Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Úspěšný projekt ČRA na záchranu mongolských lesů má za sebou poslední misi českých expertů

18.1.2022
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Koncem loňského roku byl v České televizi k vidění dokument o rozvoji lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku. Snímek podrobně přiblížil práci českých lesnických expertů, jejichž cílem bylo mimo jiné naučit mongolské učitele lesnictví a jejich studenty sběru terénních dat. Šlo o poslední projekt v rámci programu Vysílání expertů podpořený Českou rozvojovou agenturou, který se zaměřil na výzvy, jimiž se v oblasti lesnictví snaží Mongolsko čelit klimatické změně.

I když velkou část území Mongolska tvoří stepi, celkově má tato země zhruba deset až čtrnáct miliónu hektarů lesů, což je pro srovnání tolik, kolik má Česká republika, Slovensko a Polsko dohromady. Lesy slouží tamním obyvatelům – nomádům a jejich stádům – jako zdroj vody, zajišťují stín při vysokých teplotách a jsou zdrojem obživy. Bohužel ale v poslední době čelí Mongolsko kvůli změnám klimatu v oblasti lesnictví značným problémům, které mají dopady jak na sociální, tak i ekonomický život obyvatel. Protože mongolské lesnictví postrádá vzdělané a zkušené odborníky, kteří by mohli přispět k udržitelnému hospodaření v tamních lesích, podpořila Česká rozvojová agentura několik navazujících projektů zaměřených na zvýšení odbornosti mongolských expertů pracujících v oblasti lesnictví.

V rámci tříletého projektu Mongolské lesnictví ve vývoji: pokročilá odbornost v lesním plánování a hospodaření, který navazoval na předchozí předávání expertízy projektu Rozvoj lesů a genofondu místních lesních ekotypů, se uskutečnila na začátku listopadu loňského roku poslední cesta českých lesnických expertů do Mongolska. 1. listopadu proběhlo setkání českého týmu s mongolskými členy mezinárodního univerzitního konsorcia na půdě National University of Mongolia (NUM) včetně debaty na téma výběru lokalit k prezentaci lesnického managementu. Ze setkání bylo patrné, že mongolští partneři stojí o další spolupráci. Dále se uskutečnilo setkání českého týmu se zástupci německé rozvojové agentury GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) s tématy demonstrace různých aspektů a úrovní lesnického managementu na totožných lokalitách či voda a pastva jako hlavní limity hospodaření v časech klimatické změny.

Během cesty proběhlo také setkání českého týmu na ambasádě ČR v Mongolsku, kde byla přislíbena podpora ambasády v lesnických aktivitách a lesnických projektech i v budoucnu. Následovaly přednášky českých expertů pro akademiky a studenty na School of Agronomy and Business (MULS) a terénní výjezdy. „První zamířil do lokality Darchan, kde jsme shlédli výsadby z roku 2017, změny po rekonstrukci objektu a navštívili školní skleníky založené už roku 2015. V rámci terénního výjezdu do lokality Zulzaga jsme zkontrolovali výsadbu borovice z roku 2017, stav rekreačních lesů v oblasti a zkonzultovali záměr založení druhé školky v údolí Zulzaga,“ říká projektový koordinátor Antonín Kusbach.

V závěru expertní cesty navštívil český tým družstvo Domogt Shariin Gol, kde probíhal lesnický projekt v letech 2015–2018. „Zde došlo ke stažení dat a kontrole měřících senzorů TOMST, které jsou rozmístěny v dominantních lesních typech na majetku Domogt. Seznámili jsme se s vývojem hospodaření, hlavně pracemi ve školce, semenném sadu a stavem zalesnění z roku 2016–17. Během dvou „covidových“ let došlo na majetku k mnoha změnám, poslední vývoj je však pozitivní a směřuje ke konkrétnímu cíli, tj. soběstačnost financování družstva,“ dodává Antonín Kusbach.

Cílem projektu bylo přispět k zachování genofondu mongolských dřevin a ukázat cestu k dlouhodobé udržitelnosti kvalitního lesního hospodaření.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz