Tiskové zprávy NNO
Hnutí Trikolóra prostřednictvím pozměňovacích návrhů poslanců Václava Klause, Zuzany Majerové Zahradníkové a Terezy Hyťhové představilo ve druhém čtení zákona o státním rozpočtu na rok 2021 úspory ve výši 70 miliard korun. Trikolóra navrhuje snížit dotace soukromým firmám a na obnovitelné zdroje, uspořit zbytné výdaje v ministerstvech vnitra, financí a dopravy, omezit podporu ekologickým spolkům a omezit evropské dotace i odvody do rozpočtu EU, či zrušit plošnou inkluzi na školách.
::životní prostředí::
Ve čtvrtek 10. prosince 2020 začne jednání Evropské rady, na kterém se lídři EU mají dohodnout na finální podobě klimatického zákona a klimatických cílů pro rok 2030. Debata zahájená již na minulém jednání rady 15. a 16. října tak snad konečně dospěje ke konkrétním závěrům. Přestože Evropský parlament letos v říjnu hlasoval pro podporu snížení emisí do roku 2030 o nejméně 60 % oproti roku 1990, ve hře v tuto chvíli zůstává už jen cíl podpořený Evropskou komisí, podle které by emise Evropské unie měly do roku 2030 klesnout o 55 %. I u tohoto méně ambiciózního cíle se ale očekává odpor některých zemí zejména ze střední a východní Evropy. Generální tajemník OSN António Guterres, který 19. listopadu vystoupil na jednání Evropské rady pro zahraniční vztahy s projevem [1] apelujícím na co nejvyšší klimatické ambice Evropské unie, označil 55% cíl za naprosté minimum.
::životní prostředí::
Už čtrnáct nepřetržitých dní a nocí strávili lidé z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima před Ministerstvem životního prostředí. Dnes se k nim připojila stovka lidí a společnou demonstrací upozornili na blížící se zasedání Uhelné komise. Podobné demonstrace a happeningy se ve stejný čas konají také před českými ambasádami v Německu, na Slovensku a v Polsku.
::životní prostředí::
Díky restriktivním opatřením a zavedení okénkového prodeje se Češi vydali cestou znovupoužitelných obalů na jídlo a zamezili tak vzniku několik set kilogramů odpadu měsíčně. Restaurace zapojené do systému REkrabička najdete nově i v mapě projektu www.KAMsNIM.cz
::životní prostředí::
198 českých renomovaných i méně známých vědců a vědkyň z rozličných oborů, od klimatologie a environmentálních věd po neurovědy a psychologii, podepsalo otevřený dopis adresovaný vládě České republiky. Sdílejí v něm obavy z budoucnosti naší civilizace i současné podoby života na Zemi a vyzývají naší vládu k zásadnějším krokům ke snížení příčin změn klimatu a jejich dopadů. Současně vyjadřují podporu občanským protestům, které upozorňují vládu na její nedostatečné snahy v této oblasti.
::životní prostředí::
Nemusí pršet, stačí, když kape. Říká jedno ze známých přísloví. A proto máme radost z každé realizované akce, která zlepší naši přírodu. V obdobích sucha a nevyrovnaných srážek je velkým úspěchem vybudování tůní, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice.
::životní prostředí::
Na zahradě Základní školy Dědina na Praze 6 vznikly nové prvky, které slouží nejen k trávení volného času dětí, ale i výuce. Nyní tyto inovace přicházejí velmi vhod.
::regionální rozvoj::
Téměř 4 ha mokřadních luk bezplatně převedlo vedení města Jaroměř České společnosti ornitologické, aby je v Ptačím parku Josefovské louky využila k zadržování vody, ochraně mokřadní přírody a ekologické osvětě pod širým nebem. Zastupitelstvo Jaroměře tak učinilo revoluční rozhodnutí v nakládání s krajinou.
::životní prostředí::
Helske Energy Save, výrobce udržitelných stavebních výrobků a špičkových technologií, „šlape do vývoje“. S vlastním výrobním centrem na Slovensku, konkrétně na Slovensku, vyrábí společnost produkty pro ošetření interiéru, které zlepšují zdraví budov,
::životní prostředí::
Jak vyplývá ze zprávy Perspektivy energetických technologií 2020 aktuálně vydané Mezinárodní energetickou agenturou (IEA), pro dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 se musí urychlit zavádění inovací výroby zelené elektřiny, vodíku, biometanu a ukládání oxidu uhličitého. Technologie, které by měly zajistit přes 45 procent plánovaného snížení emisí v roce 2050, jsou teprve ve vývoji a dosud nebyly nasazeny v širší praxi.
::životní prostředí::
České firmy měly letos poprvé příležitost zúčastnit se programu celoevropské iniciativy Climate-KIC – Pioneers into Practice. Program byl veden netradičně v online režimu, i přesto se mu podařilo vytvořit dva nové udržitelné projekty pro Moravskoslezský kraj, které rozvíjeli profesionálové se zájmem o klima z Chorvatska a Maďarska. Vyhodnocení projektu proběhlo v polovině listopadu skrze platformu Zoom.
::životní prostředí::
Ministerstvo životního prostředí zahájilo přeshraniční posuzování
::životní prostředí::
Dobrý stav lesů je podmíněn množstvím a dostupností živin v půdě. K odhadu úrovně výživy porostů se proto dlouhodobě zjišťují a užívají koncentrace živin v asimilačních orgánech dřevin. Vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu lesů je tak důležité znát, jak v koloběhu živin v lesním prostředí fungují jednotlivé dřeviny. Jedle bělokorá je řazena mezi meliorační a zpevňující dřeviny. Zpevňující funkce jedle je spatřována v lepším zakotvení v půdě, spojeným s tvorbou v mládí kůlovitého a později srdčitého kořenového systému. Dobrá meliorační funkce jedle, spočívající v návratu části živin zpět do půdy ve formě opadu, je však doložena mnohem méně.
::životní prostředí::
Plocha zelených střech v České republice se za posledních pět let zdvojnásobila
Ke konci roku 2019 se na území České republiky nacházelo 1,58 milionu m² zelených střech, extenzivních i intenzivních, což je 1,2násobek rozlohy pražského Starého Města nebo přibližně polovina rozlohy pražského Nového Města. Dynamiku vývoje dokládá fakt, že za posledních pět let se plocha zelených střech v republice více než zdvojnásobila. K těmto výsledkům dospěla odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ), která každoročně zjišťuje celkovou výměru zelených střech zrealizovaných na území České republiky.
::životní prostředí::
V rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání byl jednoznačně nejdiskutovanější změnou zákaz klecových chovů nocnic, k němuž se Asociace soukromého zemědělství ČR již několikrát vyjadřovala. S ohledem na tuto skutečnost však zůstal takřka nepovšimnut fakt, že schválením novely došlo i k plošnému zákazu v chovech hospodářských zvířat „provádět kastraci samců a zkracování ocasů zaškrcením varlat nebo části ocasu“. Jde o další z řady důkazů toho, že ačkoli má podnikání v zemědělství množství lokálních i komoditních specifik, přetrvávají v naší zemi snahy zákonodárců regulovat pokud možno každý detail toto podnikání ovlivňující.
::životní prostředí::
Firma MLC Holíč stáhla žádost o posouzení vlivů záměru na životní prostředí
::životní prostředí::
V obci Branjevo, která se nachází v municipalitě Zvornik v Bosně a Hercegovině nedaleko hranic se Srbskem, je vybudována část stokové sítě, ale zatím zde úplně chybí čistička odpadních vod. Část odpadní vody tedy koncentrovaně odtéká do řeky Driny. Starosta města Zvornik proto nedávno podepsal s Češkou rozvojovou agenturou Memorandum o porozumění na realizaci projektu, v rámci něhož ČRA zajistí vybavení pro kanalizační síť. Město Zvornik financuje stavební práce, zajistí i lokalitu pro čistírnu odpadních vod, povolení a kanalizační přípojky.
::životní prostředí::
Asociace soukromého zemědělství ČR společně se Zelinářskou unií Čech a Moravy a Ovocnářskou unií ČR zaslaly na počátku listopadu na Úřad vlády ČR své nesouhlasné stanovisko s regulačními opatřeními stanovujícími maximální možný limit 20 účastníků farmářského trhu na 400 metrů čtverečních. Považují je za faktickou likvidaci farmářských trhů za situace, kdy takové akce představují z celé řady důvodů vhodnou alternativu k nákupům potravin v obchodních centrech (více zde: https://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/podminky-pro-poradani-farmarskych-trhu-jsou-nesmyslne-a-likvidacni.html). Jaká přišla odpověď z ministerstva zdravotnictví?
::životní prostředí::
Asociace soukromého zemědělství ČR poslala minulý týden dosavadní připomínky k návrhu Strategického plánu podpory Společné zemědělské politiky, který ministerstvo zveřejnilo na začátku listopadu coby zásadní materiál, jímž se stanoví pravidla pro aplikaci SZP na následujících sedm let. Protože připomínky nemohly být vzhledem ke krátkému termínu pro jejich vypracování a vzhledem k omezením v souvislosti s pandemií dostatečně projednány v rámci členské základny, budeme samozřejmě nadále pracovat na jejich doplňování a upřesňování a věříme, že naše organizace bude do další přípravy tohoto zásadního materiálu intenzívně zapojena.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|