Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Blanický rytíř v roce 2003 vyhlášen

18.4.2003
VLAŠIM [Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim]
Autor: Pavel Pešout

V roce 2003 bylo již popáté udělováno ocenění Blanický rytíř fyzické osobě, která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. Ocenění udělovaly třem navrženým kandidátům neziskové organizace Podblanicka, konkrétně:

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim (administrátor ceny), občanské sdružení Chlum Čerčany, Vlastivědný klub P.A.N. Vlasáka Vlašim, Vlastivědný klub Votice, Vlastivědný klub Český Merán, o. p. s. Český Merán, Klub mladých Sedlec-Prčice, Sdružení Přátel Chotýšan, Český svaz ochránců přírody Benešov, Český svaz ochránců přírody Kladruby, Český svaz ochránců přírody Sázava, Český svaz ochránců přírody Střítež, Český svaz ochránců přírody Votice, Vlastivědný klub Šternberk, Vlastivědný klub Týnec nad Sázavou a okolí, Podblanický vědeckotechnický klub železniční, Podblanické infocentrum, Vlašimské hudební mládí a Vlašimská astronomická společnost. Pro připomenutí, dosud jsou nositeli ocenění Blanický rytíř (podle abecedy):

Miroslav Berka z Týnce nad Sázavou MUDr. Jiří Čermák z Vrchotových Janovic
Eva Dočkalová z Českého Krumlova Mgr. Ladislav Kotek z Neveklova
Mgr. Václav Kovařík z Benešova František Mika ze Sedlce-Prčice
Prof. PhDr. Josef Petráň, CSc. z Ouběnic Jaroslav Pouzar z Vlašimi
Václav Stejskal z Týnce nad Sázavou Jan Svoboda z Vlašimi
PhDr. Jiří Tywoniak z Benešova Jan Zajíc z Vlašimi


Za rok 2002 bylo celkem podáno 18 písemných nominací na 12 osob (jeden návrh nebyl platný a pětkrát byla navržena stejná osoba):

Tomáš FASSATI z Benešova
Navržen za celoživotní dílo. Za jeho přínos k rozvoji kultury na Benešovsku, zejména za založení Muzea umění v Benešově. Za přínos k ochraně památek např. opravě horní zvonice na Karlově v Benešově založením Nadace pro kulturní památky Podblanicka. Za bohatou osvětovou činnost v oblasti ochrany kulturního dědictví.

Antonín HOLUBOVSKÝ z Votic
Navržen za celoživotní dílo. Zejména za jeho celoživotní přínos k poznání a ochraně kulturního dědictví na Voticku, za osvětu veřejnosti a za aktivní činnost ve vlastivědném klubu i dalších spolcích ve městě.

Ing. Mojmír CHROMÝ z Benešova
Navržen za celoživotní dílo. Ing. Mojmír Chromý je prvním porevolučním starostou města Benešov a výraznou kulturní osobností v mnoha směrech. Byl navržen za příkladnou podporu kultury v Benešově a podporu péče o přírodu a památky na Podblanicku, za vlastivědnou činnost, publikační a osvětové aktivity především zaměřené na genealogii a heraldiku.

Ing. Jiří KOFROŇ z Ostravy a Jetřichovic.
Navržen za celoživotní dílo. Zejména za jeho úsilí o zachování kulturního dědictví jihozápadní části Podblanicka – Českého Meránu, za jeho aktivity v místních spolcích a za obětavou práci při vydávání vlastivědného sborníku Český Merán vč. jubilejního 5. čísla.

Pavel PAVLOVSKÝ z Votic
Navržen za celoživotní dílo. Za jeho celoživotní práci pro město Votice a široké okolí v oblasti výchovy, osvěty a především popularizace regionální historie s příkladným vztahem k rodnému městu a okolní krajině. Za výchovu mladé generace k lásce k hudbě, divadlu a své domovině.

PhDr. Erich RENNER z Benešova
Navržen za celoživotní dílo. Zejména za jeho badatelskou činnost v regionální vlastivědě. Za jeho výchovnou a osvětovou činnost. Za práci v redakční radě Benešovského kalendáře a bohaté publikační aktivity od popularizujících sdělení po vědecké práce ve Sborníku vlastivědných prací Podblanicka.

Miluše SLUNEČKOVÁ z Vlašimi
Navržena za celoživotní dílo. Zejména za obětavou práci v charitativních a dalších rozmanitých dobrovolných a veřejně prospěšných organizacích a za podporu kulturních aktivit ve Vlašimi.

Antonín TOULA z Křivsoudova
Navržen za celoživotní dílo. Především za mimořádnou činnost v ochraně přírodního a kulturního dědictví Dolnokralovicka. Za aktivitu v Českém svazu ochránců přírody a dalších neziskových organizacích, zejména za dlouholeté vedení kroužků dětí a mládeže, které učil poznávat a pečovat o přírodu a památky ve svém okolí.

PhDr. Ivana VRÁNOVÁ z Čechtic
Navržena za mimořádné dílo. Zejména za dlouholetou práci v oblasti poznávání a ochrany kulturního bohatství Podblanicka a za výchovnou a osvětovou činnost. Dr. Ivana Vránová pokračuje v nejlepší tradici českých učitelů, kteří učili děti poznávat a milovat svou domovinu.

MVDr. J. ZEMÁNEK z Benešova
Navržen za celoživotní dílo. Zejména za jeho kulturní a osvětovou činnost. Za jeho přínos k ochraně památek na Benešovsku, např. kostela v Poříčí nad Sázavou a kostela Chvojen. Pan doktor Zemánek je typickým příkladem běžného občana, který svým nadšením a obětavostí dokáže zázraky.

Jarmila ZÁBRANSKÁ z Vlašimi
Navržena za celoživotní dílo. Zejména za celoživotní práci s dětmi a mládeží především v oblasti dětského činoherního a loutkového divadla, za obětavou práci v neziskových organizacích a za celkovou kulturní a literární propagaci města Vlašim.

Věra ŽIROVNICKÁ z Vlašimi
Navržena za celoživotní dílo. Zejména za její literární tvorbu, kterou vyjadřuje svou zamilovanost k rodnému kraji a kterou vede i ostatní k utváření vztahu ke své domovině. Za obětavou činnost v Nadaci J.A. Komenského a dalších neziskových organizacích.

O ocenění rozhodla porota složená ze zástupců jednotlivých nevládních organizací. Její práce byla velmi obtížná. Nakonec rozhodla o udělení ceny těmto třem nominovaným:

Čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo získal pan Antonín Holubovský z Votic.
Antonín Holubovský se narodil 13.6. 1932 v Neustupově jako syn drobného zemědělce. Po vyučení automechanikem pracoval až do důchodu v STS Olbramovice. Ve svém životě byl aktivním členem mnoha neziskových organizací, např. Českého rybářského svazu, kde založil a dosud vede kroniku rybářského spolku ve Voticích. V r. 1982 spoluzaložil vlastivědný kroužek ve Voticích a byl zvolen jeho předsedou. Tuto funkci vykonává dosud. Během jeho působení vlastivědný kroužek – nyní klub – získal zchátralou budovu, kterou členové klubu sami opravili a zařídili v ní klubovnu a depozitář. Činnost klubu byla od začátku zaměřena na ochranu a evidenci památek ve Voticích a okolí, sběr artefaktů, pořádání přednášek a zájezdů s vlastivědnou tématikou. Klub se zejména prostřednictvím pana Antonína Holubovského podílí na řadě aktivit a projektů organizovaných Muzeem okresu Benešov, Státní památkovou péčí, Nezávislou památkovou unií a Českým svazem ochránců přírody. Uspořádal řadu přednášek a výstav, bylo sebráno několik set historických předmětů a písemností. Vlastivědný klub se podílí na vydávání regionálních publikací.
Antonín Holubovský je neúnavný a nadšený ochránce památek a sběratel historických artefaktů. Zřídil informační tabule o historii Neustupova, Koutů a Buchova a v uvedených místech je umístil. Od r. 1985 je zpravodajem státní památkové péče. Jako takový se podílel na pořizování soupisu drobných sakrálních památek, za což mu v uplynulém roce bylo uděleno Čestné uznání Okresního úřadu Benešov. U vybraných křížů a kapliček inicioval jejich opravu, na které se spolupodílel. V loňském roce oslavil vlastivědný klub 20 let trvání své existence. Největším a stále nedosaženým cílem tohoto klubu je vybudování městského muzea ve Voticích. Je možno doufat že i k propagaci, podpoře a dosažení tohoto cíle svým dílem přispěje i ocenění jednoho z hlavních iniciátorů, Antonína Holubovského.

Čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo získal p. ing. Jiří Kofroň z Ostravy a Jetřichovic.
Pan Ing. Jiří Kofroň se narodil v roce 1922 v Sedlci-Prčici. V uplynulém roce tedy oslavil osmdesátiny. Nepřízeň poválečného režimu jej zavála daleko odtud, až do Ostravy. Ale sem, do údolí Českého Meránu, se stále vracel a vrací. V Jetřichovicích vlastní u zámku krásnou starou chalupu, kterou ukázkově udržuje. Celá léta Ing. Kofroň sbírá historické písemnosti o zdejším kraji a drobné práce také publikuje. V roce 1996 se ujal hlavní redakce sborníku Českého Meránu a je jen jeho zásluhou, že sborníky pravidelně každý rok vycházejí. V roce 2001 se největší měrou zasloužil o vydání jubilejního 5. ročníku Český Merán, do kterého také sám napsal tři obsáhlé a objevné články. Sborníky jsou ceněny nejen laickými zájemci o historii z regionu i vzdálenějších končin, ale i odborníky pro odbornou úroveň jednotlivých příspěvků a kvalitní grafickou úpravu. Ing. Jiří Kofroň se také intenzivně věnuje současné situaci v celém regionu a aktivně spolupracuje nejen s Městským úřadem v Sedlci-Prčici, ale i Společenstvím obcí Čertovo břemeno a o.p.s. Český Merán.

Čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo získala paní Jarmila Zábranská z Vlašimi.
Paní Jarmila Zábranská se narodila 1. 8. 1926 ve Vlašimi a již 46 let pracuje jako učitelka a vychovatelka dětí a mládeže na základních a středních školách Vlašimska. Jmenovaná připravila a režírovala od r. 1956 do r. 1981 cca 150 veřejných vystoupení dětského a loutkového divadla pro základní a mateřské školy a to v sále Na Blaníku, na bývalé loutkové scéně vlašimského zámku, ale i v okolních obcích, ba i v Benešově, Bystřici, Hořovicích a v Praze. V roce 1967 na Pražském Hradě hrál její soubor ve 3 jazycích. Rozdává radost dětem tří generací. Její činnost má nejen zábavné, ale i výchovné poslání. Učí děti přemýšlet, správně se vyjadřovat, vede je k četbě, a tak prohlubuje lásku k mateřskému jazyku. Jako ochotnická herečka vystupovala po dobu 20 let v 56 představeních v dramatických i komických rolích ve Vlašimi, Načeradci, v Sedlci-Prčici, Zruči n. S., Benešově atd. Do její rozsáhlé kulturně výchovné činnosti patří i činnost publikační. V letech 1964 až 1981 pravidelně přispívala na téma dětské dramatiky do časopisu Vychovávatel´ Bratislava, v roce 1981 vydal Pedagogický ústav Praha její publikaci "Chcete hrát divadlo?" a Okresní kulturní středisko Benešov vydalo její knížku "Děti a divadlo". V roce 2001 jí vyšla autobiografická sbírka povídek pro děti "Album Jarmilky Kameníkové", kde v příbězích z autorčina mládí též osobitým pohledem zachytila historii Vlašimi v první polovině minulého století. Paní Jarmila Zábranská se svou nevšední aktivitou pracuje v řadě neziskových organizací ve Vlašimi – angažuje se v Junáku, cvičí "Rodiče s dětmi" v Sokole, je aktivní členkou a činovnicí Klubu učitelů-důchodců okresu Benešov a organizuje pro ně zájezdy po naší vlasti. V posledních třech letech pořádá odpolední představení pro děti v Podblanickém ekocentru Českého svazu ochránců přírody. Na pozvání Městské knihovny ve Vlašimi připravuje přednášky pro děti "Kniha – přítel člověka" a pro klub vlašimských důchodců "Zajímavosti".

Slavnostního udělování, které proběhlo v obřadní síni vlašimského zámku, se účastnilo na padesát hostů kulturního, společenského i politického života regionu. Na půdě města přítomné přivítal starosta Vlašimi Mgr. Luděk Jeništa. Pozvání přijala a projev k přítomným pronesla senátorka Parlamentu České republiky Ing.Helena Rögnerová, zástupce hejtmana Středočeského kraje Antonín Podzimek, řada starostů měst a obcí Podblanicka, jejichž jménem promluvil starosta města Votic pan Jiří Slavík, ředitelé škol z okresu Benešov a mnoho dalších.
Blaničtí rytíři obdrželi již tradičně kromě pěkného diplomu každý svou originální velmi hodnotnou pískovcovou sochu Blanického rytíře od akademického sochaře Daniela Talavery. Pořízení těchto soch sponzorovala firma Rabbit a. s. Trhový Štěpánov.
Na závěr slavnostního aktu byla zveřejněna výzva k nominování na Blanické rytíře za rok 2003, kteří budou uděleni v roce 2004. Nominována může být fyzická (nikoli tedy právnická) osoba která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. A to za mimořádný čin v uplynulém roce (popř. dokončený v uplynulém roce) nebo za celoživotní dílo (ve výjimečných případech může být ocenění uděleno i in memoriam). Nominaci může podat kdokoli, tedy jednotlivý občan, obec, zájmový spolek písemně na adresu Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim. Nominace musí obsahovat titul, jméno a příjmení kandidáta, datum jeho narození, odůvodnění nominace a jeho kontaktní adresu popř. telefon. Uzávěrka nominací je v březnu 2004.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz