EU je kritizována ochránci zvířat za tolerování týrání zvířat
8. 10. 2009 - PLZEŇ [Econnect/Svoboda zvířat]
Dokument, který unikl na veřejnost („Návrh na směrnici Evropského parlamentu a Rady o ochraně zvířat používaných pro pokusné účely“) byl sepsán předsednictvem EU a poslán pracovní skupině veterinárních expertů, aby jej prodiskutovali na svém dalším setkání - 12. října. Tento dokument také obsahuje příklady šokujících pokusů na zvířatech, které chtějí mít vědci i nadále povolené. Tyto zahrnují: trávení zvířat toxickými látkami; podrobování zvířat opakovaným elektrickým šokům, kterým se nemohou nijak vyhnout (aby u nich byla vyvolána „naučená bezmocnost“); omezování pohybu zvířat natolik, že se u nich vyvinou žaludeční vředy nebo dojde k selhání srdce; nucení zvířat plavat až do úplného vyčerpání organismu; vystavování zvířat smrtelným dávkám radioaktivního záření nebo chemoterapie.
Vědecká komunita zabývající se pokusy na zvířatech přiznává, že tyto pokusy způsobují zvířatům těžké utrpení, ale zároveň tvrdí, že toto utrpení není dlouhodobé, a tudíž by k těmto pokusům nemuseli potřebovat ani zvláštní povolení.
Výše zmíněný průzkum veřejného mínění odhalil, že většina dotazovaných lidí by si přála vidět zákaz používání primátů, psů a koček pro pokusy způsobující utrpení a zákaz všech pokusů na zvířatech, které nejsou prováděny za účelem nalezení nebo zkoumání léčby život ohrožujících nebo jiných závažných lidských onemocnění; dále si občané EU také přejí maximální otevřenost celého systému, kdy by pouze osobní a přísně důvěrné údaje o pokusech byly utajeny. Avšak politici EU se opět chystají učinit pravý opak.
Předsedkyně ECEAE, Michelle Thew tuto situaci komentovala: „Jsme pobouřeni návrhy, které předkládá Rada EU. Toto je pro ochranu zvířat obrovský krok zpátky. Právě teď je nejvyšší čas, aby evropští politici začali naslouchat veřejnosti a ne samoúčelovým agitacím multimiliardového průmyslu vydělávajícího na pokusech na zvířatech a výrobě příslušného vybavení.“
Průzkum veřejného mínění YouGov Plc. byl uskutečněn v šesti členských zemích EU (České republice, Francii, Německu, Itálii, Švédsku a Velké Británii). Průzkumu se zúčastnilo 7139 dospělých a byl proveden mezi 21.2. a 4.3.2009. Průzkum probíhal online. Údaje byly upraveny tak, aby počet respondentů v jednotlivých zemích odpovídal poměru v počtu obyvatel. Výsledky průzkumu najdete na http://www.eceae.org/a1_poll.php.