Dobrovolnické centrum ADRA v Prostějově pomáhá potřebným
5. 6. 2008 - PROSTĚJOV [Econnect]
„Celkem přišlo v průběhu prvního roku naší činnosti v Prostějově přes 80 zájemců a část z nich se stala skutečnými dobrovolníky. Podařilo se nám navázat i jistou spolupráci s místním úřadem práce a rádi bychom do práce v oblasti dobrovolnictví více než doposud zapojili nezaměstnané. Hodně nám pomohl i finanční příspěvek od města,“ uvádí úvodem vedoucí Dobrovolnického centra ADRA v Prostějově Věra Palacká. Práci sdružení pak více přibližuje v následujícím rozhovoru.
Můžete čtenářům ECONNECTU přiblížit činnost Vašeho sdružení v Prostějově - předně jak dlouho zde již Vaše pobočka působí?
Dobrovolnické centrum ADRA (DC) vzniklo oficiálně v roce 2006, ale pobočka humanitární organizace ADRA pracovala v Prostějově již od roku 1993.
V Prostějově před Vaším příchodem žádné podobné dobrovolnické centrum nebylo?
Dobrovolnické centrum v Prostějově nebylo, ale členové sdružení ADRA připravovali různá vystoupení pro seniory v domovech důchodců a chodili individuálně seniory navštěvovat.
Jaké máte zázemí a kolik zaměstnanců?
Naši činnost podporují finančně různé státní instituce, máme podporu města a kraje a současně se snažíme pro projekty se seniory získávat individuální dárce. Máme pronajaté prostory, které slouží jako kancelář a školící místnost pro dobrovolníky. Vedoucí Dobrovolnického centra pracuje na DPČ současně jako školitel a koordinátor. Jiné zaměstnance DC nemá.
Jak vypadá prakticky Vaše práce, dobrovolníky i sami vyhledáváte?
Práce vedoucího DC je opravdu rozmanitá. Dobrovolníky jednak vyhledává, sepisuje smlouvy, zajišťuje pojištění a školení, píše projekty, děláme webové stránky, spolupracuje s dobrovolníky a přijímajícími organizacemi na organizování akcí. Dobrovolníky hledáme na přednáškách ve školách, máme informační letáčky a hodně využíváme nástěnku na budově radnice. Musím také pochválit novináře, kteří informují o našich akcích a i články v tisku nám přivádějí nové dobrovolníky.
Kolik máte v současné době dobrovolníků, kteří aktuálně pomáhají v terénu?
K 1. dubnu letošního roku máme 54 aktivních dobrovolníků, kteří docházejí do sociálních a zdravotnických zařízení pravidelně a dalších 20, kteří se podílejí na jednorázových akcích jako jsou kulturní vystoupení, akce k rozvojové problematice, přednášky a další. Do dubnové sbírky pro projekty humanitární organizace ADRA se také zapojilo 46 studentů středních škol.
Kde všude vlastně působí?
Dobrovolníci působí především v domovech důchodců, v hospici a ve stacionáři LIPKA.
Lidé si dobrovolníka většinou představují jako studenta, je tato domněnka správná?
Pouze částečně. Jednorázových akcí se studenti účastní pravidelně, ale seniorům se věnují i lidé v produktivním věku, nezaměstnaní a často i zdravotně znevýhodnění občané, kteří dobře vědí, jaké to je být upoutaný na lůžko.
Jsou dle Vašich zkušeností mladí lidé ochotni zapojit se do činnosti dobrovolnictví v době, kdy všude kolem sebe vidí, že vše se dělá za peníze?
Byla jsem mile překvapena, že studenti mají o dobrovolnickou práci zájem. Jen je trošku problém, že naše cílová skupina senioři je docela náročná na psychiku dobrovolníků. O to víc mají zájem studenti zapojit se např. do prezentace výrobků klientů, do přípravy jednorázových aktivit. Nemyslím si, že by byli mladí lidé lhostejní k problémům druhých.
Prostějovská pobočka byla založena na určitou dobu či s výhledem dlouhodobější působnosti?
Naše DC má akreditaci Ministerstva vnitra ČR a předpokládáme, že budeme působit v Prostějově trvale. Rozhodně se snažíme připravit činnost centra tak, aby nebyla jeho existence závislá pouze na jedné osobě.
Chystáte nějaký nový projekt či rozšíření dosavadní činnosti o nové?
Od září 2008 připravujeme projekt pro seniory v domovech důchodců, který bude zaměřen na procvičování jejich paměťových schopností a rádi bychom se více věnovali seniorům, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko. Doufám, že se do Dobrovolnického centra ADRA přihlásí noví dobrovolníci, kteří umožní naše projekty realizovat.
Zájemci o dobrovolnictví v Prostějově mohou získat více informací na webových stránkách sdružení www.dcpv.cz, ale také přímo v sídle sdružení na Rostislavově ulici čís. 26 nebo na tel: 739 204 370.