Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nesahejte na mláďata!

23.4.2004
PRAHA [Český svaz ochránců přírody]
Autor: Marcela Mikesková, tel: 737 172 840

V roce 2003 jsme měli v opatrování v Národní síti stanic pro handicapované živočichy celkem 7 932 živočichů. Necelé tři tisíce z tohoto počtu byla mláďata savců a ptáků. Ta se k nám dostala vinou kombinace lidské neznalosti a snaze za každou cenu pomoci. Na mláďata většiny savců nelze vůbec sahat. Matka by je už nepřijala. Na ptáčata se sahat může.

Bohužel mláďata vychovaná lidmi, lze jen obtížně vypouštět zpět do volné přírody. Proto pokud není mládě viditelně zraněno, je lepší ponechat ho osudu. Většinou se o něj totiž rodiče postarají.

Tabulka vybraných přijatých mláďat za rok 2003:

skupina přijato vypuštěno
zajíc 76 18
srnec 123 20
veverka 80 46
kuna lesní i skalní 105 33
poštolka 372 333
rorýs 236 123
kachna divoká 180 125
kos černý 132 82
jiřičky 112 45

Národní síť stanic pro handicapované živočichy velmi úzce spolupracuje s Českomoravskou mysliveckou jednotou. Myslivci nosí zraněná divoce žijící zvířata do stanic a také spolupracují na jejich vypuštění zpět do volné přírody.

Podrobnosti, jak se k nalezenému živočichovi zachovat najdete v příloze.

za Český svaz ochránců přírody
Marcela Mikesková
(kontakt: 737 17 28 40)

Příloha:

Jak se zachovat, když narazíte na:

Zajíci:
I ve městech můžete narazit na mláďata zajíců. Zvláště v tomto jarním období. Když je uvidíte, pak udělejte jedno jediné – otočte se a jděte pryč! V žádném případě na ně nesahejte. Malí zajíci jen sedí a čekají, až se vrátí a nakrmí je. Zaječí máma by ucítila váš pach, je pak už nenakrmila a oni by zahynuli.
Když zajíčka uvidíte sedět uprostřed ulice, pak mu můžete pomoci. Ideální je vzít lopatku, tou ho nadzvednout a jemně ho na ní přenést někam na trávu. Ale pozor! Maximálně do vzdálenosti deseti metrů od místa, kde jste zajíce našli. Jinak by se ztratil. Od pěti týdnů života jsou pak už mladí zajíci samostatní.

Srny:
Pokud srnče leží v klidu, pak se nic neděje a vše je tak jak má být.. Opuštěné srnče poznáte tak, že zmateně pobíhá píská a kvílí. Zvuky jsou slyšet půl kilometru daleko. Pak teprve můžete rozjet záchrannou akci. Stačí jen málo. Zavolat Český svaz ochránců přírody. Pracovníci stanic pro handicapované živočichy se pak už o ně postarají.

Veverky:
Pokud nejsou mláďata v hnízdě, neváhejte jim pomoci, protože to potřebují. Bez vašeho zásahu by uhynula, nebo skončila na kočičím jídelníčku. Platí totéž co u srn – zavolat Český svaz ochránců přírody.
Veverky hodně trpí na parazity, proto také často mění své hnízdo. A právě když matka jedenkrát za dva týdny stěhuje své potomstvo, není výjimkou, že nějaké mládě upustí. Stačí, když se lekne nezvyklého hluku. Někdy se pro mládě vrátí, ale někdy ne. Pak zavolejte buď přímo stanici pro handicapované živočichy, pokud znáte číslo, anebo kontaktujte Český svaz ochránců přírody - 222 516 115.

Ptáci:
V těchto dnech se také klubou z vajec různé druhy ptáků. Občas při frmolu, jaký v hnízdě panuje, se stane, že mládě z hnízda vypadne. Pak vás prosíme o jediné. Pokud víte, odkud ptáček vypadl, tak ho tam vraťte! Ptáci totiž nemají čich, tak nevadí, když na něj sáhnete. Když netušíte, odkud mládě vypadlo, pak jej vezměte domů a ihned zavolejte nejbližší stanici pro handicapovaná zvířata.
Mláďata, která už vylétla z hnízda, ale létání jim zatím příliš ještě nejde, pokud možno nenechejte na zemi. Posaďte je na nejbližší strom nebo zeď. Mláďata si zavolají svoje rodiče a ti je nakrmí a odvedou do bezpečí. Pouze pokud je ptáče viditelně zraněné, zesláblé nebo ve společnosti mrtvých sourozenců, vezměte jej domů a volejte Český svaz ochránců přírody nebo rovnou záchranou stanici pro handicapované živočichy.

Národní síť stanic pro handicapované živočichy je unikátním evropským projektem Českého svazu ochránců přírody. Národní síť podporuje Ministerstvo životního prostředí, Lesy ČR s.p a Česká spořitelna a.s.
Stanice můžete podpořit i vy finančním darem na č.ú. 34535 – 011/0100, v.s. 1007.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz