Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sčítání bezdomovců Praha 2004

18.2.2004
PRAHA [Naděje]
Autor: Ilja Hradecký, tel: 222 521 110

Cílem projektu je na základě terénního časového snímku (sčítání) sestavit co nejpřesnější výsledek, tj. odhad počtu bezdomovců v zimním období na území hlavního města Prahy. Výsledky by měly být východiskem pro politiku Magistrátu hlavního města Prahy zaměřenou na plánování a rozvoj sociálních služeb pro bezdomovce v rámci komunitního plánování. Získané poznatky mohou sloužit k optimálnímu nastavení sociálních služeb a zpracování konkrétních finančních plánů.

Cílovou skupinou jsou lidé žijící na ulici a lidé přijímající sociální služby pro bezdomovce, tedy lidé, kteří mají z nejrůznějších důvodů ztížený nebo zamezený přístup ke zdrojům umožňujícím naplňovat základní životní potřeby (stravu, ošacení, hygienu, zdravotní péči), či nemají schopnost těchto zdrojů správně využívat. Cílová skupina je vymezena podle následující definice FEANTSA, vypracované pro Evropskou unii:

Stav bez přístřeší (Rooflessness), definovaný jako spaní mimo klasické ubytovací kapacity, je nejviditelnější formou bezdomovství. Lidé s chaotickým životním stylem nebo s neusazenými poměry jsou zvlášť náchylní k tomu, že se octnou bez přístřeší. Úspěšné nové ubytování pro lidi v této kategorii může záviset i na dostupnosti vhodné podpory a nikoliv jen na dostupnosti kapacit k dočasnému či trvalému bydlení.

Kategorii bez bytu (Houselessness) odpovídají situace, kde navzdory přístupu k nouzovému ubytování nebo dlouhodobých pobytů v institucích může dojít k označení určitých jedinců za bezdomovce kvůli nedostatku vhodné podpory, která by usnadnila a vedla k sociální reintegraci. Lidé, kteří jsou donuceni žít v institucích kvůli nedostatku bydlení (s podporou) v obci, které by splňovalo jejich potřeby, bývají v důsledku tohoto stavu označeni za bezdomovce. V tomto kontextu se za pojmem bezdomovství skrývá nejen nedostupnost bydlení, ale i neexistence či nefunkčnost společenských vazeb.

Projekt je inspirován dánským modelem. Jeho podstatou je jednorázová akce, při které tým pracovníků a dobrovolníků během jednoho stanoveného zimního večera v časovém rozpětí dvou hodin (19. února 2004, od 20 do 22 hodin) sečte bezdomovce na všech známých a dostupných místech. Všichni poskytovatelé sociálních služeb ohlásí počet osob, které v tento večer pobývají v noclehárnách, azylech a dalších zařízeních, která budou v danou dobu bezdomovcům přístupná (otevřena budou také denní centra bez lůžek pro nouzové nocování v teple).

Ve stejnou dobu proškolení sčítací komisaři provedou sčítání na většině území Prahy. Pro tento účel byla Praha rozdělena na více než 80 sčítacích okrsků. Každá skupina projde určenou lokalitu včetně předem určených míst kde se bezdomovci zdržují. Obdobně se dvojice poučených dobrovolníků rozmístí do uzlových a konečných stanic metra, a na konečné (nebo vybrané uzlové) zastávky tramvají a zaznamenají počet bezdomovců, kteří hledají ochranu před mrazem v dopravních prostředcích. Ve zvláštní pozornosti budou velká nádraží včetně vybraných odjíždějících vlaků. Jiné dvojice projdou další veřejná místa, kde se obvykle bezdomovci zdržují, např. nákupní centra, známá místa ve středu města, hostince s nepřetržitým provozem.

Získané údaje sčítací se zaznamenají do sčítacích archů za použití jednoduchého členění: jednak podle pohlaví, muži – ženy, a také velmi zhruba podle věku, mladí (přibližně do 25 let) – střední věk (25-60 let) – staří (přibližně nad 60 let). Sčítací archy odevzdají po skončení sčítání k dalšímu zpracování a vyhodnocení. Závěrečná zpráva co nejpřesněji zachytí všechny získané zkušenosti pro jakékoliv budoucí využití, ať už v Praze, v jiném městě, anebo plošně na území celé České republiky.

V našich podmínkách jde o bezprecedentně pilotní projekt, příprava si vyžádala nejprve stanovit metodologii s využitím dostupných informací ze zemí Evropské unie. Důležité bylo získat pro věc dvě stovky dobrovolníků a proškolit je. Na sčítání se podílí i sami zaměstnanci zúčastněných organizací, ale i další profesionálové, sociální kurátoři a streetworkeři městských částí, kteří na projektu pracují nad své běžné pracovní úkoly. Při sčítání spolupracují i sami bezdomovci v roli sčítacích „komisařů“ a poradců při určení lokalit v terénu. Přípravám již bylo věnováno několik stovek hodin v technickém zpracování, vzájemných konzultacích a při školení dobrovolníků.

Následující den po sčítání, 20. února v 11.00 hodin, bude znovu zde, v azylovém domě Armády spásy v Praze 7, Tusarova 60, tisková konference, bude rovněž vydána tisková zpráva. Na ní podají realizátoři projektu informaci o průběhu vlastního sčítání.

Naléhavě proto prosíme všechny novináře, reportéry, kameramany a redaktory o strpení; jakkoliv byste hodnotili téma jako zajímavé, prosíme, abyste zítra mezi 19-22 hod. nerušili sčítací „komisaře“ ani pražské bezdomovce rozhovory, fotoaparáty nebo kamerami. Příprava projektu stála mnoho času a úsilí. Projekt může být úspěšný jen tehdy, když budou sčítací „komisaři“ moci nerušeně splnit své úkoly.

Sčítání bezdomovců pořádá Městské centrum sociálních služeb a prevence ve spolupráci s Nadějí, Armádou spásy, Arcidiecézní charitou Praha, Novým Prostorem a dalšími organizacemi, pod záštitou radní Mgr. Hany Halové hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin. Děkujeme Dopravnímu podniku HMP za umožnění bezplatné přepravy sčítacích „komisařů“ v průběhu sčítání bezdomovců.

Stručně o organizátorech projektu:
Ř Městské centrum sociálních služeb a prevence je příspěvkovou organizací hlavního města Prahy, více informací www.mcssp.cz.
Ř NADĚJE je členem FEANTSA od roku 1994, více informací www.nadeje.cz.
Ř Armáda spásy je členem FEANTSA od roku 1995, více informací www.armadaspasy.cz.
Ř Arcidiecézní charita Praha je součástí Sdružení Česká katolická charita, více informací www.charita-adopce.cz

Více informací o projektu Ilja Hradecký, tel. 222 521 110, e-mail nadeje@nadeje.cz
o pobočce Praha na adrese http://www.nadeje.cz/praha.html.
o integračním programu http://www.nadeje.cz/integrac.html.
Reference: Petra Lakatošová, oblastní ředitelka, tel. 222 521 110, e-mail praha@nadeje.cz.

Copyright © 2003 Naděje, občanské sdružení, Varšavská 37, 120 00 Praha 2,
telefon: 222 521 110, fax: 222 521 115, e-mail: nadeje@nadeje.cz , další informace: www.nadeje.cz (stránka obsahuje také poslední výroční zprávu). Zpravodajství Naděje je volně šiřitelné.

Naděje je založena jako občanské sdružení. Cílem je vybudování a provozování sítě služeb lidem v nouzi na křesťanských principech. Ve svých zařízeních i mimo ně poskytuje Naděje jako svou hlavní činnost pomoc duchovní, morální, sociální, zdravotní, lékařskou, hygienickou, stravovací, ubytovací, hmotnou, právní, poradenskou, osvětovou, vzdělávací, výchovnou, apod., včetně doplňkových služeb. Své služby zaměřuje zejména na lidi osamělé, zdravotně postižené, společensky vyloučené nebo jinak znevýhodněné. (Stanovy Naděje)

Zpravodajství Naděje je informačním prostředkem Naděje, občanského sdružení, se sídlem v Praze 2, Varšavská 37, IČO 00570931, založena 21. 8. 1990. Zprávy připravuje Ilja Hradecký.

O bezplatné zasílání e-mailem lze požádat na adrese nadeje@nadeje.cz .


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz