Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mobilní aplikace pomůže zambijským farmářům lépe odolávat klimatickým změnám

11.10.2021
LUSAKA [Charita ČR]

V Zambii dlouhodobě pomáháme místním farmářům zvýšit výnosnost produkce, učíme je efektivním metodám hospodaření a představujeme i zemědělské inovace. Tou nejnovější je mobilní aplikace, která poskytuje informace o počasí i další data cenná pro hospodaření drobných rolníků i větších místních zemědělských družstev. Aplikace vznikla ve spolupráci s českým start-upem Big Terra v rámci projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou.


Efektivnější zemědělství a lepší odolnost vůči klimatickým změnám

V Zambii hraje zemědělství významnou roli a závisí na něm obživa značné části tamních obyvatel. Klimatické změny nicméně přináší do už tak nepředvídatelného sektoru ještě více nejistoty. Mobilní aplikace Terra Crop App, vyvinutá českým start-upem Big Terra Alpha ve spolupráci s Charitou Česká republika, si klade za cíl přispět k efektivnějšímu zemědělství a lepší odolnosti zambijských farmářů vůči dopadům klimatických změn.

„Chceme přispět k trvale udržitelnému zemědělství v globálním měřítku, a to prostřednictvím poskytování informačního servisu farmářům v různých lokalitách,” přibližuje zakladatel společnosti Big Terra, Pavel Juruš, motivaci pro vývoj aplikace pro zambijské farmáře. „Informace získáváme analýzou satelitních dat, klimatických modelů a modelů počasí a výnosů plodin. Výsledkem je služba šitá na míru lokálním potřebám, přispívající k odolnosti místních farmářů vůči změnám klimatu.“


Podporujeme udržitelné zemědělství v Zambii

Aplikace Terra Crop Zambia obsahuje informace o počasí, vhodných plodinách pro dané období i postupech, jak zvýšit výnosnost produkce. Farmáři získají tipy, jak se přizpůsobit povětrnostním podmínkám, měnícím se pod vlivem klimatické změny, a jak zajistit, aby jimi používané metody vedly k dlouhodobě udržitelným výsledkům. Aplikace farmářům pomáhá například správně plánovat setbu, péči o plodiny a sklizeň, vyvarovat se ztrátám způsobeným kobylkami a jinými škůdci, záplavami či suchem. Aplikace zároveň uživatelům umožňuje sdílet důležité informace místních úřadů, odborníků, nevládních organizací či soukromého sektoru.

Aplikace byla vyvinutá ve spolupráci se třemi zemědělskými družstvy v Zambii, konkrétně jde o družstva Katongo z Mongu, Kalale z města Nkeyema a Twapenga Multi-Purpose Cooperative z distriktu Mumbwa. Nyní je Terra Crop Zambia přístupná pro další vývoj a využití místními partnery. Aplikace je přístupná pro uživatele systému Android.

„Místní farmáři mají zájem porozumět povětrnostním vlivům, aby věděli, jaké mají pěstovat plodiny a kdy. Aplikaci zatím vyzkoušelo 20 farmářů během pilotní fáze a podle jejích slov je aplikace uživatelsky přívětivá a jsou s ní velmi spokojení,” říká projektová koordinátorka v Charitě Česká republika v Zambii Mutinta Shandele. Do konce projektu by aplikaci mělo používat až 50 procent farmářů z 22 družstev (více než 400 členů), se kterými Charita v rámci tohoto projektu spolupracuje.


Jak pomáhá Charita farmářům v Zambii?

Charita Česká republika má v Zambii svou vůbec největší zahraniční misi s bezmála 200 zaměstnanci. V zemi působíme od roku 2013 a značnou část naší práce tvoří podpora zemědělství a místních farmářů.

Projekt Agribusiness for LIFE (Life, Innovation, Food & Empowerment), v rámci kterého vznikla aplikace Terra Crop App, podporuje 22 místních zemědělských družstev a 125 jednotlivých farmářů v 5 zambijských oblastech - ze Západní provincie jsou to okresy Mongu, Limulunga, Kaoma, Nkeyema a z Centrální provincie oblast kolem města Mumbwa. Projekt začal v červenci 2018 a je financován Českou rozvojovou agenturou. Farmářům, kteří jsou zapojeni do projektu, pomáháme zvýšit produktivitu a příjmy. Podporujeme rozvoj malých a středních družstev, jejich finanční gramotnost a poskytujeme jim odborné vzdělávání.

Zároveň pomáháme místním zemědělcům dostat jejich produkty na trh. Spojili jsme se například se zambijským start-upem Lima Links, který poskytuje digitální platformu umožňující farmářům přístup na místní trhy. Dále v rámci projektu Agribusiness for LIFE spolupracujeme s Českou zemědělskou univerzitou, zambijským ministerstvem zemědělství a již zmiňovaným českým start-upem Big Terra Alpha, se kterým jsme spojili síly v roce 2018.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz