Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

projekt STEP 2003

2.2.2003
PRAHA [ZIG-ZAG ]
Autor: Ing. Zdeněk Pilecký

Tisková zpráva obsahuje:
1. Proč projekt STEP 2003
2. Akce projektu STEP 2003
3. Zimní semináře techniky stepu
4. Jak vznikl v Americe Národní den stepu
5. Oslavy Dne stepu 2003
6. Profil organizátora - tanečního studia ZIG-ZAG tap & swing
7. Sponzoři

Kontakt pro novináře:
Ing. Zdeněk Pilecký - vedoucí organizačního týmu
Vlastina 11, 160 00 Praha 6
Mobil: 603 954 074
Tel./zázn.: 220 563 459
e-mail: studio@zig-zag.cz

Další informace - na internetu:
http://www.zig-zag.cz
(Články o stepu a swingu, odkazy na podobné stránky v ČR i v zahraničí)

======================================================

1. Proč projekt STEP 2003

Step v dnešní podobě je výsledkem vývoje kulturního-tanečního dědictví anglofonních osadníků Ameriky, které se mísilo s tanci ostatních etnik, zvláště afro-američanů. Nově vzniklá taneční forma byla z Ameriky importována zpět do Velké Britanie, kde znovu podléhala vlivům svých vlastních kořenů. Přestože během doby vzniklo po celém světě množství stepařských klubů, směr vývoje stepu je přirozeně dále určován zeměmi, které stály u jeho zrodu.
Jako svébytná umělecká taneční forma je step v České republice opomíjen hlavně z důvodů historických. Kontakt s tímto žánrem byl u nás částečně přerušen druhou světovou válkou a po nástupu komunismu byl zcela znemožněn. Step byl označován za typický produkt úpadkové „imperialistické“ kultury a jako taneční styl živořil na okraji uměleckého spektra. Z tohoto důvodu se u nás na uměleckých školách step většinou neučí a když, tak je studentům předkládán ve formě i výrazu z doby před druhou světovou válkou. Step ovšem od té doby prošel bouřlivým vývojem, který v podstatě kopíroval vývoj jazzové populární hudby tak, jak ho známe do dnešních dnů.
Vrátit stepu jeho rovnocenné postavení mezi ostatními tanečními technikami je možné pouze rozvojem intenzivních mezinárodních styků se zeměmi jeho původu, zvaním kvalitních tanečníků a pedagogů do České republiky.

Projekt si zvláště klade za cíl zaplnit mezeru v tanečním vzdělání tanečníků profesionálů i amatérů, kteří se stepu věnují jako zájmově umělecké činnosti, i široké laické veřejnosti.
Všechny akce projektu budou přístupné široké veřejnosti hostitelské země i zahraničním hostům a místní stepařské kluby a organizace pomohou doprovodnými akcemi při propagaci celého projektu.

Tímto projektem navazujeme na úspěšné akce se zahraničními lektory a oslavy Dne stepu, které jsme uspořádali v letech 1999 - 2002.

2. Akce projektu STEP 2003

· zimní semináře techniky stepu Lisa Delaney (London, UK), irské tance, 15. 2. 2003
Roxane Butterfly (New York, USA), step, 23. 3. 2003
· oslavy Dne stepu v České republice Acia Gray (Austin, USA) step, 23. – 25. 5. 2003
· letní škola tance „Lužany 2003“ Isabelle Girault (Francie) step, 28. 6. – 5. 7. 2003
· podzimní seminář techniky stepu Sam Weber (New York, USA) step, 10. 2003

· 3. Zimní semináře techniky stepu

První akcí našeho projektu pro rok 2003 (SO 15.2.2003) je víkendový seminář lekcí irských tanců pro mírně a středně pokročilé, pokročilé studenty a pedagogy, vedený anglickou lektorkou Lisou Delaney.

Lisa Delaney je držitelkou Certifikátu lektora irských tanců, který ji udělila Irish Dancing Commission (An Coimisiún Le Rincí Gaelacha) z Irského Dublinu v roce 1996. Byla choreografkou a lektorkou tanců Riverdance a Lord of Dance, které byly součástí představení „Fire of Dance”, produkovaného v Německu v říjnu 2000. V současné době vyučuje hlavně v Hammersmith Irish Centre (London), kde založila a vede Delaney Academy of Irish Dancing. V letech 1995 – 6 působila v Saskatoon Academy of Irish Dancing v Kanadě. Je členem asociace učitelů Jižní Anglie.

Druhou akcí (NE 23.3.2003) je víkendový seminář techniky amerického stepu pro středně pokročilé a pokročilé studenty a pedagogy, vedený americkou lektorkou Roxane Butterfly.

Roxane Butterfly je první stepařkou, která získala cenu Bessie Award. Dostala ji roku 1999 v New Yorku za svůj výjimečný a tvořivý přínos stepu. Je jednou z mála ze své generace, kdo jezdí turné po Evropě, Asii, Africe a USA jako sólista a také učitel a choreograf. V celém světě obdivují její rychlost a techniku. Vystupovala na mnoha prestižních jazzových festivalech (např. v Nice, Toulonu, Ženevě, Římě atd.) a při velkých tanečních událostech jako jsou Suresnes-Cité-Danse 1995-96 (kde byl hostem také Savion Glover), Jazz Tap Ensemble Summer Festival (Los Angeles), Boston Summer Dance, Tanzhaus Tap Ahead (Dusseldorf), Stuttgart Tap Festival (Germany), Tap Extravaganza v New Yorkské radnici (1993, 98, 2000) a dalších.
Roxane dostala své jméno od svého největšího vzoru a učitele, legendárního Jimmy Slyde a umění „hoofingu“ se učila u Original Hoofers (Lon Chaney, Chuck Green, Buster Brown, Jimmy Slyde), s kterými stepovala začátkem 90. let každý týden na universitě „La Cave“.
Od té doby Roxana účinkovala v představení MADhattan – výpravném hip-hop muzikálu v NY Hotel v Las Vegas, a současně v „Jam On The Groove“. Také se mnohokrát objevila s Jazz Tap Ensemble z Los Angeles, kde tančila choreografie Gregory Hinese a Lynn Dally. Nedávno účinkovala v „Duke Ellington Sacred Concert“s New Yorským Virtuosi Orchestra, který řídil Kenneth Klein, a který doprovázel slavného basistu Ron Cartera.
Se svým manželem „Jazzy J“ spoluzakládala „Make That Move“ – stepařský a hip-hop mega jam na Manhattanu. Vytvořila mnoho tap jam session v New Yorku (Cooler, Internet Café, Teddy´s), učila na New York University a v Broadway Dance Center, účinkovala v různých dokumentech o stepu a jazzu a publikovala mnoho článků o stepu. Žije v Harlemu, řídí vůbec první stepařskou a hip-hop show, která byla vytvořena ženou – „BeauteeZ´n The Beat“.

4. Jak vznikl v Americe Národní den stepu

Národní den stepu byl ustanoven americkým kongresem před čtrnácti lety. Rezoluce Sněmovny reprezentantů i Senátu, která vyhlašuje 25. květen Národním dnem Tap Dance, je výsledkem práce Nicol Daval, Carol Vaughn a Lindy Christensen. Byla uvedena v život a zaštítěna kongresmanem Johnem Conyersem a senátorem Alfonse D´Amatou a jako zákon podepsána prezidentem George Bushem
7. listopadu 1989.

Společná rezoluce č. 131 Sněmovny Reprezentantů a společná rezoluce č. 53 Senátu
Vyhlášení 25. května Národním dnem stepu
Protože
mnohotvárnost stepu jako umělecké formy je výrazem kulturního dědictví našeho národa, odrážejícím spojení afrických a evropských kultur do výsledku, nesoucího amerického ducha; budeme podporovat dokumentaci, archivování a předvádění stepu, jako jeho předávání následujícím generacím
Protože
step měl historický a vývojový vliv na ostatní druhy amerického umění, jako hudbu, vaudeville, muzikálová divadla Broadwaye, film a také ostatní formy tance
Protože
step je radostná a estetická síla, poskytující zdroj zábavy, a výsledek tvořivosti a sebevyjádření Američanů, jak na úrovni profesionálů, tak amatérů
Protože
je v nejlepším zájmu našeho národa chránit, podporovat a oslavovat tuto unikátní formu amerického umění
Protože
Bill ”Bojangles” Robinson vytvořil výjimečný příspěvek k umění stepu jak na jevišti, tak ve filmu, spojením rozličných stylových i rasových prvků
Protože
25. květen je výročím narození Billa ”Bojangles” Robinsona, je to vhodný den k obrácení pozornosti národa k americkému stepu

Proto bylo rozhodnuto
senátem a sněmovnou reprezentantů Spojených států Amerických na zasedání kongresu vyhlásit 25. květen ”Národním dnem stepu”. Prezident je zmocněn a žádán vydat prohlášení k lidu Spojených Států, aby doprovodil tento den vhodnými oslavami a akcemi.

5. Oslavy Dne stepu 2003

Oslavy Dne stepu (PO 19. – NE 25.5.2003) jsou třetí akcí projektu Step 2003. Pozvání přijala americká lektorka Acie Gray, která je zároveň autorkou jedné z nejnovějších metodických příruček techniky stepu. Její knihu „The Souls of Your Feet“ v překladu Zdeňka Pileckého vydává počátkem května pražské nakladatelství Scientia (www.scientia.cz), které se specializuje na školní učebnice a naučnou literaturu.

Acia Gray procestovala více než 250 měst po celých Spojených Státech i v zahraničí jako sólistka, choreografka a učitelka stepu. Spolu s Deirdre Strand založila profesionální skupinu Tapestry Dance Company v Austinu (stát Texas) a je její uměleckou ředitelkou. Skupina se jako jedna z mála ve Státech zabývá různými formami tance a mezi mnoha jinými vystupovala i se soubory jako je New York City Ballet, Houston Ballet nebo Doug Varone & Dancers.
Po skončení studií na American Academy of Dramatic Arts (Ameriská divadelní akademie) v New Yorku nastoupila Acia dráhu profesionální tanečnice jako kmenový člen a výkonná ředitelka Austin on Tap, jednoho z nejaktivnějších souborů osmdesátých let. Jako stepařka sólistka se potkávala na jevišti s umělci jako Steve Condos, Jimmy Slyde, Lon Chaney, Chuck Green, Sarah Petronio, Brenda Bufalino, Savion Glover a mnoha dalšími. V roce 1989 byla vybrána spolu s dalšími jedenácti stepaři z celého světa pro práci s legendárním Charles „Honi“ Colesem na První americké tvůrčí dílně stepu (America’s first Creativ Residency in the art of tap) pro Taneční festival v Coloradu a za rok na to znovu pro spolupráci s Jimmy Slydem. Účinkovala v představeních The Great Tap Reunion, Tap/Dowop, Chicago on Tap, Tribute to Cholly Atkins v Las Vegas, Just Friends se Sarah Petronio a v dokumentu společnosti PBS Hani Coles – A Class Act. Je původním členem řídícího výboru Mezinárodní stepařské asociace (International Tap Association), uměleckou ředitelkou sekce stepu v Americkém institutu tanečního umění (Dance Arts Institute of America) a v současnosti členem výborů Austin Community College a Tapestry Dance Company Academy. Je také lektorkou Mezinárodní letní školy na Kypru, svazu Amerických učitelů tance (Dance Masters of America), Tanečního Centra na kolumbijské Univerzitě (Dance Center of Columbia College), Tanečního festivalu v Coloredu (Colorado Dance Festival), festivalu Chicago on Tap, Univerzity v Texasu, Texaské asociace učitelů tance (Texas Association Teachers of Dance) a řady dalších univerzit a tanečních organizací.
Mimo souboru Tapestry převzaly její choreografie Ballet Austin, Tapsichore ze St. Louis, mnoho choreografů moderního tance a produkce muzikálů She Loves Me, Cabaret, Man of La Mancha a Nunsense! Pokračuje v práci choreografky, učitelky a tanečnice ve snaze spojit tradiční a současné taneční trendy s americkým „rhythm tap“.

V rámci programu Den stepu 2003 budou uspořádány:
- stepařská taneční přehlídka, kde vystoupí vybraní stepaři a stepařské kluby z České republiky, hosté z USA a okolních evropských zemí
- výukový seminář o technice, vývoji stylů a současnosti stepu v Americe, vedený americkým hostem Acií Gray
- praktické semináře stepařské techniky pro pokročilé a učitele stepu, vedené americkým hostem Acií Gray
- autogramiádu českého překladu knihy „The Souls of Your Feet“ autorky Acie Gray
- praktické semináře techniky jazz dance pro zúčastněné stepaře, vedené americkou lektorkou Deirdre Strand
- besedu s pamětníky a odborníky o historii stepu v České republice
- rotující třídy – pražští učitelé stepu otevřou v týdnu od 19. do 23.5. své lekce zájemcům z ostatních škol a kurzů
- happening, upozorňující na akce oslav Dne stepu
- tisková konference před oslavami Dne stepu

6. Profil organizátora

Taneční studio ZIG-ZAG tap & swing
Studio, které vede pedagog a choreograf Zdeněk Pilecký, bývalý tanečník Hudebního divadla v Karlíně a Státní opery Praha, se zaměřuje především na step a taneční choreografie k hudbě 20. až 60. let. Tímto zaměřením je jedno z mála svého druhu v České republice a je proto vyhledávané pořadateli nejrůznějších společenských akcí, kteří mají zájem o netradiční vystoupení.
Studio ZIG-ZAG pořádá kromě lekcí repertoáru i lekce techniky stepu pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé (i profesionály), navíc kurzy klasického tance (baletu), jazzového tance a kurz Lindy Hop (tance na swingovou hudbu) a akrobacie. Tanečníci skupiny Zig-Zag jsou mistry a vicemistry ze soutěží, pořádaných v posledních letech v naší republice.

7. Sponzoři

Tradičním sponzorem naší spolupráce s americkými lektory je Americké velvyslanectví, Office of Public Affairs.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Dalšími sponzory jsou:
Digital Image Studio, s.r.o.
ANL tours & meetings, s.r.o.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz