Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nevšední setkání žáků ZŠ s redaktorem Českokrumlovského deníku v městské knihovně

16.5.2011
ČESKÝ KRUMLOV [Abeceda, občanské sdružení]
Autor: Dalibor Dudek, tel: 777799623

Historické prostory Městské knihovny v Českém Krumlově nabízejí během května putovní Výstavu školních časopisů a literárních sborníků, které zvítězily v soutěžích Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010. Ve středu 11. května se organizátoři výstavy z občanského sdružení Abeceda spolu s redaktorem Českokrumlovského deníku setkali v přednáškovém sále zdejší knihovny se žáky 9. ročníku ZŠ Za Nádražím z Českého Krumlova.

Debatu zahájila ředitelka Městské knihovny v Českém Krumlově Karla Votřelová. Ta připomněla přítomným, že v prostorách bývalé prelatury v Horní ulici sídlí knihovna již 20 let (http://knih-ck.cz).

Žáci 9. ročníku ZŠ Za Nádražím (www.zsnadrazi.cz) dorazili na exkurzi s učitelkou mediální výchovy Anežkou Lipplovou. Představili vysílání školního rozhlasu a mediální turnaj škol pořádaný internetovým rádiem Informačního centra pro mládež (www.radioicm.cz). Díky němu dostali příležitost seznámit se s ovládacím zařízením rozhlasového studia, vyzkoušeli si živý vstup do vysílání, připravovali scénář a odvysílali vlastní pořad.

Dalibor Dudek z občanského sdružení Abeceda přivítal hlavního hosta Martina Tröstera, redaktora Českokrumlovského deníku (http://ceskokrumlovsky.denik.cz), který poutavě vyprávěl o zdánlivě všední práci novináře. Také přinesl ukázky novin z různých období. Při porovnání novinových stránek z roku 1965 a 2011 si žáci uvědomili nejen rozdíly v grafickém zpracování tiskovin, ale také tendenční obsah článků z dob socialismu… Zajímavý byl i výklad o postupném vzniku novinové stránky v průběhu dne a o cestě článku od novináře ke čtenáři.

Na konci setkání obdržel každý žák pracovní listy k výstavě. Možná je jeden z nich přivede zpět k vydávání školního časopisu, který na škole bohužel přestal vycházet… Tyto pracovní listy jsou k dispozici všem návštěvníkům výstavy až do konce května, kdy se výstava přesune do Hradce Králové. Zváni jsou všichni zájemci o školní časopisy a literární sborníky i o čtenářskou gramotnost (té se věnuje samostatný výstavní panel popisující jednotlivé čtenářské strategie).

Výstava školních časopisů a literárních sborníků je součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

Celá tisková zpráva je k dispozici zde: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/o-projektu/krumlov-beseda

Fotografie z akce, pořízené Martinou Málkovou, jsou k dispozici na adrese:
http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz