Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pomůže zeleno-modrá infrastruktura?

29.6.2017
Plzeň [ENVIC, občanské sdružení]
Autor: Václav Čubr, tel: 608 307 436

Přestože se v našem městě žije pěkně, je toho i tak hodně, co by se dalo zlepšit, aby se nám žilo ještě lépe. Některá zlepšení by pomohla určité skupině, jiná opatření by pomohla takřka všem. A právě na celospolečenské a celoměstské úrovni pracuje sdružení ENVIC ve spolupráci s Komisí životního prostředí Rady města Plzně.

Přestože se v našem městě žije pěkně, je toho i tak hodně, co by se dalo zlepšit, aby se nám žilo ještě lépe. Některá zlepšení by pomohla určité skupině, jiná opatření by pomohla takřka všem. A právě na celospolečenské a celoměstské úrovni pracuje sdružení ENVIC ve spolupráci s Komisí životního prostředí Rady města Plzně. A o jakou oblast jde, vysvětluje Václav Čubr ze sdružení ENVIC: „Počasí posledních týdnů nám velmi názorně ukázalo současný problém. Drtivou plochu města tvoří nepropustné povrchy – komunikace, střechy, parkoviště, atd. Takováto skladba povrchů vedro násobí. Ty se rozpalují a sálají ještě dlouho do noci. Město se tak přehřívá… A když už konečně zaprší, všechna voda steče do kanálů a bez užitku, anebo i se škodami odtéká pryč z města. Město se dál přehřívá. Vzduch je horký, suchý, a tak i prašný – špatně se v něm dýchá, žije.“
Za podpory Fondu životního prostředí města Plzně tak vznikl projekt, jehož první část právě končí a druhá začíná a který má za cíl podporovat uplatnění tzv. zeleno-modré infrastruktury. „Zelené rostliny a modrá voda = přirozené prostředí, přirozené procesy, přirozený = příjemný život. Každý to zná, že ve stínu stromu je lépe než pod slunečníkem. Že na trávě je lépe než na dlažbě. A to díky vodě, kterou rostliny odpařují. A proto je zapotřebí maximum srážkové vody ve městech zadržet a maximum tohoto množství skrze vegetaci odpařit“, vysvětluje Václav Čubr.
V rámci projektu probíhají dvě aktivity. Jedna je osvětová o významu zeleně a vody pro město a druhá je již v rovině potenciálu samotných opatření. „Tím, že spolupracujeme s městem, komunikujeme s „městskými subjekty“ – zejména se školkami a školami o tom, kde by bylo možné prvky zeleno-modré infrastruktury uplatnit. Od drobných opatření, jako jsou sudy pod okapem k zalévání školních záhonů, až po uplatnění tzv. zelených střech, které v této oblasti skrývají pro město obrovský potenciál“, uzavírá, i když jak říká „jen ve zkratce“ věc Václav Čubr ze sdružení ENVIC.

Více informací k projektu a např. i ke zmíněným zeleným střechám naleznete na sdruzeni-envic.cz.

Přímí odkaz na web:
http://www.envic-sdruzeni.cz/krajina-verejny-prostor/hospodareni-se-srazkovymi-vodami/

Kontakt: Václav Čubr, mail: vaclav.cubr@envic.cz, tel.: 608 307 436

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz