Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Patnáct let Naděje

18.8.2005
PRAHA [Naděje]
Autor: Ilja Hradecký, tel: 222 521 110

Naděje si připomíná patnácté výročí svého vzniku. Dnes, ve čtvrtek 18. srpna 2005 ve 14.00 hodin, bude v kostele sv. Michala v Jirchářích v Praze 1 sloužit děkovnou bohoslužbu k této příležitosti člen předsednictva Naděje a farář Českobratrské církve evangelické Miloš Vavrečka z Vizovic. Součástí bohoslužby bude koncert z děl Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Alessandra Scarlattiho a Antonína Dvořáka, účinkují Michelle Hradecká (varhany), Vladimír Okénko (tenor) a Eliška Toperczerová (soprán). Po bohoslužbě následuje zahradní slavnost.

Jak Naděje vznikla? Nebylo to plánované založení organizace, Naděje vznikla spontánně. Před 15 lety, v srpnu 1990, začala malá skupinka dobrovolníků pomáhat uprchlíkům na holešovickém nádraží. Na začátku to bylo jídlo pro dvacet-třicet osob, hlavně rodin s dětmi. Zanedlouho, 21. srpna téhož roku zaregistrovalo ministerstvo vnitra občanské sdružení Naděje.

První období se vyznačovalo výhradně dobrovolnou prací nejprve v Praze při první pomoci uprchlíkům (ubytování a stravování). Spolupráce s tehdejším krizovým štábem vyústila v soustavnou dobrovolnou práci členů Naděje v uprchlických táborech v Jablonečku u Mimoně a v Bělé pod Bezdězem. Snaha o pomoc uprchlíkům při jejich sociálním začlenění vedla k rozhodnutí pro realizaci vlastního integračního programu. Profesionální sociální práce začala v květnu 1991 v Praze přípravou vlastních středisek ve zrušených agitačních střediscích na Vinohradech.

O měsíc později Naděje otevřela svůj první dům pokojného stáří v Nedašově. Byl to první domov pro seniory zřízený nevládní neziskovou organizací po roce 1989 v tehdejším Československu. Bydlení bylo od počátku koncipováno pro jednu až dvě osoby s vlastním sociálním zázemím, ve své době něco neobvyklého.

V následujících letech přibyly další pobočky, postupně ve Vysokém Mýtě, ve Zlíně, v Brně, v Otrokovicích, v Litomyšli, v České Třebové, v Nýrsku, v Plzni, v Jablonci nad Nisou, v Mladé Boleslavi, v Písku, na Vsetíně a v Litoměřicích. Program je v každém místě specificky určen podle místních potřeb.

Dnes má Naděje čtyři nosné programy: Program pro třetí věk představuje širokou paletu služeb od pečovatelské a ošetřovatelské služby, přes denní a vícedenní stacionáře až po domy pokojného stáří pro trvalé i přechodné pobyty seniorů včetně pobytových služeb pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Program pro osoby s mentálním postižením je také souborem služeb pro děti i dospělé, jsou to denní stacionáře, domovy pro přechodné i trvalé pobyty, chráněná pracoviště a chráněné bydlení. Integrační program, který je zaměřen na pomoc lidem bez domova, lidem ohroženým sociálním vyloučením a menšinám, je komplexem, jehož cílem je sociální integrace. Součástí jsou denní centra, ubytování vícestupňového charakteru s pomocí vyhledat práci a bydlení a prevence v ohrožených rodinách. Čtvrtým programem je pomoc opuštěným dětem v náhradních rodinách. Příčně těmito hlavními programy prochází misijní program, zdravotní program a program potravinové pomoci.

Více informací na www.nadeje.cz.

Děkovná bohoslužba k 15. výročí Naděje

Ve čtvrtek 18. srpna 2005 ve 14.00 hodin bude sloužit v kostele sv. Michala v Jirchářích v Praze 1 děkovnou bohoslužbu k 15. výročí Naděje člen předsednictva a farář ČCE Miloš Vavrečka z Vizovic. Součástí bohoslužby bude koncert z děl Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Alessandra Scarlattiho a Antonína Dvořáka, účinkují Michelle Hradecká (varhany), Vladimír Okénko (tenor) a Eliška Toperczerová (soprán). Po bohoslužbě následuje zahradní slavnost.


Den otevřených dveří v pobočce Praha

U příležitosti 15. výročí Naděje se uskuteční dne 19. srpna 2005 v největších střediscích pražské pobočky Naděje den otevřených dveří.

Dům Naděje Záběhlice (Dům pokojného stáří pro bezdomovce) pořádá v rámci dne otevřených dveří zahradní slavnost, která se bude konat od 14 hodin. Součástí zahradní slavnosti bude občerstvení a drobné pouťové atrakce, které si připravují obyvatelé domu sami. Těšíme se na vás v Domě Naděje Záběhlice, K Prádelně 2, Praha 10.

Ve středisku pomoci v Bolzanově 5, Praha 1, se den otevřených dveří uskuteční v dopoledních hodinách od 9 do 12 hodin. Středisko Bolzanova je denním centrem pomoci, kam směřují první kroky lidí v nouzi. Jeho součástí je i ordinace praktického lékaře.

Dům Naděje Žižkov nabízí krátkodobé i dlouhodobé ubytování pro muže. Nachází se zde i středisko potravinové pomoci, které slouží nejen klientům Naděje, ale také sociálně slabým rodinám se třemi a více dětmi. Zaměstnanci střediska vás přivítají v Domě Naděje Žižkov, Husitská 70, Praha 3, od 14 do 18 hodin.

Středisko Naděje Milíčov poskytuje přístřeší mužům, ženám, párům a rodinám s dětmi. Pomáhá řešit i otázku ubytování a sociální intervence v rodinách dlužníků za nájemné z Prahy 11. Středisko Naděje Milíčov bude přístupné veřejnosti v ulici Stříbrského 685/686, Praha 4, od 14 do 18 hodin.

Dům Naděje Radotín, Otínská 43, Praha 5, azylový dům pro muže bude pro návštěvníky otevřen od 14 do 18 hodin.

Dům Naděje Vršovice – azylový dům pro ženy, Rybalkova 31, Praha 10. Zaměstnanci střediska vás zde rádi provedou a zodpoví vaše dotazy v odpoledních hodinách od 14 do 18 hodin.


Zpravodajství Naděje připravil Ilja Hradecký

Copyright © 2003 Naděje, občanské sdružení, Varšavská 37, 120 00 Praha 2,
telefon: 222 521 110, fax: 222 521 115, e-mail: nadeje@nadeje.cz , další informace: www.nadeje.cz (stránka obsahuje také poslední výroční zprávu). Zpravodajství Naděje je volně šiřitelné.

Naděje je založena jako občanské sdružení. Cílem je vybudování a provozování sítě služeb lidem v nouzi na křesťanských principech. Ve svých zařízeních i mimo ně poskytuje Naděje jako svou hlavní činnost pomoc duchovní, morální, sociální, zdravotní, lékařskou, hygienickou, stravovací, ubytovací, hmotnou, právní, poradenskou, osvětovou, vzdělávací, výchovnou, apod., včetně doplňkových služeb. Své služby zaměřuje zejména na lidi osamělé, zdravotně postižené, společensky vyloučené nebo jinak znevýhodněné. (Stanovy Naděje)

Zpravodajství Naděje je informačním prostředkem Naděje, občanského sdružení, se sídlem v Praze 2, Varšavská 37, IČO 00570931, založena 21. 8. 1990. Zprávy připravuje Ilja Hradecký.

O bezplatné zasílání e-mailem lze požádat na adrese nadeje@nadeje.cz .

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz