Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ochrana lidských práv v dnešní společnosti: Jaký máme přístup k dodržování lidských práv na prahu naší „evropské“ existence?

7.5.2004
ČESKÝ KRUMLOV [Centrum ochrany lidských práv jižní Čechy]
Autor: Dana Dušáková, tel: 777 314 982

Za účasti nejrůznějších nevládních organizací věnujících se problematice lidských práv, státní správy i samosprávy se dne 6. května se v prostorách hotelu Gold v Českém Krumlově uskutečnila konference „Ochrana lidských práv v dnešní společnosti: Jaký máme přístup k dodržování lidských práv na prahu naší „evropské“ existence?“. Ve spolupráci s Českým helsinským výborem konferenci připravilo Centrum ochrany lidských práv jižní Čechy u příležitosti svého ročního působení v Jihočeském kraji. Akce zaměřená nejen na zkušenosti Centra ochrany lidských práv s omezováním či porušováním základních lidských práv a svobod, ale především na současný stav v oblasti dodržování a ochrany lidských práv v ČR, byla realizována v rámci Komunitního projektového centra Český Krumlov z prostředků Phare EU. V jednání byl kladen důraz na dosažený pokrok i přetrvávající nedostatky ve spolupráci nevládního sektoru se státními orgány, s cílem tuto spolupráci - ale i spolupráci mezi jednotlivými nevládními organizacemi navzájem - prohloubit.

V úvodu konference shrnula činnost a zkušenosti Centra ochrany lidských práv jižní Čechy, které provozuje Informační centrum občanského sektoru Český Krumlov, jeho koordinátorka Dana Dušáková. Centrum se zaměřuje především na vzdělávací a osvětovou činnost a práci s klienty, jimž jsou nějakým způsobem omezována či porušována základní lidská práva. Centrum poskytlo za dobu své činnosti služby osmadvaceti klientům (velkou část tvoří starší lidé domáhající se nápravy křivd z totalitního období), uspořádalo šest seminářů a kulatých stolů vztahujících se k lidskoprávní problematice a také mezinárodní konferenci „Občanská společnost: nouzové plánování a krizové řízení (zkušenosti Rakouska)“ v říjnu loňského roku. V současné době realizuje centrum také dva projekty zaměřené na přiblížení romské kultury dětem českokrumlovských základních škol a na děti z lehkým mentálním handicapem. Posledně jmenovaný projekt realizuje ve spolupráci z rakouskou organizací Hilfswerk, která se zabývá prací s těmito dětmi.

Po úvodním shrnutí činnosti Centra ochrany lidských práv jižní Čechy, vystoupil JUDr. Pavel Bílek, místopředseda Českého helsinského výboru (ČHV je zároveň projektovým partnerem jihočeského centra ochrany lidských práv). Ten přiblížil účastníkům konference Zprávu Českého helsinského výboru o stavu lidských práv v ČR. Za hlavní problém, který prolíná celé porevoluční období dodnes, označil nepřípustné průtahy řízení v ČR, které kritizuje i Evropská unie. Právě v souvislosti s naším vstupem do EU se dá předpokládat, že evropský soud bude stále častěji řešit stížnosti právě na průtahy řízení, a to ještě před vyčerpáním všech opravných prostředků v ČR. Zpráva ČHV je k dispozici na adrese www.helcom.cz a obsahuje i možná řešení problémů, mezi něž patří především varující problém ústavní péče duševně nemocných, legislativní nedostatky v oblasti domácího násilí či nedostatky v udílení alternativních trestů.

Na téma alternativních trestů navázal Petr Kubovský z Probační a mediační služby v Českém Krumlově. Vedoucí Střediska Český Krumlov připomněl, že v jihočeském regionu nejsou s udílením alternativních trestů - na rozdíl od většiny ostatních regionů - spojeny žádné závažnější problémy, naopak právě v Českém Krumlově se alternativním trestům vychází vstříc. V prvním roce působení Probační a mediační služby v Českém Krumlově, tedy v roce 2001, bylo 97 případů, kdy byla uplatněna možnost tzv. narovnání, dohledů nebo uděleny obviněnému obecně prospěšné práce. V roce 2002 to bylo již 365 případů a do konce dubna letošního roku již 98.

V druhé části konference přednesli své příspěvky například JUDr. Hrabcová z Kanceláře veřejného ochránce práv, Jiří Kopal z Ligy lidských práv představil činnost občanských právních hlídek, Barbara Resnerová hovořila o Amnesty International, tedy o organizaci jež má dnes více než 1,8 milionů členů ve 150 zemích světa, Radomíra Houšková představila činnost Střediska pro lidská práva a profesní etiku Střední policejní školy MVČR v Praze a své výzkumy v oblasti dětských práv představila i Zdravotně sociální fakulta JČU.

Konference tedy splnila svůj cíl představit odborné veřejnosti činnost jednotlivých „lidskoprávních“ organizací, umožnila navázání nových kontaktů a tedy budoucí rozšíření spolupráce a lepší koordinaci institucí zabývajících se lidskými právy.

Dana Dušáková, Tomáš Zunt
Centrum ochrany lidských práv jižní Čechy
ICOS Český Krumlov
tel: 777 314 982
email: lidskaprava@krumlov.cz



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz