V Teplicích vzbudila nesouhlas plánovaná stavba mešity
16. 4. 2004 - PRAHA [BBC]
Stavba největší mešity na českém území, která má vyrůst v Teplicích, vzbudila nesouhlas. Proti mešitě se vyslovuje petice, kterou podepsalo zhruba 300 lidí a kterou v pátek signatáři doručí na teplický magistrát. V Teplicích se měla mešita stavět už v roce 1996, ale zastupitelé tehdy stavbu zamítli, a tak nakonec vznikla mešita v Brně. Svou mešitu má už i Praha.
Sousedský spor versus svoboda vyznání
Nová teplická mešita by měla vzniknout podle primátora Teplic a senátora za ODS Jaroslava Kubery ve statku, v němž sídlily technické služby. Zatím mají muslimové modlitebnu v lázních Teplice, které ale nyní prostory potřebují pro své pacienty.
Kubera v rozhovoru pro BBC odmítl formu, jakou se na něj odpůrci mešity obracejí: "Zítra přijde petice požadující, aby se zrušil pravoslavný kostel, později synagogu. Ale město se podle toho chovat nemůže," říká primátor. Připomíná, že listinou základních práv a svobod je zaručena svoboda vyznání.
Primátor označuje spor o mešitu za klasický sousedský spor. Někteří signatáři petice jsou podle něj účastníky stavebního řízení, a v jeho rámci mohou vyslovit své námitky.
Přiláká mešita turisty?
Primátor Kubera sdělil, že každé středisko tohoto typu město vítá, mimo jiné kvůli turistickému ruchu. V minulosti byl prý šokován tím, že tradiční církve v Teplicích reagovaly s odporem na jeho dřívější návrh, kdy by v jednom objektu sídlila mešita, synagoga a pravoslavný kostel.
Signatáři petice proti mešitě tvrdí, že v dnešní době, kdy sílí islamistický extrémismus, je stavba mešity nezodpovědnost. "Světový terorismus je nebezpečný, ať pochází z jakýchkoliv kruhů, ale modlitebna, která tu nějakou dobu funguje, nemá s jeho rozvojem nic společného," říká Jaroslav Kubera.
Modlit se do mešity podle Kubery chodí výhradně lázeňští hosté. Jak primátor Teplic dodal, občané, pronajímající své domy lázeňské klientele, ani pacienti samotní, se v souvislosti s mešitou ničeho takového neobávají.