Další evropský stát přechází na zdravé lesnictví
20. 9. 2006 - BRNO [Hnutí Duha]
Dánsko přejde na standardy FSC během roku 2007. Přidalo se k Polsku, Velké Británii, Švédsku, Chorvatsku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku, kde stejná pravidla platí ve všech či skoro všech státních lesích. Ve velké části svých státem spravovaných porostů je zavádí rovněž Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a další země.
Pravidla FSC mimo jiné vyžadují sázet do lesů pestřejší skladbu místních druhů dřevin. Omezují holosečné kácení – v dánských státních lesích bude zakázáno – či chemické postřiky porostů, zcela vylučují kácení podél vodních toků a pramenišť.
Výrobky z lesů dodržujících regule FSC dostávají certifikát a mohou nést oficiální logo. Na světovém trhu je dnes asi 20 000 výrobků se značkou FSC. Spotřebitelé si proto mohou vybrat nábytek, zahradní nářadí, papír, latě či desky nebo další zboží, aniž by přispívali k nezdravému hospodaření a ekologickým škodám.
Dánské státní lesy přijaly už v loňském roce plán lesního hospodaření, podle něhož bude vyloučeno holosečné kácení a obnoví se přírodě blízká druhová skladba stromů. Od jeho zavedení si slibují vyšší produkci vysoce kvalitních sortimentů dřeva a lepší zdravotní stav lesů.
Hnutí DUHA poukazuje na to, že změna hospodaření je důležitá pro ozdravění českých lesů. Ačkoli exhalace z průmyslu klesly, zdravotní stav porostů je nadále špatný. Podle statistik se v posledních letech dokonce opět zhoršuje. Ve stanovisku zveřejněném v květnu více než 280 vědců a odborníků varovalo, že mezi příčiny patří způsob péče o zdejší porosty. Žádali zastavit holosečné kácení a sázet smíšené nebo listnaté lesy namísto smrkových monokultur.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Pravidla FSC zajišťují zdravé lesní hospodaření a zároveň představují dobrou obchodní příležitost. Zaručeně zdravé dřevo totiž patří na mezinárodním trhu mezi zboží, o které je poptávka. Když na zdravé hospodaření mohou přejít kompletní státní lesy v Dánsku nebo Polsku, proč ne u nás? Špatný zdravotní stav našich lesů změnu hospodaření naléhavě potřebuje. Je nutné především přestat s holosečným kácením, sázet smíšené lesy namísto jehličnatých monokultur a nechat vždy několik stromů na každém hektaru lesa zestárnout a zetlít, aby zde zůstala část živin.“
Kontakt:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jaromír Bláha