Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nekontrolované kácení pralesů v Demokratické republice Kongo zrychluje změny klimatu

11.4.2007
PRAHA [Greenpeace]
Autor: Karel Stejskal, tel: 731 103 704

Greenpeace dnes zveřejnilo zprávu, která shrnuje výzkum činnosti mezinárodních dřevařských společností v Demokratické republice Kongo. Ilegální těžba způsobuje v zemi sociální chaos a poškozuje unikátní ekosystém, který se významně podílí na pohlcování oxidu uhličitého. Zpráva „Rozřezané Kongo“ (1) odhaluje korupci a beztrestnost, které jsou v konžském dřevařském sektoru typické. Právě se schyluje k přijetí klíčových politických rozhodnutí, která budoucnost konžských pralesů zásadním způsobem ovlivní. (2)

Zpráva Greenpeace zveřejněná v předvečer zasedání Světové banky ve Washingtonu (3) dospívá k závěru, že pokus banky kontrolovat dřevařský průmysl selhal. Tropické deštné pralesy v Kongu jsou vyprodávány, přičemž v základu rozhodnutí prodat stojí iluze, že těžba odstraní chudobu. Konžský prales je po amazonském druhý největší na světě a současně představuje jeden z nejúčinnějších přírodních systémů chránících stabilitu klimatu. Globální emise oxidu uhličitého do atmosféry způsobené odlesňováním tvoří 25% celkového objemu lidmi vyvolaných emisí. Konžský prales obsahuje 8% světových zásob uhlíku vázaných v živé hmotě. Odhaduje se, že případné vykácení pralesa v Demokratické republice Kongo by do roku 2050 způsobilo uvolnění až 34,4 miliard tun CO2 – což je ekvivalent emisí Velké Británie za posledních šedesát let. (4)

„Mezinárodní dřevařský průmysl, který v Kongu působí, je zcela mimo kontrolu. Pokud Světová banka zemi nepomůže zastavit výprodej pralesů, ty brzy padnou za oběť motorovým pilám,“ řekl vedoucí kampaně Greenpeace International za ochranu afrických pralesů Stephan van Praet.

Navzdory národnímu moratoriu na těžbu uplatňovanému od roku 2002 bylo od té doby uzavřeno 100 smluv na těžbu v území o rozloze 15 miliónů hektarů – což je území pětkrát větší než Belgie. (5) Velká část pralesa v nasmlouvaných oblastech má zásadní význam pro ochranu biodiverzity a pro přežití našich nejbližších zvířecích příbuzných, lidoopů bonobo a šimpanze. Na samotném pralese závisí živobytí 40 miliónů lidí, z nichž však na těžbě profituje pouze nepatrný zlomek. Greenpeace získalo smlouvy mezi těžaři a místními komunitami. (6) Některé z nich nabízejí dary typu pytel soli nebo láhve s pivem, jejichž hodnota nepřekračuje 100 dolarů, výměnou za těžební práva v hodnotě stovek tisíc dolarů. Místní obyvatelé tvrdí, že sliby ohledně výstavby škol nebo nemocnic jsou plněny jen zřídka a že pokusy protestovat proti těžařským společnostem mají za následek zastrašování.

„Tyto smlouvy jsou ostudným přežitkem koloniálních dob. Milióny hektarů konžských pralesů byly vyměněny za dary jako sůl, mačety nebo pivo, zatímco těžařské společnosti a jejich daně k rozvoji místních komunit prakticky vůbec nepřispívají,“ uzavírá van Praet.

"Nepodaří-li se přesvědčit Světovou Banku a další zainteresované instituce, zejména konžskou vládu a EU k výraznému omezení těžby dřeva, celosvětový boj proti klimatickým změnám se tím velmi ztíží, " doplnil Karel Stejskal, vedoucí pralesní kampaně Greenpeace Česká republika.

Greenpeace vyzývá ke zrušení všech smluv uzavřených od vyhlášení moratoria v květnu 2002 a k moratoriu na nové těžební smlouvy. To by mělo platit do té doby, dokud těžařský sektor nebude očištěn a kontrolován, a dokud nedojde k přijetí vládního plánu na využití půdy, který by zahrnoval také participaci místních komunit.

Související zprávy (v angličtině)

Carving up The Congo – Část 1

Carving up The Congo – Část 2

Carving up The Congo – Část 3

Carving up The Congo – Část 4

Carving up The Congo – Shrnutí


Poznámky pro editory

(1) Zprávu „Rozřezané Kongo“, shrnutí zprávy (ve francouzštině nebo angličtině) a kopie těžebních povolení vydaných demokratickou republikou Kongo naleznete na adrese http://www.greenpeace.org/congoreport
(2) Konžská vláda právě v souladu s prezidentským dekretem vydaným v říjnu 2005 přezkoumává legálnost všech těžebních smluv. Přezkoumání zahrnuje těžební povolení vydaná v rozporu s moratoriem z roku 2002.
(3) Jarní zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu se uskuteční ve Washingtonu ve dnech 14. – 15. dubna 2007.
(4) Údaj ohledně 25% podílu odlesňování na emisích oxidu uhličitého – viz Houghton, R. A. 2003. Revise estimates of the annual net flux of karbon to the atmosphere from changes in land management 1850 – 2000. Tellus 55B: 378 – 390.
Srovnání s Velkou Británií -WRI (2007) Climate Analysis Indicator Tools (CAIT) Version 4.0 Washington D.C. World Resources Institute. Publikováno na adrese http://cait.wri.org/
(5) Debroux, L., Hart, T., Kaimowitz, D.,Karsenty, A. and Topa, G. (eds). 2007 Forests in Post Conflict Democratic Republic of Congo: Analysis of a Priority Agenda. http://www.cifor.cgiar.org/publications/pdf_files/Books/BCIFOR0701.pdf
(6) Kopie smluv poskytuje na vyžádání kancelář Greenpeace International.


Kontakty:

Karel Stejskal, vedoucí pralesní kampaně Greenpeace Česká republika,
tel.: 731 103 704
e-mail: karel.stejskal@cz.greenpeace.org

Pro získání dodatečných informací a rozhovorů o práci Greenpeace a dalších nevládních organizací v Demokratické republice Kongo prosím volejte:
Greenpeace International Africa Forest Campaign Co-ordinator (based in Brussels) Stephan van Praet: +32 496161580
Greenpeace International Press Office (based in Europe): Matilda Bradshaw +31 653504701 or Natalia Truchi +31 646162029
Greenpeace US Press Office (based in Washington): Steve Smith +1 202 465 5352

Pro získání videozáběrů pralesa, místních komunit, kácení a rozhovorů s osobami, jichž se těžba dotýká, volejte Michaelu Nagasakovi, +31 646 166 309. Fotografie pralesů, kácení, biodiverzity a komunit „Pygmejů“ kmene Twa poskytne John Novis, +31 6 5381 912.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz