Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Prohlášení největších neziskových organizací pracujících s drogovými uživateli v ČR

3.8.2004
PRAHA / BRNO [Sdružení Podané ruce / o. s. SANANIM / Diecézní charita Brno]

V České republice existuje celkem 293 zařízení poskytujících služby v oblasti protidrogové prevence, léčby a resocializace. 80% veškeré péče v této oblasti zajišťují neziskové organizace. Některé důležité typy služeb zajišťují NNO dokonce výhradně.

Nestátní sektor je tak nejen klíčovým poskytovatelem služeb, ale také důležitou součástí protidrogové politiky. Přesto doposud chybí systémové finanční zabezpečení služeb poskytovaných NNO. A existence některých je dokonce stále více ohrožena. Stát totiž doposud nedefinoval síť minimální péče, u které by garantoval financování.

Tato nesystémovost v současnosti nutí neziskové organizace k propouštění zaměstnanců a omezování poskytovaných služeb. V případě pokračování tohoto trendu budou muset některé služby v příštím roce zcela zaniknout.

To ve svém důsledku bude znamenat zvýšení kriminality a tím i společenských nákladů souvisejících s užíváním drog. Zvýší se také riziko šíření HIV/AIDS, hepatitidy typu C a tuberkulózy. Drogoví uživatelé, které se díky existujícím službám daří stabilizovat a léčit se opět dostanou mimo jakýkoli kontakt, kontrolu a tím i možnost jakéhokoli ovlivnění.

Chtěli bychom proto upozornit na tento kritický stav a vyvolat diskuzi, která si klade za cíl změnit financování protidrogové politiky směrem k racionálním a systémovým krokům, které přesně vymezí o jaké služby má stát zájem a u kterých je také ochoten garantovat financování.

Prioritu vidíme v řešení otázek spojených s definováním sítě minimální péče, která by mohla flexibilně reagovat na potřeby této sféry v ČR tj. v rozsahu nezbytné péče garantované státem; existencí nástrojů hodnocení a zvyšování kvality systému, víceletého financování, a nakonec i ve vytvoření efektivního modelu primární prevence a osvěty.

Plné znění prohlášení najdete na internetu: http://www.sananim.cz/dis/prohlaseni_sdruzeni.doc

Pokud máte zájem o více informací, prosím kontaktujte nás

Mgr. Jindřich Vobořil PgDip., Sdružení Podané ruce
Ing. Mgr. Oldřich Haičman, Diecézní charita Brno
Mgr. Jiří Richter, o.s. SANANIM

Zina Plchová, Sdružení Podané ruce, public@podaneruce.cz, 777 916 254
Eva Křížová, SANANIM, o.s., krizova@sananim.cz, 284 822 872
Mgr. Lucie Kolářová, Diecézní charita Brno, lucie.kolarova@caritas.cz, 603 857 153


Informace o NNO:

Sdružení Podané ruce

Sdružení Podané ruce je nestátní organizace, která v oblasti prevence a léčby drogových závislostí pracuje už 13 let. Aktuálně poskytuje Sdružení Podané ruce drogové služby v 16 střediscích, 9 z nich tvoří síť komplexní péče pro město Brno a Jihomoravský kraj, 3 agenturu drogových služeb pro Olomouc a okolí. Další střediska působí v Prostějově, Uherském Hradišti, Znojmě a na jindřichohradecku.
Pro obecnou populaci, rizikové skupiny, jednotlivce (především mládež) a pro experimentátory jsou určeny služby primární prevence a specifické primární prevence. Dvě střediska (Brno, okres Jindřichův Hradec) primární prevence se jimi zabývají výhradně, víceúčelové lokální služby v Prostějově, Uherském Hradišti a Znojmě je poskytují rovněž. Působí tak i on-line poradna uživatelům tanečních drog - preventivní aktivita, kterou je i službou včasného varování.
Především problémovým uživatelům a závislým, jejich rodinným příslušníkům, dále osobám pravidelně škodlivě užívajícím a rekreačním uživatelům jsou určeny další služby:
Sedm kontaktních a poradenských služeb (kontaktní centrum Drug Azyl a středisko terénních programů v Brně, kontaktní centrum a terénní programy agentury Walhalla v Olomouci, dále programy víceúčelových lokálních služeb – Želva v Prostějově, Charáč v Uherském Hradišti, Netopeer ve Znojmě). Dvě služby jsou určeny cíleně klientům v konfliktu se zákonem: program práce ve vězení v Brně, podpora klientů v konfliktů se zákonem v Olomouci.
Osobám, které jsou indikovány a přistoupí k léčbě své závislosti nebo s ní související nemoci, poskytujeme různé formy léčby. Denní stacionář Elysium v Brně poskytuje ambulantní léčebné služby včetně strukturovaného programu metadonové substituce. Psychiatrická ambulance Sdružení v Brně (nedotované nestátní zdravotnické zařízení) poskytuje standardní ambulantní psychiatrickou léčbu.
Pobytové léčebné zařízení - terapeutická komunita v Podcestném Mlýně poskytuje intenzivní léčebný 9-měsíční socioterapeutický program. Středisko pro následnou péči a doléčování Jamtana v Brně poskytuje různé formy skupinové a individuální pomoci při vstupu do ne-drogového životního stylu. S léčebnými službami spolupracuje středisko pracovní rehabilitace a chráněné práce Eikon v Brně.
Sdružení Podané ruce provozuje také vzdělávací centrum – Institut vzdělávání v oblasti drogových závislostí I.E.S., které nabízí kurzy, semináře a výcviky pro pracovníky nejen v drogových službách, ale v celé sociální oblasti.

o. s. SANANIM

SANANIM je největší nestátní organizace v ČR poskytující služby v oblasti prevence a léčby závislostí na nealkoholických drogách. Dnes, po 14 letech existence provozuje Sananim osm hlavních programů: Terénní programy, Kontaktní centrum, CADAS – Centrum ambulantní detoxifikace a substituce, Denní stacionář, Terapeutické komunity Němčice a Karlov, Doléčovací centrum s chráněnými byty, Drogové informační centrum a řadu programů doplňujících; mezi nejvýznamnější patří práce ve věznicích. Další programy jsou realizovány zejména v oblasti vzdělávání, primární prevence, publikační činnosti a zahraniční spolupráce. Generálním partnerem o.s.SANANIM je Nadace České spořitelny.

Diecézní charita Brno

Diecézní charita Brno vyvíjí již dvanáct let svoji činnost především v oblasti sociální pomoci, zdravotní péče a humanitární pomoci v tuzemsku i zahraničí. V rámci dvou středisek a osmi oblastních charit pokrývajících území Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje realizuje projekty domovů pokojného stáří, ošetřovatelské a pečovatelské služby, pomoci těžce nemocným, zařízení pro lidi se zdravotním a mentálním postižením, pro lidi bez domova, matky s dětmi v těžké životní situaci a romskou komunitu. V posledních letech vrostl také počet klientů ve střediscích prevence drogových závislostí, kterých v rámci Diecézní charity Brno existuje devět. Charakterem poskytovaných služeb se dělí na centra prevence a K-centra. V některých oblastech Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina jsou tato střediska jedinými zařízeními svého druhu.

Nízkoprahová preventivní centra se zabývají primární a sekundární prevencí vzniku sociálně patologických jevů, zejména drogové závislosti. Hlavní péče je věnována rizikovým skupinám neorganizované a problémové mládeže. Kontakt je získáván díky nízkoprahovému přístupu, tj.bezplatnému, anonymnímu a dobrovolnému zapojení do programů. Zařízení realizují volnočasové a klubové aktivity, speciální poradenství, skupinovou práci, pobytové programy pro školní kolektivy, sociální terapii, návaznou péči a terénní programy. Cílem odborné práce v centrech je doprovázet děti a mládež problémovým obdobím dospívání, nabízet pozitivní alternativy k užívání drog, motivovat ke zdravému způsobu života, předcházet sociálním patologiím nebo minimalizovat a řešit jejich důsledky.
Základním přístupem činnosti K-center je akceptace uživatelů omamných látek a drogově závislých, kdy užívání drog není chápáno jako okolnost snižující hodnotu člověka. Východiskem práce těchto center je ochrana veřejného zdraví, zejména princip snižování škod - program Harm reduction. Tento program zahrnuje aktivity směřující k prevenci šíření infekčních chorob a drogové epidemie ve společnosti, ke snížení zdravotního a psychického poškození a sociálního úpadku drogově závislých. Veškeré služby jsou poskytovány anonymně a bezplatně.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz