Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zdravá města chtějí omezit rizika úrazů

26.5.2004
PRAHA [Národní síť zdravých měst ČR]
Autor: Markéta Židlická, tel: 222 251 619, 776 578 069

Prvních osm červnových dní bude v patnácti městech zapojených do mezinárodního projektu Zdravé město zasvěceno kampani Národní dny bez úrazů 2004. Kampaň vznikla před pěti lety z iniciativy Ministerstva zdravotnictví ČR a Zdravých měst ČR.

Radnice Národní dny bez úrazů každoročně realizují ve spolupráci s partnery, kteří se problematikou úrazů z jakéhokoliv hlediska zabývají (např. hygienické stanice, zdravotnická zařízení, Policie ČR a Městské policie, nevládní neziskové organizace, aj.). Zatímco loni se tématicky zaměřila především na prevenci úrazů cyklistů a na úrazy vzniklé při rekreaci, letos se do středu pozornosti dostává bezpečnost dětí při cestě do školy.

Usnadnit žákům a studentům jejich každodenní školní docházku je smyslem projektu Bezpečná cesta do školy. V první řadě má však projekt za úkol učinit cestu do školy bezpečnější. V úvodní části děti zaznamenají do svých map, kudy chodí do školy a na jaká rizika narážejí. Může se jednat např. o poškozená zábradlí či chodníky. Děti samy navrhnou, jak tato krizová místa odstranit. Zároveň provedou několik průzkumů, např. kolik chodců vstoupí do vozovky na červenou, kolik řidičů či spolujezdců pojede nepřipoutaných či kolik cyklistů vyrazí na kole bez bezpečnostní přilby. Výsledky mapování a průzkumů budou vyhodnoceny a prezentovány v rámci Národních dnů bez úrazů. „Klíčové je právě aktivní zapojení dětí do projektu. Pasivní poslouchání rad učitelů nemá zdaleka takový výsledek,“ míní jedna z organizátorů projektu Jitka Heinrichová z Centra dopravního výzkumu Brno. S podporou radnic se do projektu Bezpečná cesta do školy jako organizátoři zapojily školy a zájmové organizace v Třebíči, Orlové a v Kroměříži. Projekt má původ ve Velké Británii a postupně se šíří do Evropy (např. Dánsko a Rakousko). Do ČR jej „dovezly“ Centrum dopravního výzkumu Brno a Centrum úrazové prevence při 2. lékařské fakultě UK v Praze. „V oblastech, kde byl projekt v zahraničí celoplošně aplikován, se snížila nehodovost se spoluúčastí dětí až o 80%,“ uvedla Jitka Heinrichová. Na podzim bude v ČR akce pokračovat v rámci Evropského týdne mobility (16. – 22. 9.). Předpokládá se zapojení dalších Zdravých měst – např. Brna, Českých Budějovic, Hodonína a Chrudimi.
Bezpečným cestováním do školy se budou zabývat také besedy s městskou policí na základních školách v Mladé Boleslavi. Žáci prvního stupně proberou nejen zásady správného přecházení přes silnici, ale i chování na zastávce při příjezdu autobusu apod. Jejich starší kolegové vyrazí do ulic města, kde budou sledovat dodržování dopravních předpisů a vybavení cyklistických kol žáků školy. Získaná data statisticky zpracují při výuce matematiky.

Letošní rok vyhlásila OSN rovněž Mezinárodním rokem rodiny. V této souvislosti chtějí v Brně v rámci Národních dnů bez úrazů 2004 upozornit na důležitost používání bezpečnostních pásů při jízdě v autě, a to zejména u těhotných žen. Právě ony totiž často odmítají při jízdě automobilem použít bezpečnostní pásy z obavy, že ublíží svému nenarozenému dítěti. Podle MUDr. Jiřího Kepáka, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně, který připravil projekt Chraňte sebe i své dítě, vždy se připoutejte, je tento názor mylný. „Riziko smrti plodu při havárii je u nepřipoutaných těhotných 2,8x vyšší než u připoutaných. Dokonce i zdánlivě malý náraz může totiž způsobit odloučení placenty se všemi fatálními následky pro matku a plod. Tyto nehody jsou nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách. Důležité je však správné umístění pásů.“ MUDr. Kepák dále uvedl: „Řidiči u nás používají bezpečnostní pásy spíše na dálnicích. I to je znakem malé informovanosti naší populace o souvislosti mezi rychlostí jízdy a účinností pásů - přestože pásy jsou užitečné zejména při nižších rychlostech. Většina kolizí se odehraje do vzdálenosti 40 km od domova.“

K oblíbeným dopravním prostředkům dětí i dospělých patří jízdní kolo, ne všichni si ale uvědomují rizika vzniku úrazu, které sebou jízda na kole bez použití bezpečnostní přilby nese. Na kolo je s přilbou! – tak se jmenuje kampaň, kterou loni poprvé uspořádala Bezpečná komunita Kroměříž* a letos se do města vrací. Zástupce Litoměřic kampaň zaujala natolik, že tvůrce pozvali k její iniciaci i ve zdech tohoto města. „Doufáme, že akce pomůže ochránit před závažnými úrazy i děti v Litoměřicích,“ vyjádřil přání tvůrců kampaně MUDr. Sedlák, lékař z dětského oddělení kroměřížské nemocnice. Formou her a soutěží kampaň litoměřickým dětem už od dubna přináší informace o bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích s důrazem na nošení cyklo přileb při jízdě na kole. Zakončena bude ve čtvrtek 17. června na dopravním hřišti v Jiráskových sadech, kde si děti během zábavného programu zopakují zásady bezpečné jízdy na kole (od 14 hod).

Nejrizikovějším obdobím se zvýšenou frekvencí úrazů je květen až srpen, nejkritičtějším měsícem roku srpen. Nemalá pozornost proto bude v rámci Národních dnů bez úrazů věnována také prevenci zranění, ke kterým dochází při letní rekreaci. Program zaměřený na rizika spojená s pobytem u vody pro děti připravili v přístavišti U jezu v Hodoníně (5. 6., odpoledne). Tým potápěčů Policie ČR např. předvede záchranu tonoucího apod. Pro děti je připraven doprovodný program. Dvanáctero bezpečného pobytu u vody (8. 6., dopoledne) pro děti předškolního věku zorganizují na plovárně v Chrudimi. Prostřednictvím divadelní scénky se děti přirozenou formou seznámí se zásadami bezpečného pobytu u vody. Zajímavou akci s názvem Pomoc – topím se! (8. 6., od 16 hod) pro širokou veřejnost na plovárně uspořádají Vodní záchranná služba ČČK Chrudim a Zdravé město Chrudim. K vidění tu bude např. vodní rodeo, ukázky činnosti Vodní záchranné služby ČČK i instruktáž poskytování první pomoci apod. Zájem-ci si budou moci otestovat např. potápění s dýchacím přístrojem nebo třeba záchranu tonoucího.

Aktuální programové informace a úplný seznam měst zapojených do Národních dnů bez úrazů 2004 naleznete na: http://www.nszm.cz/dbu

Kontakt:
Spiralis, o. s.
Markéta Židlická
Tel: 222 251 619, 776 578 069
Email: zidlickam@spiralis-os.cz

Bezpečná komunita je mezinárodní projekt, který iniciovala OSN - Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde o komplexní přístup k řešení prevence úrazovosti. V Národní síti Zdravých měst ČR je zatím s tímto projektem nejdále Kroměříž. Město se k projetu přihlásilo v roce 2000 a v červnu 2003 bylo díky úspěšné realizaci přijato jako 75. město na světě a první ve střední a východní Evropě do prestižní mezinárodní sítě Bezpečných komunit WHO. 13. Mezinárodní konference Bezpečných komunit se bude konat v Praze ve dnech 2. 6. – 4. 6. 2004.

Projekt Zdravé město probíhá celosvětově, v roce 1988 jej iniciovala OSN - Světová zdravotnická organizace (WHO). Zdravá města spojuje myšlenka programového utváření města jako příjemného místa pro život nejen současných obyvatel, ale také generací jejich dětí. Asociace Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR) má dnes vliv na 820 měst a obcí, ve kterých žije 1,7 milionu obyvatel republiky. V současné době je NSZM ČR jedinou asociací municipalit u nás s přímým zaměřením na udržitelný rozvoj a zdraví. Více informací o Národní síti Zdravých měst ČR naleznete na internetových stránkách www.nszm.cz

Příloha:

Podle zprávy Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) jsou ve vyspělých státech Evropy úrazy příčinou více než 40% úmrtí dětí od 1 do 14 let, což je řadí na 1. místo v příčinách úmrtí v této věkové kategorii. V mezinárodním srovnání je nejnižší úrazovost dětí ve Švédsku, Nizozemí a ve Velké Británii, naopak Česká republika, stejně jako Portugalsko a Polsko patří ke státům s nejvyšší mortalitou dětí v důsledku úrazů.

Dopravní úrazy jsou nejzávažnější, mají nejvyšší úmrtnost a také trvalé následky. Podle informací Centra úrazové prevence při 2. lékařské fakultě UK v Praze zemřelo v roce 2001 v důsledku dopravního úrazu v ČR 1 333 osob a 33 676 bylo zraněno. Ve stejném roce se ve Švédsku stalo 584 smrtelných dopravních úrazů a 22 330 osob bylo zraněno.

Kroměříž: Jezdí cyklisté bezpečně?

Několikadenní průzkum používání cyklo přileb, který loni v červnu zorganizovala Bezpečná komunita Kroměříž, ukázal, že procento cyklistů používajících přilbu se od roku 2000, kdy bylo provedeno první šetření, zvýšil o 5, 13 % (r. 2000 0,57%, r. 2003 5, 70%). Ve skupině dětí do 15 let, jimž povinnost nošení cyklo přileb vyplývá ze zákona, si při jízdě na kole hlavu chrání každé druhé dítě. Je potěšující, že oproti roku 2001 byl v Kroměříži zaznamenán osmnáctiprocentní nárůst počtu nositelů přileb v nejohroženější skupině dětí do 10 let.

Zdroj: Kancelář Zdravé město Kroměříž


Kontakt:
Spiralis, o. s.
Markéta Židlická
Tel: 222 251 619, 776 578 069
Email: zidlickam@spiralis-os.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz