Přírodě blízká protipovodňová ochrana: prostor pro vodní toky a zapojení ekosystémů
26.11.2010
[Koalice pro řeky]
Autor: Mgr. Michal Krejčí, tel: 585 204 495, 731 058 206
V úterý 23. listopadu se v reprezentativních prostorách Senátu Parlamentu České republiky uskutečnil odborný seminář Přírodě blízká protipovodňová ochrana: prostor pro vodní toky a zapojení ekosystémů. Povodně a protipovodňová ochrana patří v současné době plné nečekaných rozmarů počasí mezi jedno z nejaktuálnějších témat, což potvrdila také opravdu vysoká návštěvnost. Velký jednací sál Senátu zaplnilo přes 130 účastníků, představitelů mnoha různých oborů, zástupců státních institucí, univerzit i neziskových organizací.
Hlavním cílem semináře bylo především představit příklady a zkušenosti z praxe odborníků, věnujících se studiu říčních toků a niv, ale také jejich praktické správě a navrhování protipovodňových opatření. Všichni přednášející shodně upozornili na nenahraditelný význam zachování přirozeného charakteru říčních toků nejen pro přírodu, ale především pro člověka. Na mnoha příkladech z České republiky i okolních zemí bylo názorně demonstrováno praktické uplatnění revitalizačních opatření v systému protipovodňové ochrany. Jak upozornil Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu: „Smyslem revitalizace vodních toků není pouhé obnovení vzhledu lokality, ale jde především o zajištění dobrého fungování vodních ekosystémů.“ Jindřich Duras z Povodí Vltavy ve své přednášce zdůraznil vztah hydromorfologie a dalších biologických procesů v tocích: „Bez obnovy přirozeného charakteru hydromorfologie koryt vodních toků nelze dosáhnout výskytu druhově pestrých a stabilních společenstev vodních organismů, která jsou základním předpokladem pro dosažení dobrého ekologického stavu toku a současně fungování intenzivních samočisticích procesů.“
Zároveň ovšem odborníci upozornili na jeden významný legislativní problém související s koncepcí přírodě blízkých protipovodňových opatření. Ten se týká zajištění dostatečného prostoru pro rozlivy při zvýšených průtocích, tedy získávání potřebných pozemků. Ukazuje se, že zde chybí zákonná úprava, díky níž se v této době stát zbytečně a levně zbavuje pozemků, které bude muset později draze vykupovat i pro protipovodňová opatření.
„Nezastavěné nivy jsou hlavním klíčem ke zlepšení situace. Principem všech návrhů přírodě blízkých protipovodňových opatření je umožnění častějších rozlivů do niv na nezastavěnou půdu a rozšiřování prostoru pro koryta toků. Přestože to není lehké a je potřeba řešit mnoho překážek, existuje řada příkladů, že to jde a hlavně, že to funguje“, shrnul zásadní sdělení úterního semináře předseda sdružení Koalice pro řeky David Pithart. Za organizační tým ještě dodal: „K úspěchu semináře přispěla i otevřená komunikace mezi odborníky mnoha oborů. Sešli se zde zástupci několika ministerstev (MŽP, MZe, MMR), správců toků – Povodí, ZVHS, Akademie věd, univerzit, AOPK ČR a dalších institucí či neziskových organizací, ale také starostové obcí či projektanti.“ „Doufáme, že také v příštím roce se nám podaří navázat dalšími semináři na tuto slibně se rozvíjející veřejnou diskuzi o péči o naše vodní ekosystémy“, uzavřel David Pithart.