Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Osudová třináctka pro české stavebnictví

12.7.2021
PRAHA [Svaz měst a obcí ČR]
Autor: Alexandra Kocková, tel: 725 607 753

Stane se úterý 13. 7. černým dnem pro české stavebnictví? Popře Poslanecká sněmovna sama sebe a přehlasuje senátory? Vychýlí se tímto hlasováním jazýček vah stavebního práva na stranu developerů?

„Totální rezignace na ochranu veřejných zájmů, fatální oddálení veřejné správy od lidí mimo velká města, zrušení obecních stavebních úřadů, a tedy další faktické znepřístupnění státní správy, a to především v málo zalidněných oblastech se složitou dopravní dostupností, to jsou jen některá z mnoha dalších negativ stavebního zákona,“ vysvětluje předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta města Kyjov František Lukl.

„Dva roky vysvětlujeme všem kompetentním orgánům a apelujeme na zdravý rozum,“ pokračuje František Lukl, „a dospěli jsme k celkem rozumnému kompromisu, který by urychlil stavební řízení za zlomek miliardových nákladů, které bude stát tento experiment. Nakonec ale v Poslanecké sněmovně zvítězilo developerské lobby a znění zákona, které je extrémně drahé a výhodné pouze pro vyvolené.

SMO ČR upozorňuje i na další úskalí tohoto zákona. Územní plánování nebude v plném rozsahu přeneseno do samostatné působnosti obcí včetně zajištění jeho financování pro ty malé. Absurdní třešinkou na tomto hodně nepovedeném dortu je pak skutečnost, že o kácení stromů na území dané obce bude rozhodovat úředník desítky kilometrů daleko. Existuje i docela reálné riziko nárůstu černých staveb, vzdálené stavební úřady nebudou mít totiž šanci hlídat celé své správní území, v tom rozsahu, jak to dnes dělají obecní stavební úřady.

„Stále věříme ve vítězství zdravého rozumu. Senátoři tento zákon zamítli jednomyslně, bez ohledu na stranickou příslušnost,“ doufá předseda SMO ČR František Lukl, „vždyť se jedná o budoucí vývoj a rozvoj celého našeho státu.“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz