Kjótský protokol spustí modernizaci ekonomiky
15. 2. 2005 - BRNO [Hnutí DUHA / Centrum pro dopravu a energetiku]
Protokol, ve kterém se řada průmyslových zemí zavázala ke snížení exhalací skleníkových plynů, a tedy také menší spotřebě uhlí a ropy, urychlí rozvoj moderních technologií – energeticky efektivní výroby v průmyslu, nízkoenergetických domů, větrných elektráren, spalování biomasy či motorů s nízkou spotřebou. Bude také představovat impuls k vývoji dalších perspektivních inovací, například fotovoltaických panelů (výroba elektřiny ze sluneční energie) a vodíkových motorů. Prvními vlaštovkami tohoto trendu jsou například boom obnovitelných zdrojů energie v evropských zemích nebo zájem velkých nadnárodních korporací o investice do těchto odvětví.
V Kjótském protokolu se téměř kompletní mezinárodní společenství dovedlo shodnout na historicky prvním právně závazném omezení skleníkových plynů – ovšem ke skutečnému řešení je potřeba další podobné kroky, upozorňují zároveň Hnutí DUHA s Centrem pro dopravu a energetiku. Odborníci spočetli, že pokud nemá dojít k nebezpečným globálním změnám podnebí, je nezbytné do poloviny století snížit exhalace oxidu uhličitého o zhruba 80 %. Letos v květnu mají začít první debaty signatářských států o dalším kole omezování znečištění, které bude následovat po roce 2012. Do této lhůty totiž země musí splnit své kjótské závazky.
Mezi opatření nutná ke snížení exhalací skleníkových plynů patří:
• dobré zákony na podporu čistých obnovitelných zdrojů,
• ekologická daňová reforma, která by motivovala k investicím do efektivních technologií,
• účinná pravidla obchodování s emisemi, jež přimějí průmysl ke snížení znečištění.
Česká republika patří k nejhorším znečišťovatelům. Na každého obyvatele zde připadá asi 12 tun oxidu uhličitého ročně – jsme tedy jedním z evropských rekordmanů a patříme do druhé pětice průmyslových zemí světa.
Informační list se základními údaji o Kjótském protokolu:
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/kjotsky_protokol_05.pdf
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Kjótský protokol má mimořádný význam hlavně jako precedent a první krok – první právně závazná globální dohoda o snižování exhalací oxidu uhličitého. Zároveň nastartuje rozvoj čistých technologií, jako jsou obnovitelné zdroje energie nebo zvyšování energetické efektivnosti v průmyslu. Česká republika patří se dvanácti tunami na obyvatele mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě a dokonce někam do druhé pětice průmyslových zemí světa. Teď záleží na českých politických špičkách a domácím průmyslu, zda naskočí na rozjíždějící vlak moderních technologií, zvýší konkurenceschopnost a vytvoří nová pracovní místa, nebo budou nadále sázet na udržování obstarožních uhelných a ropných dinosaurů při životě.“
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Kjótský protokol je malý krok pro klima, ale velký skok pro lidstvo. Odborníci se shodují, že katastrofě můžeme zabránit jedině snížením emisí o 80 % do poloviny tohoto století. První krok už je za námi a důležité je, že také víme, jak na to: urychleně přecházet na obnovitelné zdroje energie a zároveň snížit plýtvání.”
Kontakt:
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 777 849 113, 274 822 150, email cde@ecn.cz
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký