Byl poslední test protiraketové obrany skutečně úspěšný?
5.12.2008
PRAHA [Greenpeace]
Autor: Jan Freidinger, tel: 608 729 071
Již před samotným testem upozornil David Wright², že podmínky testů ani zdaleka nepřipomínají podmínky skutečného útoku.
• Vzdálenost cílové rakety, odpálené z ostrovu Kodiak na Aljašce, k místu střetu s protiraketou, odpálenou ze základny Vandenberg v Kalifornii, je výrazně kratší než vzdálenost, kterou by uletěla případná nepřátelská mezikontinentální balistická střela (ICBM).
• Snížením vzdálenosti se výrazně sníží i rychlost sestřelované rakety asi o 40%.
• Pro rozpoznání klamných cílů od hlavice mají být použity senzory na ničících tělesech (kill vehicle). Tento způsob rozlišení ovšem vyžaduje, aby systém dopředu věděl, jak klamné objekty vypadají. Tento způsob rozlišení není při
skutečném útoku možné použít, protože ho protivník lehce překoná.
Rozestavení klamných cílů při samotném testu nakonec selhalo. Philip Coyle³ k tomu říká: „Zatímco MDA a některá média vytrubují do světa, o jak úspěšný test šlo, selhání klamných protiopatření znamená, že celý test ztratil smysl.“ Podle Coyla měl tento test být prvním po šesti letech, který zahrne i klamná protiopatření, což se nestalo.
Navíc MDA ve svém prohlášení stanovila pro test tyto cíle: Prokázat schopnost rozlišit (odlišit), trefit a zničit cíl v operačních podmínkách. „Selhání klamných protiopatření znamená, že cíl rozlišit hlavice nebyl splněn,“ dodává Coyle.
O problémech testu a přetrvávajících pochybnostech protiraketové obrany informují zahraniční média. Je zvláštní, že většina českých médií citovala článek Reuters, ale vynechala jakékoliv kritické připomínky, které se v článku objevují.
Reuters-U.S. hails missile shield test but doubts remain
CNN -Decoy fails to deploy, but missile test called "success"
Kontakt:
Jan Freidinger, Greenpeace ČR, jan.freidinger@greenpeace.org, mob: +420 608 72 90 71,
David Wright, Union of concerned scientists,tel: +001- 617-301-8060
Philip Coyle, CDI, martha.krebs@att.net, tel: +001-916-393-2951
.
Poznámky pro editory
1) Tisková zpráva MDA ke stažení zde
2) David Wright je spoluředitelem a vedoucím vědcem Programu globální bezpečnosti v prestižní americké nevládní organizaci Unie znepokojených vědců (Union of concerned scientists).
3) Philip Coyle patří mezi nejuznávanější světové experty v oblasti vojenského výzkumu, vývoje a testování vojenských technologií a americké obranné politiky. Coyle byl za vlády prezidenta Clintona náměstkem na ministerstvu obrany, kde řídil oddělení pro testování a hodnocení nových zbraní, a byl nejdéle sloužícím ředitelem tohoto oddělení v celé jeho dvacetileté historii. Z této pozice byl hlavním poradcem prezidenta a ministra obrany USA v otázce testování a hodnocení zbraňových systémů.