Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pochod za nahrazení pokusů na zvířatech

25.4.2004
PRAHA [Svoboda zvířat]
Autor: Lenka Hecová, tel: 736 448 270

Organizace Svoboda zvířat pořádala v Praze dne 24. dubna, na Světový den laboratorních zvířat, akci s názvem Pochod za nahrazení pokusů na zvířatech. Odpůrci pokusů na zvířatech se sešli před druhou hodinou odpolední na Staroměstském náměstí, kde byl připraven informační stan s mnoha informačními materiály, obsáhlou výstavou o pokusech na zvířatech a jejich alternativách; dále promítání souvisejících dokumentů, divadelní scénky na téma pokusy na zvířatech a jiné. Po přečtení projevu Báry Hrzánové a zástupce Svobody zvířat se pochod vydal přes Karlův most k Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde účastníci a účastnice zakončili celou akci vyjádřením nesouhlasu se zbytečným prováděním pokusů na zvířatech ve vzdělávání. Hlavní motto celého pochodu vyjadřoval transparent „Pokusy na zvířatech: opravdová věda nebo pouhý byznys?“, k vidění byly i desítky dalších hesel, např. „Chceme lékařský pokrok, ale ne za celu zabíjení zvířat“, „Opravdová věda je věda bez pokusů na zvířatech“ a jiné.

Celá akce měla za cíl upozornit na provádění zbytečných, pro zvířata krutých a pro lidi často nebezpečných pokusů na zvířatech. Díky nim každým rokem zemře téměř 100 milionů zvířat, několik milionů lidí ročně utrpí vážné poškození zdraví následkem užívání léků, které byly „bezpečně“ otestované na zvířatech. Pokusy na zvířatech je minimálně z hlediska lidského zdraví nutné nahradit alternativními metody bez použití zvířat.

Pochodu se účastnilo více než 300 převážně mladých lidí. Ti před ministerstvem školství demonstrovali svůj nesouhlas s prováděním pokusů na zvířatech v tomto resortu.

Pokusy na zvířatech v ČR

V ČR je na pokusné účely každým rokem použito přibližně čtvrt milionu zvířat. Vládní zástupci se snaží veřejnost přesvědčit, že toto číslo je minimální možné, že oblast pokusů na zvířatech je ve srovnání s Evropskou unií dostatečně právně ošetřena a že již pro tzv. laboratorní zvířata v podstatě nic více podniknout nelze. To však není pravda.
V České republice byl sice na počátku tohoto roku přijat zákaz testování kosmetických výrobků na zvířatech, tento krok však nebude mít na počty používaných zvířat žádný dopad, neboť podle vládních zdrojů se v ČR již desítky let testování konečných kosmetických výrobků na zvířatech neprovádí. Do novely Zákona na ochranu zvířat proti týrání naopak nebyla zahrnuta ustanovení, která by oproti současné situaci znamenala změnu – jako např. zákaz testování čistících prostředků či tabákových výrobků (platí např. v Německu), výslovný zákaz provádění pokusů, k nimž existuje alternativní metoda bez použití zvířete (platí např. ve Velké Británii, Švýcarsku, Holandsku…) nebo omezení provádění pokusů na primátech (zákaz provádění pokusů na všech primátech platí na Novém Zélandu, ve Švédsku a Velké Británii je omezen na vyšší primáty).
Počty použitých zvířat rozhodně neklesají – v roce 2002 se použilo 238 765 zvířat, což je jedno z nejvyšších čísel od roku 1996. Nejvíce se v ČR používají myši, potkani, ptáci, ryby; také však psi, kočky, koně či opice.

Jsou pokusy na zvířatech nutností?

„Jsme přesvědčeni o nezbytnosti nahrazení experimentů na zvířatech. Alternativní metody bez použití zvířat jsou často levnější, více etické a hlavně bezpečnější pro člověka“ uvedla Lenka Hecová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech. Nemuseli bychom se tak znovu a znovu setkávat s tragickými následky užívání léků – Mexaform (prostředek na pročištění) zapříčinil ochrnutí nohou více než 200 000 lidí, Eraldin způsoboval slepotu, Tuberculin vyvolával u lidí TBC, Clioquinol je odpovědný za oslepnutí či obrnu tisíců lidí a desítky dalších na zvířatech „bezpečně“ otestovaných léků, které však měly na člověka podstatně rozdílný účinek. I racionálně smýšlející zastánce pokusů na zvířatech musí uznat, že velká část pokusů na zvířatech prováděná i v rámci tak obhajovaných oborů jako jsou farmakologie či lékařství je naprosto zbytečná. Na pultech lékáren jsou tisíce léků, z nichž drtivá většina není nezbytná pro zdraví člověka – jedná se o pouhé komerční kopie už existujících léčiv, u nichž jsou již dlouho známy účinky a dávkování. Zvířata použitá na výrobu těchto léků tedy padla naprosto zbytečně, pouze pro větší zisk farmaceutických firem...

Experimenty se zvířaty v rámci resortu MŠMT

V rámci resortu MŠMT je v ČR ročně použito cca. 45 tisíc zvířat (tedy asi jedna šestina z celkového počtu) – část z těchto zvířat je spotřebována v pokusech prováděných studenty v rámci výuky. „Oproti západoevropským univerzitám jsou u nás studenti lékařských, farmaceutických, veterinárních a jiných fakult podobného zaměření v naprosté většině případů nuceni k provádění pokusů na zvířatech“ doplnil Petr Schmied, koordinátor kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech. Jedinou výjimkou je LFUK v Hradci Králové, kde mají studenti možnost volby. Prováděním experimentů na zvířatech studenti často znecitliví a začnou brát život zvířete jako něco, s čím je možné manipulovat a co je možno zahodit. Některé z citlivějších zájemců nebo zájemkyň o studium může fakt, že budou muset provádět pokusy na zvířatech, od studia těchto oborů úplně odradit. Pokusy na zvířatech ve vzdělávání lze naprosto bez problémů nahradit alternativními metodami, které studentům poskytnou daleko více informací o problému než samotný pokus na zvířeti (např. počítačové simulace, které jsou k dostání na trhu). V Evropě jsou již stovky škol, kde se přestaly používat metody využívající zvířata a studenti se bez problémů učí pomocí metod, díky kterým nemusely umírat zvířata.

gsm: 736448270 (Lenka Hecová)
gsm: 777131773 (Petr Schmied)



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz