Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Další pokus o nový tarif: Dotkne se dvou milionů zákazníků v příštích 15 letech. Proto musí odrazit i jejich zájmy, nejen představy elektrárenských gigantů

18. 8. 2016 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Až dvou milionů odběratelů do roku 2030 jako jsou běžné domácnosti, malopodnikatelé, školy a školky se dotkne připravovaný nový tarif na elektřinu. Proto musí hájit především jejich zájmy, nikoli zájmy elektrárenských gigantů. Předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou k tomu vyzvalo Hnutí DUHA poté, co oznámila přípravu speciálního tarifu pro samovýrobce elektřiny. První podobný pokus byl součástí takzvané Nové tarifní struktury. Ta skončila v koši poté, co vyšlo najevo, že byla šitá na míru zejména velkoproducentům a velkoodběratelům elektřiny.

Jak ve svém konzervativním odhadu očekává Ministerstvo průmyslu a obchodu, bezmála třetina domácností, škol a malopodnikatelů si během následujících 15 let pořídí vlastní zdroj elektřiny [1]. Ekologické organizace se domnívají, že to může být i o několik let dříve. Z celkových asi 5,9 miliónů odběratelů na nízkém napětí jde o více než dva milióny zákazníků, jak uvádí ve svých materiálech ERÚ [2].

Energetičtí experti Hnutí DUHA považují proto za zásadní, aby nový tarif pro samovýrobce reflektoval zájmy těchto 30 % zákazníků. Ti si totiž v malých solárních elektrárnách montovaných na střechu či fasádu vyrobí čistou elektřinu levněji, než za kolik jim energetické společnosti dodají elektřinu špinavou.

Samovýroba čisté elektřiny je pro moderní energetiku stejně důležitá jako úspory elektřiny: obě řešení totiž snižují odběry elektřiny ze sítě, tedy i nutnost vyrábět elektřinu z uhlí a uranu. To šetří ovzduší i lidské zdraví. Nový tarif by měl proto podle ekologů moderní trend samovýroby podporovat podobně, jako současné tarify motivují lidi kupovat si úsporné ledničky a žárovky.

Zavedení nového speciálního tarifu pro zákazníky, kteří mají vlastní zdroj elektřiny a jsou připojeni na nízkém napětí, oznámila předsedkyně ERÚ Vitásková. Nový tarif by měl začít platit od roku 2018 a nahradí celkovou změnu elektrických tarifů, kterou podle šéfky ERÚ v nejbližší době nakonec potřebovat vůbec nebudeme.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: "Než začne ERÚ nový tarif pro decentralizovanou výrobu elektřiny chystat, měl by jasně říct, že bude hájit zájmy i bezmála dvou miliónů zákazníků, jako jsou domácnosti, obce a malopodnikatelé, kteří si v následujících 15 letech pořídí na střechu nebo na fasádu vlastní zdroj elektřiny."

"Poslední tarif pro zákazníky - samovýrobce, který představil ERÚ v už definitivně mrtvém návrhu Nové tarifní struktury, byl po odborné stránce naprostý paskvil. Ale především hrozil, že rok od roku levnější samovýrobu elektřiny zařízne. Proto trváme na tom, že má předsedkyně Vitásková položit na stůl jasný důkaz, že hájí zájmy domácností, obcí a malopodnikatelů, ne jen energetických gigantů."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz