Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ústavní výchova ...peklo nebo ráj?

3.11.2003
PRAHA [Člověk v tísni]
Autor: Lenka Vochocová, tel: 777 787 936

Tisková konference o ústavní výchově a projektu Varianty – IKV, pořádaná Společností při ČT – Člověk v tísni o.p.s.) Datum: 4. 11. 2003, 10:00. Místo: Café Louvre, Národní třída, Praha.

Obsah úvodní prezentace:

1. Ústavní výchova – úvod
V současné době je v zařízeních ústavní výchovy nejrůznějšího typu cca 7500 dětí, každý rok je umístěno cca 2000 nových dětí a stejný počet zařízení opouští. Kolektivní výchova má na vývoj dítěte v mnoha ohledech negativní vliv – kromě citové vyprahlosti je přirozeným následkem i absence běžných sociálních dovedností, které si dítě socializované do prostředí funkční rodiny osvojuje. Na druhé straně ovšem převážná většina dětí s nařízenou ústavní výchovou pochází z rodin nefunkčních a prostředí ústavu pro ně představuje prostředí nikoliv ideální, ale přesto v mnoha ohledech lepší než to, které doma poznaly. Nejrůznější formy náhradní rodinné péče nejsou v České republice dostatečně rozšířené (např. žádostí o pěstounskou péči jsou ročně jen stovky a ubývá jich) a ústavní výchova je pro děti z nefunkčních rodin často jediným řešením. I kdyby ovšem byl v budoucnu vytvořen komplexní systém pěstounské a profesionální pěstounské péče, byly by tu stále děti, které by v ústavu zůstaly. Vytvoření takového systému by však bylo záležitostí mnoha let. Navíc v současné době probíhá reforma ustavní péče, během níž budou všechny dětské domovy přeměněny na domovy tzv. rodinného typu, kde děti žijí v malých skupinkách ve vlastních domácnostech s kmenovými vychovateli, učí se, jak funguje domácnost, a v ideálním případě vyrůstají v prostředí srovnatelném s pěstounskou rodinou. Ústavní výchova jako taková tedy není ideální, ale je přesto nezbytná a je třeba investovat do toho, aby se ideálu co nejvíce přiblížila.

2. Ústavní výchova a neziskový sektor
Tématikou ústavní výchovy se zabývá velké množství neziskových organizací a většina z nich podává ústavům (nejčastěji dětským domovům) nejrůznější formou pomocnou ruku. Tuto pomoc lze nahlížet z několika úhlů – jedná se jednak o pomoc lokální (podporován je jeden či několik ústavů v dané oblasti) či o pomoc plošnou, směřovanou na prostředí ústavní výchovy jako celek. Dále se jedná o pomoc jednorázovou či systematickou, v obou případech jsou častou formou sponzorské dary, určené buď konkrétně dětem (zájezd, značkové oblečení), nebo zařízení jako takovému. Rovněž jsou tu organizace, které samy poskytují rezidenční služby v oblasti péče o děti a mládež, popř. k ústavní výchově hledají alternativy (zprostředkovávají pěstouskou péči apod.). Projekt Varianty nabízí zařízením ústavní výchovy plošnou systematickou pomoc, a to zejména v oblasti metodiky práce s dětmi.

3. Problémy svěřenců před a po opuštění zařízení
Charakterem ústavu jako takového je dáno, že se dětem nedostává potřebné individuální péče a že u nich dochází k výrazné absenci výše zmíněných sociálních dovedností. Tato absence se pak ukazuje jako klíčový problém v okamžiku, kdy děti zařízení opouštějí a mají se postavit na vlastní nohy – hledají práci a bydlení, přicházejí do styku s relevantními úřady atd. Personál se v tomto ohledu snaží pedagogickým působením nahradit sociální učení, k němuž přirozenou cestou dochází ve funkční rodině, ale možnosti jsou pochopitelně omezené. Nicméně i zde jsou cesty, jimiž je možno děti vést k samostatnosti a potřebné dovednosti u nich rozvíjet. Jednou z těchto cest je propojení motivačního/hodnotícího systému zařízení a systematické práce s volným časem dětí, kdy – zjedodušeně řečeno – jsou děti motivovány k tomu, aby si volný čas organizovaly samy a aby se v rámci svých volnočasových aktivit v praxi seznamovaly s mechanizmy fungování občanské společnosti. K podpoře personálu v takovémto způsobu práce s dětmi směřují i aktivity projektu Varianty – IKV.

4. Aktivity projektu Varianty v oblasti ústavní výchovy
Vzniká metodická příručka, která bude obsahovat seznam sociálních kompetencí, jež by si mělo dítě osvojit (od zaplacení složenky na poště po řešení běžných konfliktů v mezilidských vztazích) a návrhy metodických přístupů k jejich předávání. Po její distribuci by mělo dojít ke sjednocení a k systematizaci mimoškolní výchovy v zařízeních ústavní péče, kde náplň i forma této výchovy (kterou zaměstnanci DD a VÚ každopádně realizují) dnes závisí na přístupu jednotlivých zařízení.

Zaměstnancům DD a VÚ nabízíme kurz, jenž účastníkům zprostředkuje základy metodiky předávání právního povědomí, které je pro vstup jejich klientů na trh práce i obstarávání bydlení zcela zásadní. Ke kurzu vznikla také metodická příručka.

Zaměstnancům DD a VÚ je určen i kurz interkulturní výchovy, po jehož absolvování budou moci snáze připravovat děti na život v multikulturní společnosti.

Na adrese www.varianty.cz funguje internetová právní poradna. Jejím cílem je poskytnout zaměstnancům zařízení ústavní výchovy odborné právní informace, které jim pomohou řešit konkrétní problémy, s nimiž se během výkonu svého zaměstnání setkávají.

Pro více informací kontaktujte:

Lenka Vochocová, 777 787 936 lenka.vochocova@pinf.cz
Tomáš Jacko, 777 787 954 tomas.jacko@pinf.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz