Škola občanské iniciativy vám pomůže změnit svět
17. 5. 2002 - PRAHA [Econnect]
Chcete zlepšit životní prostředí ve vaší obci? Chcete pomáhat sociálně potřebným? Chcete probouzet lidi kolem k vnímání a řešení místních problémů? Škola občanské iniciativy vám řekne, jak na to. Prostřednictvím víkendových seminářů a letního soustředění, pořádajících občanským sdružením Hnutí Duha, naleznete odpovědi na otázku: Jak změnit svět k lepšímu.
Škola občanské iniciativy je určena všem aktivním lidem, kteří mají zájem ovlivňovat život okolo sebe a rádi by k tomu získali patřičné vědomosti a dovednosti. Účastníci zde mohou získat základní znalosti spojené s chodem neziskové organizace od jejího založení, přes získávání peněz či účetnictví, až po plánování akcí a vedení kampaní. Významnou složkou seminářů je nejen předávání a výměna informací, názorů a zkušeností, ale také vzájemná podpora a motivace.
Základ školy tvoří soubor devíti víkendových seminářů zaměřených na základní témata týkající se úspěšného fungování neziskové organizace. Semináře se skládají ze tří rovin - teoretické, praktické a zážitkové. Každý seminář doprovází informační list. Škola občanské iniciativy dále nabízí účastníkům možnost týdenních vzdělávacích stáží ve fungujících organizacích .
Hlavním organizátorem a koordinátorem úspěšného projektu je již třetím rokem Hnutí DUHA. Záštitu nad Školou převzal Petr Pithart, předseda Senátu Parlamentu ČR. Předchozí ročníky podpořila nadace Charles S. Mott Foundation.
Z ohlasů letošních účastníků:
"Teoretická část práce s médii byla velmi rychlá a hutná a od propisek se nám jen kouřilo. Tyto informace se určitě budou ještě hodit, ale v této chvíli si odnáším nejvíce zážitků ze simulované tiskové konference… Lektoři průběžně komentovali naše výstupy, a tak jsme si mohli uvědomit, jak nereagovat na provokativní a hloupé otázky a jak naopak odpovídat na kameru celou větou apod."
Simona, seminář o práci s médii
"Po úvodní teorii přišla na řadu praxe, kde se nasbírané znalosti zúročily. Vytvořili jsme v pracovních skupinách fiktivní účetnictví občanského sdružení a pak si zahráli na finanční úřad a zkontrolovali, jak vedla účetnictví jiná skupina."
Martin, seminář o účetnictví neziskových organizací
"Organizátorům se podařilo vybrat z velké řady zájemců hodně zajímavou skupinu. Jednotliví lidé se zabývají pestrými aktivitami - od snahy oživit zájem o historii přes hájení zájmů a práv vozíčkářů, homosexuálů až po ekologii, obecná práva lidí, práva menšin či zvířat. Odjíždím unavený, ale spokojený. A nejen já…"
Libor, seminář o základech fungování neziskového sektoru
Aktuální nabídka seminářů:
- letní soustředění pro začátečníky (7. - 14. července 2002, Police nad Metují)
výběr z programu celoroční Školy věnovaný vedení kampaní, fundraisingu a práci s médii
- víkendové semináře pro začátečníky (říjen 2002 - červen 2003)
devět víkendů, kde se budeme zabývat tématy: fungování neziskového sektoru, vedení kampaní, fundraising, účetnictví, zásady komunikace, práce s médii, práce s dobrovolníky, základy práva, místní komunity
- víkendové semináře pro pokročilé (podzim 2002, jaro 2003)
čtyři víkendy dle zájmu účastníků z předešlých ročníků školy pro začátečníky a zkušenější zájemce pracující v neziskových organizacích (prohloubení znalostí a výměna zkušeností s cílem zkvalitnit práci vlastní organizace)
Uzávěrka přihlášek je 31. července 2002. Na letní soustředění však již 14. června 2002.