Chraňte přírodu, ale bez ideologie: Cyklisté se ohrazují proti nelegitimnímu omezování
14. 4. 2009 - PRAHA [Econnect]
Na konci března 2009 Česká mountainbiková asociace o.s. zaslala Ministerstvu životního prostředí připomínky k návrhu plánu péče pro Národní park České Švýcarsko. Občanské sdružení cyklistů ČeMBA ve svých připomínkách vyjádřilo nesouhlas s tím, že některé formulace v návrhu plánu péče diskriminují cyklisty, a to nikoli z hlediska jejich vlivu na předmět ochrany přírody, ale z ideologických důvodů. S ohledem na rovnost práv občanů, stav vědeckého poznání, současné trendy a vývoj rekreace v přírodě ČeMBA o.s. nepovažuje za legitimní, aby byla pěší turistika považována za prioritní pouze z důvodu tradice a konfigurace terénu.
V žádném případě ČeMBA o.s. nechce zpochybňovat potřebu (ani odbornost) ochrany přírody a krajiny Národního parku České Švýcarsko. Chce však upozornit na to, že stejně odborně je třeba přistupovat také k problematice managementu návštěvnosti chráněných území. A to zvlášť proto, že "trvale udržitelné a k přírodě šetrné turistické a rekreační využití" je jedním z proklamovaných primárních poslání Národního parku České Švýcarsko.
Připomínky ČeMBy o.s. podpořilo v podpisové akci na internetu již téměř čtyři stovky lidí. Jejich zájem svědčí o tom, že veřejnosti problematika přístupu do krajiny není lhostejná. Zároveň ČeMBA o.s. registruje přes 20 dopisů s připomínkami odeslaných jednotlivci přímo na odbor zvláště chráněných částí přírody MŽP.
Terénní cyklisty pravděpodobně čekají další omezení spojená s připravovaným vyhlášením Národního parku Křivoklátsko, a také s chystaným novým zákonem o ochraně přírody a krajiny. Pro cyklisty organizované v České Mountainbikové Asociaci jsou tyto změny nepřijatelné, pokud povedou k dalšímu plošnému umenšení rekreačních možností založenému na zdůvodněních, jež nejsou podložena potřebami ochrany přírody.
Podle názoru cyklistů je problém především v neodborném přístupu státní správy k problematice rekreace v přírodě, nikoli ve vlivu cyklistiky na předmět ochrany přírody. Plíživé škody vznikající důsledkem nečinnosti a zanedbávání v managementu rekreačního využívání území jsou řádově větší, než škody způsobované cyklistikou.
Přitom přínosy plynoucí ze zachování možností pro přístupnou aktivní rekreaci v přírodě řádově převyšují pozitivní vliv na životní prostředí, který by přinesly plošné restrikce. Podobně jako v případě NP České Švýcarsko se terénní cyklisté budou i v budoucnu zasazovat o svá občanská práva.