Nevládní organizace žádají Evropskou investiční banku aby nepodpořila výstavbu rychlostních silnic R 43 a R 52 a rozšíření dálnice D1
13. 6. 2006 - BRNO [Ekologický právní servis]
Proti všem záměrům, o jejichž podporu Ministerstvo dopravy u EIB usiluje, dlouhodobě protestují občané, jejich sdružení i obce, ohrožení důsledky plánovaných variant, především nárůstem dopravní zátěže. Petici proti prosazované variantě silnice R43, předanou v květnu předsedovi Senátu, podepsalo 35 tisíc občanů. 2) Proti souhlasným stanoviskům Ministerstva životního prostředí k posouzení vlivů rozšíření dálnice D1 a k výstavbě silnice R52 bylo podáno několik žalob. 3)
EIB se zavázala podporovat pouze projekty, které jsou v souladu s evropským právem ochrany životního prostředí. 4) Podle Pavla Černého ze sdružení právníků EPS však při dosavadním povolování všech tří projektů dochází k porušování evropské legislativy. „Při posuzování vlivů těchto záměrů na životní prostředí nebyly vzaty v úvahu jejich vzájemné souvislosti, které dopady pro lidské zdraví a životní prostředí podstatně zvyšují. Schváleni plánované varianty R43 by bylo v rozporu s rozhodnutím Rady ES, které zakazuje průchod tohoto typu komunikací centry obytných aglomerací. 5). Neposouzení alternativní varianty spojení Brna a Vídně s využitím dálnice D2 porušuje směrnice o chráněných územích „NATURA 2000“. Silnice R52, stejně jako návrh územního plánu VÚC Břeclavska, navíc měly kvůli vlivům na území Rakouska podléhat tzv. mezistátnímu posouzení, k čemuž nedošlo,“ vypočítává Černý.
Kontakt:
Pavel Černý, mobil: 776 119 903
sdružení právníků EPS
Dvořákova 13, 602 00 Brno
tel: 545 575 229, fax: 542 213 373
email:brno@eps.cz
URL: http://www.eps.cz
Poznámky:
1) Text dopisu je k dispozici na https://aa.ecn.cz/img_upload/213998dd557a6ecf241d80d7748bd811/Czech_rep_D1_project_letter.pdf
2) Podrobněji viz http://r43.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=120&Itemid=43
3) Dopis dále upozorňuje, že již současná intenzita dopravy na dálnici D1 způsobuje překračování zákonných limitů hluku a imisí prachových částic v obcích na jižním okraji Brna a že doposud nebyla realizována žádná ochranná opatření. Napojení silnice R43 na D1 plánovanou křižovatkou u Troubska a Brna-Bosonoh by znamenalo k faktické neobyvatelnosti tohoto území pro bydlení. Tyto skutečnosti nebyly při vydání souhlasného stanoviska MŽP k rozšíření dálnice vzaty v úvahu.
V případě silnice R43 je hlavním důvodem odporu veřejnosti skutečnost, že prosazovaná varianta prochází centrem městské části Brno-Bystrc a rekreační oblastí v okolí brněnské přehrady. Odpůrci výstavby rychlostní silnice R52 poukazuji především na to, , že pro rychlostní spojení Brna a Vídně je možné využít existující dálnici D2 a obchvat Břeclavi, jehož vybudování je rovněž plánováno, a ušetřit tak desítky miliard korun. Zabránilo by se tak zbytečnému narušení unikátní krajiny pod Pálavou, stejně jako zbytečnému zatažení těžké kamionové dopravy na území lednicko-valtického areálu, rezervace UNESCO.
4) Blíže viz na http://www.eib.org/site/index.asp?designation=environment
5) Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 96/1692/ES ze dne 23. července 1996 o pravidlech Společenství pro rozvoj transevropské dopravní sítě.
Pavel Černý