Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Diskutovat o koncepci ekologické výchovy pro Prahu přišlo přes 70 lidí

28. 4. 2004 - PRAHA [Centrum pro komunitní práci (CpKP)]

Organizátoři zapojili účastníky semináře do tvorby koncepce

Přes sedmdesát pracovníků institucí zabývajících se životním prostředím, především z řad pedagogů a ekologů, společně s dalšími zájemci o ekologickou výchovu přišlo v úterý odpoledne diskutovat o nové koncepci ekologické výchovy v Praze.

Pracovní seminář se uskutečnil v úterý 27. dubna odpoledne ve velké zasedací místnosti Magistrátu na Mariánském náměstí a účastníci měli možnost nejen připomínkovat, ale rovněž interaktivně ovlivnit první pracovní verzi Koncepce environmentálního (ekologického) vzdělávání, výchovy a osvěty (tzv. EVVO) pro území hlavního města. Na jednání byl krátce představen systém přípravy materiálu a dále předběžná analýza současného stavu ekologické výchovy v Praze. Účastníci semináře pak společně definovali vizi koncepce a pak rozděleni do tří pracovních skupin výběr prioritních oblastí. Právě prioritním oblastem bude v následující fázi přípravy koncepce věnována zvýšena pozornost. Tři vybraná témata budou pečlivě diskutována v pracovních skupinách a na kulatých stolech. Zúčastnit se těchto jednání mohou všichni zájemci. Podkladové materiály a termíny konání kulatých stolů se dozvíte na internetu na adrese www.cpkp.cz/evvo.

Cílem koncepce je zmapovat stav ekologické výchovy a osvěty v Praze a shromáždit poznatky o současném stavu ekologických vzdělávacích programů nabízených Pražanům. Dokument strategického významu by měl též do budoucna ukázat, kam bude ekologická výchova v hlavním městě směřovat v následujícím desetiletí. Jedním z výsledků práce na koncepci bude například internetová mapa s vyznačením organizací, které nabízejí ekologické programy pro mládež, rodiče s dětmi i další skupiny, a zároveň další zdroje informací o přírodě a životním prostředí.

Pražskou koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty připravují od letošního února Centrum pro komunitní práci a Regionální environmentální centrum ČR ve spolupráci s Magistrátem hlavního města. Dokument je zpracováván za aktivní účasti většiny subjektů zabývajících se ekologickou výchovou, tedy školských a volnočasových zařízení, neziskových organizací, úřadů a dalších organizací.

Co připravujeme v nejbližších dnech:
· V květnových Listech hlavního města Prahy bude zveřejněn soutěžní kvíz pro obyvatele Prahy zaměřený na znalosti o pražské přírodě. (vychází 15. května). Ze správných odpovědí budou vylosováni výherci. Kvíz bude též možné vyplnit na internetových stranách www.cpkp.cz/evvo od 15. května, kde bude možné se dozvědět správné odpovědi a vyhodnotit Vaše vědomosti.

DALŠÍ INFORMACE
22. dubna 2004

· Jak probíhal sběr dat pro zmapování současné situace…

Oslovili jsme instituce veřejné správy (samosprávy a státní správy), školy a školská zařízení, nestátní neziskové organizace (NNO), podniky, kulturní a další zařízení zabývající se ekologickou výchovou a osvětou. Pro dotazníkové šetření byly vypracovány tři typy dotazníků určené školám, státní správě a neziskovým organizacím. Při tvorbě dotazníků jsme se využili zkušenosti z jiných krajů. Dotazníkové šetření jsme uskutečnili zejména prostřednictvím elektronické pošty a doplnili ho telefonickými rozhovory. U podniků a podnikatelských subjektů proběhlo pouze telefonické šetření stavu. Dotazníkový průzkum byl zahájen 16.3. 2004 a ukončen 16.4.2004.


· Informace o počtech oslovených subjektů a některé předběžné poznatky

ŠKOLY

Celkem bylo osloveno 626 škol, z toho bylo 116 mateřských, 290 základních, speciálních, zvláštních a soukromých a 220 středních škol a odborných učilišť. Dosud se navrátilo 122 vyplněných dotazníku, z toho 16 MŠ, 67 ZŠ a 39 SŠ.

Z dosud zpracovaných dotazníků vyplývá, že největší problémy vidí školy v nedostatku informací, malé nabídce výukových programů pro školy a v nedostatku krátkodobých vzdělávacích programů pro pedagogy. Dále je velký problém s nedostatkem pomůcek (málo financí) a metodických materiálů k ekologické výchově. Velký problém je také nedostatek přírodních ploch v Praze.
Dále učitelé uvádějí nedostatek času a profesionalizovaných pedagogů. Učitelé přírodovědy si stěžují na krácení biologických předmětů ve prospěch informatiky, matematiky a humanitních předmětů. Problém je také neexistence školních ekologických plánů. Další častá připomínka se týká chování společnosti, která velmi těžko umožňuje předávat hodnoty udržitelného způsobu života dětem, když realita je naprosto jiná (bezohlednost lidí, nezájem, vandalismus, životní styl společnosti). Společnost zároveň ovlivňuje i zájem žáků o problematiku ekologické výchovy.

NNO, DDM a kulturní příspěvkové organizace - osloveno bylo 137 organizací, dosud se navrátilo 26 dotazníků.




STÁTNÍ SPRÁVA a STÁTNÍ INSTITUCE

Osloveno bylo 176 subjektů (ministerstva 14, MHMP 7 odborů, 69 městských částí a 86 dalších státních institucí, výzkumných ústavů, AV atd.) a zatím se navrátilo se 40 dotazníků.

Bylo označeno několik nejzávažnějších překážek, které jsou mezi sebou propojeny a to nedostatek financí, odborných a vyškolených pracovníků a nízký zájem ze strany laické veřejnosti a politické reprezentace. Úřady často separují odpad a využívají maximum informací z internetu, nejrůznějších zpravodajů a publikací. Finanční podpora pro zajištění odborných pracovníků, jejich vzdělávání je velmi nízká včetně zajišťování nejrůznějších informačních a propagačních materiálů.


PODNIKATELÉ

Formou rozhovorů byly získány informace od 21 podniků. Oslovený podnikový sektor si uvědomuje důležitou úlohu podpory ochrany životního prostředí a svou spoluodpovědnost za kvalitu životního prostředí. Většina oslovených podniků zavádí EMAS – systémy řízení podniků a auditů z hlediska životního prostředí. Často vydávají nejrůznější informační letáky, brožury a pořádají soutěže pro děti. Většina podniků separuje odpad. Podnikový sektor sám neoslovuje neziskové organizace (NNO) zabývající se ekovýchovou, ale nebrání se vyjít vstříc zajímavé nabídce projektu, avšak NNO je musí samy kontaktovat.

Kontaktní osoba:
Jiří Pavlát, Centrum pro komunitní práci střední Čechy
Na Václavce 46, 150 00 Praha 5 – Smíchov, Tel./fax: 251 560 776
Mobil: 608 700 130, e-mail: jiri.pavlat@cpkp.cz


Jiří Pavlát

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz