globalizace je nezvratná a nepřemožitelná,“ řekl Tony Blair. Oba výroky si britský ekologický ekonom Colin Hines vytkl jako motto k úvodu své knihy Localization (A Global Manifesto). S oporou řady konkrétních příkladů se v ní pokouší nastínit alternativní politický koncept a prokázat tím, že obdobný religiózní fatalismus vůči globaliazci není na místě.

18. 8. 2000 - Co je to globalizace
(Ivan Rynda ) - Globalizace a řada slovních spojení, v nichž pojem ”globální” v posledních letech stále častěji užíváme, patří k těm, u nichž zdánlivě přesně chápeme obsah, ve skutečnosti však nejsme schopni jej definovat nebo se dokonce při jeho výkladu zásadně rozcházíme. <BR>K nejobvyklejším patří dva omyly, které se ve své úvaze pokusím vyvrátit: <BR>
1. domněnka, že se nás proces sjednocování světa netýká, že probíhá mimo nás; <BR>
2. představa, že globalizace je cosi, co si můžeme vybrat.


8. 8. 2000 - Obnovování práv: Klikatá cesta
(Noam Chomsky, AI ) - Konfuciánské Analekty popisují příkladného člověka - samého mistra - jako toho, kdo se nepřestává snažit, přestože ví, že marně. V roce 50.výročí podpisu Všeobecné deklarace lidských práv není snadné tuto myšlenku potlačit. Pravidelné zprávy o stavu lidských práv poskytují dostačující, i když neúplné svědectví tohoto dodnes pokračujícího neveselého příběhu. Zmiňme alespoň jeden příklad ze současnosti: "vedlejší škody" společného britsko-amerického bombardování Iráku, které ovšem vyvolává minimum pozornosti, stejně jako svévolné zničení hlavní africké farmaceutické továrny jen o několik měsíců dříve, a další jim podobné triviální příklady.



2. 8. 2000 - Kdo vládne Internetu ?
Praha (Marek Tichý, Econnect ) - Spolu se zvyšujícím se vlivem Internetu na fungování společnosti vyplouvají postupně na povrch závažné problémy netechnického rázu. Všichni, kdo mají s Internetem co do činění, hlavně však ti, jimž leží na srdci jeho budoucnost, jsou tak stavěni před zcela nové otázky, na které není snadná odpověď. Jako jedna z nejsložitějších se v posledních letech ukazuje problematika přidělování a správy doménových jmen. V této souvislosti dojde v brzké budoucnosti (pravděpodobně koncem září roku 2000) k pozoruhodné události - k prvním oficiálním internetovým volbám s celosvětovou voličskou základnou.

12. 7. 2000 - Jak vypadá sexuální obtěžování v praxi
(Jana Valdrová, Econenct ) - My Češi máme smysl pro humor, rádi si na pracovišti zaflirtujeme a na rozdíl od Američanů dáváme ženám přednost ve dveřích. Řešit otázku sexuálního harassmentu zákonem nám připadá přitažené za vlasy. Nedávná epizoda z vědeckého pracoviště v Banské Bystrici však svědčí o tom, že důstojnost žen je nezbytné podpořit i represivními opatřeními.

21. 6. 2000 - S Uzlem, Saudkem a Jahelkou lze hovořit o harašení, nikoli o harassmentu
(Jana Valdrová, Econenct ) - Třicet let po sexuální revoluci v západní Evropě se česká společnost začíná zabývat tématem mezilidských vztahů z hlediska pohlaví. Musí totiž - nutí ji k tomu prudká změna životního stylu po roce 1989, ale zejména dramaticky se zhoršující postavení žen, které se stává předmětem kritických analýz mezinárodních komisí Evropské unie a OSN.Česká veřejnoprávní i komerční média doposud spatřují v tématu vztahů žen a mužů zejména tržně zužitkovatelnou zábavu. Svědčí o tom například televizí i tiskem hojně rozšiřovaný termín "harašení", degradující sexuální obtěžování na nevinné škádlení. Veřejnost přitom sleduje, zda předmět "harašení" projeví smysl pro humor a škádlení akceptuje, nebo překazí zábavu a domáhá se svých práv.


Předchozí | 1 | .. | 21 | 22 | 23 | Další