Aktivisté budou opět „prodávat vánoční psy“
19.12.2011
PRAHA [o. s. Otevři oči]
K akci se letos přidala i další města – minulý čtvrtek proběhl „prodej vánočních psů“ na Kapucínském náměstí v Brně, ve čtvrtek 22. prosince se uskuteční v Plzni ve Smetanově ulici od 15:30 do 18 hodin.
„Chceme provokovat k zamyšlení. Každý ví, že psi cítí bolest, a nikoho by u nás nenapadlo je naházet do kádí a prodávat je na ulicích jako vánoční pokrm. Kapři však cítí bolest ve srovnatelné míře, tak proč nikomu nepřijde divné, že jsou svátky míru a lásky oslavovány jejich hromadným trýzněním a zabíjením?“ řekl Marek Voršilka z iniciativy Vánoce bez násilí.
„V některých asijských zemích jsou psi běžně na ulicích zabíjeni na maso. Nám to přijde barbarské, sami se ale chováme stejně. Rozdíl mezi zabíjením psů a kaprů je jen v našich zvycích a předsudcích.“
„Vánoce jsme nazvali svátky klidu, míru a lásky a na jejich oslavu každoročně způsobujeme utrpení a smrt milionům živých bytostí. Nenastal čas, abychom se nad tímto svým jednáním vážně a hluboce zamysleli?“
Kapři trpí
I český zákon na ochranu zvířat uznává, že kapr je živým tvorem schopným pociťovat bolest a utrpení. Konkrétní předpisy pro zacházení s rybami jsou ale podle aktivistů slabé a navíc se často nedodržují. „Každý, kdo se bez růžových brýlí podívá do těch kádí, musí uznat, že ti kapři nesmírně trpí. Jsou pomlácení, poranění, vyčerpaní, přidušení, hladoví a nemocní,“ řekl Voršilka.
Kampaň podpořil známý polský zoolog a vysokoškolský profesor Andrzej Elżanowski: „Systém vnímání bolesti mají ryby prakticky stejný jako savci. Chcete-li lépe porozumět tomu, jak tuto vánoční tradice vnímají ryby, zkuste si představit zanedbané a zraněné psy, kteří jsou prodáváni v přeplněných klecích.“
Další protesty
Kromě předstíraného prodeje „vánočních psů“ budou aktivisté od úterý do čtvrtka protestovat přímo vedle prodejních míst na pražském Andělu, kde se postaví s transparentem a budou ke kolemjdoucím promlouvat a zpívat pozměněné vánoční koledy, které místo vánoční idylky expresivně popisují krveprolití na českých ulicích.
Protestní akce budou v rámci Koalice za nekrvavé Vánoce probíhat také v Polsku a na Slovensku.
---
Kontakt: Marek Voršilka, tel. 776053932
Více informací o kampani na webu www.vanocebeznasili.cz.
Prof. dr hab. Andrzeje Elżanowského je možno kontaktovat na Institutu Zoologie Polské akademie vědě ( http://www.miiz.waw.pl/index.php?option=com_contact&task=view&contact_id=138 ).