Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V jihlavské knihovně debatovali redaktoři školních časopisů s šéfredaktorem Jihlavských listů

12.4.2011
JIHLAVA [Abeceda, občanské sdružení]
Autor: Ladislava Whitcroft, tel: 777799658

V pátek 8. dubna 2011 se v prostorách Městské knihovny Jihlava uskutečnila beseda žáků ze ZŠ Velký Beranov, ZŠ a MŠ Kněžice a žáků ze ZŠ Jihlava (Demlova 32) s šéfredaktorem Jihlavských listů Petrem Klukanem. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků a připravilo ji občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

Prohlédnout výstavu si přišli žáci ZŠ Velký Beranov, kde vychází školní časopis Pijavice do lavice (www.zsvberanov.cz/info/ke_stazeni/), žáci ZŠ Jihlava, Demlova 32, kteří vydávají časopis Všímálek (www.zs-demlova.ji.cz/vsimalek/vsimalek.html), a redaktoři časopisu Poškolák ze ZŠ a MŠ Kněžice (www.zsknezice.cz). Ladislava Whitcroft, která tuto výstavu připravila a organizuje, přivítala Petra Klukana z Jihlavských listů i ředitelku knihovny Jarmilu Daňkovou. Petr Klukan vyprávěl o práci novináře a zajímavou formou žákům představil rozdíl mezi zpravodajstvím a publicistikou. Redaktoři školních časopisů zahrnuli šéfredaktora Jihlavských listů řadou otázek. Nejvíce je zajímaly věci ryze praktické, např. jaký má novinář plat nebo jaká je jeho pracovní doba.

V další části programu představily jednotlivé žákovské redakce své časopisy a zodpověděly dotazy ostatních účastníků. Každý z žáků nakonec obdržel pracovní listy k výstavě. (Fotografie z akce jsou k dispozici na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz).

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které občanské sdružení Abeceda uspořádalo v loňském roce. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu. Součástí výstavy jsou pracovní listy, které si mohou návštěvníci vyplnit přímo na místě, doma nebo ve škole.

Výstava školních časopisů a literárních sborníků bude přístupná v Městské knihovně Jihlava (Hluboká 1) až do 29. dubna (http://www.knihovna-ji.cz). Po té se přesune do dalších měst:

• Květen 2011: Český Krumlov, Městská knihovna
• Červen 2011: Hradec Králové, dětské oddělení Městské knihovny
• Září 2011: Zlín, Krajská knihovna Fr. Bartoše, oddělení pro děti a mládež
• Říjen 2011: Brno, Knihovna J. Mahena

Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz