Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Školy usilují o zlepšení životního prostředí ve svém okolí

21.3.2005
BRNO/HRADEC KRÁLOVÉ/PARDUBICE [Nadace Partnerství / Ekocentrum Paleta / Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER ]
Autor: Karin Richterová, tel: 495 580 319

Výzva pro podávání projektových záměrů do programu Škola pro udržitelný život vzbudila nečekaně velkou pozitivní odezvu. Do programu se přihlásilo 87 škol z Královéhradecka, Pardubicka a Kolínska.

Dne 11. 3. 2005 proběhla uzávěrka přihlášek mezinárodního Grantového a asistenčního programu Škola pro udržitelný život. Z Královéhradecka se přihlásilo 50, z Pardubicka 26 a z Kolínska 11 škol. Na konci března se přihlášené školy zúčastní seminářů, kde jim bude program detailně představen.

Dále budou následovat individuální konzultace a příprava projektů. „Od 4. do 20. dubna nabízíme přihlášeným školám, které budou potřebovat pomoc, návštěvu školy a vedení diskuse s žáky a učiteli, popřípadě dalšími partnery o udržitelném rozvoji místa směřující k výběru a zpracování projektu,“ sdělila Karin Richterová ze střediska SEVER. „Od 29. dubna již půjde do tuhého, protože v tomto termínu je uzávěrka pro podání žádostí o grant a do poloviny května bude probíhat vyhodnocení žádostí společně s polskými partnery. Vyhodnocovat projekty budeme podle stanovených kritérií, jako je přínos pro krajinu i obec, vhodnost zvoleného projektu, fyzická změna prostření průběžně dokumentovaná fotografiemi, aktivní zapojení nejen žáků a školy, ale i dalších subjektů působících v dané lokalitě jako jsou obec či město, rodiče, firmy, orgány ochrany přírody a další,“ popsala Richterová. Následně od druhé poloviny května do konce listopadu poběží vlastní realizace vybraných školních projektů. Termín zaslání závěrečné zprávy s vyúčtováním a dokumentací výsledků je 30. listopadu.

Cílem programu Škola pro udržitelný život je propagovat vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje a zapojení veřejnosti do konkrétních činností týkajících se zlepšení životního prostředí. Projekt se uskutečňuje současně ve Velké Británii a v Polsku. V České republice se realizuje v Královehradeckém a Pardubickém kraji a na Kolínsku. Generálním sponzorem celého projektu je firma Toyota.

Letošní programu navazuje na úspěchy z loňského ročníku, který se realizoval jen v Královehradeckém kraji. Podpořeno bylo deset škol: ZŠ Kocbeře, ZŠ Machov, ZŠ Strž, ZŠ Horní Maršov, SOU obchodu a řemesel Rychnov nad Kněžnou, ZŠ Mandysova Hradec Králové, VOŠ a SZEŠ Hořice v Podkrkonoší, ZŠ Rokytnice v Orlických horách, Gymnázium a SOŠ Úpice a SOU a OU Opočno celkovou částkou 390 000 Kč na realizaci projektů a další prostředky byly investovány formou aktivní asistence a podpory ze strany organizátorů.

„Tento projekt obohatil naši každodenní školní práci. Stal se tmelícím prvkem mezi obecním úřadem a školou, protože jsme spoustu akcí museli organizovat společně. Naučili jsme se diskutovat, argumentovat, ustupovat i neustupovat, zkrátka prosazovat dobrou věc. I členové obecního zastupitelstva uznali, že škola si jen tak na něco nehraje, ale že je rovnocenným partnerem, se kterým se musí počítat,“ uvedla ředitelka základní školy Machov Helena Martincová.

Program v České republice realizuje Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER. Partnerem projektu je Královehradecký kraj a Ekocentrum PALETA. Na mezinárodní úrovni je projekt realizován ve spolupráci s organizací Groundworks z Velké Británie a Fundacija Partnerstvo dla Środowiska z Polska. Program finančně podpořila firma Toyota.

Více informací na www.schoolsforsustainabledevelopment.org, www.sever.ecn.cz a www.nadacepartnerstvi.cz.

Kontakt:

Michal Veselý, Nadace Partnerství, program Strom života, 542 422 761, michal.vesely@ecn.cz

Karin Richterová, Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER (Krajský koordinátor EVVO v Královéhradeckém kraji), 495 580 319, sever-hk@seznam.cz

Jiří Bureš, Ekocentrum PALETA (Krajský koordinátor EVVO v Pardubickém kraji), 466 614 352, ekocentrum@paleta.cz

Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující ekologické projekty ve všech regionech České republiky. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 100 miliónů korun už na 1500 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership. Nadace je příjemcem příspěvku do nadačního jmění z Nadačního investičního fondu. Od roku 2004 se Nadace Partnerství sloučila s Nadačním fondem Josefa a Petry Vavrouškových.

Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER je nevládní nezisková organizace zaměřená na výchovu k trvale udržitelnému způsobu života, resp. na ekologickou výchovu. Má pracoviště v Krkonoších (v Horním Maršově), v Hradci Králové a v Litoměřicích. Jednotlivé projekty jsou určeny žákům a studentům, učitelům i široké veřejnosti a probíhají od místní přes krajskou po celorepublikovou úroveň. Nabízí např. ekologické výukové programy pro žáky škol z celé České republiky, školní ekologické projekty, semináře pro učitele, konzultace, stáže, pomůcky a literaturu. Pro veřejnost organizuje osvětové a kulturní akce a poskytuje poradenství a pomoc při řešení problémů životního prostředí. Různých typů vzdělávacích a osvětových akcí se v roce 2003 zúčastnilo asi 12000 účastníků, za posledních 5 let to pak bylo na 50000 účastníků. Z pověření Královéhradeckého kraje je krajským koordinátorem EVVO.

Ekocentrum PALETA je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež. Ekocentrum PALETA má bohatou nabídku programů zaměřenou na tvořivou činnost z přírodních materiálů (ovčí vlna, včelí vosk, ruční papír), poznávání přírodních zákonitostí a ekosystémů, globální problémy, vztah člověka k okolí či řešení problémů se separací a recyklací odpadů. Provozuje další specializované učebny – s živými zvířaty, s textilními loutkami pro mateřské školy, s tkalcovským stavem atd. Z pověření Pardubického kraje je krajským koordinátorem EVVO).

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz