Protikorupční organizace žádají odvolání Martina Roman z DR ČEZ a další kroky
31. 10. 2011 - PRAHA [Econnect]
Právník EPS Martin Fadrný k tomu řekl: „Vystupujeme společně, protože jsme se shodli, že jde o jednu z nejzávažnějších kauz tuzemské politiky v posledním desetiletí. Martin Roman vydržel ve funkci sedm let bez bezpečnostní prověrky a bez preventivních kroků, které by případný střet zájmů, o kterém se spekuluje léta, znemožnily. Pokud nebudou urychleně přijata rázná opatření požadovaná v Pankrácké výzvě, bude to další signál, že celá záležitost s Appianem má politické krytí z nejvyšších míst.“
Vladan Brož z Transparency Int. k tomu řekl: „Opatření, která požadujeme, míří na dva cíle. Za prvé, mají umožnit skutečně nezávislé auditní vyšetřování zakázek, které od ČEZu získala Škoda Power, což považujeme za nezbytný doplněk probíhajícího trestního vyšetřování. Za druhé navrhujeme systémové změny, které by něčemu podobnému v budoucnu zabránily nebo to hodně zkomplikovaly – například umožnění externí kontroly ze strany NKÚ nebo znemožnění obchodů s anonymními firmami.“
Jan Štern z organizace Veřejnost proti korupci řekl: „V celé kauze zdaleka nejde jenom o miliardy, které mohl stát tratit, když nechal Martinu Romanovi volné ruce. Fakt, že u nás někdo může řídit největší a nejmocnější státní firmu, jako by byla jeho soukromá, znamená zásadní deformaci nejen tržního, ale především politického prostředí. A to se nedá tolerovat.“
Co požaduje Pankrácká výzva?
1) Odvolání Martina Romana z dozorčí rady ČEZ
2) Zadání kontroly největších zakázek pro Škodu zahraničnímu auditorovi
3) Zákaz obchodování s anonymními firmami ve stanovách ČEZ
4) Zřízení vládního nominačního výboru pro jmenování dozorčích rad a
následná obměna dozorčí rady ČEZ
5) Umožnění kontroly NKÚ ve společnostech ovládaných státem
6) Do budoucna komplexní novelizace právního rámce státem ovládaných
společností podle doporučení OECD
K výzvě je možné připojit se na www.eps.cz/pankrac, kde je také k dispozici plný text výzvy.