Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stane se ropákem Ivan Žlábek nebo Miroslav Bindr?

24.4.2003
BRNO [ Děti Země]
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289

Za Jihočeský kraj bylo na ropáka navrženo devět osob, do finále postoupili dva:

Výsledky ankety o antiekologický čin „Ropák roku“, kterou organizují Děti Země, budou zveřejněny již v pátek 25. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Mezi dvanáct finalistů se z padesáti jedna zaslaných osob dostali hned dva. Prvním je zemědělský podnikatel Miroslav Bindr, který rozoral asi šedesát pět hektarů luk v ochranném pásmu přírodní rezervace Hadí vrch u Rajchéřova s biotopy mnoha zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, takže mu hrozí pět let vězení a miliónová pokuta. Druhým je ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek za diskreditaci a ostudu parku v mezinárodním měřítku zpochybněním jeho smyslu (např. kácení stromů v prvních zónách), takže na jeho místo bylo vyhlášeno výběrové řízení. Současně budou zveřejněny výsledky ankety o antiekologický výrok „Zelená perla“, do které bylo zasláno šedesát čtyři výroků, nejvíce od současného prezidenta Václava Klause.

„Myslím, že pan Žlábek je letos silným favoritem ankety, neboť mise expertů Mezinárodní unie ochrany přírody potvrdila velkou většinu kritických výhrad k jeho způsobu řízení parku,“ prohlásil organizátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země. Zároveň připomněl, že loni se Ivan Žlábek umístil na čtvrtém místě.

Do finále tak za kraj nepostoupil majitel Rádia Faktor Ladislav Faktor za prosazování výstavby vysílače na Kleti v CHKO Blanský les, nájemce pozemků v Červeném Ovčíně na Písecku Josef Honeš za nepovolené terénní zásahy při stavbě golfového areálu, starosta města Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa za protlačování výstavby golfového areálu se sedmdesáti památnými duby blízko města, jednatel několika firem působících v České Kanadě Roman Khaur za nepovolené terénní zásahy při stavbě golfového hřiště u Mnichu a Nové Bystřice, starosta obce Besednice Jaroslav Klein za prosazování těžby vltavínů v přírodní památce Besednické vltavíny, bývalý vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Českých Budějovicích Josef Šíma za nevedení správních řízení při zásazích do krajinného rázu a za porušování zákonů při výstavbě golfového hřiště u Hluboké nad Vltavou a zástupce hejtmana Jihočeského kraje Jiří Vlach za snahu zmenšit území CHKO a NP Šumava a za bránění vyhlášení CHKO Novohradské hory.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety za účasti veřejnosti proběhne na soirée s vegetariánským občerstvením, které se koná od 18 hodin v brněnském divadle Husa na provázku. Hlavními hosty jsou pražský písničkář Jan Vodňanský a brněnská Cimbálová muzika Veronica.

Seznam všech dvanácti kandidátů na titul „Ropák roku 2002“ (důvody viz www.detizeme.cz/ropak):
1. Miroslav Bindr – zemědělský podnikatel a nájemce pozemků u Rajchéřova
2. Jiří Čeřovský – starosta města Jablonec nad Nisou
3. Petr Duchoň – primátor města Brna
4. Jaroslav Foldyna – zástupce hejtmana Ústeckého kraje
5. Milan Hejduk – starosta města Turnova
6. Ivana Jirásková – náměstkyně ministra životního prostředí
7. Tomáš Paducha – starosta města Pec pod Sněžkou
8. Michal Pondělíček – vedoucí CHKO Český kras
9. Jaromír Schling – bývalý ministr dopravy a spojů (ČSSD)
10. Pavel Švarc – generální ředitel Unipetrolu a člen představenstva Spolany
11. Jaroslav Vítek – ředitel ekologické sekce FNM
12. Ivan Žlábek – ředitel Národního parku Šumava

V příloze jsou uvedeny všechny zaslané osoby na ropáka za kraj, včetně odůvodnění.

Příloha k tiskové zprávě ze dne 24. 4. 2003:

Seznam osob zaslaných do ankety „Ropák roku 2002“ za Jihočeský kraj

Miroslav Bindr, zemědělský podnikatel z Jemnic a nájemce pozemků u Rajchéřova
za na jaře roku 2002 nezákonné rozorání a osetí ječmenem 65 hektarů luk s bohatou biodiverzitou v ochranném pásmu přírodní rezervace Hadí vrch u Rajchéřova s biotopy nejméně 18 zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů s vyčíslenou škodou na životním prostředí 230 milionů Kč.

JUDr. Ladislav Faktor, majitel a provozovatel soukromého Rádia Faktor
za bezohledné prosazování výstavby osmdesátimetrového stožáru nového vysílače v 1. zóně CHKO Blanský les přímo na vrcholu hory Kleť, a to i přes negativní odborné posudky a stanoviska Správy CHKO, neboť výstavbou stožáru mohou být negativně ovlivněny nejen přírodní a krajinářské fenomeny, provozovatel rádia přitom k prosazení svého záměru mediálně šíří nepravdivé informace a využívá výsadního postavení soukromého rádia.

Josef Honeš, nájemce pozemků v lokalitě Červený Ovčín u Kestřan na Písecku
za nepovolené kácení stromů a nezákonné terénní zásahy v souvislosti s výstavbou osmnáctijamkového golfového areálu v ochranném pásmu památkově chráněných kestřanských historických objektů.

Ing.Tomáš Jirsa, starosta města Hluboké nad Vltavou
za již pětileté bezohledné protlačování výstavby golfového areálu v lučním komplexu se sedmdesáti památnými duby na lokalitě Podskalská a Poříčská louka u Hluboké nad Vltavou, přičemž starosta zlehčuje i nález veřejného obhájce práv, jenž potvrdil opakované porušování zákonů (zejména stavebního zákona).

Roman Khaur, společník a jednatel několika firem působících v České Kanadě
jako společník a jednatel firmy Golf exploitation prováděl na pozemcích Mnich a Nová Bystřice nepovolené terénní zásahy a stavby v souvislosti s výstavbou osmnáctijamkového golfového areálu, čímž došlo k poškození krajinného rázu a k ohrožení biodiverzity tohoto území.

Ing. Jaroslav Klein, starosta obce Besednice na Trhovosvinensku a zastupitel Jihočeského kraje (ODS)
za prosazování průmyslové těžby vltavínů na území přírodní památky Besednické vltavíny, přestože těžbu odmítá nejméně čtyři sta místních občanů a přestože byla předložena řada kritických stanovisek vědeckých institucí a znaleckých posudků, neboť by došlo k nenahraditelné ztrátě přírodního a kulturního dědictví státu.

Mgr. Josef Šíma, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Českých Budějovicích a následně dočasně jmenovaný přednosta tohoto okresního úřadu
za opakované nevedení správních řízení při významných zásazích do krajinného rázu, čímž znemožňoval účast veřejnosti při rozhodování o realizaci záměrů, v nichž jsou dotčeny zájmy ochrany přírody,
za opakované porušování zákonů (což potvrdil i ombudsman) při vydávání souhlasů s výstavbou golfového hřiště v parku pod zámkem Hluboká nad Vltavou, čímž došlo k jeho nezákonné výstavbě a k provozování,
za opakované zásahy do činnosti České inspekce životního prostředí, čímž znemožňoval vyšetření nezákonností při stavbě golfového hřiště.

PhDr. Jiří Vlach, zástupce hejtmana Jihočeského kraje
za úsilí zmenšit rozlohu území CHKO a NP Šumava,
za usilovnou snahu zabránit vyhlášení navržené CHKO Novohradské hory.

Ing. Ivan Žlábek, ředitel Národního parku Šumava a vedoucí CHKO Šumava
za diskreditaci a ostudu parku v mezinárodním měřítku a zpochybnění jeho smyslu, za poškození šumavské přírody a za její žalostný stav, za nedodržování zákonů a vydávaných rozhodnutí státní správy ochrany přírody, neboť:
a)podle názoru mise expertů Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) nemůže být park za současného stavu zařazen do kategorie II – národní parky, neboť je zejména nepochopitelná jeho zonace (velké množství malých území), došlo k porušení zásady bezzásahovosti v prvních zónách, byly vytvořeny holoseče, poškozovaly se ekosystémy těžkou lesní mechanizací a podobně,
b)docházelo k tolerování ilegálního kácení dřeva v místech, kde vůbec nebylo povoleno, ke krádežím dřeva, byly špatně vedené záznamy o vytěženém dřevu a utajovány informace o těžbě,
c)podle zjištění ČIŽP došlo opět k porušování zákona o ochraně přírody a krajiny řadou rozhodnutí.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz