Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Počítače proti Bariérám

23.5.2005
PRAHA [Projekt Počítače proti Bariérám]
Autor: Alena Mašková

Rada projektu Počítače proti BARIÉRÁM projednala na květnovém zasedání 53 žádostí o počítač nebo finanční příspěvek na jeho pořízení. Z uvedeného počtu bylo kladně vyřízeno 51 a rada rozdělila 220 700 korun. Třiadvacet dospělých žadatelů ve svých dopisech požadovalo většinou příspěvek na nový počítač. Celkem devětkrát členové rady PPB finanční příspěvek poskytli, a to v těch případech, kdy žadatelé používají počítač jako pracovní prostředek Ostatním byl přidělen použitý počítač nebo notebook. Mezi mladými žadateli ve věku od 8 do 17 let rozhodla rada v devíti případech o poskytnutí použitého počítače.Čtyřikrát byl poskytnut finanční příspěvek v průměrné výši pěti tisíc korun na jednu žádost.

Pokud jde o organizace či občanská sdružení bylo členům rady Počítače proti bariérám předloženo 14 žádostí. Rada rozhoda přidělit sedmi aktivním organizacím, které často školí nové zájemce o práci na počítači, celkem 105 550 korun. Např. Centrum pro zdravotně postižené Jihočeského kraje ve Strakonicích, dostalo příspěvek na nový počítač 22 350 Kč, Sdružení pro integrovanou výchovu Labyrint z Brna získalo 20 000 Kč na organizaci počítačového kurzu, Svaz paraplegiků Centrum Paraple získal dva nové počítače v celkové hodnotě cca 45 000 korun a 5 000 Kč příspěvek na notebook, Občanské sdružení Křižovatka, které provozuje počítačový klub a učebnu pro zdravotně postižené Zelený pták z Prahy 4 obdrželo pro tuto učebnu 46.200 korun na organizaci kurzů ve II.pololetí letošního roku, Občanské sdružení Kontakt bB z Prahy dostane 6 000 Kč na organizaci počítačového kurzu. Další organizace získají od nadace kvalitní použité počítače nebo notebook.

Členové Rady potvrdili zásady, které byly pro Projekt počítače proti bariérám stanoveny, t.j. že příspěvek na nové počítače dostávají ti, kteří získávají novou počítačovou kvalifikaci a pracovní uplatnění a s pomocí počítače si vydělávají, anebo začínají vydělávat. Podmínkou je smlouva o dílo nebo uzavřený pracovní poměr se zaměstnavatelem, kterým může být komerční firma, ale i nezisková organizace, občanské sdružení.a nebo může jít o samostatně výdělečnou činnost. Podiv vyslovili členové rady opakovaně nad tím, že městské či obecní úřady (odbory sociálních věcí), které ze zákona mají přispívat na polovinu ceny počítače nevěnují větší pozornost tomu zda cena počítače je přiměřená vykonávané práci. Často hradí zbytečně vyšší částku než je třeba. Pochopitelně, někteří prodejci PC navrhují handicapovaným občanům počítačovou sestavu často s tak předimenzovanou konfigurací, že cena takového počítače přesahuje často částku 60 000 Kč. Přitom v dnešní době je běžný počítač ve standardním provedení možno pořídit v cenové relaci kolem 23 000 korun, což je pro běžnou práci na PC dostačující.

Rada počítače proti bariérám konstatovala, že v poslední době se díky tomuto projektu a dobré spolupráci se společností Microsoft podařilo rozšířit počet tzv. počítačových učeben v ČR, takže k dnešku jsou tyto učebny aktivně podporované projektem Počítače proti bariérám v 11 místech. Jenom za tři měsíce letošního roku se uskutečnilo 59 počítačových kurzů, v nichž bylo vyškoleno 254 zdravotně postižených občanů.

Potěšitelné je že z nich 20 jich, díky novým znalostem, našlo práci. Nejúspěšnějšími učebnami jsou Paraple, Universium z Liberce, Obchodní akademie v Žatci a Počítačový klub Zelený pták z Prahy.Díky grantu společnosti Microsoft, která začátkem května darovala Kontu BARIÉRY na projekt Počítače proti Bariérám částku ve výši 2 a půl milionu korun právě na organizační zabezpečení výuky počítačových kurzů pro postižené jedince, bude tento úspěšný projekt nadále pokračovat.

Projekt Počítače proti bariérám vznikl v prosinci 1996 ze společné iniciativy společnosti Microsoft a Nadace Charty 77. V letošním roce 2005 již načíná osmý rok vzájemné spolupráce. Zakladatelé projektu dodržují stále svůj hlavní cíl – získávat pro své těžce zdravotně postižené klienty (ZTP/P) nové pracovní uplatnění. Výsledky projektu jasně dokazují, že počítač je vhodným prostředkem pro získávání nové kvalifikace a pracovního zařazení, zejména pro lidi po úrazech. Počítačovou gramotnost handicapovaných lidí považuje nadace v dnešní době za jednu ze svých priorit a proto nadále pokračuje v budování nových počítačových učeben a v materiálové i finanční podpoře rekvalifikačních kurzů, které v nich probíhají.

Na práci projektu Počítače proti bariérám se podílejí členové rady:
Luboš Beniak, Martin Bojar, Jiří Devát, Dagmar Havlová, Božena Jirků, Martin Kovář, Jana Majerová, Vlastimil Palata, Lucie Šmejkalová a Gita Tučná.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz