Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

3. mezinárodní bienále Industrální stopy

28.6.2005
PRAHA [smART Communication ]
Autor: Silvie Marková, tel: 604 748 699

....konference, výstavy, performance, koncerty, exkurze…

V druhé polovině září se stanou Praha a Kladno dějištěm v pořadí již třetího bienále Industriální stopy. To si klade za cíl prozkoumat a popularizovat možnosti využití objektů s průmyslovou minulostí k novým účelům.

Dědictví průmyslových staveb se týká celé společnosti - každý z nás si vzpomene minimálně na jednu oprýskanou továrnu, ošumělý sklad, rzem pokrytý těžební areál nebo osiřelou trafostanici. Je dobře, že to, co se ještě nedávno jevilo jako velký problém, se pomalu začíná měnit ve výhodu. I když jsme teprve na počátku cesty konverze industriálních staveb, dílčí úspěchy se objevují. Kouzlo průmyslové architektury počali objevovat například soukromí investoři, kteří v bývalých výrobních halách a skladech budují atraktivní velkorozměrné apartmány.

Průzkum a zvýšení popularity možnosti využití objektů s průmyslovou minulostí k novým účelům si klade za cíl i v pořadí již třetí bienále Industriální stopy. Jeho dějištěm se v druhé polovině září stanou Praha a Kladno. Vedle odborných programů je připravena řada akcí určených i nejširší veřejnosti: od výstav až po koncerty a divadelní performance. Bienále bude probíhat v Praze a Kladně, a to od 19. do 24. září 2005. Jeho hlavními pořadateli jsou Výzkumné centrum průmyslového dědictví při Českém vysokém učení technickém v Praze, Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI a Statutární město Kladno.

Program letošního 3. mezinárodního bienále Industriální stopy zahrnuje odborné konference, výstavy, performance a koncerty v netradičních prostorách a exkurze. Pořadatelé se pro letošní ročník zaměřili na témata, jako jsou mapování objektů a atmosféry - bilance využitých i ztracených šancí - obrazy mizejícího industriálního světa - konverze a recyklovatelnost průmyslového kulturního dědictví jako součást trvale udržitelného rozvoje - ekonomické, technické, ekologické a legislativní bariéry či limity autenticity.

Součástí bienále je celá řada atraktivních výstav. Pro bienále je připravována výstava Industriální stopy reflektující realizace konverzí industriálních objektů za posledních pět let u nás. Na výstavě v Karlínských studiích se mimo jiné představí realizace Městské knihovny Prahy 5 (bývalá Smíchovská tržnice), kancelářská budova Kotelna a MachineHouse v Karlíně nebo brněnská Vaňkovka. Dále je to například výstava německé meziválečné architektury F. Schuppa a M. Kremmera Symetrie a symbol v Národním technickém muzeu, výstava evropských průmyslových lokalit s názvem Working Heritage na Staroměstské radnici, výstava a workshop Dagmar Šubrtové s názvem Výjimečný stav – Ženy mezi horníky, které se uskuteční v atraktivním prostředí Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařících u Kladna. Během září proběhne přímo na několika místech v Kladně, např. Pěší zóna či Vojtěšská huť, několik tematických výstav.

Areál bývalé Vojtěšské huti po několik večerů ožije také díky celé řadě českých i zahraničních umělců z oblasti divadla, hudby, filmu, světelného a hudebního designu. Ti ve spolupráci se sdružením mamapapa připravují společný „site-specific“ projekt s názvem Kladno + - Záporno. Pro příznivce „živého umění“ v netradičních prostorách je připraven i česko-finský projekt Yellow Ball propojující film a tanec. Na předposlední den bienále je připraven koncert České komorní filharmonie s dirigentem Jaroslavem Brychem, který jistě poskytne silný umělecký zážitek v prostorách dolu Mayrau ve Vinařících u Kladna.

Vyústěním celého bienále je třídenní odborná konference v bývalé kanalizační čistírně odpadních vod v Bubenči (Ekotechnické muzeum), které se zúčastní řada odborníku ze zahraničí i ČR. Ve třech programových blocích se účastníci mimo jiné seznámí se zkušenostmi s konverzemi industriálních objektů v zahraničí a možnostmi jejich užití. Podrobnosti k programu a přihlášky najdete na www.industrialnistopy.cz.

„Od letošního bienále očekáváme propojení pohledů o zájmů více profesí, architektů, divadelníků, památkářů, scénografů, výtvarníků, zainteresování odborné i široké veřejnosti na téma, které má mnoho přesahů, od hledání nového využití industriálních (většinou již opuštěných) staveb až po nečekané zážitky a podněty umělecké inspirace. S tím bezprostředně souvisejí právě nejrůznější akce, výstavy a performance v autentickém prostředí bývalých továren a dolů, objevování alternativních cest jejich oživění. Významným posunem oproti předcházejícím ročníkům pak bude i účast řady odborníků a zajímavých kulturních osobností ze zahraničí.“ říká Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při Českém vysokém učení technickém v Praze, které je jedním z hlavních pořadatelů.

V programu bienále samozřejmě nechybí ani exkurze. První z nich mapuje realizace konverzí industriálních objektů v Praze a druhá zájemce provede po industriálních objektech Kladna.

Vedle katalogu k výstavě Industriální stopy připravují pořadatelé také publikaci Industriální cesty Českým středozápadem, Technická a industriální Praha a Meziválečná průmyslová architektura Československa.


Aktuální program je průběžně zveřejňován na www.industrialnistopy.cz.


Pořádá Výzkumné centrum průmyslového dědictví při Českém vysokém učení technickém v Praze, Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI a Statutární město Kladno.

S účastí sdružení mamapapa, Českého národního komitétu ICOMOS, Národního technického muzea v Praze, Národního památkového ústavu, Sekce ochrany průmyslového dědictví NTM, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a FAMU, sdružení Arteum.

Za podpory stavovských inženýrských organizací zemí Visegradské čtyřky, České spořitelny a.s., Metrostav a.s., akciové společnosti Stavby silnic a železnic, Skanska CZ a.s., České komory architektů, Nadačního fondu ARCUS, Nadace české architektury, HAMU, Savonia Polytechnic Kuopio.

Koná se pod záštitou ministra kultury ČR s přímou finanční podporou Mezinárodního Visegradského fondu (IVF).

V případě zájmu o další informace, fotografie atp., prosím, kontaktujte:

Silvie Marková & Jiří Sedlák
smART Communication
Jiří Sedlák: (+420) 604 868 914
Silvie Marková: (+420) 604 748 699
info@s-m-art.com

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz