Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Policie v Německu: Další případy špatného zacházení se zadrženými lidmi a nepřiměřeného užívání násilí.

15.1.2004
PRAHA [Amnesty International v ČR]
Autor: Jan Pavelka, tel: +420 224 946 993

Policie v Německu: Další případy špatného zacházení se zadrženými lidmi a nepřiměřeného užívání násilí.

Zpráva Amnesty International „Back in the Spotlight - Allegations of police ill-treatment and excessive use of force in Germany“ upozorňuje na další případy špatného zacházení se zadrženými lidmi a nepřiměřeného užívání násilí ze strany policie v Německu.

Amnesty International pokračovala v loňském roce v získávání poznatků o nových případech, i když v menší míře než dříve, špatného zacházení se zadržovanými osobami a nepřiměřeného užívání násilí ze strany policie.

Oběťmi policejního násilí jsou často příslušníci etnických menšin a cizinci
Nejvíce stížností uvádí, že osoby byly kopány a bity, popřípadě že na nich policisté klečeli s úmyslem způsobit jim bolest. Někteří ze zadržovaných uvedli, že jim policisté bolestivě kroutili ruce za záda a násilně jim trhali rukama, které měli zadržovaní spojené pouty. Některé z těchto případů se znovu týkají cizinců či příslušníků etnických menšin, žijících v Německu. Některé z údajných objetí špatného zacházení ze strany policie utrpěly vážná zranění, které v některých případech vyžadovalo hospitalizaci v nemocnici. Jeden muž v nemocni na následky opakovaného bití a kopání policisty při jeho umístění ve vazbě zemřel.
Zpráva rovněž informuje o několika případech zastřelení neozbrojených civilistů policií. V těchto případech je znepokojivé, že policisté spustili střelbu za okolností, při nichž nebyli bezprostředně ohroženi na životě, nebylo ohroženo jejich zdraví, anebo bylo toto ohrožení diskutabilní a mohlo být použito mírnějších prostředků než střelné zbraně.
I když počet tvrzení o špatném zacházení či nepřiměřeného užití násilí ze strany policie v Německu klesá, závažnost případů a zdravotních následků, které oběti utrpěly, by měly vést ke zvýšenému úsilí německé vlády použít dostupné prostředky k zamezení dalších případných excesů policistů a zpřísnění postihů těch, kteří se provinili.

Zpráva Amnesty International „Back in The Spotlight“ se rovněž zaměřuje na nesmyslné protahování kriminálního vyšetřování případů, v nichž dochází ke špatnému zacházení ze strany policie, neochotu některých státních orgánů předat případy soudům, vysokému výskytu protižalob vznesených policií proti těm, kteří podali stížnost a rozsudky, které se v některých případech zřejmě neslučují se závažností trestného činu. „Existuje reálné nebezpečí, že v důsledku těchto praktik zůstávají policisté za porušování lidských práv nepostiženi. A to dokonce i tehdy, kdy existují evidentní důkazy o tom, že došlo k týrání. I tehdy trvá někdy desítky let, než jsou pachatelé postaveni před soud,“ stojí ve zprávě Amnesty International.

Jednotná statistika o špatném zacházení ze strany policistů v Německu není
Další znepokojení AI se týká toho, že oficiální statistiky zaznamenávající špatné zacházení ze strany policistů v Německu jsou žalostně nedostačující.Ve svých předchozích zprávách z let 1995 a 1997 AI doporučila založení centrální agentury, jež by shromažďovala obsáhlá data jednotného formátu, která se týkají stížností na policisty. Uběhlo osm let a problémy stále přetrvávají. Jednotlivé spolkové země sice statistické údaje sbírají, avšak jejich nejednotný formát téměř znemožňuje vypracovat celonárodní přehled.
AI uvedla: „Úřady v Německu musí vybudovat systém, který by spravoval a uveřejňoval pravidelné, jednotné a co nejobsáhlejší statistické údaje. Tento systém měl být vybudován už mnohem dřív.“ Na chování policie je možno také snadněji dohlédnout tak, že domácím i zahraničním odborníkům na problematiku lidských práv bude umožněn okamžitý a neomezený přístup do věznic, vazeb atd. Německo by rovněž mělo okamžitě podepsat Opční protokol k Úmluvě proti mučení (Convention against Torture) a vybudovat mechanismus, který by umožňoval návštěvu míst, kde jsou dané osoby zadržovány.

Amnesty International a další lidsko-právní organizace vyzývají německou vládu, aby neprodleně ustavila nezávislý vyšetřovací orgán, který by prošetřil stížnosti na špatné zacházení ze strany policie.

V příloze naleznete některé z případů špatného zacházení se zadržovanými osobami a přehnaného užívání síly německou policií.

Pro více informací ze zprávy „Back in the Spotlight“, popřípadě kompletní zprávu (v angličtině), kontaktujte:
Kancelář Amnesty International v ČR
tel.: +420 224 946 993
e-mail: press@amnesty.cz

Pro další informace a komentáře kontaktujte:
Tiskové oddělení Amnesty International v Londýně
Tel.: +44 20 7413 5566



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz