Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kancelářský komplex zhorší životní prostředí

13.4.2005
BRNO [NESEHNUTÍ]
Autor: Milan Štefanec, tel: 605 239 579

V těchto dnech Krajský úřad JmK posuzuje z hlediska vlivů na životní prostředí projekt na výstavbu mamutího kancelářského komplexu na ul. Heršpická – tzv. OFFICE PARK. NESEHNUTÍ ve svém vyjádření k projektové dokumentaci upozorňuje na skutečnost, že stavba se má nacházet v těsné blízkosti dvou lokálních biocenter, biokoridoru a významného krajinného prvku. Navíc její realizací by došlo k dalšímu zhoršení životního prostředí obyvatel blízké zástavby, především nárůstem automobilové dopravy. Souběžně s tímto posuzováním navíc stavební úřad Brno-střed zahájil územní řízení na jeden z objektů.

Tento týden skončila lhůta na podávání připomínek veřejnosti k projektu na výstavbu mamutího kancelářského komplexu OFFICE PARK Heršpická-Brno. Jedná se o soubor 11 výškových budov z nichž dvě budou mít 14 a 16 podlaží. Součástí projektu je i výstavba parkoviště pro bezmála 1 300 automobilů. Dokumentace počítá s vytvořením až 75 000 m2 kancelářských ploch, především pro zázemí nadnárodních korporací. Celkem má být zastavěno více než 32 000 m2 plochy (počítačový model objektu – viz příloha).

NESEHNUTÍ zpracovalo k projektové dokumentaci odborné stanovisko, které v souladu se zákonem č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, předložilo odboru životního prostředí Krajského úřadu JmK. V tomto nesouhlasném stanovisku varuje před negativními dopady na přírodu i obyvatele, které by realizace projektu přinesla. Hlavním problémem je enormní zvýšení automobilové dopravy na přilehlých komunikacích, které již v současné době patří mezi nejzatíženější v Brně (křižovatka Heršpická/Poříčí je nejzatíženější křižovatkou v Brně: v roce 1999 - 58 000 vozidel/24 hodin). „Doprava vyvolaná tímto komplexem by výrazně zhoršila život okolo bydlících občanů, studentů blízkých škol a pacientů Nemocnice Milosrdných bratří. Autoři sami přiznávají, že dojde k dalšímu zvýšení koncentrace škodlivin a to přesto, že již nyní jsou v těchto místech dlouhodobě překračovány zákonné limity hluku a znečištění ovzduší,“ říká k argumentům NESEHNUTÍ Jiří Koželouh.

V blízkosti zamýšleného OFFICE PARKU se nachází dvě lokální biocentra, významný krajinný prvek a regionální biokoridor, který by byl stavbou negativně ovlivněn (podle dokumentace má být zlikvidována vegetace na březích řeky Svratky). Stejně tak hrozí likvidace dalších stromů a vegetace v daném území. Navíc výstavba dvou nejvyšších budov komplexu (14 a 16 podlaží) by výrazně narušila krajinný ráz městské krajiny a zničila výhled na dominantu Brna – Petrov. „Podle našeho názoru není možné do dané lokality umísťovat stavby, které ohrozí místní přírodu a dále zhorší život lidí. Naopak tento prostor potřebuje projekty rozšiřující plochy městské zeleně a nevyvolávající další zbytečnou dopravu. Více než tisíce nových kanceláří Brno potřebuje tisíce nově vysazených stromů,“ vysvětluje názor NESEHNUTÍ Milan Štefanec.

V lokalitě do které je projekt kancelářského komplexu OFFICE PARK situován, mělo stát již v minulosti velké obchodně-zábavní centrum PLAZA s multikinem a hypermarketem. Právě argumenty NESEHNUTÍ a zákonná účast sdružení v povolovacích řízeních, tehdy vedla k zastavení tohoto záměru. „Prokázali jsme, že naše argumenty jsou relevantní. Stavební úřad sám uznal, že stavbou mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny a stavební řízení na centrum PLAZA zastavil. Od projektu pak odstoupil i sám investor,“ komentuje tehdejší vývoj kauzy Milan Štefanec.

Územní řízení na povolení prvního z objektů komplexu OFFICE PARK v současné době vede stavební úřad Brno-střed, který však brání NESEHNUTÍ v aktivní účasti (úřad sdružení o zahájení řízení neinformoval a navíc znemožnil jeho zástupcům nahlédnout do projektové dokumentace, navzdory tomu, že se sdružení do řízení přihlásilo). Dle vyjádření úřadu nejsou na daném území dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny, a to přesto, že ještě před čtyřmi lety dle stejného úřadu na stejném území tyto zájmy dotčeny byly. „Pokud úřad opomněl informovat občanské sdružení o zahájení řízení, ve kterém mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody, jednal v rozporu se zákonem. Podobně, pokud se sdružení do takového řízení přihlásilo, musí mu být umožněn přístup do spisu, opačný postup je nezákonný,“ komentuje postup úřadu Mgr. Martin Fadrný, právník Ekologického právního servisu. Aktivisté NESEHNUTÍ se obávají, že tento postup úřadu je motivován snahou prosadit výstavbu bez nutnosti zabývat se připomínkami a argumenty jejich sdružení týkajících se ochrany životního prostředí.

Bližší informace: Milan Štefanec, 605 239 579; Jiří Koželouh, 723 559 495


===========================
Krajský úřad Jihomoravského kraje
odbor životního prostředí a zemědělství
Žerotínovo nám. 3/5
Brno

Brno 8. dubna 2005

Věc: Vyjádření k oznámení záměru posuzovaného ve smyslu zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, „OFFICE PARK HERŠPICKÁ - BRNO“ v k.ú. Brno-Štýřice, Městská část statutárního města Brna, Brno-střed, okr. Brno-město (č. j.: JMK 8799/2005 OŽP/Mar)

Občanské sdružení NESEHNUTÍ Brno je místně příslušná organizační jednotka občanského sdružení NESEHNUTÍ (Nezávislé sociálně ekologické hnutí) se samostatnou právní subjektivitou (IČO: 70288950). Po prostudování oznámení záměru „OFFICE PARK HERŠPICKÁ - BRNO“ v k.ú. Štýřice, Městská část statutárního města Brna, Brno-střed, okr. Brno-město, č. j.: JMK 8799/2005 OŽP/Mar k němu podáváme v zákonné lhůtě toto

nesouhlasné vyjádření.

Projekt je velkého rozsahu (celková rozloha 6,2 ha a rozsah zástavby budovami 12 240 m2 a komunikacemi 19 839 m2, 1300 parkovacích míst, nárůst dopravy o 5 200 vozidel denně), je situován do lokality, která je silně dopravně přetížena a jsou zde už nyní překračovány imisní limity znečištění ovzduší. Projekt je umístěn do blízkost biokoridoru, jehož průběh některé stavby naruší a v blízkosti se nachází také 2 místní biocentra a jeden významný krajinný prvek. Projekt je umístěn v těsné blízkosti středu města a jeho dopady ovlivní i blízké hustě obydlené oblasti. Území bylo již v minulosti negativně ovlivněno lidskou činností (možná je i stará ekologická zátěž), která se má realizací záměru výrazně zvýšit, je možná i stará ekologická zátěž. Projekt také bude mít zásadní vliv na podobu městské krajiny a jejího rázu.
Z výše uvedených důvodů požadujeme, aby závěrem zjišťovacího řízení bylo uložení zpracování dokumentace EIA dle § 8 zák. č. 100/2001 Sb. a posuzování vlivu provedení záměru na životní prostředí dle tohoto zákona.

Tato dokumentace by se měla zaměřit zejména na hodnocení následujících oblastí a aspektů:

1)Vzhledem k tomu, že lokalita projektu se nachází v území silně zatíženém dopravou (křižovatka Heršpická/Poříčí je nejzatíženější křižovatkou v Brně: v roce 1999 - 58 000 vozidel/24 hodin) a projekt počítá s nárůstem dopravy o 12,7% (o 5 200 vozidel denně) na ulici Heršpická a o více než 5% na ulicích Opuštěná a Poříčí, požadujeme zpracovat dopravní studii, hodnotící vliv tohoto navýšení na dopravní situaci na přilehlých komunikacích a zejména zvýšení emisí v daném území (především prašného aerosolu frakce PM10, NO2 a těžkých kovů) a také hodnotící nárůst hluku (v některých referenčních bodech jsou povolené hodnoty překročeny) a zvýšení nebezpečí dopravních nehod nebo zranění chodců. Vzhledem k tomu, že doprava (dokumentace uvádí dopravu ze všech směrů) ovlivní i jiné komunikace (kromě 3 vybraných) a to často komunikace obklopené obytnou zástavbou, požadujeme stanovit hodnoty nárůstu dopravy i na ostatních přilehlých komunikacích a vypracovat pro ně opět dopravní studii jakou požadujeme pro 3 vybrané komunikace. Dále požadujeme zhodnocení dalších možných problémů, které mohou vzniknout v souvislosti se stavbou VMO v blízkosti záměru a se stavbou odstavného vlakového nádraží.

Z projektové dokumentace navíc vyplývá, že jejímu předkladateli není známa podrobná bilance zemních prací, na základě které lze určit intenzitu nákladní automobilové dopravy v období výstavby a jejího vlivu (hluk, imise) na životní prostředí.

2)Vzhledem k velkému a významnému nárůstu dopravy (která je hlavním zdrojem znečištění a navíc se vůbec neomezuje na území stavby) a současné špatné situaci z hlediska znečištění ovzduší v lokalitě záměru (překračování 24-hodinových i ročních limitů znečištění PM10 a limitní hodnoty NO2) a také vzhledem k tomu, že dokumentace se zabývá pouze emisemi požadujeme zhodnocení zvýšení imisí (zejména prašného aerosolu frakce PM10, NO2) v lokalitě a možný vliv tohoto zvýšení na zdravotní stav obyvatelstva s ohledem na emise z dopravy a stejné zhodnocení pro stavební práce. Negativní vliv prašného aerosolu (který je nositelem karcinogenních těžkých kovů a aromatických uhlovodíků) na zdraví obyvatel dokumentuje například: Šuta, M.: Znečištění ovzduší polétavým prachem a jeho negativní účinky na lidské zdraví, Vysoudil M.: Ochrana ovzduší, Šiška F.: Ochrana ovzdušia.

Navíc konstatování autora dokumentace, že provoz Office parku Heršpická způsobí například pouze 5% nárůst imisí NO2 při vědomí, že již v dnešní době je maximální imisní limit zejména v zimních měsících překračován, považujeme za nedostatečné a bagatelizující možné negativní vlivy. Tato konstatování jsou použita i při hodnocení vzrůstu hluku a opomíjí tak možné synergické vlivy na obyvatelstvo při překročení (byť několika procentním) obou limitních hodnot.

3)V blízkosti záměru se nachází regionální biokoridor, který bude stavbou ovlivněn (podle dokumentace bude mýcena vegetace břehových porostů, které biokoridor reprezentují). Nachází se zde také 2 lokální biocentra. Z těchto důvodů požadujeme v následujícím hodnocení objasnění jak bude ovlivněna funkce biocentra a biokoridoru při stavbě a provozu a také jak budou jeho prvky chráněny a rozvíjeny (prosté vyjádření o rozšíření biocentra uvedené v dokumentaci nelze bez dalšího vysvětlujícího popisu akceptovat).

4)Dokumentace neobsahuje inventarizaci dřevin nacházejících se v zájmovém území. Z dokumentace také není jasné, které druhy dřevin ani v jakém množství mají být vykáceny. Proto požadujeme zpracování podrobné inventarizace dřevin (včetně posouzení jejich zdravotního stavu) a uvedení jasné specifikace dřevin, které mají být asanovány. V části dokumentace, kde je zmínka o náhradní výsadbě, požadujeme doplnění o druhovou skladbu, kvantifikaci a její lokalizaci.

5)Výskyt rostlin a živočichů není dostatečně popsán (např. pouze drobní pěvci atd.). Proto je nutné provést (s ohledem na existenci regionálního biokoridoru a biocenter) biologické hodnocení a možné vlivy záměru na faunu a flóru. Dále požadujeme popsání možných náhradních biotopů pro pohyblivé organismy při úpravě pozemku.

6)Vzhledem k tomu, že záměr má velký plošný rozsah a obsahuje výrazné výškové prvky (budovy A a B) o 14 až 16 podlažích, požadujeme zhodnocení jak ovlivní realizace záměru krajinný ráz městské krajiny a jaký vliv bude mít realizace vliv na dominantu Brna – Petrov. Toto hledisko je vysoce důležité a v dokumentaci není vůbec zmíněno. Záměr bude také významným zdrojem světelného znečištění ve večerních hodinách (74 venkovních svítidel a světla z budov).

7)Vzhledem k silnému zatížení území záměru a souvisejícího (z dopravního hlediska a z hlediska životního prostředí) území antropogenní činností, požadujeme zhodnocení zhoršení psychické pohody obyvatele zejména následujících 3 skupin: (1) lidé žijící na ulicích Heršpická, Opuštěná, Plotní, Poříčí atd., (2) studenti a zaměstnanci škol (PdF MU, FSpS MU, FA VUT) a pacienti a zaměstnanci nemocnice na ulici Poříčí, (3) zaměstnanci a zákazníci Office parku.

8)Na různých místech dokumentace je uváděn rozdílný počet vytvořených pracovních míst (D.I.1 bod Sociální a ekonomické důsledky – 7 500 vs. D.I.1 bod Počet dotčených obyvatel – 6 000) navíc není nijak podloženo, že se jedná o nově vytvořená pracovní místa, jak uvádí dokumentace, a ne pouze o přesun pracovníků z již existujících pracovních míst doposud fungujících v jiných lokalitách města. Už vůbec nelze souhlasit s neodůvodněným tvrzením v dokumentaci, že budou vytvořena nová pracovní místa pro obyvatele okolní bytové zástavby, proto požadujeme odůvodnění a rozvedení pozitivního vlivu pracovních míst v Office parku na obyvatele přilehlých oblastí.

9)Vzhledem k výraznému vlivu na městské životní prostředí požadujeme zhodnocení souladu/nesouladu projektu s Šestým akčním plánem pro životní prostředí (The Sixth Environment Action Programme of the European Community) a zejména s bodem 7. strategie tohoto plánu – Urban environment.

10)Vzhledem k zatížení dopravou požadujeme podrobnější uvedení (prosté konstatování o dostupnosti z MHD nestačí) jak bude zajištěna obsluha areálu (cestování zaměstnanců a zákazníků) pomocí MHD a jak budou tato opatření omezovat nárůst individuální automobilové dopravy.

11)Součástí projektu je i lávka přes řeku Svratku, proto požadujeme popsání, jak tento prvek ovlivní regionální biokoridor a jak budou dodrženy zásady protipovodňové ochrany (působení lávky jako bariéry, zásahy do tvaru břehu a struktury břehových porostů).

12)Vzhledem k pohybu a parkování velkého množství vozidel požadujeme vyjádření z hlediska ochrany odpadních vod před ropnými látkami (odlučovače atd.).

13)Vzhledem k možnosti existence staré ekologické zátěže (například znečištění půdy - C.II.5) požadujeme zpracování plánu na odhalení těchto zátěží a jejich odstranění (vzhledem k možnosti kontaminaci podzemních či povrchových vod při stavbě, vlivu na obyvatelstvo).

14) Vzhledem k tom, že se území nachází v oblasti středního radonového rizika a vzhledem k tomu, že záměr předpokládá množství aktivit v podzemních prostorách (parkoviště atd.), kde je riziko a vliv na zdravotní stav největší, požadujeme průzkum radonového rizika již jako součást dokumentace EIA.

15)Vzhledem k tomu, že lokalita je situována v oblasti ochranného pásma Městské památkové rezervace (OP MPR) Brno a při zásazích do terénu může dojít na takovémto teritoriu k narušení nebo odkrytí archeologických nálezů, požadujeme provedení záchranného archeologického výzkumu.

za NESEHNUTÍ Brno
Jiří Koželouh
Milan Štefanec

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz