Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Moldavsku úspěšně pokračuje projekt ČRA pomáhající dětem s poruchami autistického spektra

1.9.2021
PRAHA [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

V roce 2016 bylo v Moldavsku registrováno 366 lidí s autismem, z toho 349 dětí. Reálná čísla jsou ale mnohem vyšší, protože povědomí o autismu je zde obecně nízké. V oblasti genetických poruch existují v Moldavsku pouze omezené možnosti diagnózy, chybí zde odborníci a specializovaná lékařská zařízení. Až do konce roku 2021 zde proto probíhá projekt České rozvojové agentury zaměřený na pomoc dětem s poruchami autistického spektra a jinými genetickými poruchami, který realizuje ve spolupráci s moldavskými partnery nezisková organizace ADRA.

V Moldavsku prozatím státní instituce neposkytují adekvátní podporu osobám s poruchami autistického spektra či jinými genetickými poruchami, ani jejich blízkým. Služby a pomoc nabízí především nevládní organizace, které však nemají dostatečné kapacity, vybavení a mnohdy ani odborné znalosti. Projekt finančně podpořený Českou rozvojovou agenturou je tak proto vítán nejen konečnými příjemci pomoci, kterými jsou děti s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich rodiče, ale také moldavskými nevládními organizacemi a moldavskou vládou.

Projekt zahájený v roce 2018 reaguje na zvyšující se počet dětí s PAS a jinými genetickými poruchami, jak v Moldavsku, tak i celosvětově. V Moldavsku bylo ke konci roku 2017 oficiálně registrováno na 350 dětí s poruchami v oblasti autismu. Skutečný počet je však s ohledem na celkovou úroveň zdravotní péče, pozdější odhalování poruchy u dětí a absenci relevantních informací u rodičů mnohem vyšší. V Moldavsku jsou totiž stále omezené možnosti diagnózy v oblasti genetických poruch, a to především v útlém věku. „Skutečnost, že nejsou některé děti léčeny včas, vede k jejich zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Moldavské stávající organizace, které se věnují těmto problémům, jsou převážně tvořeny z iniciativ rodičů snažících se lobovat na úrovni státních institucí a zasadit se tak o pozitivní změnu situace. Náš projekt cílí jak na přímou pomoc dětem s PAS a jejich rodičům, tak na zainteresované vybrané instituce a státní legislativu,“ říká koordinátorka projektu Ana Kremenič ze společnosti ADRA. Ta se na projektu podílí v konsorciu se SOS Autism a dalšími pěti moldavskými organizacemi: AO Copii Ploii (Chisinau), AO FCPS (Criuleni), AO PRIMA (Taraclia-Gagauzia), AO OSORC (Tiraspol-Transnistria) a Centre of Excellence in Genetics (Chisinau).

Projekt zaměřený na začleňování dětí s autismem a jinými genetickými poruchami do společnosti včetně překonávání legislativních překážek se vedle podpory neziskových organizací pracujících se znevýhodněnými dětmi zároveň snaží o zlepšení lékařské péče, a to od správného určení diagnózy až po vhodnou léčbu. V rámci projektu proto bylo proškoleno již 365 lékařů, kteří během školení získali diplom o absolvování ABLLS testu, který je opravňuje k používání testu při své práci. Ve čtyřech oblastech (odborné, vzdělávací, ABA terapie a lékařské) byly vytvořeny nové učební osnovy a programy školení, která již byla schválena moldavským Ministerstvem vzdělávání. Na základě nových kurikul byla také zorganizována školení, jejichž účastníci obdrželi certifikáty a zvýšili svoji kvalifikaci. Ministerstvo vzdělávání navíc vypracovalo osnovy pro jednoroční programy pro čtyři odborné školy.

„Za další úspěch projektu je možné považovat poměrně velký počet žádostí o členství v asociaci „FEDRA“, která sdružuje organizace snažící se pomáhat dětem s poruchami autistického spektra a jejich rodičům. „FEDRA“ tak nyní sdružuje už 27 organizací. Existují také již dvě příručky (příručka pro rodiče a příručka pro profesionální průvodce v oblasti autismu), které jsou schváleny National Book Chamber a Republican Center for Psychopedagogical Assistance a jsou zájemcům k dispozici na stránkách www.autismmap.md. V rámci projektu proběhla také kampaň zaměřená na informovanost mezi veřejností o sociálních službách a jejich roli v podpoře dětí s autismem a jinými genetickými poruchami a jejich rodin. Mimo jiné šlo o 20 programů v rozhlasu, 5 televizních pořadů s názvem „Jsme jiní, ale stejní“ na TVR1 či téměř dvě desítky článků v regionálních i celostátních médiích,“ doplňuje Ana Kremenič.

Moldavské Ministerstvo vzdělávání připravilo navíc osnovy pro jednoroční program pro čtyři odborné školy s názvem „Inkluzivní program pro děti s autismem“. Čtveřici zapojených škol tvoří včelařská škola v Bulboace, která získala kvalifikaci na výuku vytváření voskových předmětů. Dále to jsou tři školy v Kišiněvě: Centrum excelence ve stavebnictví, jež získalo kvalifikaci pro vytváření keramických a sádrových předmětů, Centrum excelence v lehkém průmyslu, to získalo kvalifikaci na výuku tkaní koberců, výrobu peněženek a výrobu plyšových hraček a Profesionální škola kosmetiky, která získala kvalifikaci na výuku vytváření mýdel. Z těchto odborných škol bylo proškoleno 50 učitelů.

V rámci projektu také proběhla už v listopadu 2019 týdenní studijní cesta delegace moldavských odborníků na autismus do Prahy, během níž se seznámili se zkušenostmi českých kolegů z Národního ústavu pro autismus a také zhlédli inscenaci Sněhen s tematikou autismu v podání herců z divadelního souboru Dr.amAS. Při této příležitosti poskytla Karolině Emanuelové ze společnosti ADRA rozhovor zakladatelka a ředitelka moldavské neziskové organizace SOS Autism Aliona Dumitras, která je sama matkou autistického dítěte.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz