Středoevropská krajina a vegetace se nevyvíjejí dobrým směrem
19.12.2024
Praha [Česká botanická společnost]
Autor: Výbor České botanické společnosti
Středoevropská krajina a vegetace se nevyvíjejí dobrým směrem. Ustupují hlavně druhy a rostlinná společenstva vázaná na živinami chudá a často zároveň podmáčená, nebo naopak suchá stanoviště. Mizí vzácné a ohrožené druhy rostlin a šíří se druhy dnes hojné, často v naší krajině nepůvodní nebo dokonce invazní.
Tak lze stručně shrnout vyznění letošní konference České botanické společnosti, tentokrát na téma Dlouhodobé změny vegetace a krajiny, konané ve dnech 23.–24. 11. 2024 v Českých Budějovicích.
Hlavními příčinami tohoto stavu jsou, dle shromážděných odborníků, především ústup tradičních hospodářských postupů našich předků nahrazený intenzivním průmyslovým zemědělstvím a lesnictvím. Hlavně v horské vegetaci se již projevuje také klimatická změna, která na jedné straně obohacuje horské polohy o teplomilnější druhy rostlin, ale na druhé straně ohrožuje výjimečně cenná společenstva vzácných a ohrožených chladnomilných druhů.
Pozitivní zprávou pro naši krajinu je doložená schopnost samovolné obnovy (bez potřeby technické rekultivace) některých silně narušených míst např. těžbou, jako jsou třeba výsypky a opuštěné lomy.
„Na řadě takových ploch se vyvíjejí cenná stanoviště, kde nacházejí útočiště chráněné a ohrožené druhy“, uvádí přední odborník na tuto problematiku prof. Karel Prach z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, kde se konference konala. Povzbudivou zprávou je také celkem optimistické vyznění příspěvků zaměřených na aktivní péči ochrany přírody o cenné lokality.
Aktivní péče o druhově bohaté a pestré části naší krajiny spolu s velkoplošnými nápravnými opatřeními v běžné zemědělské krajině jsou zásadní pro zpomalení negativních změn. Určitou šanci na zlepšení dává nařízení Evropské unie na obnovu přírody (Nature Restoration Law). Česká botanická společnost, která sdružuje zájemce o botaniku z řad odborné i laické veřejnosti, se dlouhodobě změnám květeny, vegetace i krajiny věnuje a ve sledování změn bude nadále pokračovat.