Formát světoznámých TED talků v Praze. Na konferenci TEDxNárodní nabídnou řečníci pohled do naší společné budoucnosti napříč společenskými i vědními tématy.
16.3.2023
Praha [PIARISTI]
Autor: Michaela Sikorová, tel: 776712858
Témata letošního TEDxNárodní
Konference organizovaná 25. března 2023 přináší během jednoho dne pohled do naší společné budoucnosti v době, kdy se lidstvo nachází v mnoha směrech na rozcestí. Mluvčí TEDxNárodní se zastaví u palčivého tématu změny klimatu. Proberou alternativní zdroje energie a vhodné technologie. Tématy budou také umělá inteligence, nenáboženská spiritualita, restorativní justice, sociální rovnost, budoucnost a podoba vzdělávání, udržitelná móda nebo role médií v moderním světě. Řečníci nastíní svůj pohled na budoucnost napříč společenskými i vědními tématy. Budou hovořit o problémech, které se týkají nejen naší společnosti, ale mají globální přesah.
Pohled odborníků z různých odvětví
Lékař Martin Jan Stránský po celém světě přednáší o neurologických dopadech moderní technologie na lidský mozek a na lidskou budoucnost. V Praze bude hovořit o vlivu sociálních sítí na naše zdraví. Expertka na restorativní justici Petra Masopust Šachová usiluje o její široké zapojení do českého trestního práva jak na teoretické úrovni, tak v praxi. Kulturoložka Kamila Němečková se zaměřuje na interdisciplinární studium spirituality v kontextu současné globální krize. Jak najít rovnováhu mezi materiálním a duševním ve 21. století? Co jsou to komunitní energetická družstva a jaký je jejich potenciál i v naší společnosti? O tom bude hovořit Dirk Vansintjan, jenž předsedá Evropské federaci občanských energetických družstev. Otázku udržitelné módy, klimatu a tím i budoucnosti bude řešit ve své přednášce světově známá modelka a aktivistka Arizona Muse. Další z řečníků, Jeremy Druker, zastává funkci výkonného ředitele společnosti Transitions (TOL), jedné z předních organizací pro rozvoj médií ve střední a východní Evropě, a zaměřuje se na „solutions journalism“ a otevírá tak otázku, jaká je budoucnost médií. David Tišer se více než deset let věnuje vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Lékařka Kristina Höschlová se specializuje na anesteziologii a intenzivní péči, urgentní medicínu a horskou medicínu, zkušenosti nasbírala i na misích Lékařů bez hranic. Jakub Zelený pracuje jako environmentální poradce v organizaci Člověk v tísni, kde se zaměřuje na problematiku změny klimatu. Mezi řečníky bude i ekolog a prezident Evropské federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík a Josef Dvořáček, spolumajitel společnosti SONNENTOR, která je dnes významným zpracovatelem bylin, čajů a koření z ekologického zemědělství. Svůj prostor bude mít také Jan Kulveit, který se zabývá sladěním umělé inteligence s lidskými zájmy, globálními riziky či strategiemi pro budoucnost. Zástupkyní nejmladší generace bude Emma Babáková, středoškolačka, která ví, že vzdělávání a mladí jsou budoucnost a současný výukový systém vnímá jako přežitek.
Řečníci z Česka i z celého světa
Nejen těchto třináct, ale i další mluvčí budou věnovat své přednášky budoucnosti. Původní koncept domácích řečníků se v letošním programu rozrostl i o zástupce ze zahraničí. Účastníci konference tak nasytí svou zvědavost, rozšíří si obzory a poslechnou názory odborníků z mnoha odvětví. Připraven je pro ně navíc kulturní program v podobě hudebního vystoupení nebo slam poetry s Anatolem Svahilcem.