Greenpeace vydalo zprávu NAFTA, kterou se USA snažily utajit
21. 10. 2004 - Brusel/Praha [Greenpeace]
„Skutečnost, že zpráva připouští existenci environmentálních rizik v případě GM kukuřice, poškodí postavení USA ve věci žaloby proti Evropě u WTO. Není tedy divu, že se Spojené státy snažily zabránit její publikaci,“ uvedl Eric Gall, poradce v otázkách GMO pro Greenpeace EU.
V roce 2003 podaly USA, Kanada a Argentina u WTO žalobu proti Evropské unii ve věci faktického moratoria na schvalování nových GMO, které platilo od roku 1998. Tyto tři země jsou největšími světovými producenty a vývozci GM plodin.
Obhajoba EU byla založena zčásti na vědecké nejistotě ohledně vlivu GM plodin na životní prostředí a lidské zdraví. V srpnu se rada WTO přiklonila na stranu EU a vyhověla jejímu požadavku, aby se uskutečnily konzultace vědců, kteří připraví radě podklady pro její rozhodnutí [2]. Zpráva CEC zřejmě podpoří evropské argumenty při druhém slyšení, které se bude konat 23.-24. listopadu.
„Kontrast mezi podporou moratoria na pěstování GM kukuřice ze strany NAFTA, která sama varuje před riziky dovozu GMO a postoji Evropské komise a Agentury pro bezpečnost potravin (EFSA), které nic takového neříkají, je do očí bijící ironií,“ řekl Gall. Komise by měla podpořit ty členské státy, které čelí útoku ze strany WTO a nikoliv na ně činit nátlak, aby zrušily svá národní omezení. Rozhodně by neměla znevažovat jejich vědecky podepřené pochybnosti ohledně nových žádostí o dovoz a pěstování GMO [3].“
„Zpráva NAFTA dává Komisi EU dostatečné argumenty pro spor s USA,“ dodal Gall. „EU má právo rozkrýt vědecké nejasnosti a obhajovat ve věci GMO princip předběžné opatrnosti. Měla by ho též uplatnit doma v praxi.“
Komise zneužila žaloby u WTO jako záminku ke schvalování nových GMO žádostí v Evropě a to navzdory nejednotnosti názorů vědců, kteří se bezpečností GMO zabývají. Členským státům, které odmítají zrušit národní zákazy týkající se povolení vydaných mezi lety 1996-1998, hrozila právními postihy. Tyto národní zákazy jsou rovněž předmětem žaloby ze strany USA. Otázka těchto národních „bezpečnostních doložek“ bude projednávána 29. listopadu na zasedání regulačního výboru pro implementaci Směrnice 2001/18/EC.
Další informace:
Eric Gall, EU Policy Advisor on GMOs, +32 (0)2 274
19 06, +32 (0)496 16 15 82 (mobile)
Katharine Mill, media officer, tel +32 (0)2 274 1903, +32 (0)496 156 229
Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Poznámky:
[1] Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) je regionální smlouvou mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Komise pro spolupráci v oblasti životního prostředí (CEC) je mezinárodní organizací fungující v rámci Severoamerické dohody o spolupráci v oblasti životního prostředí (NAAEC). Jejími členy jsou rovněž Kanada, Mexiko a Spojené státy. CEC se zabývá otázkami životního prostředí v rámci severoamerického regionu, pomáhá předcházet potenciálním konfliktům mezi zájmy obchodními a environmentálními a snaží se co možná nejúčinněji prosazovat zákony na ochranu životního prostředí. NAAEC doplňuje ustanovení v NAFTA týkající se životního prostředí. (www.cec.org)
[2] Druhé slyšení obou stran je plánováno na 23.-24. listopadu 2004; jednání o nominaci expertů právě probíhají.
[3] Rakousko, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Lucembursko.
V roce 2003 vyvezly Spojené státy do Mexika přes 5,5 miliónů tun kukuřice. Odhaduje se, že nejméně 30 procent této kukuřice bylo geneticky modifikováno. Jelikož však konvenční a GM kukuřice nebyla při dodávkách oddělována, celých 5,5 miliónů tun by s největší pravděpodobností muselo být označeno jako GMO.
Hlavní body zprávy
Zpráva upozorňuje na obrovský nedostatek informací o tom, jaký vliv může mít výskyt GM kukuřice v Mexiku. Uvádí, že riziková analýza provedená ve Spojených státech není dostatečná k tomu, aby se daly určit potenciální dopady na životní prostředí v Mexiku. Autoři zprávy - významní vědci, političtí experti, reprezentanti biotechnologického průmyslu – jednohlasně doporučují, aby „všechna kukuřice dovážená do Mexika z Kanady a Spojených států, která není certifikována jako GM-free, byla okamžitě a bez výjimek semleta a zpracována.“
Zpráva dále uvádí: „Dokud nebude dostatečně prozkoumáno a zhodnoceno, jaký efekt bude mít příliv transgenní kukuřice a dokud mexičtí zemědělci nebudou o pěstování GM plodin dostatečně informováni, mělo by současné moratorium na komerční pěstování GM kukuřice v Mexiku i nadále pokračovat.“
Kopie celého textu zprávy ve španělštině
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618468/0/cec_m
aize_report_sp.pdf
(Neoficiální) anglický překlad závěrů a doporučení http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618472/0/final_c
ec.pdf
Důvěrná zpráva z USA
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618471/0/Come
ntarios_USA_24_jul_2004-1.pdf
Důvěrná zpráva z Kanady
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618470/0/EC_C
anada_opiniones.pdf
Členové poradní skupiny CEC
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618045/0/adviso
ry_group_members.pdf
Historie zprávy CEC o mexické kukuřici
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618081/0/CEC_
media_backgrounder_final.pdf
Zbyněk Havránek